Rehber Redmi Note 7'de en beğendiğiniz GCAM versiyonu ve ayarlarınız

Sefa B.

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sefa
Cihazım
Xiaomi
Konular
16
@ Sefa B.
Stock kamerayla 32 saniye pozlamayla belki gökyüzündeki yıldızları bile çekebilirsin (ki biri bunu başarmıştı. Nerede gördüğümü hatırlayamıyorum.)
Rehber - Uzun Pozlama Nedir Nasıl Yapılır? bu konuda arkadaş yıldırımı çekmiş. Google kamerada 32 saniyeyi denedim ama beceremedim. O yüzden stock kamerada pro modundan ayarladım. Ancak en ufak titremeler bile belirgin oluyor.

Birde pro modunda en alt sırada ikinci seçeneği "F" seçip otomatikteyken biraz arttırınca kameradan ses geliyor. Kulağımı yakınlaştırınca rahatlıkla duyabiliyorum. Kameraya bakıyorum, hareket ediyor. Google kamerada hiç rastlamadım. Sizde de stock kamerada oluyor mu hocam?

Son düzenleme:

poyrazbal

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Poyraz
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
6
Özellikle v6 versiyonlarda portre iyiyken, v7 versiyonda normal çekim iyiydi. v7 üzerinden gitmek istedim ama ne yaparsam yapıyım portre modu 6.2.x.x. serisi kadar verimli olmadı.

Sonuç olarak mevcetin arkadaşımızın konusunda yer alan GCam 7 v12 ile technix arkadaşımızın kullandığı MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk birlikte kullanmaya karar verdim. İkisi birlikte kullanılmıyordu ancak @mevcetin arkadaşım sağolsun Clone App uygulamasının tam sürümünü iletti. Böylece iki sürümü de aynı anda kullanabiliyorum. Porte için 6, normal ve gece çekimleri için 7 serisi birlikte harika oldu.

ismaild

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
İsmail
Cihazım
redmi note 7
Konular
0
Gcam ile ilk çekimim gece saat 3 civarı
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Rehber - Uzun Pozlama Nedir Nasıl Yapılır? bu konuda arkadaş yıldırımı çekmiş. Google kamerada 32 saniyeyi denedim ama beceremedim. O yüzden stock kamerada pro modundan ayarladım. Ancak en ufak titremeler bile belirgin oluyor.

Birde pro modunda en alt sırada ikinci seçeneği "F" seçip otomatikteyken biraz arttırınca kameradan ses geliyor. Kulağımı yakınlaştırınca rahatlıkla duyabiliyorum. Kameraya bakıyorum, hareket ediyor. Google kamerada hiç rastlamadım. Sizde de stock kamerada oluyor mu hocam?
Uzun pozlama ile şimşek çekebileceğimizi bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler. Pro modda dediğiniz şeyi yaptım ve herhangi bir ses duyamadım.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

@ poyrazbal
Orta yolu bulmuşsunuz. En iyi anları yakalamanız dileğiyle :)

@ ismaild
Fotoğraftaki ay ışığını güneş ışığı zannettim, gündüz gibi çıkmış maşallah :) Pozlama süresini artırarak gece görüşü modunda daha da kaliteli fotoğraflar elde etmeniz mümkün. Ayarlarda "Quality NightSight" veya "Correction NightSight" seçeneklerine bir göz atınız.

Son düzenleme:

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
@ Sefa B.
Stock kamerayla 32 saniye pozlamayla belki gökyüzündeki yıldızları bile çekebilirsin (ki biri bunu başarmıştı. Nerede gördüğümü hatırlayamıyorum.)

@
mevcetin
Bence başarılı bir çalışma yapmışsınız. Gürültüden arındırılmış fotoğrafı tercih ederim. Keskinlik ne kadar yüksek olursa olsun fotoğraftaki araçların plakalarını okuyamayacaksınız sonuçta. İkisi de bu bakımdan eş değer. Sadece ilk bakışta biri diğerinden daha net gibi görünüyor ki psikolojik. Detay kaybının minimum ve önemsiz olduğunu düşünüyorum. O halde neden pürüzlü olanı tercih edelim ki? Varsın "detayın detayı"nın %10'u kaybolsun. Fotoğrafın genel kalitesini artırmak daha doğru bir hareket bence.
Teşekkür ederim hocam.

Maalesef google kamerada şuan 15 saniye üstü çalışmıyor. Fakat android 10 ile birlikte 7.2sürümünü paylaşmaya başlayacağım, bu sürümde 2 dakikalık uzun pozlamayı çalıştırmayı başardılar.

Uzun pozlama ile şimşek çekebileceğimizi bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler. Pro modda dediğiniz şeyi yaptım ve herhangi bir ses duyamadım.

@ poyrazbal

@ ismaild
Fotoğraftaki ay ışığını güneş ışığı zannettim, gündüz gibi çıkmış maşallah :) Pozlama süresini artırarak gece görüşü modunda daha da kaliteli fotoğraflar elde etmeniz mümkün. Ayarlarda "Quality NightSight" veya "Correction NightSight" seçeneklerine bir göz atınız.
Uzun pozlamada hareket eden bütün ışıkları kayıt altına alabilirsiniz hocam. Bu bir uçak olabilir, geçtiği yerde ışık izini bırakır. Bir araba olur, farının izi kalır. Profesyonel fotoğraf makineleri çok daha uzun pozlama sürelerine çıkabiliyorlar, düşük iso değerleri sayesinde. Maalesef bizim kameralarımızdaki iso değerleri çok düşün olmadığı için uzun pozlama konusunda sınırlarımız oluyor.
Profesyonel kamera ile yaptığım şöyle bir uzun pozlama örneği ekleyebilirim.
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
@ mevcetin
Geçenlerde sinema filmlerinin hangi kameralarla çekildiğini merak edip araştırdım. Bu konuda en popüler kamera 120 bin dolar fiyat etiketiyle "Arri Alexa" marka bir kameraymış. Sonra bu kameranın Sony marka başka bir kamerayla karşılaştırma videosunu incelerken "ungraded" ve "graded" kavramları dikkatimi çekti. "Renklendirilmemiş" ve "renklendirilmiş" anlamlarına geliyormuş bu terimler. Anladığım kadarıyla videolar ungraded (renklendirilmemiş) halde çekilip sonradan renklendiriliyormuş.

Şuna geleceğim; GCAM 7'de sizin hazırladığınız config ile çektiğim fotoğraflar "ungraded" gibi oluyor. Siz o fotoğrafları sonradan mı renklendiriyorsunuz başka bir uygulama ile? Varsa uygulamanın adı nedir?

fella

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ben
Cihazım
redmi note 7
Konular
0
clone app nasıl bulabilirim. gcam 7 sürümü denemek istiyorum

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
clone app nasıl bulabilirim. gcam 7 sürümü denemek istiyorum
MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk versiyonu Türkçe. Uygulama "Kamera" adıyla yükleniyor.
PMGC_7.0.009_Astrophoto_Version_V12.apk versiyonu İngilizce. Uygulama "Camera" adıyla yükleniyor.

Harici bir programa gerek kalmadan ikisini aynı anda yükleyebileceğinizi düşünüyorum. Dener misiniz?

Düzenleme: Denedim, olmadı.

Son düzenleme:

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
@ mevcetin
Geçenlerde sinema filmlerinin hangi kameralarla çekildiğini merak edip araştırdım. Bu konuda en popüler kamera 120 bin dolar fiyat etiketiyle "Arri Alexa" marka bir kameraymış. Sonra bu kameranın Sony marka başka bir kamerayla karşılaştırma videosunu incelerken "ungraded" ve "graded" kavramları dikkatimi çekti. "Renklendirilmemiş" ve "renklendirilmiş" anlamlarına geliyormuş bu terimler. Anladığım kadarıyla videolar ungraded (renklendirilmemiş) halde çekilip sonradan renklendiriliyormuş.

Şuna geleceğim; GCAM 7'de sizin hazırladığınız config ile çektiğim fotoğraflar "ungraded" gibi oluyor. Siz o fotoğrafları sonradan mı renklendiriyorsunuz başka bir uygulama ile? Varsa uygulamanın adı nedir?
Renklendirilmemiş olarak çekilmesi, bizim kullandığımız raw çekim ile aynı. Görüntünün ham hali yani. Raw resim çekerek lightroom ile düzenleyerek google kameranın yaptığı işlere kendinizde ulaşabilirsiniz.
Evet hocam, hazırladığım config sonradan düzenlemeye müsait ve gerçek renkleri vermeye dayalı. Düşüncem, çok doygun bir resimi sonradan düzenlerseniz bozulur ama gerçek renkleri bulunan bir görüntüyü düzenlerseniz daha güzel sonuçlar alırsınız. Şuan üzerinde uğraştığım configte daha canlı renkler içinde uğraşacağım.

ismaild

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
İsmail
Cihazım
redmi note 7
Konular
0

@ poyrazbal

@ ismaild
Teşekkür ederim. Dün gece yükledim gcam ayarları ile ilgilenemedim yarından itibaren iyice kurcalarım

Üst Alt