İpucu VOLTE VOWIFI 4G Hakkında Bilgilendirme

ramazan1441

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
ramazan
Cihazım
GM discovery
Konular
6
Sizden iyi olmasın üst düzey bir forum yöneticisi dostumuz, " Vodafone pişmanlıktır." demişti. Kendisine katılıyorum hocam. Özellikle benim gibi 800 band desteği olmayan Mi6 kullanıcıları için...Ne diyeyim? Sizin için hayırlısı olsun.
Bu arada, hattım TT ve volte kusursuz çalışıyor.
Tt de ne vowifi ne de volte destekliyor nasıl kullanbiliyorsunuz

Mi 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37

Rasit03

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
RAŞİT
Cihazım
POCO X5 PRO 5 G
Meslek
emekli teknisyen
Konular
5
Zenex bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler diyecektim ama demek istemiyorum. wasntme~~ Çok kişinin günahına giriyorsun hocam :D Vodafone çok net pişmanlıktır. Bugüne kadar Vodafone kullanıp pişman olmayan yok. Ben kullanıyorum henüz pişman olmadım diyen de henüz olmamıştır, yakındır. Volte ve Vowifi gibi çok da elzem olmayan ve hatta kullanılmamasını tavsiye edeceğim (kendi cihazımda Turkcell ile kullanabilmeme rağmen kapalı tuttuğum özelliklerdir kendileri) bu işlevler için Vodafone tavsiyesi açıkçası kimseye vermem. MIUI Türkiye müşteri hizmetlerine gelen çağrıları da bir ara dinleteyim... Artık standart oldu gibi. Şebeke sorunu varsa operatör soruluyor, Vodafone veya Türk Telekom diyorsa Volte kapat önerisi sorunu çözüyor. Her gün onlarca defa aynı şey yaşanıyor maalesef.

Eğer o bensem biraz geç de olsa geldim hocam :D
vodafone pişmanlıktır diyen arkadaşımız çok güzel durumu izah etmiş.laubali ve tehditkar konuşan müşteri temsilcileri var.geçen sene hattımı borçsuz olarak taşıdım arkasından iki ay sonra fatura geldi kullanmadığım hizmet almadığım Vodafone dan.müşteri temsilcisi aynen bana şu şekilde söyledi .ben borcum yok dedim o ise bana vardır buluruz dedi.ve icraya vereceklerini söyledi bende ona siz hizmet almadığınız bir şeye ödeme yaparmışsınız diye sordum o ise öyle bişey olamaz dedi ben de ona aynısını söyledim ve telefonu yüzüme kapattı gelde şimdi vodafona rahmet okuma .açıkcası Vodafone pişmanlıktır:@:@:@

KaraMasque

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Mi9T
Konular
7
Bu konudan sonra vodofone geçtim söylendiği gibi volte özelliği malesef ki açılmadı ayarlar kısmında turkcell'de volte açık yapabiliyorken artık onu bile yapamıyorum

KASIMM

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammet
Cihazım
Mi 8
Meslek
Tekniker
Konular
42
Bende vodafone geçtim dün volteyi çok rahat açtım fakat vowifiyı ne yaptıysam açabilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun ayarlarını değil, telefonunuzu hiç değil, operatörünüzü değiştirin!

Hepimizin aktif etmek için uğraştığı birkaç servis var, değil mi? İlk olarak bunlardan bahsedelim.

VoLTE (voice over lte), adından da anlaşılacağı gibi LTE (4G) üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

VoWIFI (voice over WIFI), adından da anlaşılacağı gibi WIFI üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

Şimdi de başımdan geçenleri kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

15.03.2017 de kullanmaya başladığım Turktelekom' dan bugün 20.09.2019 tarihiyle ayrılmış bulunmaktayım. 4 farklı cihazda farklı zorluklarla, ayarları kurcalayarak ve cihaz değişerek çözmeye çalıştığım pek çok sorundan da operatör değişerek kurtulduğumu söylemek isterim.

Volte ve vowifi, hepimizin kullanmak istediği yeniliklerden birkaçı bunlar. Ayarları alt üst edip, efs dosyalarını kurcalayarak çözmeye çalıştığımız sorunlar silsilesi...

