Rehber Mi4 LTE cihazlarda 4G'ye nasıl geçilir == VİDEOLU-RESİMLİ ANLATIM ==

İhaleci

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İhaleci
Cihazım
Artık Yok
Meslek
Grafiker
Konular
9
Vodafone hattından 4G sorunu yaşanlar için Vodafone kullanıcısı olarak Vodafone'a gittim.
- Bende Xiaomi mi4 olduğunu telefonun 4G desteklediğini ama Vodafone olarak telefonun 4G desteklemedeği mesajı geldiğini izah ettiğimde Xiaomi'nin veri sisteminde bulunmadiği ve IMEI olarak Türkiye'de olmadiği için telefonu destek verilmediği söylendi.

Çözüm olarak ise 4G destekli Türkiye IMEI kayıdı olan bir telefondan IMEI değişimi yapıldığında telefonu tanıyacak ve 4G bağlantısından sorunsuz şekilde yararlanacaksınız dedi. :)

Sanırım böyle bir yol olarak simkartı 4g destekli telefona takarakta yapmak mümkün olmuş oluyor.
IMEI konusunda cihazı alırken kayıt etiklerini biliyoruz pek birşey anlamadım ?;)

engerex

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
OnePlus One
Konular
8
Mi5 de 800 bandını desteklemiyor. Bu yüzden mi telefonlar Türkiye'de tercih edilmemeli. LTE kullanmam derseniz o ayrı.

via tapatalk
Çok doğru bir yaklaşım değil. Turk Telekom 4G SIM kartı cumartesi aldım. Cihaz OnePlusOne/MIUI7. Ev civarında çağrı/mesaj gelip gitmesi dışında devamlı 4G'de telefon. Bugün iş yerine gelirken bulunduğum semtten uzaklaştıkça 4G'den 2G/3G'ye geçti. 4G seçiyorum kısa süre sonra düşüyor derken 4G göremez oldum. İş yeri civarında 4G ve desteği yok. Eğer SIM kartı iş yerinde takmış olsaydım cihaz TD-LTE olduğundan Türkiye'deki 4G'yi desteklemediğini düşünecektim. Cihaz LTE 800 bandını destekleseydi ne olacaktı. Muhtemelen 4G biraz daha geç düşecekti.
Şu geçiş sürecinde desteklediği halde hiç çekmeyen cihazlar var.

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Saygıdeğer Chatin62 hocam.
Diyorsunuz ki:
"Forumda binlerce mesajda bu telefonların 800mhz bandını desteklemediği yazıldı. Yine binlerce kere Vodafon'un800mhz bandında kuvvetli, diğer bandlarda zayıf kaldığı yazıldı. Eğer bu iki bilgi ile sorununuz arasında bir ilişki kuramayıp hala suçu telefona atıyorsanız daha ne yazılabilir?"
Bu iki bilgi arasında bağlantıyı çok rahat kurabiliyorum, ve de tam da bu yüzden telefonu suçluyorum!!! Uluslararası deyip piyasaya telefon sunucaksınız, ama telefonunuz tüm bandları desteklemeyecek!!!
Aslında mesajınızın devamına bakılırsa sizde neden telefonu suçlamamız gerektiğini açıkça belirtiyorsunuz:
"Eğer sorunuz Mi4LTEtelefonla, Vodafon'un 4G hizmeti verdiği her yerde sorunsuz olarak 4G kullanabilecek mi ise, 4G hizmeti başladıktan sonra gördük ki hayır kullanılamayacak. Çünkü ağırlığını 800mhz bandına vermiş ve diğer bandlarda belirli bölgelerde yayın yapıyor."

Hocam amacınız ne diye sormuşsunuz, herhangi bir amaç güttüğüm falan yok, insanlara açıkça :
Mi4LTE telefonlarıyla, Vodafone'un 4G hizmeti verdiği her yerde sorunsuz olarak 4G kullanamayacaklarını anlatmaya çalışıyorum! Çünki çeşitli kişilerden defalarca bu soru yazılıyo ve insanlar net bir cevap alabilmek istiyor, ama mağlesef farklı bölgede deneyin yok öyle yok böyle yapın deyip bilgi kirliliği yaratılıyo. Sorunun cevabı net! Çözümüde net : 4G yi sorunsuz olarak kullanmak istiyorsanız Vodafone'dan veya Mi4'ten, ikisinin birinden vazgeçmelisiniz!

Birde chatin_62 hocam ben size sormak istiyorum telefonda suç yok operatörünüz suçlu diyerek sizin amacınız ne acaba?

