Rehber Redmi Pro için Xiaomi.eu (MultiRom) ROM Yükleme Rehberi

ahmetbayar

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ahmet Bayar
Cihazım
redmi pro
Konular
0
Arkadaşlar merhaba;
Hepsiburadadan aldığım cihazda fake rom vardı, Türkçeleştirme eksik, trojen ve bildirim sorunları çıkarıyordu. Birkaç yanlış ROM yükleme olayının akabinde doğru ROM'u buldum ve yaklaşık 2 gündür kullanıyorum. Şimdilik herşey yolunda. Hataya rastlamadım. Elimden geldiğince adım adım anlatmaya çalışacağım. ROM yüklerken sonuçlarından emin olamadığım için herhangi bir ekran görüntüsü almamıştım. O yüzden resimli anlatım yapamayacağım. Ama zor olmadığını göreceksiniz.

ÖNCELİKLE LÜTFEN TELEFON BELLEĞİNİZDEKİ TÜM VERİLERİN YEDEĞİNİ ALIN. (Rehber, resim, not, mesaj vs) Bu işlem sonrasında telefon belleği tamamen sıfırlanacaktır!

NOT: Flashtool ile unlock yapmadan ROM atılabiliyormuş. Kendim denemediğim için, size recovery mod üzerinden unlock yapılmış cihaza ROM atma olayını anlatacağım.

1-) Cihazınızı Unlock Yapmalısınız. Detaylı anlatımı Mi5 için chatin_62 isimli arkadaşımız çok güzel yapmış. Aynı işlemi Redmi Pro için de yapabilrsiniz. Buyrun;

Rehber - Mi5 Unlock == Videolu Anlatım==

Şimdi gerekli dosyaları indirelim:

2-) ADB sürücüsünü indiriniz. (Site açılınca ortada yazan yeşil kutucuktaki "Begin Download" yazısına tıklayın. 10-15 saniye sonra yine yeşil butonda yazan "primary download"a tıklayıp indirin. Eğer link hata verirse altındaki "alt mirror download" kısmına tıklayarak alternatif sunuculardan indirebilirsiniz.

ADB Alternatif Link kendi uploadım: (943kb)

3-) Redmi Pro için TWRP Recovery'i indirin.

4-) Redmi Pro için xiaomi.eu global ROM'u indirin.

GÜNCEL Xiaomi.eu Geliştirici ROM 02 Mart 2018 tarihinde yayınlandı:

ÖNCEKİ ROMLAR:

Xiaomi.eu Stabil ROM indiriniz. (Ben bunu yükledim.)
Xiaomi.eu Geliştirici ROM indiriniz. (Haftalık güncelleme gelir.)

Developer ROMlar ile Stabil ROMların farkını Forumda bulabilirsiniz. Detaya girmeyeceğim.

Şimdi kurulum ve diğer işlemler:

5-) ADB sürücüsünü bilgisayarınıza kurun. (2. maddede indirdiğiniz uygulama)

6-) Telefonunuzun geliştirici seçeneklerini açıp, USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin. (Bilmeyenler için forumda mevcut)

7-) Telefonunuzu bilgisayara USB kablo aracılığı ile bağlayın.

8=) İndirdiğiniz ROM dosyasını telefonunuzun SD kartına kopyalayın. (Telefon hafızasına kopyalamayın çünkü Rom yüklemeden önce tüm telefon hafızası silinecektir.)

9-) İndirdiğiniz TWRP-3.0.2-0-omega.img dosyasını (3. madde) bilgisayarınıza kurduğunuz minimal adb klasörünün içine atıp, adını recovery olarak değiştirin.

64 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,8,10);
C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot

32 bit işletim sistemlerinde klasör yolu (Win7,XP, vs.);
C:\Program Files\Minimal ADB and Fastboot

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

10-) Bilgisayarınızın masaüstündeki "minimal adb and fastboot" kısayoluna çift tıklayın. (Eğer kısayol oluşturmamışsanız, 9. maddedeki klasör yolunu açıp MAF32 dosyasına çift tıklayın.

11-) Komut ekranına;

adb.exe devices

yazıp enterlayın. (telefon ekranına hata ayıklama izni çıkıyor mu hatırlamıyorum. Eğer telefonunuza uyarı gelirse onaylayın). Ardından,

adb.exe reboot bootloader

yazıp enterlayın.
(Telefonunuz fastboot modunda yeniden başlayacak. fastboot ekranı gelene kadar bekleyin)
NOT: Bu komuttan sonra "error: no devices/emulators found" hatası ile karşılaşırsanız telefon sürücü kurulumunuz eksik ya da hatalıdır., adresinden sürücüyü indirip kurun. Yayımcı doğrulanmadı hatası alırsanız yine de yükle seçeneğini seçip yüklemeye devam edin. Ardından 10. adımdan devam edin.
Sonra;

fastboot.exe flash recovery recovery.img

yazıp enterlayın. (TWRP yi atacak) Son olarak;

fastboot.exe boot recovery.img

yazıp enterlayın. Telefon TWRP modunda açılacak bekleyin.

12-) Burada çince sürprizi bizi bekliyor olacak. En alttaki kaydırma çubuğunun üzerinde, sağda ve solda iki adet (sanırım mavi renkli) buton var. Sağ butona basıp dili "English" yapalım. (Türkçe yapınca bazı terimleri anlamakta güçlük çekiyorum.)

13-) Sırasıyla;
wipe, advanced wipe kısmına girip;
dalvik/art cache, system, cache, data, internal storage kutucuklarını işaretleyin. (En alttaki SD kartı kesinlikle işaretlemeyin) Ardından en alttaki kaydırma çubuğunu sağa çekerek temizlik işlemini bitirin.

"Eğer bu kısımda hata verirse;

Geri tuşu ile TWRP ana ekranına gelip sırasıyla; wipe, format data:yes diyerek telefonu formatlıyoruz. Ardından yine geri tuşu ile ana ekrana gelip, reboot recovery diyerek yeniden recovery modda açılmasını sağlıyoruz. Ardından 13. maddedeki adımları tekrarlıyoruz."

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

14-) Son olarak ROM dosyasını yüklemek için;

TWRP içinde Install kısmına basıyoruz. Sanırım sol altta "select storage" tarzı birşey yazıyordu. Oradan sd kartı açıp, içine attığımız romu (4. maddedeki) seçip yüklüyoruz. (Yükleme onayı yine en alttaki çubuğu sağa kaydıraraktı sanırım)

15-) İşlem bitince kendisi mi yeniden başlatıyordu, kurulum ekranında mı kalıyordu hatırlamıyorum. Neticede çubuk ilerleyip kurulumu bitirene kadar uzuyor. Sona gelince bir süre bekliyor. Kurulum bitince telefonunuzu normal şekilde yeniden başlatın. (Reboot) İlk açılışta miui kurulumu biraz zaman alıyor. (3-5 dakika kadar).

Geçmiş olsun :) Yeni ve güncel xiaomi.eu ROMunuz hazır.

TiRaNTx

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
ekrem
Cihazım
redmi pro
Konular
5
xiaomi.eu_multi_HMPro_V10.1.3.0.MHQCNFI_v10-6.0 çıkmış ben daha yeni gördüm ayrıca stabil miş bu. Şimdi bunu yüklemeyi deneyeceğim.

h.ozturk61

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hs
Cihazım
redmi pro
Konular
4
11. adımda adb.exe reboot bootloader komutundan sonra telefon recovery modunda açılıyor. fakat fastboot.exe boot recovery.img komutundan sonra twrp modunda açolması gerekirken açılmayıp, direk telefon açılıyor. nerde yanlış yapmış olabilirim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    70,7 KB · Görüntüleme: 17

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
11. adımda adb.exe reboot bootloader komutundan sonra telefon recovery modunda açılıyor. fakat fastboot.exe boot recovery.img komutundan sonra twrp modunda açolması gerekirken açılmayıp, direk telefon açılıyor. nerde yanlış yapmış olabilirim.
Hocam o klasör içerisinde "cmd-here.exe" olması lazım ona açın ardından komutları sadece bu şekilde girin "adb reboot bootloader" veya "fastboot flash recovery twrp.img" olarak, başlarına "adb.exe" veya "fastboot.exe" girmeyin. h.ozturk61 TWRP flashladıktan sonra "fastboot reboot" komutunu yazın aynı zamanda da ses açma tuşuna basılı tutun.

h.ozturk61

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hs
Cihazım
redmi pro
Konular
4
hangi klasörün içerisinde acaba "cmd-here.exe" bulamadım bunu

1231243

M|C|C|X|X|X|MCCXLIII
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mertcan
Cihazım
Poco X3
Meslek
Dondurulmuş Üni.
Konular
63
hangi klasörün içerisinde acaba "cmd-here.exe" bulamadım bunu
Normal şartlarda x64(64bit) bir bilgisayarda "C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot" olması gerekli, x86(32bit) bir bilgisayarda da "C:\Program Files\Minimal ADB and Fastboot"

h.ozturk61

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
hs
Cihazım
redmi pro
Konular
4
klasörün içerisinde bu dosyalar var