Sohbet Yazım yanlışları için ceza sistemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

siegman

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ali
Cihazım
mi5
Konular
0
Bence direk dövelim yanlış yapanı.

ynsyns

Mi9 SE (grus)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Mi9 SE
Konular
98
Konu hakkında aslında yazmak istediğim çok fazla şey var ancak hepsini bir mesaja sığdırmam pek mümkün değil Özet geçmeye çalışacağım...

Öncelikle "ceza vermek" üzerinde durmak istiyorum. Günlük hayatımda meslek sektörü seçmem gerektiğinde eğitim sektörünü seçmemi gerektiren bir işte çalışıyor ve hayatını bu şekilde kazanıyor olsam dahi aramızda benden çok daha deneyimli ve donanımlı eğitimcilerin bulunduğunun farkındayım. Muhtemelen bu duayenlerimiz bana karşı çıkacak ve eleştireceklerdir -ve hatta kızacaklardır- ancak cezanın eğitime katkısı olduğuna ne 38 yıllık yaşamımda ne de 19 yıllık eğitim yöneticiliği kariyerimde hiç şahit olmadım. Ceza cezadır. Ceza verilebilme ihtimali ise tehdittir, bir eğitim aracı değildir. Ceza korkusu ile şartlandırılan davranışlar bireyin karakterini geliştirmez, ceza korkusu ile uzak durulan davranışı farklı ortamlarda, platformlarda gerçekleştirmesine engel olmaz, karakterine bir artı değer katmaz. Bu nedenle konu özelinde "bir ceza verelim de bir daha hiç bir yerde imla hatası yapmasın" gibi bir düşünceye kapılmak bence safdillilik olacaktır.

Forumda vereceğimiz ceza ise uyarı veya uzaklaştırma olacaktır. Bu cezayı verme nedenimiz de diğer kullanıcılarımızın rahatsız olmasını engellemek, forum düzenini sağlamak içindir. Verilen ceza çoğu zaman kullanıcımızın cezaya neden olan davranışından uzaklaşmak yerine tam aksine davranışını çok daha yoğun bir şekilde -hatta abartarak- tekrar etmesine neden oluyor. Hakaret nedeni ile uyarı cezası alan pek çok kullanıcının çok kısa bir süre sonra küfür nedeni ile uzaklaştırma cezası alması en güzel örneklerden bir tanesi... Bu nedenle ne eğitim ne de kişisel gelişime katkı olması amacı ile ceza verilmesine karşıyım. Ceza cezalandırmak için, başkalarının rahat etmesi için verilmeli.

İkinci olarak da bizim misyonumuz arasında kişilerin dil bilgisini geliştirmek bulunmuyor. Kişisel olarak toplum içerisinde hissettiğim en büyük eksikliklerden biri olan "saygı", "üslup" ve "hitap" açıkçası kendi adıma dil bilgisi kurallarından önce geliyor ve elimizdeki ceza "kozunu", yaptırım gücünü dil bilgisi veya yazım yanlışları yerine forumumuzda bu kavramları hakim kılmak adına kullanmayı tercih ediyorum. Ya da şöyle ifade etmeye çalışayım... Herkes yerine herkez yazılması evet benim de sinirlerimi bozuyor ama sineye çekebiliyorum fakat 15 yaşındaki üyemizin 60 yaşındaki üyemize "naber la" demesini hazmetmem mümkün olmuyor :)
Sondaki örneği ben bu düşünceye dahil etmek istedim ama forumda zaten argo küfür yasak diye düşünüp sildim. Küçük veya büyük olmasına gerek yok daha geçen günlerde bir konuda aşık attık karşıdaki en son bana özür dileyeceksin kaçamayacaksın felan yazmaya başladı. Bu tarz hitaplar yaşla alakalı değilde kültürsüz olmayla alakası var gibi.

Son düzenleme:

jokerinabisi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
recep
Cihazım
xiaomi mi 5s
Konular
37
Bana kalırsa biraz da yaşla alakalı bir durum gençlik pek önemsemiyor ama bir yaştan sonra daha dikkatli oluyor insan hatta kendine kızıyor
Kendimden örnek verecek olursam çok kısaltma kullanırdım v yerine (w) kullanırdım gibi örnekler
Şimdi ise güzel Türk'çemiz gerektiği ilgiyi saygıyı bulamıyor yapılması gereken güzel bir üslup ile yanlışı uyarmak kişiye ceza sonuçsuz kalır kanaatimce
Selametle kalın kıymetli hazirunlar

Mertuska

Elit Üye
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mert
Cihazım
İphone Xs
Meslek
Malzeme Mühendisi
Konular
60
Technopat mı burası? Saçmalamayın Allah aşkına, burada herkes forum kuralları dışına çıkmadığı sürece fikrini İSTEDİĞİ gibi ve İSTEDİĞİ ŞEKİLDE beyan edebilir, kasmayın bu kadar.
Herkes istediğini istediği şekilde beyan edebiliyorsa siz düşüncelerini sunan arkadaşlara sacmalamayin dememelisiniz bence :)
Zaten kimsenin fikrini beyan etmesine karşı değiliz. Sadece yazım ve noktalama yanlışlarını olabildiğince minimuma indirmek amacımız. Hem forum düzeni için hem de kişilerin özel hayatlarında kendilerine katacaklari net bir artidir bu durum.

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alperozd

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Birinci Adım
Cihazım
Mi8
Konular
4
Açılan birçok konuda yazım hataları mevcut. Noktalama veya kelimelerin doğru kullanımı ile ilgili yanlıştan bahsetmiyorum ciddi yanlışlardan bahsediyorum. Technopat forumunda olduğu gibi yorum yapma ve konu açma hakkını süreli olarak engelleme gibi bir ceza olabilir. Konuyu okurken ne anlatmaya çalışmış anlayamıyorsun. Bende iyi değilim doğru yazma konusunda ama yazdığımız şeylerin biraz okunaklı olması gerekiyor bence.
De ayrı

Aybin.Kilic

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Aybin Kılıç
Cihazım
Note 6 Pro
Meslek
Elektrik Teknisyen
Konular
10
Direk ilkokula başlatalım.
Asalım...
Keselim...

Hocam çok iyimsersin. Bence direkt anaokulundan başlatalım daha iyi olur. ;)

Misal kendimi ele alırsam, gözümde ciddi derecede yakını görememe problemi var. Bu yüzden telefonun otomatik düzeltme özelliğinin kurbanı oluyorum çoğu zaman.

Eğer @ 1'in dediği sistemi entegre ederlerse vay benim halime .

:) :) :) :)

DIYARBAKIR

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Diyar bekir
Cihazım
13 ULTRA
Konular
13
Hocam çok iyimsersin. Bence direkt anaokulundan başlatalım daha iyi olur. ;)

Misal kendimi ele alırsam, gözümde ciddi derecede yakını görememe problemi var. Bu yüzden telefonun otomatik düzeltme özelliğinin kurbanı oluyorum çoğu zaman.

Eğer @ 1'in dediği sistemi entegre ederlerse vay benim halime .

:) :) :) :)

Ben orda tariz yapmıştım ama neyse:)

umutizgi

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut
Cihazım
Mi9T 128GB
Meslek
E-Ticaret Yönetimi
Konular
86
Herkes istediğini istediği şekilde beyan edebiliyorsa siz düşüncelerini sunan arkadaşlara sacmalamayin dememelisiniz bence :)
Zaten kimsenin fikrini beyan etmesine karşı değiliz. Sadece yazım ve noktalama yanlışlarını olabildiğince minimuma indirmek amacımız. Hem forum düzeni için hem de kişilerin özel hayatlarında kendilerine katacaklari net bir artidir bu durum.

Mi 9 SE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Saçmalamayın diyerek kendi fikrimi beyan ediyorum işte, gidip konuyu arkadaş gibi cezalandıralım demiyorum :)

ynsyns

Mi9 SE (grus)
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yunus
Cihazım
Mi9 SE
Konular
98
Saçmalamayın diyerek kendi fikrimi beyan ediyorum işte, gidip konuyu arkadaş gibi cezalandıralım demiyorum :)
Şu tarz hitap şekilleri için cezadan daha iyisi yok. Ben yoruma açık yazı yazıyorum senin gibi çok bilmişlik taslamıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt