Rehber TWRP Yedekle/Backup Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

batuozalp

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Batuhan
Cihazım
Mi 9T, MIX 2S
Meslek
Paramedik
Konular
14
Elinize sağlık hocam çok güzel bir rehber olmuş bazı şeyler türkçe olsa bile tam olarak ne işe yaradığını bilmediğimiz için öğrendik :)

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular
9
Yani yeni romu beğenmedik, wipe yaptım, sonra twrpden eski romu yükleyip telefonun kurulumunu yapıp geri twrpye dönüp recovery mi yapmam gerekiyor? Yoksa backup romu da yedekliyor mu ve eski romu wipe ettikten sonra direk recovery yapabilirmiyiz?
Romu yüklediniz ve telefonu başlattınız ve kurulumu yaptınız. Burası tamam. Bundan sonra yazdığınızdan çok bir şey anlamadım ama twrp ye girin ve yedeği geri yükleyin bitince telefonu başlatın.

alierdi41

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali Erdi
Cihazım
Xiaomi 13 Ultra
Meslek
İtfaiyeci
Konular
50
backup'da system görünmüyor sebebi ne olabilir ?

Hasanozsarac

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Redmi note 4x
Konular
4
Şuan miroom kullanıyorum ama kernelini güncellemek istiyorum ..geçen denemesini yaptım fakat wifi çalışmıyordu. Bunun iicn kendi stock kernelini dönmek için hangi bölümü yedeklemek gerekiyor?

4nd1zz

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Abdulsamet
Cihazım
Mi 9T
Konular
10
bu nandroid backup denen şeyin restore edilmesi ne kadar sürüyor ortalama yarım saat oldu miui yazısında bir ara da yeniden başlayıp twrp ye atmıştı sonra yeniden başlat dedim hala açılmadı

muhammed540

...
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
M
Cihazım
Samsung s20 FE
Konular
353
bu nandroid backup denen şeyin restore edilmesi ne kadar sürüyor ortalama yarım saat oldu miui yazısında bir ara da yeniden başlayıp twrp ye atmıştı sonra yeniden başlat dedim hala açılmadı
Twrp'de işlem tamamlandı yazıyor ise bitmiştir.
Sizinki çoktan bitmiş sistemde bir sıkıntı var yani

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Dünyanın en saçma şeyi yedeklediğim sistemi geri yükleyip çalıştıramıyor bir de

Yedek geri yüklemede izlenecek yordam:

1 Öncelikle yedeğinizi ve dosyalarınızı PC ortamına alın.

2 Telefonunuzu full wipe yapınız

3 elinizde varsa öncelikli olarak sistem romunu temiz kurulum yapın. Eğer elinizde rom yoksa yedek aldığınız sistem yedeğini yükleyip reboot edin

4 tekrar twrp'ye dönerek data yedeğinizi yükleyin

bu yordamın başarı yüzdesi yüksektir.

Kolay gelsin.

haciwatt

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
yusuf can
Cihazım
mi 8
Konular
4
Eu rom kullanıyorum pixel roma geçeceğim data yedeği alsam geri yüklerken problem olur mu

ordu52

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
murat
Cihazım
Huawei Mate
Konular
1
TWRP Yedekle/Backup Seçenekleri Kullanımı

Merhaba Değerli Arkadaşlar.
Bu rehberde size TWRP adlı kurtarma aracında "Yedekleme/Backup" nasıl yapılır onu anlatacağım.

rock~~

Öncelikle "Yedekle/Backup" kısmına nasıl geçildiğini görelim.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Karşımıza aşağıdaki gibi seçenekler gelecektir.

Şimdi bu seçenekleri tek tek açıklamaya çalışalım.​
Boot: Bu kısma kabaca bios kısmı diyebiliriz. Bazı cihazlarda kernel burada yer alır. Yedekleme de elinizin altında bulunması iyi olur.
Cache: Bu kısım ön bellektir ve yedekleme için gerekli değildir. Dilerseniz alabilirsiniz. (Gerekli değil)
Recovery: Kurtarma bölümün yer aldığı bölümdür. (TWRP olur kendileri) zaten kurulu olduğu için yedekleme için gerekli değildir. (Fakat yer sıkıntınız yoksa elinizin altında olması avantajdır)
System: Yedekleme için ZORUNLU GEREKLİDİR. Olası olumsuzluklarda geri dönüş için bu kısım zorunludur.
System İmage: Kurulu sistemin fabrika ayarlı halidir. Yedekleme için Gerekli değildir.
Vendor: Üreticinin cihaza özgü bilgilerinin bulunduğu bölüm. Bazı cihazlarda olmayabilir. (Yedekleme için elzem değil. Fakat Bulunması iyi olur)
Vendor İmage: Üreticinin cihaza özgü bilgilerinin kurulu halidir.(Gerekli değil.)
Data(excl. Storage: Tüm uygulamalarımız ve bilgileri burada yer alır. yedekleme için SEÇMELİ ZORUNLU GEREKLİ. (Tam olarak eski hale dönmek için)
EFS: Cihaz kimliği bilgilerinin yer aldığı bölüm. Yedekleme için Zorunlu değil. (Cihazın kullanımı için Yedeklenmesi ZORUNLU)(Bir kez yedekleme yeterli)(Güvenli bir yere taşıyın ve saklayın.)

(Boot+System+Data güzel ve hızlı bir yedekleme olur! deneyimliler içindir.)

Not:
. . : : D İ K K A T : : . .
TWRP dahili ve harici depolama alanlarını yedeklemez.
(Resim, Dosya, Doküman, Video, Whatsaap içeriği vb. YEDEKLEMEZ!!!)

Depolama alanı seç : Yedeğinizin saklanacağı yeri seçmenize olanak tanır.
dahili-harici ve USB-OTG seçenekleri kullanılabilir.
Dikkat Usb-otg sürücüsü Fat32ile biçimlendirilmelidir.

Ek Özellikler

1. Sıkıştırmayı Etkinleştir: Yedek Dosyasını sıkıştırma hizmeti. Gerekli değil İsteğe bağlı. Yedekleme süresini Aşırı uzatır.
2. Yed. Digest. Olş. Geç: Digest yedek dosyasının doğrulama anahtarıdır. Yedek üzerinde hata olup olmadığını denetler. (Yedek telefonda kalacaksa atlanabilir.)
3. Yed. Ön. Boş Aln. Den. dev. Bırak. yedekleme için gerekli alan hesabını yapmak-yapmamak için kullanılır.

Yedeğiniz için şifre oluşturmak için kullanılır.
yedeğiniz eğer hassas bilgilerinizi içeriyorsa yedek dosyanızı kesinlikle şifremelisiniz.

Son olarak tüm seçimlerinizden sonra işlemi başlatmak için butonu sağa kaydırın.

Umarım Faydalı Olur.​
Hocam Benim Cihazda Poco F2 Pro TWRP de Sistem gözükmüyor, Cihaz Rootlu bir yerde hata yapiyorum ama bilemedim yardici olursaniz sevinirim.

Üst Alt