Sohbet Orta segment ile Amiral gemisi cihazlar arasındaki bariz fark nelerdir?

archesm

Süper Üye
Onursal Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mesut
Cihazım
Mİ 9T Pro
Konular
618
Herzaman ki gibi güzel bir konu olmuş Skorpi hocam elinize sağlık.
Öncelikle kendi düşüncelerimi ve neden üst seviye kullandığımı söylemek istiyorum. Herzaman yenilikçi olmaya çalışmamdan dolayı ve biraz da etkenlerden dolayı seçimlerim hep bu yönde oldu.
Bu etkenler neler; Ön kamera çok kullanan birisi değilim, benim için olmasa bile olur mantığından yola çıkarak, tam ekranın ilk jenerasyonuyla mix serilerine yöneldim. mix, mix 2, mix2s ve mix 3 diye devam etti.Mix serilerine hayran olduğumu söylemek istiyorum ve öyle de devam ediyor benim için.
Navigasyon tuşlarının olmayışı, ekran boyutlarındaki oran, çercevelerdeki incelik, hızlı şarj ve kablosuz şarj ve kamera donanımı bu seriler de devam etmemdeki etkenler.
Biraz da hor kullanıyoruz donanım olarak ona da bağlı tabi Idea~~

StubborN

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Serkan
Cihazım
Mi 8
Konular
0
Yazılım desteği noktasında da firmalar üst segment telefonlarına bir tık daha fazla özen gösteriyor. Custom rom olaylarını pek bilmeyen standart bir kullanıcı bu anlamda cihazın yazılım ömrü için üst segment telefonlara yönelebilecektir.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Konudan çok uzaklaştım farkındayım. Demem o ki orta segment üst segment telefon arasındaki işlemci farklarını mantıklı bulmayıp sadece tasarımı mantıklı bulduysanız belli birşey düşünemiyorum maalesef. Üstelik Mi 6'dan Sonra Mi Max 2de kasaya gömülü kamera vardı.[/QUOTE]
Orta segment ile üst segment telefonlar arasındaki işlemci farkının mantıklı olması bir cocuğun bile malumu olduğu için o konuya girmedim. Tasarım ise kimine göre önem arzetmez kimine göre elzemdir. ( Kaldı ki biz güzele bakmak sevaptır diyen bir milletiz.) Ben Mi 6 dan sonra gelen amiral gemileri dedim. SD 625 işlemcili bir cihazın amiral gemisi olduğunu bilmiyordum.

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Herkes bütçesine ve ihtiyaçlarına göre telefon almalı. Burada dikkat edilecek şey alınan cihazın ne kadar uzun ömürlü olacağı. Android ekosisteminde ortalama 2000 ₺ bandında olan bir cihazda zaten her şeyi yapabiliyorsun. Buradaki bariz sıkıntı orta/alt segment cihazlarda çok fazla yazılımsal veya donanımsal problemler olması. Bunun sonucunda insanlar ister istemez amiral gemisi telefonlara yöneliyor. Haricinde daha iyi kamera veya daha üst düzey işlem gücü isteyen kullanıcılar zaten üst segment telefon alıyor.
Katiliyorum ama yazilim konusuna tam katilmiyorum. P9lite p10 lite kullanan tanidiklarim memnunlar hala mesela.

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Tasarım ve dizayn önemli değildir. Aynı İnsanlar gibi hocam. Dışı güzel olup içi kötü olabilir. Fiyat meselesine gelicek olursak. Herkeste aynı durum yok haklısınız. Ancak asgari ücretle çalışıp ... diye geçen cümlenize şunları söylemek istiyorum. Bu insanlar kendilerine göre mantıklı sebepleri yada gerçekten ihtiyacı olduğu için alanlar vardır. Bu asgari ücretliler konusunu genele yaymak çok yanlış olur. Çünkü belirli bir istisna yok. Herşey farklı. Fiyatlar aslında artmıyor. Dünya global bir ekonomik kriz ve yarış içerisinde. ABD ve Çin atışmasında hiçbir ülkeyi desteklemiyorum. İkisinin de allah belasını versin. Çünkü piyasa dalgalanıyor bu ülkelere göre. Zararlı çıkan diğer ülkeler çıkıyor.
Türkiye çıkmazda şu an. Batıyla Doğu arasında sıkıştı. ABD ve Çin anlaşmassa bu iş uzun sürecek ve herkes zarar görücek. ABD ve Çin hariç. Zaten dünya iktidarı bu 2 ülkenin elinde. Zamanında SSCB ve ABD yarışa girmişti. Zararlı çıkan kimler oldu? Vietnam. Küba. Türkiye ve Kore. Sovyetlerin çöküşü bu yarışa bağlı olmayıp iç sebepler yüzünden olduğu için SSCBnin yıkılışı bu yarışın bir zararı değildir. Tarih bilginiz varsa ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Bilmeyenler için kısa özet geçeyim:
Soğuk Savaş Döneminde SSCB kübaya destek çıktı ve füzelerini yerleştirdi direk ABDyi hedef alacak şekilde. ABDde aynı şekilde Türkiyeye füze yerleştirdi. Mazallah patlatılsaydı o füzeler? Küba ve Türkiyeyi altını üstüne getirirlerdi. Vietnam ve Kore savaşını zaten biliyorsunuz.
Demem o ki -telefon fiyatlardan buraya nasıl geldim bi haberim yok- hiçbirşeyin fiyatı artmıyor aslında. Kaynak sıkıntısı yavaştan kendini gösteriyor dünya genelinde paraların değeri ölüyor.
Huawei gibi firmalara güven meselesine biraz şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü Türkiye huawei altyapısını kullandığı ilk yıllarda aynı anda 27 şehrimizde elektrik kesintisi -bence siber saldırı- olmuştu. Sonra huawei türkiyede aldı başını yürüdü. 1-2 sene önce memleketim azerbaycanda tüm şehirde elektrik sönmüştü ve şehirin elektriğinden sorumlu adam öldürülmüştü. Huawei telefonlar o zamanlar azerbaycanda popüler olmayıp apple popülerdi. Bu elektrik kesintisi -bence yine siber saldırı- sonradı huawei telefonlar azerbaycanda kapış kapış gitti ve reklamları yapıldı. Bu kriz çözülmesse ekonomi daha da rezoransa girecek.
Konudan çok uzaklaştım farkındayım. Demem o ki orta segment üst segment telefon arasındaki işlemci farklarını mantıklı bulmayıp sadece tasarımı mantıklı bulduysanız belli birşey düşünemiyorum maalesef. Üstelik Mi 6'dan Sonra Mi Max 2de kasaya gömülü kamera vardı.

Asgari ücret çalışanı ile ilgili yapmış olduğum ironiyi anlamadığınız için yorum yapmak istemiyorum. Orta segment ile üst segment telefonlar arasındaki işlemci farkına gelince bu bir cocuğun bile malumu olduğu için o konuya girmedim. Tasarım ise kimine göre önem arzetmez kimine göre elzemdir. ( Kaldı ki biz güzele bakmak sevaptır diyen bir milletiz.) Ben Mi 6 dan sonra gelen amiral gemileri dedim. SD 625 işlemcili bir cihazın amiral gemisi olduğunu bilmiyordum.

skon

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
JCK
Cihazım
Mi MIX 2S
Konular
1
Katiliyorum ama yazilim konusuna tam katilmiyorum. P9lite p10 lite kullanan tanidiklarim memnunlar hala mesela.
İstisna olan telefonlar tabii ki mevcut. Yazılım konusunda alt/orta segment cihazlar üvey evlat muamelesi görüyor genelde. Bu da kullanım zevkini baltalayabiliyor.

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
İstisna olan telefonlar tabii ki mevcut. Yazılım konusunda alt/orta segment cihazlar üvey evlat muamelesi görüyor genelde. Bu da kullanım zevkini baltalayabiliyor.
Bu dogru malesef. Bu arada alt seviye telefonlar (sd4xx) zaten henuz gunluk kullanimi karsilayacak seviyede degil malesef

ofluily

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ilyas
Cihazım
redmi 10 2022
Konular
1
aklıma takıldı xiaomi neden devamlı ekran boyutunu yükselterek model çıkartıyor şöyle 5,5 boyutu çıkarsa daha iyi olacak gibi bende redmi5 plus kullanıyorum ama yazın neremizde taşıyacağım diye düşünüyorum.

EMREARD

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EmreARD
Cihazım
Mİ5
Konular
56
Hocam ben kesinlikle (ihtiyacı olanlar vs.hariç) gösteriş olduğunu düşünüyorum

Y2AJ

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mert
Cihazım
Note 6 Pro
Meslek
Bil. Mühendisliği
Konular
2
Naçizane, ben de görüşümü belirteyim. Şuan ben Redmi Note 6 Pro kullanıyorum yani orta segment bir cihaz. Fakat kamera, performans veya başka konularda üst segment cihazlardan geride kalmıyorum. Önceden iPhone modellerini de kullanmış biri olarak ben şimdiki cihazımın daha iyi olduğu kanısındayım.

Bence burada segmenti kıyaslamak yanlıştır. Redmi model cihazlar Mi model cihazlardan üstün veya denk çıkabiliyor. Mesela kardeşimde Mi 8 Lite var, üst segment olarak lanse ediliyor fakat Redmi Note 6 Pro ile neredeyse denk.

Üst Alt