Rehber TWRP Yedekle/Backup Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
pek açıklayıcı yazmışsınız teşekkür ederim... sırası ile deneyeceğim bakalım bilgi veririm duruma göre...
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

şuana kadar gördüğüm kadarıyla twrp üzerinden yedek alabiliyor fakat geri yükleyemiyorum.....çok kez denedim olmadı.....
ama şöyle bir durum var ki Davinci SkyHawk Recovery/Twrp kurarak aynı yedekleme/ geri yükleme işlemini sağlıklı bir şekilde yaptım birkaç kez....
Sanırım twrp bende bir uyumsuzluk işaret ediyor...
Mi 9t için evet şuana kadar kullandığım en stabil twrp. Diğer varyasyonlarda mutlaka sıkıntı çıkıyor. Sorununuz çözülmüş. Sevindim. Verilerinizi mutlaka bilgisayara taşıyın.
Kolay gelsin.

rahim55

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
rahim
Cihazım
xaomi mi5
Konular
5
Mi 9t için evet şuana kadar kullandığım en stabil twrp. Diğer varyasyonlarda mutlaka sıkıntı çıkıyor. Sorununuz çözülmüş. Sevindim. Verilerinizi mutlaka bilgisayara taşıyın.
Kolay gelsin.

teşekkür ederim... yalnız şöyle tuhaf bir durum var....ne kadar denediysem hep aynısı oldu....
Normal twrp ile sistem yedeği alıyorum....boot/veridata olarak....sonra bunu geri yüklemek için Davinci SkyHawk Recovery/Twrp kuruyorum onunla geri yüklüyorum ve telefon açılıyor sıkıntısız.... normal twrp almış olduğu yedeği geri yükleyemiyor ve fastbootta takılıyor....işin biraz daha komik yanı yedeğide sadece twrp ile alabiliyorum ...Davinci SkyHawk Recovery/Twrp yedek alırken hata veriyor.... :D:D:?drunk~~drunk~~drunk~~drunk~~ uzun lafın kısası kör topal bu işi çözdüm gibi ....tekrar teşekkürler :))

yuksek_enes

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Enes
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
0
Merhaba eski romdan yeni Roma wipe yapmadan geçtim root kalktı ve magisk kurmuyor Hard reset atıcam ama babamın parmak izi var silinmemesi gerek nereyi yedek almam gerekiyor uygulama ve verileri de yedek almam gerek

Mr.cakmak

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mr.Cakmak
Cihazım
Redmi Note8 pro
Konular
5
parmak izi çoğu zaman yedeklenmiyor hocam
var gösterir ancak kaydırma ile açılır

muhammed04

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
muhammed
Cihazım
mi mix
Konular
2
TWRP Yedekle/Backup Seçenekleri Kullanımı

Merhaba Değerli Arkadaşlar.
Bu rehberde size TWRP adlı kurtarma aracında "Yedekleme/Backup" nasıl yapılır onu anlatacağım.

rock~~

Öncelikle "Yedekle/Backup" kısmına nasıl geçildiğini görelim.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Karşımıza aşağıdaki gibi seçenekler gelecektir.

Şimdi bu seçenekleri tek tek açıklamaya çalışalım.​
Boot: Bu kısma kabaca bios kısmı diyebiliriz. Bazı cihazlarda kernel burada yer alır. Yedekleme de elinizin altında bulunması iyi olur.
Cache: Bu kısım ön bellektir ve yedekleme için gerekli değildir. Dilerseniz alabilirsiniz. (Gerekli değil)
Recovery: Kurtarma bölümün yer aldığı bölümdür. (TWRP olur kendileri) zaten kurulu olduğu için yedekleme için gerekli değildir. (Fakat yer sıkıntınız yoksa elinizin altında olması avantajdır)
System: Yedekleme için ZORUNLU GEREKLİDİR. Olası olumsuzluklarda geri dönüş için bu kısım zorunludur.
System İmage: Kurulu sistemin fabrika ayarlı halidir. Yedekleme için Gerekli değildir.
Vendor: Üreticinin cihaza özgü bilgilerinin bulunduğu bölüm. Bazı cihazlarda olmayabilir. (Yedekleme için elzem değil. Fakat Bulunması iyi olur)
Vendor İmage: Üreticinin cihaza özgü bilgilerinin kurulu halidir.(Gerekli değil.)
Data(excl. Storage: Tüm uygulamalarımız ve bilgileri burada yer alır. yedekleme için SEÇMELİ ZORUNLU GEREKLİ. (Tam olarak eski hale dönmek için)
EFS: Cihaz kimliği bilgilerinin yer aldığı bölüm. Yedekleme için Zorunlu değil. (Cihazın kullanımı için Yedeklenmesi ZORUNLU)(Bir kez yedekleme yeterli)(Güvenli bir yere taşıyın ve saklayın.)

(Boot+System+Data güzel ve hızlı bir yedekleme olur! deneyimliler içindir.)

Not:
. . : : D İ K K A T : : . .
TWRP dahili ve harici depolama alanlarını yedeklemez.
(Resim, Dosya, Doküman, Video, Whatsaap içeriği vb. YEDEKLEMEZ!!!)

Depolama alanı seç : Yedeğinizin saklanacağı yeri seçmenize olanak tanır.
dahili-harici ve USB-OTG seçenekleri kullanılabilir.
Dikkat Usb-otg sürücüsü Fat32ile biçimlendirilmelidir.

Ek Özellikler

1. Sıkıştırmayı Etkinleştir: Yedek Dosyasını sıkıştırma hizmeti. Gerekli değil İsteğe bağlı. Yedekleme süresini Aşırı uzatır.
2. Yed. Digest. Olş. Geç: Digest yedek dosyasının doğrulama anahtarıdır. Yedek üzerinde hata olup olmadığını denetler. (Yedek telefonda kalacaksa atlanabilir.)
3. Yed. Ön. Boş Aln. Den. dev. Bırak. yedekleme için gerekli alan hesabını yapmak-yapmamak için kullanılır.

Yedeğiniz için şifre oluşturmak için kullanılır.
yedeğiniz eğer hassas bilgilerinizi içeriyorsa yedek dosyanızı kesinlikle şifremelisiniz.

Son olarak tüm seçimlerinizden sonra işlemi başlatmak için butonu sağa kaydırın.

Umarım Faydalı Olur.​
çok yararlı olmuş teşekkürler

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
60
Miui tabanlı bir romdaki yedeğimi farkli miui romda ancak sürüm numarası ayni olacak şekilde o roma yükleyebilir miyim? Örneğin eu betadan miroom betaya vb.

ZENGİN

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mi 13
Meslek
Eğitim Yöneticisi
Konular
9
Miui tabanlı bir romdaki yedeğimi farkli miui romda ancak sürüm numarası ayni olacak şekilde o roma yükleyebilir miyim? Örneğin eu betadan miroom betaya vb.
Tabanları aynı olsa da genellikle sorun çıkıyor hocam.

MI 9T Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci