Sohbet Orta segment ile Amiral gemisi cihazlar arasındaki bariz fark nelerdir?

ofluily

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ilyas
Cihazım
redmi 10 2022
Konular
1
4-5 lens olayi o minnacik kamerada diyafram ayarlanamadigi icin ve fiziksel olarak telefoto, makro lensi karsilasin diye yapildi ama dslr ile karsilastirilamaz tabi. ana kameralar fena degil. Ben doga veya tarihi yerlere gideceksem dslr yi aliyorum yanima. Onun disinda gezmeye gidince mate9 yetiyor.
Onceden amiral gemileri bile kasa kasa calisiyordu. Her sene telefon degistiriliyordu ama simdi orta sinif yettigi gibi telefon degistime egilimi de azaldi. Yeni bir sey sunmuyor. Hiz dedigimizde bile normal kullanimda facebookta bir fotografi bir kac milisaniye once acmaktan baska bir seye yaramiyor. Akilli telefon kullanıcılarının kaç tanesi pubg gibi agir oyun oynuyor ki. .
Yeniyi alma istegi cok yerlestirildi bize ama ufaktan millet uyaniyor. Yeni olan eskisine gore bana ne sunuyor diye soruyor

tabiki 4-5 lens biraz pazarlama taktiği fazladan kamera ekleyeceğine niçin görüntü sensörünü büyütmüyorsun fotoğrafın kalbi orda nokiada diyaframdan tut bütün ayarları yapabiliyor

Kandırıkçı

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
TuncayM
Cihazım
Mi Max 2
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Forumda açılan onca eften püften konudan sonra içerik olarak kaliteli bir forum konusu acaba ne zaman açılır diye düşünüyordum ki yine her zaman olduğu gibi üstat Skorpi devreye girdi ve hakikaten kaliteli ama bir o kadar da polemiğe açık bir tartışmayı başlatıverdi. Sizi bir kez daha tebrik ediyorum üstadım.

