Rehber [Mi A3] En iyi Gcam ve ayarları

yasinankara

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hakan
Cihazım
miA3
Konular
9
Merhaba arkadaşlar,

Birçok farklı Gcam versiyonunu denemiş biri olarak Xiaomi Mi A3 (android pie / stock) telefonumda şu ana kadar en beğendiğim Gcam versiyonu ve ayarlarını sizlerle paylaşmak istedim.

Arka kamera için farklı, ön kamera için farklı bir versiyon önereceğim. Merak etmeyin, iki versiyon da telefonunuza aynı anda sorunsuz kurulabiliyor.

Kurulumları bitirip uygulamaları birer defa açtıktan sonra "Ayarlar > Uygulama ve bildirimler > Camera PX / HyperCAM > Depolama" dizininden ön belleği ve depolama alanını temizlemeniz önerilir. Ardından ayarlara geçebilirsiniz.

Arka kamera için:
(Geliştirici: cstark27)
Neden bu versiyon? - Çünkü diğer versiyonlardan daha keskin ve detaylı fotoğraflar çekiyor. Fotoğrafları çok iyi işlediğinden o süreçte telefonunuz 1 saniye donabilir.

Genel ayarlar
* Konumu kaydet: DEVRE DIŞI
* Çerçeveleme ipuçları: DEVRE DIŞI
* Sosyal Paylaşım: KAPALI
* Gelişmiş > Kirli mercek uyarısı göster: DEVRE DIŞI

PX Mod Settings
* Stock Features > Disable Focus Tracking: ETKİN
* Stock Features > Disable Motion Photos: ETKİN
* Maximum Zoom Level: 12x
* Super Res Zoom Always On: ETKİN
* Force Sabre Merge Method: ALWAYS ON
* AI AWB for HDR+ Enhanced: DEVRE DIŞI
* AI AWB for Night Sight: DEVRE DIŞI

Lib Patcher
* Enable Lib Patcher: ETKİN
* Sharpness: 1.25
* Global Luma Denoise: 0.25
* Global Chroma Denoise: 0.25

Ön kamera için:
(Geliştirici: jairo_rossi)
Neden bu versiyon? - Çünkü "Abhi Hypercam" adlı renk kütüphanesi sayesinde selfieler daha aydınlık çıkıyor.

Mod Settings
HDR+ parameters: 15
Exposure compensation: -0,6
HDR+ enhanced Auto White Balance from Pixel 2 or Pixel 3: OFF

Gelişmiş
Libs: Abhi HyperCam
Image Processing > Activate: ETKİN
Image Processing > Libs: Abhi HyperCam
Image Processing > Luma Denoise: 0.25
Image Processing > Chroma Denoise: 0.25
Image Processing > Aberrations: 0.25

Genel ayarlar
Google Lens önerileri: DEVRE DIŞI
Gelişmiş > Konumu kaydet: DEVRE DIŞI

Diğer ayarlar
HDR modu: HDR+ gelişmiş
Yüz rötuşu: KAPALI

Son dokunuşlar
Selfie çekildikten sonra fotoğrafınızı Google Fotoğraflar'da açıp düzenleyin. Renk ayarlarında "tonlama" ayarını birazcık sola, "cilt tonu" ayarını birazcık sağa çekin. Yapacağınız bu düzenlemeden sonra fotoğraftaki tüm kızıllık yok olacaktır. Telefonunuzun ekran parlaklığını açıp renk tonlarını kontrol edebilirsiniz.

--------------------------------

Önerilerim özneldir. Bu versiyonlardan daha iyi fotoğraf çektiğini düşündüğünüz bir versiyon olursa lütfen paylaşınız. Denemekten keyif duyarım.

Bu arada telefonunuzun kamera sensörlerini öğrenmek için aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:

*#*#64663#*#* tuşlayın.
VersionInfo sayfasını açın.

