Rehber MIUI Cihazları Gereksiz Uygulamalardan Arındırma (Debloat bloatware)

• Konbuyu başlatan r00t88
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 128
  • Görüntüleme 30K

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
130
Me_yus, rica ederim hocam.. Cihazımı bul özelliğini devre dışı bırakamaz yada silemezsiniz.. Inat ederseniz cihaz açılış ekranında kalır, bizzat tecrübe etmiş bir kullanıcı olarak söylüyorum.

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
Me_yus, rica ederim hocam.. Cihazımı bul özelliğini devre dışı bırakamaz yada silemezsiniz.. Inat ederseniz cihaz açılış ekranında kalır, bizzat tecrübe etmiş bir kullanıcı olarak söylüyorum.
Sinir oluyorum ben o özelliğe : D
Neyse zorlamamak gerek kalsın yiğitlerim .d

Wolftr34

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
BÖRÜ
Cihazım
XİAOMİ
Meslek
Egitmen
Konular
24
Ben bugüne kadar gereksiz gördüğüm tüm sistem uygulamalarını silerim cihazdan, her Rom kurduğumda yaparım bunu.. Bir faydası var mı, yok mu diye soruyorsanız bence yok.. Benim durumum psikolojik :D başkasını bilmem :D
Yeminle benimde öyle :)

MXKM

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
Xiaomi Mi9
Meslek
Emekli
Konular
6
Ben bugüne kadar gereksiz gördüğüm tüm sistem uygulamalarını silerim cihazdan, her Rom kurduğumda yaparım bunu.. Bir faydası var mı, yok mu diye soruyorsanız bence yok.. Benim durumum psikolojik :D başkasını bilmem :D
Ben bu çeşit uygulamaları her yeni aldığım telefondan kaldırıyorum. Ram ve hafıza artışlarına; dolayısıyla telefonun daha akıcı çalışmasına ve pilin yavaş boşalmasına çok katkısı oluyor. Tavsiye ederim.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
130
Ben bu çeşit uygulamaları her yeni aldığım telefondan kaldırıyorum. Ram ve hafıza artışlarına; dolayısıyla telefonun daha akıcı çalışmasına ve pilin yavaş boşalmasına çok katkısı oluyor. Tavsiye ederim.
Zaten kaldırıyorum sistem uygulamalarını hocam ancak dediğim gibi benim durumum psikolojik :D aosp yada miui farketmez her romda yapıyorum, ilk iş olarak :)

ilyas1212

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ilyas
Cihazım
oneplus 9R
Konular
10
Selamün aleyküm hocam benim anlamadığım bir şey bu silme işini neden yapıyoruz . Tüm yorumları okudum belki gözden kaçırmış olabilirim fakat ram yada rom yada performans a bir yararı var mıdır acaba yoksa ben hepsinden memnunum uygulamalarımın : )
kesinlikle var google nin bir çok uygulaması var arka planda çalışıyor sürekli güncelleme alarak boyutu artıyor ve cihazı gerçekten yoruyor özellikle hafıza sorunu yaşayan 16gb cihazlarda çok sorun oluyor her zaman silerim gereksiz uygulama adı gibi gereksiz kullanmadığın uygulama gereksizdir bence .

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
kesinlikle var google nin bir çok uygulaması var arka planda çalışıyor sürekli güncelleme alarak boyutu artıyor ve cihazı gerçekten yoruyor özellikle hafıza sorunu yaşayan 16gb cihazlarda çok sorun oluyor her zaman silerim gereksiz uygulama adı gibi gereksiz kullanmadığın uygulama gereksizdir bence .
Evet haklısınız hocam hafıza konusunda çok gereksiz bir yer kaplama durumu oluyor . Ama ram konusunda bir işe yaramadığını okumuştum başka bir forum da 128 hafızam var her hafta format atıyorum pek hafıza sorunu yaşamıyorum ama ram konusunda faydası olacağını bilsem silerim bana o lazım : )

Forumda bir arkadaş parmak izi okuyucuyu dilediğini ve debloader ile ram artışı sağladığını söylemişti onu da ben beceremedim :/

ilyas1212

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ilyas
Cihazım
oneplus 9R
Konular
10
Evet haklısınız hocam hafıza konusunda çok gereksiz bir yer kaplama durumu oluyor . Ama ram konusunda bir işe yaramadığını okumuştum başka bir forum da 128 hafızam var her hafta format atıyorum pek hafıza sorunu yaşamıyorum ama ram konusunda faydası olacağını bilsem silerim bana o lazım : )

Forumda bir arkadaş parmak izi okuyucuyu dilediğini ve debloader ile ram artışı sağladığını söylemişti onu da ben beceremedim :/
bizzat denedim samsung cihazlarda özellikle 3gb ram de 300 mb kazandırıyor.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
130

Parmak izi konusunu okumuştum olabilir belki bilemiyorum ancak uygulamalar için yola çıkarsak istediğiniz kadar uygulamayı silin, sildiğiniz uygulamaların yerine başka uygulamaları çalıştırıyor cihaz arka planda.. Bunu çok kez kontrol ettim..
Yani arka planda 30 uygulama çalışıyor diyelim, sildiniz 10 sistem uygulamasını, arka planda 20 uygulama kalmıyor sildiğiniz uygulamaların yerine başkaları geliyor.. Yine 30 uygulama çalışıyor orada..

Ram konusuna gelince, sistem uygulamalarını kaldırmadan önce mesela 2 GB kullanılabilir ram miktarı kalıyor, cihaz iyi güzel, uygulamaları kaldırdıktan sonra kullanılabilir ram miktarı 1.6 gb.. Bu işte bir terslik yok mu :) Ama cihaz çok daha akıcı geliyor.. Bence bu psikolojik bişi şahsım adına.. Yani Android her türlü arka planda çalıştıracak bişi buluyor.. Sistem yada kullanıcı uygulaması farketmez.

Üst Alt