İpucu VOLTE VOWIFI 4G Hakkında Bilgilendirme

bymcs

вчmcs
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
MCS
Cihazım
Mi 8
Konular
11
Kullandığım paketi de şuraya bırakıyım.

7GB 750DK 250SMS. 27TL
Adı ne tarifenin hocam.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaşlar bu yöntem vmg3312-b10b modem için kesinlikle geçerli olup, diğer marka ve modellerde de aynı mantık işe yarayabilir.

Mi 6 ve Note 7 vodafone hattım ile iş yerimde ttnet vdsl ile vowifi yi sorunsuz kullanmama rağmen, evde turk.net adsl bağlantıda Cgn sebebiyle vowifi kullanamıyordum. Kullanmak için ya statik ip almam gerekiyor yada aile profiline geçmem gerekiyordu ki o zaman da çoğu siteye bağlantıda sorun oluyordu. Statik ip masrafına da girmek istemedim.

Bu hafta ttnet vdsl bağlantıya geçtim. Haliyle cgn nedeniyle vowifi yi yine kullanamıyordum. Turk.nette işe yarayan güvenli internet profil değişikliği ttnette işe yaramadı. Birkaç gündür cgn yi nasıl devredışı bırakırım, 100lü ip'den nasıl kurtulurum yada modemde nasıl port açarım diye araştırıyordum.

Bir sitede bir arkadaş (Allah kendisinden ve ona bu imkanı verenlerden razı olsun) bu modeme v.1.00(aapp2) firmware yüklenince port açıldığını yazmış. Port açılıyorsa vowifi de çalışır diyerek 5 yıl önce çıkmış bu dosyayı bulmak zor da olsa bulup yükledim.

Sonuç:
Hem Mi 6 hem de Note 7 telefonumda anında vowifi simgesi çıktı ve çalışıyor.

Diğer marka ve model modemlerde de firmware versiyonu düşülürerek sonuç elde edilmesi gerekiyor. Çünkü port engelleme ve cgn kullanımı son yıllarda ortaya çıktı/arttı. Eskiden modemlerde portlar açık olmasada açılabiliyordu. Şimdiki gibi ISS tarafından engellenmiyordu.

UYARI!
İlgili modeme ait firmware ektedir. Firmware downgrade yani sürüm düşürmek (ve upgrade sürüm yükseltmek) risklidir. Bu işlem yapılırken modemin kapanmaması yada elektrik kesilmemesi gerekir.

Dosyayı indir 100AAPP2D0 bin
dosya.co

Telefon: Mi 6 - Note 7
Hat: Vodafone - Vodafone
Rom: Eu rom stabil 11.0.2 - Eu rom stabil 11.0.3
Iss: Ttnet vdsl
Modem: vmg3312-b10b
Teşekkürler hocam, eve gidince deneyeceğim

samster

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tolga
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
14
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun ayarlarını değil, telefonunuzu hiç değil, operatörünüzü değiştirin!

Hepimizin aktif etmek için uğraştığı birkaç servis var, değil mi? İlk olarak bunlardan bahsedelim.

VoLTE (voice over lte), adından da anlaşılacağı gibi LTE (4G) üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

VoWIFI (voice over WIFI), adından da anlaşılacağı gibi WIFI üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

Şimdi de başımdan geçenleri kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

15.03.2017 de kullanmaya başladığım Turktelekom' dan bugün 20.09.2019 tarihiyle ayrılmış bulunmaktayım. 4 farklı cihazda farklı zorluklarla, ayarları kurcalayarak ve cihaz değişerek çözmeye çalıştığım pek çok sorundan da operatör değişerek kurtulduğumu söylemek isterim.

Volte ve vowifi, hepimizin kullanmak istediği yeniliklerden birkaçı bunlar. Ayarları alt üst edip, efs dosyalarını kurcalayarak çözmeye çalıştığımız sorunlar silsilesi...

Hat taşıma işlemim bu sabah tamamlandı, artık Vodafone'lu oldum. Eski TT hattımı çıkarıp Vodafone sim kartını taktığımda hiçbir ayara gerek duymadan hem Volte hem de Vowifi aktif oldu.

Şimdi ne oldu? Şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, başım göğe ermedi. Size hava atmak için de yazmıyorum. Peki ne için yazıyorum ben?

Bunca zamandır telefonumuzdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tüm gördüğümüz ayarları kurcaladık. Peki sonuca ulaşabildik mi? Cevap çok net, Hayır!

Tüm bunların operatör kaynaklı sorunlar olabileceğini düşünüp neden operatör değişmedik? Ben değiştim :) Sıra sizlerde.

Bu arada küçük bir ekleme, elimdeki cihazda olmazsa büyük şebeke problemleri doğurur denilen Band20 yok. En çok band20 kullanan operatöre geçiş yaptım. Hattı taktığım gibi tüm 4G servislerine bağlandım. Evet, band20 eksikliği sizi öldürmüyor :) Evet, evet öldürmüyor. Telefonum çekiyor. Aranıyorum, arıyorum. 4G kullanıyorum. Volte kullanıyorum, Vowifi kullanıyorum. 4G yayını yapılan tek frekans Band20 değil ki? Ama en rezalet frekans Band20 evet :) O 3g den yavaş frekansı kullanmak isteyen herkes global cihaz alabilir.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Vodofone kullanıyorum 1 yıl önce almıştım 4.5g inat ettiler uyumlu değil diyip duruyorlar.

Realahmet

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi8
Konular
6
Vowifi mevcut tarifeni yurtdisinda kullanabilmek icin yada sebeke problemi olan yerlerde cok kullanisli oluyor. Sahsi fikrim operatorlere bastiralim belki farkina varip xiaomi cihazlar icin destek verirler. Mi8 icin baslik acmistim.
Ne kadar cok sikayet okadar dikkat ceker.

myigitoguz

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet Oğuz
Cihazım
Xiaomi Mi6
Konular
27
Bende Mi6 da miui11 e geçeli volte ve vowifi kullanamıyorum. Telefonu kapatıp açtığımda kısa süreliğine volte geliyor sonra kayboluyor. Nedenini anlamış değilim.

Üst Alt