Sohbet Ois mi Eis mi, mi 9 yeni bir tartışma çıkardı

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Hocam ne yapıp edip o makineyi bize taşıtacaksınız
Acizane fikrim şudur. En dandik aynasız dslr al ikinci el. Bi tane zenit lens tak. Eğer yetenekliysen dünyanın en güzel portresini çekebilirsin.:)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Fiyat da 500-600tl tutar. Giriş seviyesi Pentax dslr da olsa olur.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Hocam ne yapıp edip o makineyi bize taşıtacaksınız

Ben bu konuda bilgisizim ama şöyle bir taktik diyeyim: herhangi bir büyük sensörlü kamerada , mesela mi5s, önce gürültü önleyiccileri , extra keskinlik ayarlarını falan kapatın. Sabit bir yere koyup zamanlayıcı kullanarak çekim yapın. İso yu 100 de sabitleyin. Pozlama otomatik kalsın. Hiç kumlanma olmayan çok güzel pozlar yakalarsınız. Ama görüntü hareketli ise bulanık çıkar. O zaman isoyu 200 e yükseltin. Daha yukarıları kumlanma yapar.
Şayet bu ayarlarda görüntü alırsanız, hiç bir detay kaçmaz, renkleri çok güzel , dokuları çok net alabilirsiniz. Saygılarımla.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Bunu deniyicem hocam, bu arada keşke her bilgisiz sizin gibi olsamaşallahınız var, ironinin dibine vurdunuz
Ben bu konuda bilgisizim ama şöyle bir taktik diyeyim: herhangi bir büyük sensörlü kamerada , mesela mi5s, önce gürültü önleyiccileri , extra keskinlik ayarlarını falan kapatın. Sabit bir yere koyup zamanlayıcı kullanarak çekim yapın. İso yu 100 de sabitleyin. Pozlama otomatik kalsın. Hiç kumlanma olmayan çok güzel pozlar yakalarsınız. Ama görüntü hareketli ise bulanık çıkar. O zaman isoyu 200 e yükseltin. Daha yukarıları kumlanma yapar.
Şayet bu ayarlarda görüntü alırsanız, hiç bir detay kaçmaz, renkleri çok güzel , dokuları çok net alabilirsiniz. Saygılarımla.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Görüşlerini yazan herkese teşekkür ederim, cidden çok güzel şeyler yazıldı, bu sayede ufkum açıldı.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Aslında forumda bu işin uzmanları var, gerçekten üstadlar. Buraya yazsalar, biz de dediğiniz gibi çok fayda görürdük. Belki görür ve gelirler.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Çok iyi olurdu, fotoğraf işi ayrı bir sanat, ben bu manuel modu hiç beceremiyorum ama yapıpta çok güzel sonuçlar alanlar varmış.
Aslında forumda bu işin uzmanları var, gerçekten üstadlar. Buraya yazsalar, biz de dediğiniz gibi çok fayda görürdük. Belki görür ve gelirler.

pendroz

Kardan Adam
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kaan
Cihazım
Redmi Note 4x
Konular
250
Keyifle okuyorum gerçekten çok güzel bilgiler paylaşılıyor elinize sağlık.

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Nedeni maliyet değil. En azından tamamen değil.

EIS, OIS'in muadili değildir, ama OIS olmaması da duruma bağlı olarak dünyanın sonu değildir.

EIS tamamen yazılımsal değil, donanıma da bağlı.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
dxomarkta tripotla çekiliyor genelde ois eis farkı için ayrıca bi testleri varmı ona bakmak lazım. sonuçta bu özellik sarsıntı ile doğrudan alakalı. ayrıca sony telefonlarda kullandım. kamera sensörü satmasına rağmen z1 z5 diğer rakiplerene göre kötü kamera performansına sahipti.

mesajları okumadan genel bi yorum yaptım.

Tespitlerinize katılmakla birlikte samsungun pastel renkli agresif jpg düzeltme algoritmaları telefon ekranında hiç farkedilmese de bir pc ekranında herşey anlaşılıyor.

samsungların bazı incelemelerinde kıyaslamarında bahsedilen bi durum. fotoğraflarına gerçek dışı renk verme. hatta dxo'dan da bunun puanlamasına bakmıştım düşüktü. (sony bir telefonla kıyaslama videosu idi eski bi video. belki şimdi düzeltmiştir samsung bu durumu) samsung bunu reklam için kasıtlı yapıyor yoksa kendileride farkındadır gerçekci renkler vermediklerinin.

bu arada p20 yi satıp mi9se alayım diyordum mi9da ois olmadığını öğrenince mi9se nin oisi varmı araştırmayı bıraktım :D bu konuya denk geldim. (çift hat fazla ram ve daha stabil miui değiştirmemi düşündüren şeyler.)

Son düzenleme:

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
dxomarkta tripotla çekiliyor genelde ois eis farkı için ayrıca bi testleri varmı ona bakmak lazım. sonuçta bu özellik sarsıntı ile doğrudan alakalı. ayrıca sony telefonlarda kullandım. kamera sensörü satmasına rağmen z1 z5 diğer rakiplerene göre kötü kamera performansına sahipti.

mesajları okumadan genel bi yorum yaptım.

samsungların bazı incelemelerinde kıyaslamarında bahsedilen bi durum. fotoğraflarına gerçek dışı renk verme. hatta dxo'dan da bunun puanlamasına bakmıştım düşüktü. (sony bir telefonla kıyaslama videosu idi eski bi video. belki şimdi düzeltmiştir samsung bu durumu) samsung bunu reklam için kasıtlı yapıyor yoksa kendileride farkındadır gerçekci renkler vermediklerinin.

bu arada p20 yi satıp mi9se alayım diyordum mi9da ois olmadığını öğrenince mi9se nin oisi varmı araştırmayı bıraktım :D bu konuya denk geldim. (çift hat fazla ram ve daha stabil miui değiştirmemi düşündüren şeyler.)
Gece video çekmede çok takıntılı değilseniz eis çok da önemli olmayabilir. Mi9 daki sensörün kapasitesi çok yüksek. Yeterki gcam kurulabilsin:)

Üst Alt