Sohbet Ois mi Eis mi, mi 9 yeni bir tartışma çıkardı

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Değerli arkadaşlar, telefonla ilgilenen herkes ois ve eis i duymuştur. Mi 9 'un ois yerine eis kullanmasıyla hangisinin iyi olduğu tartışması alevlendi, tabi bunda mi 9'un Dxomark ta almış olduğu yüksek puanında payı var. İnternette zaten her iki sistem hakkında yeterli bilgi olduğu için bu konuya girmeyeceğim. Kısaca şunu söyleyebilirim sadece, ois fiziksel eis ise yazılımsal bir sistem. Ois ve Eis klasik bilinen titremeyi önlemesinin yanında düşük ışıkta merceğe daha fazla ışık almayı sağlayarak fotoğrafların daha kaliteli çıkmasını sağlıyor. Nette naçizane yaptığım kısa bir araştırmada Eis'in her ne kadar kaliteli olsa da Ois'in yerini tutamadığı kanaatine vardım. Burda kafama takılan asıl konu, xiaomi özellikle fotoğraf konusunda yeni bir departman oluşturmuşken ve daha önceki amiral gemisi modellerinde(mi6, mi 8 gibi) Ois'e yer verirken neden mi 9'a yer vermedi, değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Not: Sanırım bu konuya en iyi cevabı mi 9 sahibi arkadaşlar vereceklerdir, canlı gözlemledikleri için.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Tek kelimeyle , maliyet. Bu arada dxomark güvenirliği çok sağlam bir siteydi. Ama sadece fotoğraf makinesi sensörü ve objektif incelemesi yaptığı zamanlarda böyleydi.
Telefon sektörü o kadar büyük bir pazar ki, dxomark da artık o kadar ünlü oldu ki, benim telefon şirketim olsa mecbur keseyi açmam lazım bir kaç site sahibine.
Velhasıl kelam, fotoğrafçılar bilir ois in yerini eis hiç bir zaman tutamaz. İsteyen mesela artık eski bir model olan ois li galaxy s7 ile eis li son model ve iddialı bir telefonu gece yürürken deneyebilir.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Hocam kesinlikle hemfikirim sizinle, özellikle Dxomark ın artık para karşılığı puanlamayı yaptığı konusu ayyuka çıktı ama burda tuhaf olan bir durum var ki, xiaomi, mi9 modelinde neden böyle bir riske girdi? Konu maliyetse, önceki modellerindede bunu düşünebilirdi ama onlarda ois vardı ve fiyatları diğer amiral gemilerine göre yine ucuzdu, durum biraz karışık yani
Tek kelimeyle , maliyet. Bu arada dxomark güvenirliği çok sağlam bir siteydi. Ama sadece fotoğraf makinesi sensörü ve objektif incelemesi yaptığı zamanlarda böyleydi. Telefon sektörü o kadar büyük bir pazar ki, dxomark da artık o kadar ünlü oldu ki, benim telefon şirketim olsa mecbur keseyi açmam lazım bir kaç site sahibine. Velhasıl kelam, fotoğrafçılar bilir ois in yerini eis hiç bir zaman tutamaz. İsteyen mesela artık eski bir model olan ois li galaxy s7 ile eis li son model ve iddialı bir telefonu gece yürürken deneyebilir.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Şimdi şöyle. Mi9 gece video çekimini feda etmiş. Fotoğrafı nasıl yapar , anlık iso ya yüklenip yazılımsal düzeltme ile kurtarır falan bilemem. Telefon ince olsun diye de ois takmamış olabilir. Her ne olursa olsun gündüz bunu kimse anlamaz zaten. Gündüzleri cam gibi video da fotoğraf da çeker, hatta en iyisini bile çeker. Zaten son çıkan telefonlarda kumlanma engelleyicileri kapatıp 0,5 saniye pozlama ile müthiş pozlar yakalarsınız. Geceleri sıkıntı olur. Onu da artık sineye çekerler. Bende mi5s var eis li. Tüm modlarda süper ,her telefonla yarışır, mi note 3 ile kıyasladım, mi5s renk ve alan derinliğinde çok daha başarılı. Ama gece videoda mi note 3 ben burdayım diyor.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Eğer öyle düşünmüşse koskoca şirket ciddi bir yanlış yapmış, çünkü günümüzde en basit telefonlar bile gündüz harika çekimler yapıyor üç aşağı beş yukarı, aradaki kalite farkı gece çekimlerinde ortaya çıkıyor ki zaten xiaomi nin ezelden beri sıkıntısı gece ve düşük ışıkta kötü çekim yapmasıydı. Sanırım bu konuda kamuoyunun merakı üzerine firmanın yapacağı tatminkar bir açıklama bizleri aydınlatabilir.
Şimdi şöyle. Mi9 gece video çekimini feda etmiş. Fotoğrafı nasıl yapar , anlık iso ya yüklenip yazılımsal düzeltme ile kurtarır falan bilemem. Telefon ince olsun diye de ois takmamış olabilir. Her ne olursa olsun gündüz bunu kimse anlamaz zaten. Gündüzleri cam gibi video da fotoğraf da çeker, hatta en iyisini bile çeker. Zaten son çıkan telefonlarda kumlanma engelleyicileri kapatıp 0,5 saniye pozlama ile müthiş pozlar yakalarsınız. Geceleri sıkıntı olur. Onu da artık sineye çekerler. Bende mi5s var eis li. Tüm modlarda süper ,her telefonla yarışır, mi note 3 ile kıyasladım, mi5s renk ve alan derinliğinde çok daha başarılı. Ama gece videoda mi note 3 ben burdayım diyor.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Benim şahsi fikrim aynı şartlarda ois i tercih ederim. Ama zamanında büyük sensörü nedeniyle ois i telafi edebilecek olmadından dolayı mi5s almıştım. Kamerasından çok da memnunum. Hala müthiş. Hala üzerine hiç bir firma çok şey koymuş değil. Hatta ben mi6, veya mi8 den falan çoğu koşulda daha iyi fotoğraf, video değil, çekeceğini düşünüyorum.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Maalesef bu sabittir. Gece hareketlerinizi ve titremeyi basit olarak anlatayım yaylı bir kamera kör olsa da dengeler, tepki verir, ama zaten çok şeyin görünmediği bir görüntüde, eis hangi nesneyi referans alacak da gyro ile ortak dengeleyici hesabı yapacak. İsoyu yükseltip sensörü ısıtır başka yapacağı şey yok.

