Sohbet Bu fiyatlar nereye gidiyor böyle?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mystico

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mesut
Cihazım
Xiaomi mi5s
Meslek
Fizyoterapist
Konular
15
Ne yazsam, anlamayacaksınız ve işinize gelmeyen kısımları es geçeceksiniz.

Yahu diyorum ki; örneklediğiniz domates biber mevsim sebzesi değil. Ucuz olur, pahalı olur, ayrı mevzu...

Yani kısaca; doğru örnekler verin ki, gerçekten çok yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğumuz anlaşılsın.

Yani fiyatların aşırı artışından ben de rahatsızım. Ama fiyat artışlarını doğru örnekler üzerinden belirtmek gerekir.
Yok eğer hala ısrarında devam ediceksen "anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az" der geçerim

Kışın ortasında, yaz sebze fiyatlarını örneklerseniz olmaz yani...
Kardeşim anlıyorum seni ama realiteye gelince domates biber tıpkı saman mevzusu gibi herkesin anlayabilecegi bi argümandır. Sen eğer tarım ülkesi isen ve bununla övünüyorsan domatesin biberin patlıcanın maydonozun bakliyatın hangi mevsim olursa olsun bir önceki yıla göre fiyatının bu kadar artmasını kesinlikle normal karşılamamalısın.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Fiyat artışlarını normal karşılayan kim ? Aynı şekilde ben de fiyat artışlarından şikayetçi ve muzdaribim...

Anlamadığımız/anlayamadığımız husus şu ! Küreselleşen dünyada ürün fiyatlamaları da küreselleşti maalesef... Yani satış ve pazarlama cephesinde yer alanlar, fiyatlarını maliyetlerine göre değil, benzer ve rakip mallara göre fiyatlamaktadır. ( Çiftçi köylünün yaptığı üretimi kastetmiyorum. Çiftçi köylünün ürününü sattığı fiyatı, çarşı pazarla oranladığımızda, yetiştiricilerimiz hiç bir zaman emeğinin karşılığını alamıyor maalesef... )

Tekrar konuya gelecek olursak, küreselleşen dünyada, satış ve pazarlama cephesinde yer alanlar, mallarını içeride yada dışarıda piyasa fiyatlarından( küresel fiyatlar ) satabiliyorsa, daha ucuza satmazlar...

Herneyse... Bu konu başlığında ilk yazdığım mesajıma dönecek olursak; alışkanlıklarımız değişti, farkında değiliz. Değişen alışkanlıklarımız üzerinden de yakınıyoruz.

Yazın al, kurut kışın ye... Kaç kişi evinde bu işi yapıyor. % 1 bile değil.

İnterneti en ucuz tarifeden kullan. Mesela ; 6 gbit. Kaç kişi bunu uyguluyor. % 30 bile değil... Toplumun ekseriyeti internet hızlarını yüksek tarifeden kullanıyor.

Bu foruma katılan kaç kişi, telefonu en az 5 yıl kullanıyor ? % 10 bile değil. Çoğunluk 3 yıl dolmadan telefon değiştiriyor.

Hasılı kelam; hem yaşam konforu olsun. Hem ucuz olsun, olmuyor maalesef...

Sağlıcakla kalın.

ozgrcvdr

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özgür
Cihazım
Xiaomi mi 6
Konular
23
Bundan 20 yıl öncesini yaşamamış insanlar günümüzdeki lükslerine neredeyse küfür ediyorlar neden daha fazlasına sahip değilim diye !
Elbet her dönem şaşalı yaşayamazsınız bugün sahip olduğunuz şeylere şükredin ki yarın daha fazlasına kovuşasınız. Günümüz gençliğinin hiç yokluk çekmediği belli oluyor, en ufak bir ekonomik dalgalanmada yaygara koparılıyor, subhannallah !
Hocam 20 değil 30 yıl öncesini de hatırlıyorum,eskiden herşey daha güzeldi;enazından huzurumuz vardı.senin lüks dediğin şey sadece gösteriş.eskiyle yeniyi kıyaslıyorsak,eski yeniye bin basar.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Ne yazsam, anlamayacaksınız ve işinize gelmeyen kısımları es geçeceksiniz.

Yahu diyorum ki; örneklediğiniz domates biber mevsim sebzesi değil. Ucuz olur, pahalı olur, ayrı mevzu...

Yani kısaca; doğru örnekler verin ki, gerçekten çok yüksek fiyat artışlarıyla karşı karşıya olduğumuz anlaşılsın.

Yani fiyatların aşırı artışından ben de rahatsızım. Ama fiyat artışlarını doğru örnekler üzerinden belirtmek gerekir.

Kışın ortasında, yaz sebze fiyatlarını örneklerseniz olmaz yani...
Yahu arkadaş da diyor ki, geçen kış domates 5 liraydı... Yani kışın ortasındaki fiyat ile kıyaslıyor... Ya anlamıyorsunuz bu kıyaslamayı ve ortadaki rakamları ya da işinize gelmiyor... ;)

Adamın biri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Arif
Cihazım
Redmi Note 4 Gl
Konular
2
Ben serbest ekononomi modelinin sadece Tüketici odaklı bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu ülkede tarladan 75 kuruşa çıkan bir ürün markette , pazarda karşımıza 5 liraya çıkıyorsa,
Yurtdışından 1600 TL ye getirtilen bir telefon "vergi,garantör ücreti,kur farkı" sebeplerinin arkasına sığınarak karşımıza 2800-3000 TL ye hatta teknoloji marketlerinde 3600 TL ye çıkıyorsa,
Aynı şekilde yurtdışından 800$'a (4400 TL) getirilen bir Laptop karşımıza 6500 TL ye çıkıyorsa,
Paket gıdaların gramaj/miktarlarının azaltılıp birde fiyatları arttırılıyor ise
Zenginden fakire göre daha az oranda vergi alınıyor ise
Yurtdışından getirilen Cep Telefonu için 600 TL vergi alınıyor ise
Avrupa ülkelerinde Fiber hızda(+75 mbps) download ve upload sunan internet hizmetleri Türk parası ile <40 liraya verilmesine karşılık ülkemizde Adil kullanım kotası , düşük aralıklı hız sınırları ile minimum 65 TL ye düşük hızda sıkıntılı bir internet hizmeti veriliyor ise,
Bir otomobil satış fiyatının %45-48 i vergi ise,
Kitap satışlarından vergi alınıyor ise,

Vergi ve Ekonomi sisteminde yanlış giden şeyler , adaletsizlikler , sistem açıkları bulunduğu aşikârdır.

Ekonomi tabii ki serbest olmalıdır. Ancak gerekli denetlemeler , vergi oranlarında düzenlemeler , aracıların ortadan kaldırılması veya denetim altında tutularak azaltılması sağlanmaz ise Serbest Ekonomi=Soygunculuk a dönüşebiliyor hatta dönüşüyor.

Vergi sistemi adil bir şekilde düzenlenmedikçe ise sınıflar arası uçurumlar oluşabiliyor.

Gerekli düzenlemelerin yapılması,Üretime ve teknolojiye dayalı ekonomi ile birlikte Mustafa Kemal Atatürk ün göstermiş olduğu hedefe sağlam adımlarla yürüyeceğimize dair en ufak bir şüphem yok.
Hakkımızda hayırlısı olsun :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Sayın Bakan damat ülkede herşey güllük gülistanlık diyor. Ekonomimiz iyiye gidiyormuş ta ben görmedim.

Son düzenleme:

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10

Sayın Bakan damat ülkede herşey güllük gülistanlık diyor. Ekonomimiz iyiye gidiyormuş ta ben görmedim.
Gerçekleri görmek ve gerçekçi hareket etmek gerekir
Mevcut iç açıcı olmayan ancak her zaman umut vaadeden durumumuzda herşey aniden iyi olamaz, ancak iyiye gider.

Üretim , teknoloji ve bu ülkenin zengin toprakları. Bizim basamaklarımız bunlar olmalıdır.

Eleştiri yapmak iyi birşeydir ancak bunun yanında eylemede geçmek gerekir. Öğrenmenin , kendini geliştirmenin yaşı , zamanı yoktur. Basamakları tırmanmak istiyorsak , çalışmamız , öğrenmemiz , kendimizi geliştirmemiz gerek.

Adamın biri

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Arif
Cihazım
Redmi Note 4 Gl
Konular
2
Gerçekleri görmek ve gerçekçi hareket etmek gerekir
Mevcut iç açıcı olmayan ancak her zaman umut vaadeden durumumuzda herşey aniden iyi olamaz, ancak iyiye gider.

Üretim , teknoloji ve bu ülkenin zengin toprakları. Bizim basamaklarımız bunlar olmalıdır.

Eleştiri yapmak iyi birşeydir ancak bunun yanında eylemede geçmek gerekir. Öğrenmenin , kendini geliştirmenin yaşı , zamanı yoktur. Basamakları tırmanmak istiyorsak , çalışmamız , öğrenmemiz , kendimizi geliştirmemiz gerek.
Mesajından kendimi yatıyormuş gibi hissettim kardeşim.

iquique

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Soner
Cihazım
11 Lite 5G 780g
Meslek
Mühendis
Konular
6

sayın bakan kendi etrafı ailesi tanıdıkları açısından doğru demiş. onların ekonomisi gayet iyi. haklı adam. adam bizden bahsetmiyor ki, eşinden dostundan bahsediyor.

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Mesajından kendimi yatıyormuş gibi hissettim kardeşim.
Size ithafen söylemedim yanlış anlaşıldı isem özür dilerim .
Eğer biz ülkesini seven bir vatandaş isek bu ülkenin geleceğinin bizlerin ellerinde olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz.
Yani sözüm tüm halkımıza

Reiwa

Senbonzakura
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
EdizAli
Cihazım
Mi 8 SE 6/64
Meslek
BT
Konular
24
Size ithafen söylemedim yanlış anlaşıldı isem özür dilerim .
Eğer biz ülkesini seven bir vatandaş isek bu ülkenin geleceğinin bizlerin ellerinde olduğunu bilmeli ve buna göre hareket etmeliyiz.
Yani sözüm tüm halkımıza

BU dediğinize malsef katılmıyorum , " Değer "değer verilen yerde üretilir , Şu anda dünya için değerli olan şeyler maalesef hükumet politikası için önemli değildir.Zaten bu yüzden dünya ülkeleri tarafında gittikçe eziliyoruz devam da edecek bu durum ,

Şu videoyu unutmamak dileği ile

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Birde bu var tabiki yurt dışına göç yüzde 50 arttı ortalama ,

neden acaba ?

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt