Sohbet Ois mi Eis mi, mi 9 yeni bir tartışma çıkardı

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Gece video çekmede çok takıntılı değilseniz eis çok da önemli olmayabilir. Mi9 daki sensörün kapasitesi çok yüksek. Yeterki gcam kurulabilsin:)

illaki karşılaştırma videoları felan çıkar. kamerayı çok fazla kullanmıyorum zaten o yüzdende p20 aldığıma pişman oldum bu parayı vermemeliydim :D bakalm ufak bi fark olursa mi9se alabilirim.

bu arada dxo için güvenilmez yazılmış. doğru güvenilmez ama yinede referans alınabilir bazı puanlarda felan. 2-3 puanlık sapma vardır en fazla 90 puan alacak ürüne 95 puan vereceklerini düşünmüyorum ben.

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
illaki karşılaştırma videoları felan çıkar. kamerayı çok fazla kullanmıyorum zaten o yüzdende p20 aldığıma pişman oldum bu parayı vermemeliydim :D bakalm ufak bi fark olursa mi9se alabilirim.

bu arada dxo için güvenilmez yazılmış. doğru güvenilmez ama yinede referans alınabilir bazı puanlarda felan. 2-3 puanlık sapma vardır en fazla 90 puan alacak ürüne 95 puan vereceklerini düşünmüyorum ben.
Kamerayı kullanmayanlar bence ois e para vermemeli. O para farkına Sıvı soğutma, ya da büyük batarya vs daha öncelikli tercih edilebilir.

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Kamerayı kullanmayanlar bence ois e para vermemeli. O para farkına Sıvı soğutma, ya da büyük batarya vs daha öncelikli tercih edilebilir.
sıvı soğutma uzun süreli oyun gibi ağır işlemlerde işe yaramıyor mu ? telefondan uzun süre oyun oynamak ta ne bileyim :) çok amacı dışında kullanmak gibi geliyor bana. şimdi artık telefonlarda hibrit bi alet oldu herşey yapılıyor :) . batarya da malesef firmalar ne sunuyorsa onu kullanıyoruz keşke ram gibi bataryalı seçeneklerde olsa :D

sefa142

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sefa
Cihazım
Mi 9 Global
Konular
18
Kısa bir sorum olacak bilgisi olanlar için Mi 9 ile gece video çekimi mi 8 den daha kalitesiz mı olucak ( Örnek arabada gece snap) bunun için mi 8 mı yoksa mi 9 mu?

MTOLGA

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
M. TOLGA
Cihazım
MiPad264gb
Konular
22
Öncelikle P20 Pro Stabilizasyonda çok zayıf bir cihaz GM9 Pro nun EIS i altında bile eziliyor kendileri.

EIS konusunda birçok markada ki OIS kalitesini fazlasıyla yakalayan hatta bir çoğunun önün geçen SONY ANCAK burada şöyle bir sorun var. OIS HEM VIDEO DA HEM FOTOĞRAFTA BAŞARILIDIR. ÇOĞU CİHAZDA EIS ya yalnızca VIDEO da çalışır yada Fotoğrafta düzgün çalışmaz. Sony modelleri bu yüzden düşük ışıkta video kalitesi iyi olsada Fotoğrafta en ufak bir titremeyi bile kabul edemiyordu. Şuan ise Hem OIS Hem EIS(AIS) kullanıyor.

Mi9 a verilen puan balon ve stabilizasyonu zayıf hem video hem fotoğraf tarafında,

OIS i video da yakalayabilecek EIS mümkünken, Fotoğrafı değil neden derseniz video çekerken yaptığımız titreşimler stabilizasyon problemleri Video nun akıcı yani tek kareden oluşmaması sebebiyle aradaki hatalı kayan görüntüler tolere edilir ve gözümüz görüntüyü bir bütün olarak algılar. Fotoğrafta ise saniyenin çok küçük bir aralığında çektiğimiz görüntüyü görürüz. Yani kaymışsa kaymıştır bunu engellemek neredeyse mümkün değildir yalnızca algoritma ya fotoğrafın exposure anından biraz öncesinde ve biraz sonrasında birkaç poz alıp Yapay zekanın en mantıklı gördüğünü size tek fotoğraf olarak çekmiş gibi göstermesi mümkündür.

(EIS in çalışma mantığında cihazın konum sensörleri etkilidir gyroscope barometer geomagnetic magnetic gravity rotasyon ve ivme ölçer Laser otofokus vb. gibi)

Kısacası video tarafında ÇOK kaliteli bir yazılımla çok ötesine geçilebilirken FOTOĞRAF CEPHESİNDE İMKANSIZ.