Ama fotoğraf çekimi iyiyse, sensörü iyi adapte etmişlerse gcam ile fotoğrafta çok memnun eder.

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Hocam peki bir konuda fikrinizi merak ediyorum, mi8 eski model olmasına rağmen sizce mi9 a göre (ois olduğu için) kamera olarak daha mı iyidir????
Benim şahsi fikrim aynı şartlarda ois i tercih ederim. Ama zamanında büyük sensörü nedeniyle ois i telafi edebilecek olmadından dolayı mi5s almıştım. Kamerasından çok da memnunum. Hala müthiş. Hala üzerine hiç bir firma çok şey koymuş değil. Hatta ben mi6, veya mi8 den falan çoğu koşulda daha iyi fotoğraf, video değil, çekeceğini düşünüyorum.

Maalesef bu sabittir. Gece hareketlerinizi ve titremeyi basit olarak anlatayım yaylı bir kamera kör olsa da dengeler, tepki verir, ama zaten çok şeyin görünmediği bir görüntüde, eis hangi nesneyi referans alacak da gyro ile ortak dengeleyici hesabı yapacak. İsoyu yükseltip sensörü ısıtır başka yapacağı şey yok.

Ama fotoğraf çekimi iyiyse, sensörü iyi adapte etmişlerse gcam ile fotoğrafta çok memnun eder.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Hocam peki bir konuda fikrinizi merak ediyorum, mi8 eski model olmasına rağmen sizce mi9 a göre (ois olduğu için) kamera olarak daha mı iyidir????

Fotoğrafta mi9 da 12 mp ayarlı super mod gibi bir mod olacaktır. Pixellerin görüntüyü ortaklaşa düzenlediği bir mod. 48 mp değil. İşte bu modda mi9 den daha iyi fotoğraf çeken çok az telefon olacaktır. Video ise tamamen algoritmaya bağlı. İşlemci hızı ve yeni sensörü göz önüne alırsak videoda da mi8 den daha iyi olur. Gece hariç. Ya da düşük ışık diyelim.

Kandırıkçı

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
TuncayM
Cihazım
Mi Max 2
Meslek
Öğrenci
Konular
22
Ha ois ha eis ne fark eder? Telefonu tutamıyorsanız video çekmeyeceksiniz.
Oisde eis sadece bir bölgeye odaklanıyor ve arkaplan sarhoş gibi hareket ediyor sadece obje sabit.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Ha ois ha eis ne fark eder? Telefonu tutamıyorsanız video çekmeyeceksiniz.
Oisde eis sadece bir bölgeye odaklanıyor ve arkaplan sarhoş gibi hareket ediyor sadece obje sabit.
Aslında ois tüm kamerayı dengeler. Eis ise gyro kullanıp ekranı keser vs vs. Dediğinizi tam anlamadım.

Üst Alt