Rehber [Mi A3] En iyi Gcam ve ayarları

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Lightroom'u biraz kurcaladım. Zengin seçenekler var ama Snapseed şimdilik bana daha kullanışlı geliyor. Alışkanlıkların payı büyük.

Biraz önce bir fotoğrafımı Snapseed ve Lightroom'da ayrı ayrı düzenleyip karşılaştırdım. Snapseed'de renk eğrisini N01 ve keskinliği 50, Lightroom'da renk ayarını "canlı" ve keskinliği "orta" yaptım. Karşılaştırmada kullandığım fotoğraf gündüz çekilmiş bir fotoğraftı. Düzenleme sonrası keskinlik kalitesi konusunda ikisi arasında açıkçası anlamlı bir fark görmedim. Renk konusunda Lightroom'un "canlı" renklerinin daha fotojenik görünse de biraz fazla kontrast içerdiğini söylemeliyim. Snapseed'in N01 eğrisi daha doğal göründü. Tabi bunlar kişisel tercihlere giren meseleler olduğundan üzerinde durmaya lüzum görmüyorum. Ama hangi programla olursa olsun keskinlik ve renk ayarı yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Kullanıcılar kendi zevklerine uygun ayarları kendileri bulacaktır.

Denoise değerleri konusunda çok fazla çalışmadım. Zaten telefon ekranı bu ince detayları fark edebilmek için biraz kullanışsız. Malum 720x1560.

Bu arada Snapseed'in "portre" araçları çok başarılı. Arka kamerayla çektiğim bir fotoğrafta iki metre ilerideki kişinin yüzünü otomatik bulup pürüzsüzleştirme ve parlatma yapabiliyor. Lightroom'da böyle bir şey var mı, bakamadım. Yavaş yavaş öğreniyorum.

Astro fotoğraf çekimleri telefonlarımızı fazla yoruyor. Bence fazla zorlamamak lazım. Cep telefonu sonuçta. Gündüz güzel fotoğraflar çekmesi yeterli. @ mevcetin

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Lightroom'u biraz kurcaladım. Zengin seçenekler var ama Snapseed şimdilik bana daha kullanışlı geliyor. Alışkanlıkların payı büyük.

Biraz önce bir fotoğrafımı Snapseed ve Lightroom'da ayrı ayrı düzenleyip karşılaştırdım. Snapseed'de renk eğrisini N01 ve keskinliği 50, Lightroom'da renk ayarını "canlı" ve keskinliği "orta" yaptım. Karşılaştırmada kullandığım fotoğraf gündüz çekilmiş bir fotoğraftı. Düzenleme sonrası keskinlik kalitesi konusunda ikisi arasında açıkçası anlamlı bir fark görmedim. Renk konusunda Lightroom'un "canlı" renklerinin daha fotojenik görünse de biraz fazla kontrast içerdiğini söylemeliyim. Snapseed'in N01 eğrisi daha doğal göründü. Tabi bunlar kişisel tercihlere giren meseleler olduğundan üzerinde durmaya lüzum görmüyorum. Ama hangi programla olursa olsun keskinlik ve renk ayarı yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Kullanıcılar kendi zevklerine uygun ayarları kendileri bulacaktır.

Denoise değerleri konusunda çok fazla çalışmadım. Zaten telefon ekranı bu ince detayları fark edebilmek için biraz kullanışsız. Malum 720x1560.

Bu arada Snapseed'in "portre" araçları çok başarılı. Arka kamerayla çektiğim bir fotoğrafta iki metre ilerideki kişinin yüzünü otomatik bulup pürüzsüzleştirme ve parlatma yapabiliyor. Lightroom'da böyle bir şey var mı, bakamadım. Yavaş yavaş öğreniyorum.