Hat taşıma işlemim bu sabah tamamlandı, artık Vodafone'lu oldum. Eski TT hattımı çıkarıp Vodafone sim kartını taktığımda hiçbir ayara gerek duymadan hem Volte hem de Vowifi aktif oldu.

Şimdi ne oldu? Şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, başım göğe ermedi. Size hava atmak için de yazmıyorum. Peki ne için yazıyorum ben?

Bunca zamandır telefonumuzdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tüm gördüğümüz ayarları kurcaladık. Peki sonuca ulaşabildik mi? Cevap çok net, Hayır!

Tüm bunların operatör kaynaklı sorunlar olabileceğini düşünüp neden operatör değişmedik? Ben değiştim :) Sıra sizlerde.

Bu arada küçük bir ekleme, elimdeki cihazda olmazsa büyük şebeke problemleri doğurur denilen Band20 yok. En çok band20 kullanan operatöre geçiş yaptım. Hattı taktığım gibi tüm 4G servislerine bağlandım. Evet, band20 eksikliği sizi öldürmüyor :) Evet, evet öldürmüyor. Telefonum çekiyor. Aranıyorum, arıyorum. 4G kullanıyorum. Volte kullanıyorum, Vowifi kullanıyorum. 4G yayını yapılan tek frekans Band20 değil ki? Ama en rezalet frekans Band20 evet :) O 3g den yavaş frekansı kullanmak isteyen herkes global cihaz alabilir.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Kesinlikle katılıyorum ve teşekkür ediyorum... bende tt ve trkcl den sonra şimdi 1 ay civarı vodafone kullanıyorum bütün sorunlar gitti. malum imei işleminden sonra mi9 se de band 20 gidiyor evet ama şu an vodafon ile hemen hemen her yerde 4.5 kullanıyorum çok nadir 3g ye geçiş yapıyor. sanki band 20 varmış gibi her yerde 4.5g çekiyor. her şey tek hamle ile oluyormuş; hat değişikliği :)

Sesizderinden

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
tolga
Cihazım
K20 pro
Konular
0
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun ayarlarını değil, telefonunuzu hiç değil, operatörünüzü değiştirin!

Hepimizin aktif etmek için uğraştığı birkaç servis var, değil mi? İlk olarak bunlardan bahsedelim.

VoLTE (voice over lte), adından da anlaşılacağı gibi LTE (4G) üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

VoWIFI (voice over WIFI), adından da anlaşılacağı gibi WIFI üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

Şimdi de başımdan geçenleri kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

15.03.2017 de kullanmaya başladığım Turktelekom' dan bugün 20.09.2019 tarihiyle ayrılmış bulunmaktayım. 4 farklı cihazda farklı zorluklarla, ayarları kurcalayarak ve cihaz değişerek çözmeye çalıştığım pek çok sorundan da operatör değişerek kurtulduğumu söylemek isterim.

Volte ve vowifi, hepimizin kullanmak istediği yeniliklerden birkaçı bunlar. Ayarları alt üst edip, efs dosyalarını kurcalayarak çözmeye çalıştığımız sorunlar silsilesi...

Hat taşıma işlemim bu sabah tamamlandı, artık Vodafone'lu oldum. Eski TT hattımı çıkarıp Vodafone sim kartını taktığımda hiçbir ayara gerek duymadan hem Volte hem de Vowifi aktif oldu.

Şimdi ne oldu? Şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, başım göğe ermedi. Size hava atmak için de yazmıyorum. Peki ne için yazıyorum ben?

Bunca zamandır telefonumuzdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tüm gördüğümüz ayarları kurcaladık. Peki sonuca ulaşabildik mi? Cevap çok net, Hayır!

Tüm bunların operatör kaynaklı sorunlar olabileceğini düşünüp neden operatör değişmedik? Ben değiştim :) Sıra sizlerde.

Bu arada küçük bir ekleme, elimdeki cihazda olmazsa büyük şebeke problemleri doğurur denilen Band20 yok. En çok band20 kullanan operatöre geçiş yaptım. Hattı taktığım gibi tüm 4G servislerine bağlandım. Evet, band20 eksikliği sizi öldürmüyor :) Evet, evet öldürmüyor. Telefonum çekiyor. Aranıyorum, arıyorum. 4G kullanıyorum. Volte kullanıyorum, Vowifi kullanıyorum. 4G yayını yapılan tek frekans Band20 değil ki? Ama en rezalet frekans Band20 evet :) O 3g den yavaş frekansı kullanmak isteyen herkes global cihaz alabilir.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Hocam ben k20 pro eu rom kullanıyorum
Vodafone olduğu halde ikisinide açamadım
Hindistan romundayken açıklardı bi tavsiyen varmı

cerhan82

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erhan
Cihazım
Mİ 6
Meslek
Biyolog-Kalite Md.
Konular
3
Arkadaşlar bu yöntem vmg3312-b10b modem için kesinlikle geçerli olup, diğer marka ve modellerde de aynı mantık işe yarayabilir.

Mi 6 ve Note 7 vodafone hattım ile iş yerimde ttnet vdsl ile vowifi yi sorunsuz kullanmama rağmen, evde turk.net adsl bağlantıda Cgn sebebiyle vowifi kullanamıyordum. Kullanmak için ya statik ip almam gerekiyor yada aile profiline geçmem gerekiyordu ki o zaman da çoğu siteye bağlantıda sorun oluyordu. Statik ip masrafına da girmek istemedim.

Bu hafta ttnet vdsl bağlantıya geçtim. Haliyle cgn nedeniyle vowifi yi yine kullanamıyordum. Turk.nette işe yarayan güvenli internet profil değişikliği ttnette işe yaramadı. Birkaç gündür cgn yi nasıl devredışı bırakırım, 100lü ip'den nasıl kurtulurum yada modemde nasıl port açarım diye araştırıyordum.

Bir sitede bir arkadaş (Allah kendisinden ve ona bu imkanı verenlerden razı olsun) bu modeme v.1.00(aapp2) firmware yüklenince port açıldığını yazmış. Port açılıyorsa vowifi de çalışır diyerek 5 yıl önce çıkmış bu dosyayı bulmak zor da olsa bulup yükledim.

Sonuç:
Hem Mi 6 hem de Note 7 telefonumda anında vowifi simgesi çıktı ve çalışıyor.

Diğer marka ve model modemlerde de firmware versiyonu düşülürerek sonuç elde edilmesi gerekiyor. Çünkü port engelleme ve cgn kullanımı son yıllarda ortaya çıktı/arttı. Eskiden modemlerde portlar açık olmasada açılabiliyordu. Şimdiki gibi ISS tarafından engellenmiyordu.

UYARI!
İlgili modeme ait firmware ektedir. Firmware downgrade yani sürüm düşürmek (ve upgrade sürüm yükseltmek) risklidir. Bu işlem yapılırken modemin kapanmaması yada elektrik kesilmemesi gerekir.

Dosyayı indir 100AAPP2D0 bin
dosya.co

Telefon: Mi 6 - Note 7
Hat: Vodafone - Vodafone
Rom: Eu rom stabil 11.0.2 - Eu rom stabil 11.0.3
Iss: Ttnet vdsl
Modem: vmg3312-b10b

hms19

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hms
Cihazım
redmi 7a
Konular
3

Vodafona geçinde bendede bu servisler aktif oldu, herşeyin yolunda oldugunun bir belirtisi ama tam olarak ne işe yarıyor
google den birsey ögrenemedim. Konu sahibinden rica etsem 3-5 satırda temel olarak anlatabilirmi ?

ribac23

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
cabir
Cihazım
s6 edge
Konular
50

Vodafona geçinde bendede bu servisler aktif oldu, herşeyin yolunda oldugunun bir belirtisi ama tam olarak ne işe yarıyor
google den birsey ögrenemedim. Konu sahibinden rica etsem 3-5 satırda temel olarak anlatabilirmi ?
hd kalite de sesli görüşme yapıyorsun. volte nin başka özelliği de arama geldiğin de volte aktif ise 3g ye düşmez şebeke 4.5 g den devam eder.

Üst Alt