Konuya dahil olmadan önce yapılan yorumları görmek istedim. Yorum yapan arkadaşlar kusura bakmasınlar ama dişe dokunur bir yorum da göremedim. Belki benim yorumum da aynı şekilde dişe dokunur olmayacak. Daha doğrusu sizin konu açmanızın amacına uygun ve altını dolduracak içerikte mesajlar olmayacak. Bu yüzden hiç kusura bakmayın çünkü mantık çerçevesinde bir cevabı yok. Ülkemiz insanının genel bir örneği olarak asgari ücretle çalışıp yemeden içmeden para biriktiren ve üç dört aylık maaşıyla son model bir telefon alan ama kontür parası kalmadığı için arkadaşını ödemeli arayan bir insana bu telefonu ne sebeple aldın diye sormanın hiç bir mantığı yoktur.
Peki sen neden üst segment bir telefon aldın diye sorarsanız 2017 yılının amiral gemisi olan Mi 6 yı almamın birinci sebebi aynı özelliklere sahip olan ve 4.000TL ye satılan tanınmış amiral gemilerinin yarı fiyatına satılmasıydı. Ve asıl önemli olan ise benzersiz dizaynı ve insanı ilk görüşte kendine hayran bırakan şık bir tasarıma sahip olması. Sadece Xiaomi değil diğer firmaların telefonlarına da bir bakın. Mi 6 dan sonra sahip olduğu sıfır kamera çıkıntısı özelliği hangi kamerada var?
Konuyu fazla uzattım belki ama şimdi ki aklım olsa ( bugünlerde satılan fiyatlarını da gördükten sonra ) tercihim yine Xiaomi olsa da asla bir amiral gemisi telefon almam. Galiba almaya gücüm de yetmez...
Tasarım ve dizayn önemli değildir. Aynı İnsanlar gibi hocam. Dışı güzel olup içi kötü olabilir. Fiyat meselesine gelicek olursak. Herkeste aynı durum yok haklısınız. Ancak asgari ücretle çalışıp ... diye geçen cümlenize şunları söylemek istiyorum. Bu insanlar kendilerine göre mantıklı sebepleri yada gerçekten ihtiyacı olduğu için alanlar vardır. Bu asgari ücretliler konusunu genele yaymak çok yanlış olur. Çünkü belirli bir istisna yok. Herşey farklı. Fiyatlar aslında artmıyor. Dünya global bir ekonomik kriz ve yarış içerisinde. ABD ve Çin atışmasında hiçbir ülkeyi desteklemiyorum. İkisinin de allah belasını versin. Çünkü piyasa dalgalanıyor bu ülkelere göre. Zararlı çıkan diğer ülkeler çıkıyor.
Türkiye çıkmazda şu an. Batıyla Doğu arasında sıkıştı. ABD ve Çin anlaşmassa bu iş uzun sürecek ve herkes zarar görücek. ABD ve Çin hariç. Zaten dünya iktidarı bu 2 ülkenin elinde. Zamanında SSCB ve ABD yarışa girmişti. Zararlı çıkan kimler oldu? Vietnam. Küba. Türkiye ve Kore. Sovyetlerin çöküşü bu yarışa bağlı olmayıp iç sebepler yüzünden olduğu için SSCBnin yıkılışı bu yarışın bir zararı değildir. Tarih bilginiz varsa ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Bilmeyenler için kısa özet geçeyim:
Soğuk Savaş Döneminde SSCB kübaya destek çıktı ve füzelerini yerleştirdi direk ABDyi hedef alacak şekilde. ABDde aynı şekilde Türkiyeye füze yerleştirdi. Mazallah patlatılsaydı o füzeler? Küba ve Türkiyeyi altını üstüne getirirlerdi. Vietnam ve Kore savaşını zaten biliyorsunuz.
Demem o ki -telefon fiyatlardan buraya nasıl geldim bi haberim yok- hiçbirşeyin fiyatı artmıyor aslında. Kaynak sıkıntısı yavaştan kendini gösteriyor dünya genelinde paraların değeri ölüyor.
Huawei gibi firmalara güven meselesine biraz şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü Türkiye huawei altyapısını kullandığı ilk yıllarda aynı anda 27 şehrimizde elektrik kesintisi -bence siber saldırı- olmuştu. Sonra huawei türkiyede aldı başını yürüdü. 1-2 sene önce memleketim azerbaycanda tüm şehirde elektrik sönmüştü ve şehirin elektriğinden sorumlu adam öldürülmüştü. Huawei telefonlar o zamanlar azerbaycanda popüler olmayıp apple popülerdi. Bu elektrik kesintisi -bence yine siber saldırı- sonradı huawei telefonlar azerbaycanda kapış kapış gitti ve reklamları yapıldı. Bu kriz çözülmesse ekonomi daha da rezoransa girecek.
Konudan çok uzaklaştım farkındayım. Demem o ki orta segment üst segment telefon arasındaki işlemci farklarını mantıklı bulmayıp sadece tasarımı mantıklı bulduysanız belli birşey düşünemiyorum maalesef. Üstelik Mi 6'dan Sonra Mi Max 2de kasaya gömülü kamera vardı.

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
tabiki 4-5 lens biraz pazarlama taktiği fazladan kamera ekleyeceğine niçin görüntü sensörünü büyütmüyorsun fotoğrafın kalbi orda nokiada diyaframdan tut bütün ayarları yapabiliyor
Mekanik diyafram mi var nokiada? Kac kademe veya kademesiz mi?

ofluily

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ilyas
Cihazım
redmi 10 2022
Konular
1
Arkadaşlar, malumunuz olduğu üzere, bende orta alt segment grubunda bulunan Mi Max 3 mevcut ve tercih nedenim öncellikle ekran büyüklüğü...
Yaşlı bir insanım ve cihazımı siz gençler gibi belki kullanmaktan acizim...oyun vs oynamıyorum...(Genç Max 3 sahipleri de tabiki mevcut)

Benim cihazın fiyatı oldukça uygun, diğer Amiral gemileri tabir ettiğimiz Xiaomi cihazlar, Max 3 e göre hayli daha pahalı...(Donanım özellikleri, kamera vs)

Üst segment grubunda olan Amiral gemisi tabir ettiğimiz cihaz sahipleri, benim yapamadığım/yapamayacağım neleri yapabiliyorsunuz, çok merak ediyorum gerçekten de....veya neden üst segment cihaz alma ihtiyacı hissediyorsunuz?

Haydi, beni aydınlatın Lütfen...teşekkürler

Gesendet von meinem Mi Max 3 mit Tapatalk

hocam sende ne tartışma çıkarttın gece gece bir taş attın kuyuya kırk akıllı çıkaramaz bu gece :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Mekanik diyafram mi var nokiada? Kac kademe veya kademesiz mi?
1/16000 den 4sn ye kadar deklançör hızı ayarı varmış diyafram kademesiz galiba

Son düzenleme:

A.BayramKorkmaz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
MI 9 Lite
Meslek
Elektrik Teknikeri
Konular
36
Ben yeni bir telefona Teknik olarak baktığımda aşağıdaki ler önemlidir
1.LTE kategori (en az cat7)
2.Wifi (ac bandı)
3.Ekran dayanıklılığı (gorilla 5)
4.Çifthat
5.Tabiki fiyatı (Benim 1 maaşımı geçmeyecek)

ofluily

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ilyas
Cihazım
redmi 10 2022
Konular
1
Ben yeni bir telefona Teknik olarak baktığımda aşağıdaki ler önemlidir
1.LTE kategori (en az cat7)
2.Wifi (ac bandı)
3.Ekran dayanıklılığı (gorilla 5)
4.Çifthat
5.Tabiki fiyatı (Benim 1 maaşımı geçmeyecek)
maaşının sıfırlarına bağlı :)

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
hocam sende ne tartışma çıkarttın gece gece bir taş attın kuyuya kırk akıllı çıkaramaz bu gece :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

1/16000 den 4sn ye kadar
O pozlama suresi :) hani f1.2 falan diyoruz ya. Diyafram acikligi o. Dslr objektifte bu aciklik degerini el ile ayarlayabiliyoruz. Bokeh denilen efektin orjinali bu f degerindeki fiziksel oynama ile yapiliyor. Benim bildigim sadece yeni samsunglarda 2 kademe olarak ayarlanabiliyor bu. Baska bir telefonda oldabilecegini pek zannetmiyorum. Cok kucuk cunku

ofluily

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ilyas
Cihazım
redmi 10 2022
Konular
1
O pozlama suresi :) hani f1.2 falan diyoruz ya. Diyafram acikligi o. Dslr objektifte bu aciklik degerini el ile ayarlayabiliyoruz. Bokeh denilen efektin orjinali bu f degerindeki fiziksel oynama ile yapiliyor. Benim bildigim sadece yeni samsunglarda 2 kademe olarak ayarlanabiliyor bu. Baska bir telefonda oldabilecegini pek zannetmiyorum. Cok kucuk cunku
yanlış yazmışım deklanşör hızı o bokeh efekti çekimden sonra dijital yapılabiliyor f2,2

skon

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
JCK
Cihazım
Mi MIX 2S
Konular
1
Herkes bütçesine ve ihtiyaçlarına göre telefon almalı. Burada dikkat edilecek şey alınan cihazın ne kadar uzun ömürlü olacağı. Android ekosisteminde ortalama 2000 ₺ bandında olan bir cihazda zaten her şeyi yapabiliyorsun. Buradaki bariz sıkıntı orta/alt segment cihazlarda çok fazla yazılımsal veya donanımsal problemler olması. Bunun sonucunda insanlar ister istemez amiral gemisi telefonlara yöneliyor. Haricinde daha iyi kamera veya daha üst düzey işlem gücü isteyen kullanıcılar zaten üst segment telefon alıyor.

Üst Alt