Rehber [Mi A3] En iyi Gcam ve ayarları

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
O değil de Gcam beni yormaya başladı. Özellikle gündüz fotoğraflarında Gcam'den çok fazla beklentiye girmemek gerekiyor galiba. Gcam'in üstünlük ve eksikliklerine göre bir kullanım kılavuzu oluşturmak gerekiyor.

Gcam'in üstünlükleri
* Gündüz ışık şiddeti farklılığının yüksek olduğu yerlerde. (HDR+ faktörü)
* Gece fotoğraflarında.

Gcam'in zayıflıkları
* Yüz rengini gündüz iyi ışıkta turuncu, gölgede kızıl göstermesi.
* Gündüz arka kamerayla çekilen fotoğraflarda da örneğin yerdeki sarı çizgileri turuncu göstermesi.
* Sıklıkla görülen renk tonu hataları.

Stok kameranın üstünlükleri
* Renkleri daha doğru göstermesi. (En azından Gcam'den daha başarılı.)
* İnsan yüzlerini daha estetik ve daha doğru tonlarda göstermesi.

Stok kameranın zayıflıkları
* Pozlama süresini genellikle bir tık daha uzun tutması. Bu sebeple fotoğrafların biraz parlak çıkması.
* Yetersiz ışıkta çekilen fotoğraflarda Gcam'e göre daha fazla noise olması.
* Gece fotoğrafları.

Buna göre Gcam'i sadece gece kullanmak daha doğru galiba. Gcam'le gündüz çekilen fotoğraflar ilk bakışta göze hoş görünse de renk hataları can sıkıcı. Düzeltmek de yorucu. Stok kamera yeterli.

Mi A3 stok kamera yazılım versiyonu 3.0.200116 olarak görünüyor. Xiaomi'nin amiral gemisi telefonlarda kullandığı kamera yazılımı da aynı mıdır? Farklıysa, örneğin Mi 9'daki stok kamera yazılımını telefonumuza port edebilir miyiz? @ mevcetin

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
O değil de Gcam beni yormaya başladı. Özellikle gündüz fotoğraflarında Gcam'den çok fazla beklentiye girmemek gerekiyor galiba. Gcam'in üstünlük ve eksikliklerine göre bir kullanım kılavuzu oluşturmak gerekiyor.

Gcam'in üstünlükleri
* Gündüz ışık şiddeti farklılığının yüksek olduğu yerlerde. (HDR+ faktörü)
* Gece fotoğraflarında.

Gcam'in zayıflıkları
* Yüz rengini gündüz iyi ışıkta turuncu, gölgede kızıl göstermesi.
* Gündüz arka kamerayla çekilen fotoğraflarda da örneğin yerdeki sarı çizgileri turuncu göstermesi.
* Sıklıkla görülen renk tonu hataları.

Stok kameranın üstünlükleri
* Renkleri daha doğru göstermesi. (En azından Gcam'den daha başarılı.)
* İnsan yüzlerini daha estetik ve daha doğru tonlarda göstermesi.

Stok kameranın zayıflıkları
* Pozlama süresini genellikle bir tık daha uzun tutması. Bu sebeple fotoğrafların biraz parlak çıkması.
* Yetersiz ışıkta çekilen fotoğraflarda Gcam'e göre daha fazla noise olması.
* Gece fotoğrafları.

Buna göre Gcam'i sadece gece kullanmak daha doğru galiba. Gcam'le gündüz çekilen fotoğraflar ilk bakışta göze hoş görünse de renk hataları can sıkıcı. Düzeltmek de yorucu. Stok kamera yeterli.

Mi A3 stok kamera yazılım versiyonu 3.0.200116 olarak görünüyor. Xiaomi'nin amiral gemisi telefonlarda kullandığı kamera yazılımı da aynı mıdır? Farklıysa, örneğin Mi 9'daki stok kamera yazılımını telefonumuza port edebilir miyiz? @ mevcetin
Genelde dediğiniz gibi oluyor hocam. Fakat ben fazla keskin resimlerden hoşlanmadığım için stock kameranın sadece pro modunu seviyorum.
Her yeni çıkan google kamerayı dene, tekrar ayarlar yap vs. insanı yoruyor gerçekten.
Sizdeki kamera sürümü, benim cihazım Mi9t pro global miui12 stabil kapalı beta romdaki kamera sürümü ile aynı. Kamera sürümü sadece custom romlarda yüksek. Yeni sürümlerde fotoğraf kalitesi değişmiyor, sadece yeni özellikler ekliyorlar hocam. Cihazınıza uygun güncel bir beta romdan kamera uygulamasını güncellemeyi deneyebilirsiniz fakat tahminimce güncellenmeyecektir.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Bugün öğleyin parka gidip çim ve ağaçları Gcam ve Stok kamera ile çekip kıyasladım. Gcam'le çektiğim fotoğraflarda yeşil alanlar aşırı parlıyordu. Doygunluk değerini 1'den 0.25'e indirdim, normale döndü. Sonra birkaç fotoğraf daha çektim. Sadece yeşil değil, diğer renklerin de eskiye göre daha doğal göründüğünü fark ettim. Renkler normalleşince Gcam'in gündüz fotoğraflarını sevmeye başladım. :) @ mevcetin

Önerdiğim ayarları güncelliyorum:

* HDR modu: Gelişmiş HDR+
* Otomatik Beyaz Dengesi: Açık
* Exp. HDR+: 9 kare
* Sabre: Sabre Kullan
* Kütüphane ayarları: Açık
* Renk gürültüsünü azaltma: 0.75
* Işık gürültüsünü azaltma: 0.75
* Doygunluk: 0.25
* Radius Temporal: 128
* Dehaze: 0

Bu ayarları şimdilik sadece gündüz için öneriyorum. Doygunluk ve gürültü azaltıcıların düşük olması gece fotoğraflarını kötüleştirebilir.

Dipnot: Ayarlar değiştirildikten sonra hemen etkinleşmeyebilir. Uygulamayı birkaç defa açıp kapatmanızda fayda var.

delibalta

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
mi5
Konular
32
Valla hocam bende düşünüyordum acaba stok kamerayı değiştirmeye deymiyormu diye bu yorumlarınızdan sonra cihaza miui 12 portunu bekleyeceğim çünkü custom romu gcam için yüklüyordum bir nevi, tekrardan sağolun bilgiler için.

mfurkant1998

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi 5S & Mi A3
Meslek
Öğrenci
Konular
6
Hocam bugün gcam'i (parrot V6) açarken açılmadı uygulama. Basınca geri kapanıyordu. Önbellek data temizledim, defalarca uygulamayı yeniden kurdum olmadı. Telefonu aç kapa yapınca düzeldi. Acaba benden başka bu sorunu yaşayan var mıydı? Üzerine basılı tutup Videoyu açınca hiçbir sıkıntı çekmeden açıldı. Sorun nedir sizce?

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Hocam bugün gcam'i (parrot V6) açarken açılmadı uygulama. Basınca geri kapanıyordu. Önbellek data temizledim, defalarca uygulamayı yeniden kurdum olmadı. Telefonu aç kapa yapınca düzeldi. Acaba benden başka bu sorunu yaşayan var mıydı? Üzerine basılı tutup Videoyu açınca hiçbir sıkıntı çekmeden açıldı. Sorun nedir sizce?
Ben de şöyle bir sorun yaşadım. Bir keresinde stok kamerayla çektiğim fotoğraflar bozuldu. Çektiğim fotoğraf yemyeşil düz bir sayfa olarak göründü. Gcam'den kaynaklandığını düşünerek hem Gcam'in hem de stok kameranın ön belleğini temizledim ama fayda etmedi. Telefonu yeniden başlatınca düzeldi.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Doygunluk değerini 0.25 yapmak, açık havada öğle güneşi altında daha doğal renkler elde etmeyi sağlarken gece veya yetersiz ışıkta renklerin çok soluk görünmesine sebep oldu. Demek ki lensin maruz kaldığı ışığın şiddetine göre doygunluk değerini değiştirmek gerekiyor. Buna bir isim vermek gerekirse "dinamik doygunluk" denilebilir. Lakin sürekli bu tür ayarlarla uğraşmak zorunda kalmak can sıkıcı. Uygulamanın tüm bunları otomatik yapması beklenir. Onfire adlı geliştiriciye anlatsanız ilgilenir mi bu durumla? :) @ mevcetin