Şu anda ne yazacağımı kara kara düşünüyorum. Ama ne yazacağımı bilmediğimden değil. Yazılması gerekenlerin hepsini zaten yazdığım, bu sorularınızın cevabını defalarca verdiğim için. Daha nasıl farklı bir şekilde yazarsam anlaşabiliriz diye.

Peki en başa dönelim. Adım adım gidelim. Siz ilk mesajınızda şunu yazdınız.

"Şu an en sinir olduğum nokta bize nasıl süsleye püsleye sattılar Xiaomi'yi, Mi4 ün 4G lisi gelsin diye aylarca bekledik bi de diğerine kıyasla 100 tl fazla verdik. Hadi ben bilemedim o benim ayıbım da, forumlarda da sordum TR deki 4G yi destekliyecek mi diye, çok bilmiş forumcular sağolsunlar kendilerinden emin fırçalarcasına evet dediler..."

(Aslında bu cümleleriniz için uyarı ve ceza almanız gerekir. Ancak uğradığınız hayalkırıklığının etkisine verip sesimizi çıkartmadık.)

1: Mi4'ün süslenmeye, püslenmeye ihtiyacı yok. Cihaz kendisini gayet iyi anlatıyor. Mi4'e kim kötü derse zaten bir ardniyet taşıyordur.
2: 4G konusunda özellikle ben hiçbir halta yaramayacak bir sistem olduğunu defalarca yazdım. 4Gb, 6Gb kotalarla ne işe yarayacak diye sordum. Download haricinde nerede 3G'den daha fazla hıza gereksinim olabilir ki diye sordum? Download konusunda da 1 günde kotanızı doldurduktan sonra diğer 29 gün ne yapacaksınız hiç düşündünüz mü diye 4G'ye olmazsa olmaz şeklinde bakan arkadaşları uyandırmaya çalıştım. Dolayısıyla bu tercih tamamen sizin tercihiniz.
3: Bu çok bilmiş forumculardan hangisi yalan söyledi? Cihaz 4G'yi destekliyor mu? Evet. Peki her 3 operatör ile de çalışıyor mu? Evet. Peki yalan nerede?

Eğer derseniz ki ben anlamam kardeşim, hangi operatör hangi baz istasyonunda hangi frekansta yayın yapacak, binlerce istasyonun hepsinin frekanslarını tek tek bilmeniz gerekiyordu ve benim bulunduğum bölgede eğer tüm frekanslar yayın yapmayacaksa bana söyleyecektiniz, o zaman evet burada çok eksik kaldık. Özür dileriz.

Eğer hala frekanslarımız tutmadıysa demek bizim aramızda da frekans problemi var.

Sent from my MI PAD using Tapatalk

İhaleci

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İhaleci
Cihazım
Artık Yok
Meslek
Grafiker
Konular
9
Şu anda ne yazacağımı kara kara düşünüyorum. Ama ne yazacağımı bilmediğimden değil. Yazılması gerekenlerin hepsini zaten yazdığım, bu sorularınızın cevabını defalarca verdiğim için. Daha nasıl farklı bir şekilde yazarsam anlaşabiliriz diye.

Peki en başa dönelim. Adım adım gidelim. Siz ilk mesajınızda şunu yazdınız.

"Şu an en sinir olduğum nokta bize nasıl süsleye püsleye sattılar Xiaomi'yi, Mi4 ün 4G lisi gelsin diye aylarca bekledik bi de diğerine kıyasla 100 tl fazla verdik. Hadi ben bilemedim o benim ayıbım da, forumlarda da sordum TR deki 4G yi destekliyecek mi diye, çok bilmiş forumcular sağolsunlar kendilerinden emin fırçalarcasına evet dediler..."

(Aslında bu cümleleriniz için uyarı ve ceza almanız gerekir. Ancak uğradığınız hayalkırıklığının etkisine verip sesimizi çıkartmadık.)

1: Mi4'ün süslenmeye, püslenmeye ihtiyacı yok. Cihaz kendisini gayet iyi anlatıyor. Mi4'e kim kötü derse zaten bir ardniyet taşıyordur.
2: 4G konusunda özellikle ben hiçbir halta yaramayacak bir sistem olduğunu defalarca yazdım. 4Gb, 6Gb kotalarla ne işe yarayacak diye sordum. Download haricinde nerede 3G'den daha fazla hıza gereksinim olabilir ki diye sordum? Download konusunda da 1 günde kotanızı doldurduktan sonra diğer 29 gün ne yapacaksınız hiç düşündünüz mü diye 4G'ye olmazsa olmaz şeklinde bakan arkadaşları uyandırmaya çalıştım. Dolayısıyla bu tercih tamamen sizin tercihiniz.
3: Bu çok bilmiş forumculardan hangisi yalan söyledi? Cihaz 4G'yi destekliyor mu? Evet. Peki her 3 operatör ile de çalışıyor mu? Evet. Peki yalan nerede?

Eğer derseniz ki ben anlamam kardeşim, hangi operatör hangi baz istasyonunda hangi frekansta yayın yapacak, binlerce istasyonun hepsinin frekanslarını tek tek bilmeniz gerekiyordu ve benim bulunduğum bölgede eğer tüm frekanslar yayın yapmayacaksa bana söyleyecektiniz, o zaman evet burada çok eksik kaldık. Özür dileriz.

Eğer hala frekanslarımız tutmadıysa demek bizim aramızda da frekans problemi var.

Sent from my MI PAD using Tapatalk
Mi4 cihazı piyasada ben tek geçerim ve cihazdan gayette memnunum bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Lakin 4G konusunda ben yapamadım yapan arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa memnun olurum.

engerex

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Cihazım
OnePlus One
Konular
8
4G için şu şartları eksiksiz kontrol edin.
SIM kart 4G uyumu, telefon ve baz istasyonu 4G uyumu ve aynı frekansı desteklemesi (LTE 800, 1800, 2600 ve Turkcell 2100 destekliyor.) Ayrıca 4G servisini aktif etmeyi unutmayın.
Bir çok konumda 4G yok

İhaleci

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İhaleci
Cihazım
Artık Yok
Meslek
Grafiker
Konular
9
4G için şu şartları eksiksiz kontrol edin.
SIM kart 4G uyumu, telefon ve baz istasyonu 4G uyumu ve aynı frekansı desteklemesi (LTE 800, 1800, 2600 ve Turkcell 2100 destekliyor.) Ayrıca 4G servisini aktif etmeyi unutmayın.
Bir çok konumda 4G yok
Bu konuda bilgim var ve hepsini doğru birşekilde hallettim lakin cihazı 4G olarak ayar veremedim. :(

resolute

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
resolute
Cihazım
discovery
Konular
1
Bu konuda bilgim var ve hepsini doğru birşekilde hallettim lakin cihazı 4G olarak ayar veremedim. :(

Bulunduğunuz yerde ağları tarayın, operatörünüz 4G olarak listede çıkmıyorsa boş yere uğraşmayın.

ozsoyun

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
ayhan
Cihazım
xiaomi mi4
Konular
1
Vodafone hattimla chatin_62 nin anlattıklarını yaparak 4g aktif yapabiliyorum lakin zaman zaman arama yapılamıyor ve alamiyordum. Bende 6. Adımda en sonda lte only seçeneği yaparak once 4g yi aktif yapiyor sonrada lte gsm auto olan modu secerek sorunu cozmus oluyorum. Bu modla geçiş ler otomatik oldu lakin şebeke,konum değistirdiginizde aynı ayarları tekrar yapmanız gerekiyor . Güncel rom kullanıyorum, mi4 lte cihaz.

Son düzenleme:

ByKatre

Kafasına Göre..
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Mi9 SE
Konular
72
chatin_62 hocam yeni keşfettiğim bir şey eklemek istiyorum. Arkadaşa yeni Mi4 aldık. Tabi Vodafone 4G desteklemiyor telefonun diye açmıyordu. Gittik Vodafone bayisine adamla uzun, hararetli bir tartışmadan sonra olurdu olmazdı "Hattın tüm servislerini kapayıp açacağım." dedi ve GPRS, 3G, 4.5G servislerinin hepsini kapattı açtı ve sonuç olarak 4G kullanmaya başladık. Yani kullanamayanlar ve telefonun uyumsuz sorununu da aşamayanar için denenmesi gereken bir yol diye düşünüyorum.

İhaleci

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
İhaleci
Cihazım
Artık Yok
Meslek
Grafiker
Konular
9
ByKatre şuan senin yöntemini deniyorum bakalım başara bilecekmiyim. Arkadaşlar cihazın sürümü aşağıda bendemi bir hata var?
CİHAZIM Mİ4 4G-LTE
Model numarası: MI 4LTE-CU
Android sürümü: 4.4.4 KTU84P
MIUI sürümü: MIUI Global 7.1 Kararlı 7.1.2.0(KXDMICK)

Son düzenleme:
Üst Alt