Camera_Main: sony_imx586_i
Camera_Sub: samsung_s5kgd1_i

Telefonlarımızın kamera sensörleri iddialı gerçekten.
sagol hocam yukledim

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Mİ A3 MIUI 11.2 EU romunu kullanıyorum 1. sayfada gösterilen sürümleri indirdim fakat GCam açılıyor fakat kameradan görüntü gelmedi ön kamera için olan uygulama hatasız çalışıyor.GCam için böyle bir hata alan var mı ne yapmam gerekiyor.
Yazılımsal bir sıkıntı. Yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Gcam sürümlerini üçüncü kişiler geliştiriyor. Resmi değil. Geliştiriciye bir şekilde ulaşabilirseniz belki yardımcı olur. Bence boşa uğraşmayın :)
Mi A3 için Gcam 7.3 versiyonunun kurdum herşey çok güzel ancak resimleri SD karta kaydetme ayarını bulamadım yardımınızı rica ederim
"Save to /DCIM/Camera" ayarı var mı? Belki işe yarar. Başka da aklıma bir şey gelmedi.
Çok faydalı paylaşım olmuş
Son olarak, en net video çekim için kullandiginiz Mi A3 ayarlarinizi da paylasabilir misiniz ?
Video çekimi konusunda deneyimin yok maalesef. OpenCamera diye bir şey var. Deneyebilirsiniz.
sagol hocam yukledim
Ben artık şuradaki Gcam sürümü ve konfigürasyonunu kullanıyorum: Gcam - [Türkçe][Mi9T/Pro] Google Kamera 7.2.010 - Burial vC

tolikathron

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tolga
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
2
Mi A3 için Gcam 7.3 versiyonunun kurdum herşey çok güzel ancak resimleri SD karta kaydetme ayarını bulamadım yardımınızı rica ederim
Sanırım otomatik olarak kayıt klasörünü sd kart secemiyoruz. Gcam tools diye ayri bir app kurup sd karta aktarmasi saglaniyor ama ben begenmedim..

Google fotoğraflar a otomatik olarak yedekleyerek kullanabilirsiniz.

Google fotoğraf ayarlarinda "yüksek kalite" seçerseniz kameradan cekilen tüm foto ve videolariniz oraya otomatik yedeklenecektir. Orjinal boyutta yedekleyecekseniz 15 gb kotaniz dolduktan sonra google kotanizi artirabilirsiniz. 100 gb senelik 57 TL gibi rakam. Sd kartlarin ansızın sapıtıp bozulma riskine karşın google da saklamak ve her zaman her cihazdan erişmek daha iyi oluyor.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Güncelleme:

Parrot043'ün yeni Gcam sürümü (v6 remastered) gayet başarılı arkadaşlar.
Şuradan indirebilirsiniz:

Bu sürüm geliştirilirken Mi A3, Mi 8, Pocophone F1, Redmi Note 7 ve Redmi Note 8 dikkate alınmış. Bu sebeple telefonumuzda sorunsuz çalışıyor.

Ayarları da gayet basit. Aşağıdaki ayarları öneriyorum:

* Otomatik Beyaz Dengesi: Kapalı
* Exp. HDR+: 15
* Sabre: Sabre Kullan
* Kütüphane > Dehaze: 0

Diğer ayarlara değinmeyeceğim. En önemlileri bunlar.

Bir gündür kullanıyorum. Gayet başarılı buldum. Denemenizi öneririm.

(SMS onaylı üye olmayı gerektirdiğinden konunun ilk mesajını düzenleyemedim.)

Parrot ve Burial sürümleri karşılaştırması: Gcam - [Türkçe] Google Kamera 7.3.018 - Burial v4

mfurkant1998

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi 5S & Mi A3
Meslek
Öğrenci
Konular
6
Güncelleme:

Bu sürüm geliştirilirken Mi A3, Mi 8, Pocophone F1, Redmi Note 7 ve Redmi Note 8 dikkate alınmış. Bu sebeple telefonumuzda sorunsuz çalışıyor.