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Doygunluk değerini 0.25 yapmak, açık havada öğle güneşi altında daha doğal renkler elde etmeyi sağlarken gece veya yetersiz ışıkta renklerin çok soluk görünmesine sebep oldu. Demek ki lensin maruz kaldığı ışığın şiddetine göre doygunluk değerini değiştirmek gerekiyor. Buna bir isim vermek gerekirse "dinamik doygunluk" denilebilir. Lakin sürekli bu tür ayarlarla uğraşmak zorunda kalmak can sıkıcı. Uygulamanın tüm bunları otomatik yapması beklenir. Onfire adlı geliştiriciye anlatsanız ilgilenir mi bu durumla? :) @ mevcetin
Bu durumla ilgilendi aslında hocam.
Onfire sürümünde ekrana slider ekleyerek o slider üzerinden doygunluk kontrolü yapılabiliyor. angel~~

Burada onfire klasöründen onfire 4 xmlsini indirebilirsiniz. Xmlde doygunluk kaydırıcısı varsayılan olarak kapalı. Onu etkinleştirmek gerek.

Buradanda onfire 4 ü indirebilirsiniz.

Ekleme: Kaydırıcılarda değişiklik yaptıktan sonra ekrana tıklayarak odak yaparsanız canlı olarak değişikliği görebilirsiniz.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Bu durumla ilgilendi aslında hocam.
Onfire sürümünde ekrana slider ekleyerek o slider üzerinden doygunluk kontrolü yapılabiliyor. angel~~

Burada onfire klasöründen onfire 4 xmlsini indirebilirsiniz. Xmlde doygunluk kaydırıcısı varsayılan olarak kapalı. Onu etkinleştirmek gerek.

Buradanda onfire 4 ü indirebilirsiniz.

Ekleme: Kaydırıcılarda değişiklik yaptıktan sonra ekrana tıklayarak odak yaparsanız canlı olarak değişikliği görebilirsiniz.
Hemen geri bildirim vereyim. Fire sürümünde "Saturation Slider" anlık sonuç göstermiyor maalesef. Bu yüzden pek kullanışlı gelmedi bana.

Bu arada selfie denemeleri de yaptım. TN1605 kütüphanesi, Samsung S5KGW1 12k21k beyaz dengesi ve +0,4 Exposure Compensation (Front) ve standart HDR ile çok güzel selfieler çekiyor. Özellikle Samsung 12k21k beyaz dengesine göz atmanızı öneririm. Omnivision 12k21k seçeneği de güzel ama karanlıkla tupturuncu yapıyor. Samsung başarılı. :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ek olarak, Tolyan'ın son sürümünü yükleyip TN0106 kütüphanesiyle Samsung S5KGW1 12k21k beyaz dengesini denedim. Maalesef aynı sonucu alamadım. Tolyan'ın sürümünde Samsung beyaz dengesi doğru çalışmıyor galiba.

Son düzenleme:

mevcetin

Mevlüt Çetin
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt Çetin
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
3D Designer
Konular
162
Hemen geri bildirim vereyim. Fire sürümünde "Saturation Slider" anlık sonuç göstermiyor maalesef. Bu yüzden pek kullanışlı gelmedi bana.

Bu arada selfie denemeleri de yaptım. TN1605 kütüphanesi, Samsung S5KGW1 12k21k beyaz dengesi ve +0,4 Exposure Compensation (Front) ve standart HDR ile çok güzel selfieler çekiyor. Özellikle Samsung 12k21k beyaz dengesine göz atmanızı öneririm. Omnivision 12k21k seçeneği de güzel ama karanlıkla tupturuncu yapıyor. Samsung başarılı. :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Ek olarak, Tolyan'ın son sürümünü yükleyip TN0106 kütüphanesiyle Samsung S5KGW1 12k21k beyaz dengesini denedim. Maalesef aynı sonucu alamadım. Tolyan'ın sürümünde Samsung beyaz dengesi doğru çalışmıyor galiba.
Önceki mesaja bir ekleme yapmıştım hocam. Doygunluk veya odak kaydırıcısını değiştirdiğinizde değişikliğin ekrana yansıması için ekrana tıklamak gerekiyor. Ekrana tıkladıktan sonra doygunluk ekranda görünüyor.

Mi9t pro cihazımda ön kamerada renk olarak sorun yaşamıyorum hocam. Üstüne UltraCVM de cihazın kendi sensörüne ait awb eklendi ve gayet güzel sonuçlar veriyor.

Üst Alt