İpucu VOLTE VOWIFI 4G Hakkında Bilgilendirme

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun ayarlarını değil, telefonunuzu hiç değil, operatörünüzü değiştirin!

Hepimizin aktif etmek için uğraştığı birkaç servis var, değil mi? İlk olarak bunlardan bahsedelim.

VoLTE (voice over lte), adından da anlaşılacağı gibi LTE (4G) üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

VoWIFI (voice over WIFI), adından da anlaşılacağı gibi WIFI üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

Şimdi de başımdan geçenleri kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

15.03.2017 de kullanmaya başladığım Turktelekom' dan bugün 20.09.2019 tarihiyle ayrılmış bulunmaktayım. 4 farklı cihazda farklı zorluklarla, ayarları kurcalayarak ve cihaz değişerek çözmeye çalıştığım pek çok sorundan da operatör değişerek kurtulduğumu söylemek isterim.

Volte ve vowifi, hepimizin kullanmak istediği yeniliklerden birkaçı bunlar. Ayarları alt üst edip, efs dosyalarını kurcalayarak çözmeye çalıştığımız sorunlar silsilesi...

Hat taşıma işlemim bu sabah tamamlandı, artık Vodafone'lu oldum. Eski TT hattımı çıkarıp Vodafone sim kartını taktığımda hiçbir ayara gerek duymadan hem Volte hem de Vowifi aktif oldu.

Şimdi ne oldu? Şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, başım göğe ermedi. Size hava atmak için de yazmıyorum. Peki ne için yazıyorum ben?

Bunca zamandır telefonumuzdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tüm gördüğümüz ayarları kurcaladık. Peki sonuca ulaşabildik mi? Cevap çok net, Hayır!

Tüm bunların operatör kaynaklı sorunlar olabileceğini düşünüp neden operatör değişmedik? Ben değiştim :) Sıra sizlerde.

Bu arada küçük bir ekleme, elimdeki cihazda olmazsa büyük şebeke problemleri doğurur denilen Band20 yok. En çok band20 kullanan operatöre geçiş yaptım. Hattı taktığım gibi tüm 4G servislerine bağlandım. Evet, band20 eksikliği sizi öldürmüyor :) Evet, evet öldürmüyor. Telefonum çekiyor. Aranıyorum, arıyorum. 4G kullanıyorum. Volte kullanıyorum, Vowifi kullanıyorum. 4G yayını yapılan tek frekans Band20 değil ki? Ama en rezalet frekans Band20 evet :) O 3g den yavaş frekansı kullanmak isteyen herkes global cihaz alabilir.

Herkese iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

YasPeh

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Mi Note 10 Lite
Konular
31
Vodafone tüm cihazlarda bunu destekliyor gayet kaliteli hizmet ama türk telekomda olmamın en büyük sebebi ucuz olması

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Telefonunuzun ayarlarını değil, telefonunuzu hiç değil, operatörünüzü değiştirin!

Hepimizin aktif etmek için uğraştığı birkaç servis var, değil mi? İlk olarak bunlardan bahsedelim.

VoLTE (voice over lte), adından da anlaşılacağı gibi LTE (4G) üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

VoWIFI (voice over WIFI), adından da anlaşılacağı gibi WIFI üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir.

Şimdi de başımdan geçenleri kısaca sizlere anlatmak istiyorum.

15.03.2017 de kullanmaya başladığım Turktelekom' dan bugün 20.09.2019 tarihiyle ayrılmış bulunmaktayım. 4 farklı cihazda farklı zorluklarla, ayarları kurcalayarak ve cihaz değişerek çözmeye çalıştığım pek çok sorundan da operatör değişerek kurtulduğumu söylemek isterim.

Volte ve vowifi, hepimizin kullanmak istediği yeniliklerden birkaçı bunlar. Ayarları alt üst edip, efs dosyalarını kurcalayarak çözmeye çalıştığımız sorunlar silsilesi...

Hat taşıma işlemim bu sabah tamamlandı, artık Vodafone'lu oldum. Eski TT hattımı çıkarıp Vodafone sim kartını taktığımda hiçbir ayara gerek duymadan hem Volte hem de Vowifi aktif oldu.

Şimdi ne oldu? Şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet, başım göğe ermedi. Size hava atmak için de yazmıyorum. Peki ne için yazıyorum ben?

Bunca zamandır telefonumuzdan kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüp tüm gördüğümüz ayarları kurcaladık. Peki sonuca ulaşabildik mi? Cevap çok net, Hayır!

Tüm bunların operatör kaynaklı sorunlar olabileceğini düşünüp neden operatör değişmedik? Ben değiştim :) Sıra sizlerde.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Sizden iyi olmasın üst düzey bir forum yöneticisi dostumuz, " Vodafone pişmanlıktır." demişti. Kendisine katılıyorum hocam. Özellikle benim gibi 800 band desteği olmayan Mi6 kullanıcıları için...Ne diyeyim? Sizin için hayırlısı olsun.
Bu arada, hattım TT ve volte kusursuz çalışıyor.

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Sizden iyi olmasın üst düzey bir forum yöneticisi dostumuz, " Vodafone pişmanlıktır." demişti. Kendisine katılıyorum hocam. Özellikle benim gibi 800 band desteği olmayan Mi6 kullanıcıları için...Ne diyeyim? Sizin için hayırlısı olsun.
Bende de 800mhz frekansından yayın yapan Band20 yi desteklemeyen bir çin cihazı, K20 Pro, var hocam. Bence bir deneyin, pişman olmazsınız.

Evet bende de TT deyken volte çalışıyordu, peki ya VOWIFI?

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Bende de 800mhz frekansından yayın yapan Band20 yi desteklemeyen bir çin cihazı, K20 Pro, var hocam. Bence bir deneyin, pişman olmazsınız.

Evet bende de TT deyken volte çalışıyordu, peki ya VOWIFI?
Evet wowifi'nin Telekomda çalışmaması sıkıntı. Fakat band 20 de sıkıntı olmadığını öğrenmem de iyi oldu. Paketimin bitmesine daha sekiz ay var. ( 10GB, 1000 Dk. sadece 29 TL.) Bitince teklifinizi düşüneceğim.
Açıklamanız için teşekkürler.

assalat

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Assalat
Cihazım
Mi 8 Lite
Meslek
Öğretmen
Konular
23
kesinlikle katılıyorum. müşteri hizmetlerinden çekim kalitesine her şeyiyle leş bir operatör, vodafone.
ayrıca ben tt kullanıyorum ve volte aktif. hiçbir ayar yapmadım. sanırım telefondan telefona fark ediyor.

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Evet wowifi'nin Telekomda çalışmaması sıkıntı. Fakat band 20 de sıkıntı olmadığını öğrenmem de iyi oldu. Paketimin bitmesine daha sekiz ay var. ( 10GB, 1000 Dk. sadece 29 TL.) Bitince teklifinizi düşüneceğim.
Açıklamanız için teşekkürler.
Rica ederim, paketiniz de gayet güzelmiş :)

Üst Alt