Not: EIS in OIS i video da yakalamasının mümkün yani imkan dahilinde olması yakaladığı anlamına gelmiyor. Piyasada EIS i bu kadar kaliteli olan marka model yok denecek kadar az. Ben Sony amiral gemilerinden başka bilmiyorum.

Son düzenleme:

shuj

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kuzey
Cihazım
Xiaomi Mi6
Meslek
Fotoğrafçı
Konular
26
OİS veya EİS in merceğin daha fazla ışık almasıyla uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sensöre düşecek olan ışığın miktarını diyafram belirler . EİS düşük ışık koşullarında video çekimlerinde görüntüde hayaletlenmeler yapar sanki üst üste binmiş bir kaç görüntü izlermiş hissi verir tabi bu her modelde aynı değildir donanım gücü ile de alakalı bir durum . Ama gündüzleri video çekimlerinde OİS den kat kat daha iyi çalışır ve telefonlarda bulunan OİS in asla yaklaşamayacağı kadar sabit videolar elde edilebilir.

OİS ise her ne kadar gündüzleri EİS kadar sabit bir video deneyimi sunmasada geceleri EİS den çok daha stabil çalışır . Hem elde çekilen düşük ışık fotoğraflarında hemde düşük ışıkta çekilen videolarda daha net görüntüler sunar.

İkisininde birbiri üzerinde avantajları ve dezavantajları var. Tabi ki en mantıklı olanı ikisini birlikte kullanmak . Mi9 da Xiaomi nin bunu tercih etmesini isterdim şahsen .

Son düzenleme:

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Kısa bir sorum olacak bilgisi olanlar için Mi 9 ile gece video çekimi mi 8 den daha kalitesiz mı olucak ( Örnek arabada gece snap) bunun için mi 8 mı yoksa mi 9 mu?
Ön kamerayi kullaniyorsaniz onda zaten ois falan yok. Arka kamerada muhtemelen mi8 daha iyi goruntu verir. Once bi piyasaya yayilsin da o zaman belli olacak tam ya da varsa inceleme videolaribi izleyin.
Bu arada dxo mark fotograflari sabit bir sekilde cektigi icin puanlamasi dogrudur bence. Ki xiaominin dxomarka para yedirecegini hic sanmiyorum :D oraya verecegi paraya oisli kamera koyardi

ercmaster

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ercan
Cihazım
mi5s
Konular
17
Ön kamerayi kullaniyorsaniz onda zaten ois falan yok. Arka kamerada muhtemelen mi8 daha iyi goruntu verir. Once bi piyasaya yayilsin da o zaman belli olacak tam ya da varsa inceleme videolaribi izleyin.
Bu arada dxo mark fotograflari sabit bir sekilde cektigi icin puanlamasi dogrudur bence. Ki xiaominin dxomarka para yedirecegini hic sanmiyorum :D oraya verecegi paraya oisli kamera koyardi
Zaten sıkıntı buradan da başlıyor. Dxomark da puanı yüksek olan telefonu vatandaş alıp , aynı kalitede çekemiyor. Bunun nedeni de tripod ve ışık ayarlarını bilip kullanamaması. Ois li kameralar her koşulda fiziki olarak aktifken , eis sadece videoda croplama yaparak dengeliyor. Oiste mesela görüntü kaybı bile yok.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bu yüzden oisli telefon alan kişi dxomark puanına yakın deneyim yaşarken, eisli telefon alan kişi biraz hüsran yaşayabiliyor. Hele işi de bilmiyorsa mi5s gibi müthiş (mobil dünyaya göre) bir sensöre bile kızabiliyor.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ben bu forumu okuyan kişilerin ois veya eis li telefon almasının, foto video performansını çok etkileyecek çekimler yapacağını düşünmüyorum. Hele bu konuya yazıp okuyanlar için eis ois farkının minimal olacağına eminim.

Son düzenleme:

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Bir de eklemeden olmaz. Fotografi makina degil fotografci ceker :)
2mp lik dijital kamera ile (manuel ayarlari bile yok) harikalar yaratan kisiler var.
Tabi bu normal kullanici icin gecerli degil o ayri. Fotografciliktan anlamayan kullanici minnacik kamera ile otomatik moda her cektigi fotografin mukemmel olmasini ister. Pek mumkun olmasa da...

Metehann

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metehan
Cihazım
Mi9
Meslek
Tıp Öğrencisi
Konular
2
kendi mi9 sallayinca kameradan ses gelince içme kurt düştü telefon eis ama lensten neden ses geliyor diye sonra yabanci sitelerde biraz araştirica bir kaç bilgi edindim isterseniz sizde bakin xiaomi yeni geliştirdiği bir teknoloji olmasi lazim iyi günler

Üst Alt