Sohbet Bu fiyatlar nereye gidiyor böyle?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Dalga degil tsunami hocam bu. Ama anlayana.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaşlar bazilarinin anlayabilmesi icin sebze degil baska ornekler vermek lazim.
Cunku sadece anlamak istedikleri kismi anliyorlar bu arkadaslar.
Ornek: carsiya gidip 100 Amerikan dolari almak istiyorum 500 kusur lira para istiyorlar.
Bunun da mi mevsimi degil?
O zaman da, "Dolarla ne işin oluyor bizim Türk liramız var" diyor çapsızlar... Yani her şartta adamlar haklı... :( tartışmaya giriyorsun ve sonunda "Allah belamı versin de kurtulayım nereden tartıştım" moduna giriyorsun...

Metin

(:
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
O zaman da, "Dolarla ne işin oluyor bizim Türk liramız var" diyor çapsızlar... Yani her şartta adamlar haklı... :( tartışmaya giriyorsun ve sonunda "Allah belamı versin de kurtulayım nereden tartıştım" moduna giriyorsun...
Dolarla işin ne diyen tipler, hiç düşünmüyor herhalde. İş veren bi cihaz alsa dolarla alıyor, sanıyor ki, kendine yansımayacak TL ile alıyor ya maaşını :D

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ByKaraca

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlker
Cihazım
Elime ne geçers
Meslek
Teknoloji Editörü
Konular
380
Dıj güjler ameriga israyil bizi gısganıyor o yüzden egonomi kötü haha--

Metin

(:
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Fiyatlar gerçekten çok yükseldi de... Yalnız domates, biber diyerek örnekleme yapan forumdaşların unuttuğu bir şey var.

Domates, biber; bu mevsimin sebzesi değildir ! Yediklerimizin tamamı örtü altı tarımı ile seradan soframıza gelen ürünlerdir. Tevellütü eski olanlar iyi bilir. Eskiden turfanda diye bir tabir vardı. Örtü altı tarımı yaygınlaşınca, turfanda tabiri de tarihe karıştı. Eskiden turfanda çıkan ürünler pahalı olurdu. Ama lezzeti, vitamini vs ne varsa eksik olurdu. Aşeren hanımlara alınırdı genellikle...

Diyorum ki, hem mevsim sebzesi almıyorsunuz, hem de fiyatlar artmış diye yakınıyorsunuz. Eğer fiyatların arttığını çarşı - pazar fiyatları üzerinden örneklemek istiyorsanız, mevsim sebzeleri üzerinden örnekleyin ki, bir anlamı olsun. Mesela; lahana, pırasa, ıspanak gibi sebzeleri örnekleyin.

Hem mevsim sebzesi tüketme alışkanlığı tarihe karıştı. Esasında mevsim sebzesi tüketmeyerek te, sağlıksız beslenmenin önünü açmış oluyoruz.

Eskiden telefon mu vardı ? Gidip postaneye ihbarlı saatli sıraya girip, yazılıp, görüşmek istediğimiz kişinin karşı postaneye gelip, görüşmemizi gerçekleştirirdik.

Eskiden kışın ortasında domates mi vardı. Herkes yaz ayından domatesleri kurutur, kışın yemeklerine katıp tüketirdi.

Hasılı; yaşam biçimlerimiz değişti, farkında değiliz. Ya da yaşam biçimlerimizi değiştiğini konuşmak istemiyoruz.
İyi güzel diyorsunuz, geçen yıl bu zamanlar domates biber yok muydu memlekette :D

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ByKaraca

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlker
Cihazım
Elime ne geçers
Meslek
Teknoloji Editörü
Konular
380
Geçen sene asgari ücret ile çalışırken bir ay eh şöyle böyle geçiniyordum bu sene ise imkansız bir hal aldı. İş teklif eden firmalara yüzsüz gibi ilk olarak maaş falan soruyorum hatta direk :D Geçen seneye göre bile gerileme var. Bakalım nereye gidecek sonumuz.

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6
Pamukkale turizm iflas etmiş. Kriz mriz yok yahu.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Ne yazsam, anlamayacaksınız ve işinize gelmeyen kısımları es geçeceksiniz.

Yahu diyorum ki; örneklediğiniz domates biber mevsim sebzesi değil. Ucuz olur, pahalı olur, ayrı mevzu...

Yani kısaca; doğru örnekler verin ki, gerçekten çok yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğumuz anlaşılsın.

Yani fiyatların aşırı artışından ben de rahatsızım. Ama fiyat artışlarını doğru örnekler üzerinden belirtmek gerekir.

Kışın ortasında, yaz sebze fiyatlarını örneklerseniz olmaz yani...

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Ne yazsam, anlamayacaksınız ve işinize gelmeyen kısımları es geçeceksiniz.

Yahu diyorum ki; örneklediğiniz domates biber mevsim sebzesi değil. Ucuz olur, pahalı olur, ayrı mevzu...

Yani kısaca; doğru örnekler verin ki, gerçekten çok yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğumuz anlaşılsın.

Yani fiyatların aşırı artışından ben de rahatsızım. Ama fiyat artışlarını doğru örnekler üzerinden belirtmek gerekir.

Kışın ortasında, yaz sebze fiyatlarını örneklerseniz olmaz yani...

Şubat 2018 prima 4 numara bez 176 li 119 lira 2019 ocak 210 lira doğru oldu mu ? aptamil mama aklima geldikçe ağzımı bozasım geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt