Rehber MIUI Cihazları Gereksiz Uygulamalardan Arındırma (Debloat bloatware)

• Konbuyu başlatan r00t88
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 128
  • Görüntüleme 30K

pense34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Mı Note 10 Lite
Konular
10
Merhaba hocam
Öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim . Ben Android 11 Kullanıyorum 12.5.1 sürümüm . Bu sürümde yerleşik olarak Android Auto mevcut ama ne fastbootta görüp kaldırabiliyorum nede telde uygulamayı bulamıyorum sizce ne yapmam gerekir. Sürümü düşürmek istiyorum
Hocam konuda detaylı bir şekilde anlattım. Root'suz yöntemi dener misiniz? Uygulamalardan Android Auto'nun tam ismini öğrenin ve konuda anlatıldığı gibi kaldırabilirsiniz.

Iraarel

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Volkan
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
0
Gmail -> Eğer Gmail hesabınız var ise ve POP3 veya IMAP destekliyorsa K9 E-mail kullanabilirsiniz. Senkronizasyonu kapatın ve günün belirli aralıklara manuel olarak Gönder-Al işlemi yapın.
Tarayıcı -> Bunun alternatifi çok fazla var. Firefox'tan başlayabilirsiniz deneme süreci olarak.
Dosya Yöneticisi -> Material Files adında bir uygulama var. Tamamen açık kaynak kodlu, tavsiye ederim.
Galeri -> Simple Gallery adında bit uygulama var. Tamamen açık kaynak kodlu ve F-Droid'den indirirseniz full versiyonuna sahip olursunuz.
Hesap Makinesi -> Simple Calculator adında bir hesap makinesi var. Tamamen açık kaynak kodlu.
Pusula -> Ben kendi uygulamasını kullanıyorum. Bir ara muadiline bakar size söylerim.
Hava Durumu -> Kullanmadığım için bilmiyorum. Bir ara bakar yazarım.
Saat Uygulaması -> Simple Clock adında bir uygulama var. Tamamen açık kaynak kodlu. MIUI'nin kendi Saat uygulaması Batarya Optimizasyonu'ndan muaf. Bunu da aynı şekilde yapmanız lazım alarmların çalması için.
Müzik Uygulaması -> Simple Music Player. Yine aynı şekilde açık kaynak kodlu ve güvenilir.
Takvim -> Simple Calendar Pro. Pro versiyonuna F-Droid'den ulaşabilirsiniz.

Simple Mobile Tools'un ( ) geliştirdiği birçok uygulamayı telefonunuza güvenle yükleyebilir ve var olanları silebilirsiniz. Aklınıza takılan yine soru olursa sormaktan çekinmeyin.
Teşekkür ederim hocam.
Biraz geç oldu ama :)

Wolftr34

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
BÖRÜ
Cihazım
XİAOMİ
Meslek
Egitmen
Konular
24
Çok iyi paylaşım eline saglık hocam

cxpool

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ismail
Cihazım
Redmi 4x
Konular
2
Hocam Google mesajlar ve Google aramalar uygulamalarını nasıl kaldirabiliriz

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
cxpool, Sistem uygulaması kaldırmak cihazı bootlopa düşürür...

Alternatif uygulama kullanın...

pense34

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Levent
Cihazım
Mı Note 10 Lite
Konular
10
cxpool, Sistem uygulaması kaldırmak cihazı bootlopa düşürür...

Alternatif uygulama kullanın...

Hocam sistem uygulaması kaldırmak bootloop'a düşürür cümlesi çok geniş bir anlam veriyor. Sistemin çalışmasını engelleyen sistem uygulaması kaldırmak bootloop'a kaldırır diyelim daha doğru olur.

cxpool hocam Google Arama ve Google Mesajlar uygulamasını konuda bahsettiğim gibi kaldırabilirsiniz. Uygulamaları kaldırmadan önce lütfen alternatif uygulamaları yükleyin ve Ayarlar -> Uygulamalar -> Varsayılan Uygulamaları Yönet kısmından yüklediğiniz alternatif uygulamayı seçin ve sonrasında konuda anlattığım gibi uygulamalayı silebilirsiniz. Bu arada telefonunuzda bulunan "tüm" Google uygulamalarını gönül rahatlığıyla kaldırabilirsiniz. Benim cihazımda hiçbir Google uygulaması yok (yıllardır yok) ve herhangi bir bootloop'a düşme veya sistemin çalışmasında herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Aklınıza takılan bir soru olursa sormaktan çekinmeyin.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

cxpool Hocam bu arada Google Arama ve Google Mesajlar uygulamasını kaldırmak için size yardım edebilirim. Lütfen bana bu iki (2) uygulamanın uygulama isimlerini paylaşın. Sonrasında ben size ADB ortamında kullanacağınız komutları vereceğim.

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
Selamün aleyküm hocam benim anlamadığım bir şey bu silme işini neden yapıyoruz . Tüm yorumları okudum belki gözden kaçırmış olabilirim fakat ram yada rom yada performans a bir yararı var mıdır acaba yoksa ben hepsinden memnunum uygulamalarımın : )

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Selamün aleyküm hocam benim anlamadığım bir şey bu silme işini neden yapıyoruz . Tüm yorumları okudum belki gözden kaçırmış olabilirim fakat ram yada rom yada performans a bir yararı var mıdır acaba yoksa ben hepsinden memnunum uygulamalarımın : )
Ben bugüne kadar gereksiz gördüğüm tüm sistem uygulamalarını silerim cihazdan, her Rom kurduğumda yaparım bunu.. Bir faydası var mı, yok mu diye soruyorsanız bence yok.. Benim durumum psikolojik :D başkasını bilmem :D

Me_yus

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mi 8 lite
Konular
12
Ben bugüne kadar gereksiz gördüğüm tüm sistem uygulamalarını silerim cihazdan, her Rom kurduğumda yaparım bunu.. Bir faydası var mı, yok mu diye soruyorsanız bence yok.. Benim durumum psikolojik :D başkasını bilmem :D
Anladım Hocam teşekkürler sanırım silmeme gerek yok sadece bir şey var onu silebilirim cihazımı bul diğerleri kalsın

Bu arada internetten araştırdım sadece cihaz hafızasına katkısı oluyormuş ( ram artışı sağlamıyor çünkü cihaz dosya için zaten sistemde ram yeri ayırıyor hiçbir şekilde değişiklik yapamıyormusuz :/ )

Teşekkürler hocam

Mohan41

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mücahit
Cihazım
Xiaomi Mi 10T
Meslek
Kalite Teknisyeni
Konular
26
aynen bende lucky patcher ile devre dışı bırakıyorum ama bi şeyini görmedim psikolojik yapmassam cihazı asla kullanamam

Üst Alt