Astro fotoğraf çekimleri telefonlarımızı fazla yoruyor. Bence fazla zorlamamak lazım. Cep telefonu sonuçta. Gündüz güzel fotoğraflar çekmesi yeterli. @ mevcetin
Evet hocam, kullanılan programlar alışkanlık ile alakalı. Ben bilgisayardan alıştığım lightroom rahatlığını telefonda kullanıyorum. Snapseed arada bakıyorum.
Yüz pürüzsüzleştirme işlemlerini manuel olarak yapıyorum. Böylece doğal görünüyor. Tabi bu işlemi yapabilmek için lightroom premium gerekli. İnternetten indirerek inceleyebilirsiniz sizde. Alt menüde, en solda bulunan seçmeli menüsü ile yapıyorum manuel işlemleri.
Aslına bakarsanız google kamera tamamiyle yoruyor cihazı. Telefon tane tane resim çekerken sen geliyosun, bana saniyede 15 tane resim çek HDR+ enhanced yapıcam diyosun. Telefon çekmesine çekiyor ama bi yandan ısınıyor, bi yandan şarj içiyor.
Yani sürekli HDR+ enhanced kullanma konusu tartışmaya açık bir konu. Bence gündüz çekimlerinde hiçbir işe yaramıyor. HDR+ yeteri kadar iş görüyor.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Snapseed programını artık sürekli (standart bir gereklilikmiş gibi) kullanmaya başladım.

Gcam ile gündüz çektiğim fotoğrafları Snapseed'de açıp aşağıdaki ayarları hızlıca uyguluyorum:

* Araçlar > Eğriler > Kartlar butonu > E01
* Araçlar > Ayrıntılar > Ayar butonu > Keskinleştirme > +36

Opsiyonel:
* Araçlar > Portre > Kartlar butonu > Pürüzsüz 1

Sonuçlardan gerçekten memnun kalıyorum. Siz de deneyip karşılaştırabilirsiniz öncesi - sonrası diye. :)

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
@ mevcetin

XML dosyanızda aşağıdaki değişiklikleri yaptım:

* Sharpness: 0.875 (Gcam'de sharpness değeri arttıkça kontrast da artıyor. Keskinleştirmek için Snapseed programını kullanıyorum. Renkler daha doğal kalıyor.)
* Shadows: 0 (Koyu renkler normalden daha açık çıkıyordu. Birazcık koyulaştırmak istedim.)

Müşteri geri bildirimi olarak değerlendirebilirsiniz. :D

AMECO

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
AHMET MEÇO
Cihazım
REDMİ NOTE 7
Konular
0
Merhaba arkadaşlar,

Birçok farklı Gcam versiyonunu denemiş biri olarak Xiaomi Mi A3 (android pie / stock) telefonumda şu ana kadar en beğendiğim Gcam versiyonu ve ayarlarını sizlerle paylaşmak istedim.

Arka kamera için farklı, ön kamera için farklı bir versiyon önereceğim. Merak etmeyin, iki versiyon da telefonunuza aynı anda sorunsuz kurulabiliyor.

Kurulumları bitirip uygulamaları birer defa açtıktan sonra "Ayarlar > Uygulama ve bildirimler > Camera PX / HyperCAM > Depolama" dizininden ön belleği ve depolama alanını temizlemeniz önerilir. Ardından ayarlara geçebilirsiniz.

Arka kamera için:
(Geliştirici: cstark27)
Neden bu versiyon? - Çünkü diğer versiyonlardan daha keskin ve detaylı fotoğraflar çekiyor. Fotoğrafları çok iyi işlediğinden o süreçte telefonunuz 1 saniye donabilir.

Genel ayarlar
* Konumu kaydet: DEVRE DIŞI
* Çerçeveleme ipuçları: DEVRE DIŞI
* Sosyal Paylaşım: KAPALI
* Gelişmiş > Kirli mercek uyarısı göster: DEVRE DIŞI

PX Mod Settings
* Stock Features > Disable Focus Tracking: ETKİN
* Stock Features > Disable Motion Photos: ETKİN
* Maximum Zoom Level: 12x
* Super Res Zoom Always On: ETKİN
* Force Sabre Merge Method: ALWAYS ON
* AI AWB for HDR+ Enhanced: DEVRE DIŞI
* AI AWB for Night Sight: DEVRE DIŞI

Lib Patcher
* Enable Lib Patcher: ETKİN
* Sharpness: 1.25
* Global Luma Denoise: 0.25
* Global Chroma Denoise: 0.25

Ön kamera için:
(Geliştirici: jairo_rossi)
Neden bu versiyon? - Çünkü "Abhi Hypercam" adlı renk kütüphanesi sayesinde selfieler daha aydınlık çıkıyor.

