Sohbet Bu fiyatlar nereye gidiyor böyle?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Odoganfcb

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Redmi note 4
Meslek
Öğrenci:D
Konular
81
Biz hep 50 liralık benzin aliyoruz valla alamayan düşünsün

sterman

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Erman
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
4
Bundan daha kötüsü yok. Ben yandım herkes yansın. Yetmez ama evet.

oguz494

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Meslek
Ekonomist
Konular
36
Bu konunun tartışıldığı milyon tane forum konu site var bir sonuç olmadı olmayacak , 90 öncesi nesil kaybolmadan da düzelmeyecek , bir onlar sıkıntı yaşadı çünkü zorluk gördü dert gördü darbe gördü v.s ,

Ama bunların hiç birini de kendilerinden bilmediler , yukarıda arkadaş yazmış 20 yıl öncesi adam zaten 30 yaşında olsa 20 yıl öncesi onu ilgilendirmiyor 10 yaşındaydı garip bir çeliş ki , Hala 1940 lar dan bahseden bir guru bar ülke de , siz ne yaptınız 90 larda kasa atan adamı Ecevite ne oldu ona mesela sivivri soğuk mu dedi mi ya da bu gün yapa bilir misin bunu ? Ya ftocu ya pkk ya deaş hangisini beğenirse artık

Halk neyse baştaki de odur , halk düzelmedikçe durumda düzelmez , düzeltilmeyecek te çünkü dış güçler var ve tek dertleri durup durup " ya bu türkler bişi yapsak da ayaklarını kaydıralım " gibi bir düşüncelerinin olması , ama o dış güçlere bu ülkenin ne değerleri satıldı kimsenin umrunda olmaması
bir böyle devam ederiz , sonuç da değişen bir şey olmaz ,

Atatürk hayatını okumadan bir kaynak aramadan dedikoduyla Atatürkçü olanlar ile onu sömürenler
Kuran ve Hz. Muhammed hayatını anladığı dilde okumadan masal dinleyerek müslüman olanlar oldukca

Bu yalan pazarlaması bitmez , bizden de bişi olmaz
Güzel bir dille konuya açıklık getirmissiniz hocam ağzınıza yüreğinize sağlık..

mystico

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mesut
Cihazım
Xiaomi mi5s
Meslek
Fizyoterapist
Konular
15
hocam saydığınız tüm ürünler yaz ürünleri, biz kışın ortasındayız. daha önceleri (geçtiğimiz yıl vb) fiyatları ne idi bilmiyorum ancak biz Ocak ayını bitirmiş şubata yelken açıyoruz kışın ortasındayız yani fiyatlarının yaz ayları gibi olmasını beklememelisiniz bence.
Ben söyleyeyim geçen yıl domates biber fiyatlarını
Biber 5 TL
Domates 4 TL
Gördüğünüz gibi geçen yıla göre %100 artış söz konusu. Bu fiyatlar öyle mevsimi değil diyerek kabullenilecek fiyatlar değil

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Fiyatlar gerçekten çok yükseldi de... Yalnız domates, biber diyerek örnekleme yapan forumdaşların unuttuğu bir şey var.

Domates, biber; bu mevsimin sebzesi değildir ! Yediklerimizin tamamı örtü altı tarımı ile seradan soframıza gelen ürünlerdir. Tevellütü eski olanlar iyi bilir. Eskiden turfanda diye bir tabir vardı. Örtü altı tarımı yaygınlaşınca, turfanda tabiri de tarihe karıştı. Eskiden turfanda çıkan ürünler pahalı olurdu. Ama lezzeti, vitamini vs ne varsa eksik olurdu. Aşeren hanımlara alınırdı genellikle...

Diyorum ki, hem mevsim sebzesi almıyorsunuz, hem de fiyatlar artmış diye yakınıyorsunuz. Eğer fiyatların arttığını çarşı - pazar fiyatları üzerinden örneklemek istiyorsanız, mevsim sebzeleri üzerinden örnekleyin ki, bir anlamı olsun. Mesela; lahana, pırasa, ıspanak gibi sebzeleri örnekleyin.

Hem mevsim sebzesi tüketme alışkanlığı tarihe karıştı. Esasında mevsim sebzesi tüketmeyerek te, sağlıksız beslenmenin önünü açmış oluyoruz.

Eskiden telefon mu vardı ? Gidip postaneye ihbarlı saatli sıraya girip, yazılıp, görüşmek istediğimiz kişinin karşı postaneye gelip, görüşmemizi gerçekleştirirdik.

Eskiden kışın ortasında domates mi vardı. Herkes yaz ayından domatesleri kurutur, kışın yemeklerine katıp tüketirdi.

Hasılı; yaşam biçimlerimiz değişti, farkında değiliz. Ya da yaşam biçimlerimizi değiştiğini konuşmak istemiyoruz.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Ben söyleyeyim geçen yıl domates biber fiyatlarını
Biber 5 TL
Domates 4 TL
Gördüğünüz gibi geçen yıla göre %100 artış söz konusu. Bu fiyatlar öyle mevsimi değil diyerek kabullenilecek fiyatlar değil
İnsan görmek istemeyince takacak bir kulp buluyor işte... Yaz gelince ne kulpu takacaklar fiyatlara merak ettim şimdiden...

Darkblues

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ayhan
Cihazım
REDMİ NOTE 4
Konular
2
En ufak ekonomik dalgalanma derken ? Yaklaşık 2 senedir dalgalaniyoruz

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Fiyatlar gerçekten çok yükseldi de... Yalnız domates, biber diyerek örnekleme yapan forumdaşların unuttuğu bir şey var.

Domates, biber; bu mevsimin sebzesi değildir ! Yediklerimizin tamamı örtü altı tarımı ile seradan soframıza gelen ürünlerdir. Tevellütü eski olanlar iyi bilir. Eskiden turfanda diye bir tabir vardı. Örtü altı tarımı yaygınlaşınca, turfanda tabiri de tarihe karıştı. Eskiden turfanda çıkan ürünler pahalı olurdu. Ama lezzeti, vitamini vs ne varsa eksik olurdu. Aşeren hanımlara alınırdı genellikle...

Diyorum ki, hem mevsim sebzesi almıyorsunuz, hem de fiyatlar artmış diye yakınıyorsunuz. Eğer fiyatların arttığını çarşı - pazar fiyatları üzerinden örneklemek istiyorsanız, mevsim sebzeleri üzerinden örnekleyin ki, bir anlamı olsun. Mesela; lahana, pırasa, ıspanak gibi sebzeleri örnekleyin.

Hem mevsim sebzesi tüketme alışkanlığı tarihe karıştı. Esasında mevsim sebzesi tüketmeyerek te, sağlıksız beslenmenin önünü açmış oluyoruz.

Eskiden telefon mu vardı ? Gidip postaneye ihbarlı saatli sıraya girip, yazılıp, görüşmek istediğimiz kişinin karşı postaneye gelip, görüşmemizi gerçekleştirirdik.

Eskiden kışın ortasında domates mi vardı. Herkes yaz ayından domatesleri kurutur, kışın yemeklerine katıp tüketirdi.

Hasılı; yaşam biçimlerimiz değişti, farkında değiliz. Ya da yaşam biçimlerimizi değiştiğini konuşmak istemiyoruz.

Merhaba çok uzatmak istemiyorum , sebze dışında süt bakliyata da baka bilirsiniz yüzde 50 den fazla arttığını , temizlik ve wc kağıdı bile içler acısı fiyatları ,

Bez mama gibi ürünlere girmeye bile gerek yk yüzde yüze yakın bir artış var bununda sebebi yurt dışı olmaları çoğu ve yurt dışında doları 8 lira gibi bir hesap ile maliyet oluşturuyorlar yıl içinde dolar için bekledikleri bu fiyat ,

4 den 8 buçuğa çıkacak olarak görüyorlar ve nedense bizimkiler çok kandırırlar da o adamlar kandırılmaz öylede olacaktır.

sterman

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Erman
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
4
En ufak ekonomik dalgalanma derken ? Yaklaşık 2 senedir dalgalaniyoruz
Dalga degil tsunami hocam bu. Ama anlayana.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaşlar bazilarinin anlayabilmesi icin sebze degil baska ornekler vermek lazim.
Cunku sadece anlamak istedikleri kismi anliyorlar bu arkadaslar.
Ornek: carsiya gidip 100 Amerikan dolari almak istiyorum 500 kusur lira para istiyorlar.
Bunun da mi mevsimi degil?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt