Rehber Redmi Note 7'de en beğendiğiniz GCAM versiyonu ve ayarlarınız

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
merhaba ,ben sizin yazmış oldunuğunuz gcam redmi 7 ayarlarını uyguladım gayet güzel oldu ama yapamadığım bi kısım oldu ön kamerayla fotoğraf çekilince fotoğraf ters çıkıyor bunu ayarlayamadım ,çözümü varsa söyler misiniz?(Yazınız için teşekkürler)
MGC_6.2.030_StableAwbVersion_V16.apk sürümünde o ayar yok maalesef. -- @ Fni

xm4sk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
19
technix hocam mevcetin hocamın konusunda iki adet xml ince ayarlarını kullanıyorum konu çok uzun bakamadım sizinde ayarınız var ise paylaşır mısınız :)

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
@technix hocam @mevcetin hocamın konusunda iki adet xml ince ayarlarını kullanıyorum konu çok uzun bakamadım sizinde ayarınız var ise paylaşır mısınız :)
Maalesef benim ayarlarım manuel...

sharony

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Semih ay
Cihazım
Mi note 7
Konular
2
Merhaba arkadaşlar,

Bu başlık altında, deneyimlerimize göre en başarılı bulduğumuz Google Camera (GCAM) versiyonu ve ayarlarımızı paylaşalım.

Paylaşımlarımızı aşağıdaki biçimde yapabilirsek daha nesnel bilgiler ortaya çıkacaktır.

1) Telefon modeli
2) Android sürümü
3) MIUI sürümü
4) GCAM versiyon
5) Ayarlar
6) Tecrübeler

Müsaadenizle ilk paylaşımı yapmak istiyorum.

1) Telefon modeli:
Redmi Note 7 (M1901F7G - 4/64 global)
Arka kamera: lavender_s5kgm1_ofilm_i
Arka kamera aux: lavender_s5k5e8_ofilm_i
Ön kamera: lavender_ov13855_ofilm_i

2) Android sürümü: Android 9.0 Pie

3) MIUI sürümü: Global 10.3.12.0 (PFGMIXM)

4) GCAM versiyonu: MGC_6.2.030_StableAwbVersion_V16.apk
İndirme linki:
Alternatif link:

Meraklısı için SHA512 doğrulama değeri:

5) Ayarlar
* Telefon ayarları > Uygulamaları Yönet > Camera > Verileri temizle > Tüm verileri temizle (Bunu yapmadan diğer ayarlara geçmeyiniz.)
* HDR modu: HDR+ enhanced (Bazı durumlarda enhanced yerine standart HDR daha iyi sonuç veriyor.)
* Motion: Off (RAM yükünü azaltmak için kapatıyorum. İsteğe bağlı.)
* Save location: DEVRE DIŞI (RAM yükünü azaltmak için kapatıyorum. İsteğe bağlı.)
* Google Lens suggestions: DEVRE DIŞI (RAM yükünü azaltmak için kapatıyorum. İsteğe bağlı.)
* Function Movement: ETKİN (Focus tracking özelliğini açabilmek için etkin olması gerekiyor.)
* Focus tracking: ETKİN (Kadrajda dokunduğunuz noktaya odağı kilitler, sonrasında kameranın yönünü çevirseniz bile odak noktasını takip eder.)
* Enable "Google photo": ETKİN (GCAM ile entegre çalışan fotogaleri. Fotoğraf güzelleştirme özelliği de var. Yedeklemeyi kapatmanızı öneririm.)
* Compress JPG: 97% (Fotoğraf boyutunu yarı yarıya düşürüyor. Fotoğraf kalitesi de neredeyse hiç değişmiyor.)
* Quality HDR+: 5 (En ideali bu bana göre. Yüksek değerlerde kayda değer bir fark göremedim. Değeri artırdıkça daha uzun süre sabit durmanız gerekiyor.)
* Binary file "Libraries": Custom library Savitar ZA V3 (Gölgeden aydınlığa daha yumuşak bir geçiş sağlıyor.)
* Autoexposure Correction: 1/4 (Gerektiğinde daha uzun pozlama yaparak daha düşük ISO değerleri elde etmenizi sağlar.)
* Exposure compensation: +0,2 (Mekanın ışığına göre 0 ila +1,0 arasında denemeler yapınız.)
* Saturation > Back camera: 1.1 / 1.3 -- Front camera: 1.1 / 1.5 (Teniniz fazla kızarık veya fazla sarı çıkarsa Google Fotoğraflar'da "sıcaklık" , "tonlama" ve "cilt tonu" ayarı yapabilirsiniz. O da hoşunuza gitmezse default ayarlara dönebilirsiniz.)
* Noise reduction > Enable HDR+ denoise: ETKİN (main camera: 150% -- front camera: 100%) (Arka kamerayla çekilen fotoğrafların gürültüsünü azaltıyor.)
* 2API Camera > Dynamic black level: ETKİN (Fotoğraftaki koyu alanlarda daha yumuşak bir geçiş sağlıyor.)
* Use DCI-P3 color space: DEVRE DIŞI (Sadece amiral gemisi telefonlarda işe yarıyormuş. Faydasını göremedim. Kapattım.)
* Save to /DCIM/Camera: ETKİN (GCAM ile çektiğiniz fotoğrafların varsayılan klasöre kaydedilmesini sağlar.)
* Recompute AWB: Off (Açık veya kapalı olması arasında bir fark göremedim. Kapattım.)
* Correction NightSight: 1 sec (Gece görüşü modunda pozlama süresini artırarak çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlıyor.)
* Quick settings: ETKİN (Sık kullanılan ayarları alt menüden ana menüye getirir.)
* Lab > Enable reduced load: ETKİN (Kadraj ekranının çözünürlüğünü düşürerek RAM yükünü azaltıyor, batarya süresini uzatıyor. Fotoğraf kalitesine etkisi yok.)
(Yeni şeyler keşfettikçe bu mesajı güncelleyeceğim. Yarın baktığınızda buralar değişmiş olabilir :))

6) Tecrübeler: GCAM maceram 6.3.017 v9 ile başladı ama kısa sürdü. Gece fotoğraflarını beğensem de selfie performansından memnun kalmadım. Yüz güzelliği çalışmıyordu. Yüzüm karanlık veya kızarık çıkıyordu. Daha sonra 7.0.009 v14 yükledim. En yeni versiyon olduğu için en sorunsuz olacağını düşünüyordum ama olmadı. Yüz güzelliği / portre modu çakışması sorunu varmış. Birinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Portre fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız yüz güzelliği özelliğiyle vedalaşmanız gerekiyor. Yüz güzelliği çalışmadığında da yüzünüz çok kötü görünebiliyor. Dolayısıyla alışamadım. Arayışa devam ettim. En son 6.2.030 v16'yı yükledim ve yukarıdaki ayarları uyguladım. Güzel sonuçlar elde ettim. Portre fotoğraflarından memnun kaldım. Ten rengi güzel çıkıyor. Yüz güzelleştirme ve portre modu aynı anda sorunsuz çalışıyor. Portre modunda yüz güzelliği özelliğini açıp arkadaşlarımın fotoğraflarını çekiyorum. Beğeniyorlar. GCAM ile entegre çalışan Google Photos'un ışık, renk, çarpıcılık ve bulanıklık ayarlarıyla daha güzel fotoğraflar elde edebiliyorum. Yalnız şu var ki telefonun arka kamerası stock kamera uygulamasıyla GCAM'e göre zahmetsiz ve otomatik bir biçimde daha iyi işler çıkarabiliyor. Stock kamera uygulamasıyla kapalı bir mekanda fotoğraf çekerken insanların yüzlerinin aydınlık çıkıp çıkmayacağı konusunda hiçbir endişeniz olmaz. Ama GCAM'de öyle değil. Dikkat etmezseniz fotoğraflarınız karanlık çıkıyor. Karanlık çıkmaması için önce stock kamerayla fotoğraf çekip aydınlığına bakmanızı, sonra bunu referans alarak GCAM'de exposure compensation değerini ayarlamanızı öneririm. Hoşunuza gidecek fotoğraflar çekebilmek için gündüz böyle ufak dokunuşlar yapmanız şart. Gece çekimlerinde ise hiçbir ayar yapmadan GCAM'e güvenebilirsiniz. GCAM kullanma alışkanlığımı şu şekilde özetleyebilirim: Arka kamerayı kullanacaksam gece GCAM; gündüz ise makro ve portre (arkası bulanık) fotoğraflar için GCAM, diğer çekimler için stock kamera. Ön kamerayı kullanacaksam gece veya gündüz fark etmeksizin GCAM.

Sizler de kendi deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Paylaşarak birlikte daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

En iyiye ulaşmak dileğiyle.

--------------------------------------
Beğendiğim bir versiyon daha var. Alternatif olarak paylaşıyorum spoiler içinde.
MGC_6.2.030_RN7_V1a_FINAL.apk
İndirme linki:
Alternatif:

SHA512 doğrulama değeri

Ayarlar
* Telefon ayarları > Uygulamaları Yönet > Camera > Verileri temizle > Tüm verileri temizle (Bunu yapmadan diğer ayarlara geçmeyiniz.)
* HDR modu: HDR+gelişmiş (Bazı durumlarda gelişmiş yerine standart HDR+ daha iyi sonuç verebilir.)
* Remove AF data from the screen: ETKİN (Kadraj ekranının alt kısmındaki bilgileri kapatır. İsteğe bağlı.)
* Enable Google Photo: ETKİN (GCAM ile entegre çalışan fotogaleri. Fotoğraf güzelleştirme özelliği de var. Yedeklemeyi kapatmanızı öneririm.)
* HDR+ kontrolü: ETKİN (Kadraj ekranında üst tarafta "HDR+" ile "HDR+gelişmiş" arasında geçiş yapabilmeniz için kısayol sağlar.)
* Quality HDR+ enhanced: +1 (Daha yüksek değerlerde kumlanma meydana geldiği için default veya +1'de kullanmanızı öneririm.)
* Erase dots: ETKİN (ISO değerlerini yükselterek daha pürüzsüz tonlar elde etmenizi sağlar. İstediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Kapattığınızda keskinlik artacaktır ancak siyah/beyaz noktacıklar da (gürültü) artacaktır. Genel kullanımda açık olmasını öneririm.)
* Disable zoom in Portrait mode: ETKİN (Portre modunda otomatik yakınlaştırmayı kapatır. İsteğe bağlı.)

Tecrübeler:
Bu versiyonla ilgili yorumlarımı şurada bulabilirsiniz: Yorum-1 , Yorum-2 , Yorum-3 , Yorum-4 , Yorum-5 , Yorum-6
Teşekkürler ayarlar için.

Üst Alt