Mod Settings
HDR+ parameters: 15
Exposure compensation: -0,6
HDR+ enhanced Auto White Balance from Pixel 2 or Pixel 3: OFF

Gelişmiş
Libs: Abhi HyperCam
Image Processing > Activate: ETKİN
Image Processing > Libs: Abhi HyperCam
Image Processing > Luma Denoise: 0.25
Image Processing > Chroma Denoise: 0.25
Image Processing > Aberrations: 0.25

Genel ayarlar
Google Lens önerileri: DEVRE DIŞI
Gelişmiş > Konumu kaydet: DEVRE DIŞI

Diğer ayarlar
HDR modu: HDR+ gelişmiş
Yüz rötuşu: KAPALI

Son dokunuşlar
Selfie çekildikten sonra fotoğrafınızı Google Fotoğraflar'da açıp düzenleyin. Renk ayarlarında "tonlama" ayarını birazcık sola, "cilt tonu" ayarını birazcık sağa çekin. Yapacağınız bu düzenlemeden sonra fotoğraftaki tüm kızıllık yok olacaktır. Telefonunuzun ekran parlaklığını açıp renk tonlarını kontrol edebilirsiniz.

--------------------------------

Önerilerim özneldir. Bu versiyonlardan daha iyi fotoğraf çektiğini düşündüğünüz bir versiyon olursa lütfen paylaşınız. Denemekten keyif duyarım.

Bu arada telefonunuzun kamera sensörlerini öğrenmek için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

*#*#64663#*#* tuşlayın.
VersionInfo sayfasını açın.

Camera_Main: sony_imx586_i
Camera_Sub: samsung_s5kgd1_i

Telefonlarımızın kamera sensörleri iddialı gerçekten.
Merhaba, redmi note 7 kullanıyorum Birçok gcam problemini denedim ama en güzel Parrot043 yazılımı olduğunu gördüm. Redmi not 7'ye PMGC_7.0.009_HDR_Version_V13 yükledim, video da ses yok sesiz çalışıyor sesi nasıl devreye alırım

kptneray

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
e k
Cihazım
mi a3
Konular
2
Herkese merhaba, bugün itibari ile Mi a3 alarak aranıza katıldım. Herhangi bir root ve rom yapmadan en sağlıklı çalışan Gcam uygulaması hangisidir. Sadece apk yüklemek yeterli oluyor mu? teşekkürler.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Merhaba, redmi note 7 kullanıyorum Birçok gcam problemini denedim ama en güzel Parrot043 yazılımı olduğunu gördüm. Redmi not 7'ye PMGC_7.0.009_HDR_Version_V13 yükledim, video da ses yok sesiz çalışıyor sesi nasıl devreye alırım
Kullanmadığım bir telefon ve kullanmadığım bir sürüm... Çözüm üretebileceğim bir konu değil maalesef :)
Herkese merhaba, bugün itibari ile Mi a3 alarak aranıza katıldım. Herhangi bir root ve rom yapmadan en sağlıklı çalışan Gcam uygulaması hangisidir. Sadece apk yüklemek yeterli oluyor mu? teşekkürler.

Ben artık şuradaki Gcam sürümü ve konfigürasyonunu kullanıyorum: Gcam - [Türkçe][Mi9T/Pro] Google Kamera 7.2.010 - Burial vC

Konunun ilk mesajına neden bunları yazmadığımı soracak olursanız, mesaj editlemeyi SMS onaylı üye olma şartına bağladıklarından beri mesajlarımı düzenleyemiyorum ve inat ettim telefon numaramı vermeyeceğim. :) Özel mesajlara da aynı sebepten cevap yazamıyorum, bilgilerinize -- @ kadirrask

uludasdemir

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mehmet
Cihazım
Mİ A3
Konular
1
Mİ A3 MIUI 11.2 EU romunu kullanıyorum 1. sayfada gösterilen sürümleri indirdim fakat GCam açılıyor fakat kameradan görüntü gelmedi ön kamera için olan uygulama hatasız çalışıyor.GCam için böyle bir hata alan var mı ne yapmam gerekiyor.

srkulg

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Serkan
Cihazım
A3
Konular
0
Mi A3 için Gcam 7.3 versiyonunun kurdum herşey çok güzel ancak resimleri SD karta kaydetme ayarını bulamadım yardımınızı rica ederim

tolikathron

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tolga
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
2
Çok faydalı paylaşım olmuş
Son olarak, en net video çekim için kullandiginiz Mi A3 ayarlarinizi da paylasabilir misiniz ?

Üst Alt