Parrot ve Burial sürümleri karşılaştırması: Gcam - [Türkçe] Google Kamera 7.3.018 - Burial v4
Hocam v7 sürümü de çıktı, onu da kullandınız mı acaba?

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Hocam v7 sürümü de çıktı, onu da kullandınız mı acaba?
v7 sürümünü henüz görmedim. Maşallah hızlısınız. Nereden bakıyorsunuz Parrot043'ün son sürümlerine? Ben Telegram grubu ve Celsoazevedo'yu biliyorum sadece.

mfurkant1998

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi 5S & Mi A3
Meslek
Öğrenci
Konular
6
v7 sürümünü henüz görmedim. Maşallah hızlısınız. Nereden bakıyorsunuz Parrot043'ün son sürümlerine? Ben Telegram grubu ve Celsoazevedo'yu biliyorum sadece.
Hocam ben de telegramdan takip ediyorum, beta olarak yayınlanmış öyle yazıyordu. Bir çok farklı Gcam sürümünü yayınlıyorlar sürekli güncel olarak güzel bir grup. Link paylaşmam yasak mı bilmiyorum. Ben şöyle bırakayım buraya bağlantıyı. Eğer yasaksa ve yorumumdan kaldırılırsa size özel olarak da atabilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

delibalta

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
32
Güncelleme:

Hocam bu ayarlar düşük ışık yüksek ışık gibi her ortam için en iyi ayarlarmıdır yoksa farklılık gösterirmi?

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Hocam bu ayarlar düşük ışık yüksek ışık gibi her ortam için en iyi ayarlarmıdır yoksa farklılık gösterirmi?
Evet, zaten diğer parametreleri kendisi otomatik ayarlıyor. Ayarlaması da lazım zaten. Ayarlarla sürekli uğraşacaksak DSLR makine alalım daha iyi. :D

Ön kamera performansını beğendim. Hem gündüz hem gece ışığında güzel selfieler çekti.

Arka kamera performansını gece beğendim. Gündüz çekimlerinde ise renkleri doğru seçemiyor. Sarıyı hafif turuncu gösterebiliyor. Özel renkleri farklı bir renkmiş gibi veya olduğundan daha koyu gösterebiliyor. Stok kamera bu konuda daha başarılı.

@ mfurkant1998 : Çok teşekkür ederim. :)

delibalta

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
32
Evet, zaten diğer parametreleri kendisi otomatik ayarlıyor. Ayarlaması da lazım zaten. Ayarlarla sürekli uğraşacaksak DSLR makine alalım daha iyi. :D

Ön kamera performansını beğendim. Hem gündüz hem gece ışığında güzel selfieler çekti.

Arka kamera performansını gece beğendim. Gündüz çekimlerinde ise renkleri doğru seçemiyor. Sarıyı hafif turuncu gösterebiliyor. Özel renkleri farklı bir renkmiş gibi veya olduğundan daha koyu gösterebiliyor. Stok kamera bu konuda daha başarılı.

@ mfurkant1998 : Çok teşekkür ederim. :)
Teşekkürler cavabınız için. Bir sorum daha var hem sizde görmemişseniz test etmiş olursunuz, xda forumlarında bir kullanıcı mi a3 için gcam uygulamalarını sürekli karşılaştırma yapıyor ve pixelcam'ın hep daha iyi olduğunu söylüyor baktığımda pixelcam renkleri sanki daha iyi veriyor gibi yoksa yanlışmı görüyorum siz daha uzmanı olduğunuz için sormak istedim doğru renkleri ayırt edebilirsiniz. Parrot'un verdiğiniz ayarlarıyla ve pixelcam'la karşılaştırma yapıp düşüncelerinizi söylermisiniz? Kullanıcı pixelcam'da değiştirme yapmadan şu config dosyasıyla çekim yapıyor;

Pixelcam;

Buda xda kullanıcısının profili son yazdıklarına bakmak isterseniz diye;

Üst Alt