İpucu IMEI ve EFS nedir ve neden yedeği alınmalıdır?

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 146
  • Görüntüleme 49K

Muradovs

MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Umut Furkan
Cihazım
Mi 9T
Meslek
Bar Şefi
Konular
275
Muradovs üstadım, 3 yıldır keyifle kullandığım mi 5s'imi mi9 ile değiştirmek istiyorum. Cihazı almak için bu band 20 olayının çözülmesini bekliyorum, zira elimdeki mi 5s'te band 20 olmadığından özellikle memlekette çok sıkıntı çektim.
Daha 3 gün önce Ankara'da Sakarya sokaktaki bir çok satıcıyla konuştum band 20 her halükarda gidiyor dediler. Forumlarda ise, bu işlemi yapanların global olmayan cihazlara ait qcn dosyası kullandıkları için band 20 nin gittiğini, global cihazın orjinal qcn dosyası ile işlem yapılırsa gitmeyeceğini okudum. Bunu Ankarada bu işi yapan kişiye söyleyince bana "Orjinal qcn dosyası ile işlem yaparsan orjinal imei geri gelir dedi ve sen çok biliyorsun, bizim başımızı ağrıtırsın, git garantili telefon al" diyerek beni kovmaktan beter etti. Zenex hocama da pm den yazdım ama yoğunluktan olsa gerek dönüş alamadım.
Sorum şu ki global mi 9 cihaza band 20 kaybolmadan imei işlemi yapılabilir mi? Bu işlem uzaktan yapılabiliyor mu? Ben cihazı Ankara'dan kapalı kutu alsam bana yardımcı olabilecek birini önerebilir misiniz?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...
Mi 9' da band 20 gitmiyor olabilir hocam çift hatta çünkü hiç konu görmedim b20 ile alakalı.

TalhaKaptan

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Mi 9T
Konular
46
merhaba malum işlemi yaptıktan sonra yeni imei efsye kayıt oluyor mu ? efs yedeği aldığımızda yeni imeinin mi yedeği alınıyor

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
merhaba malum işlemi yaptıktan sonra yeni imei efsye kayıt oluyor mu ? efs yedeği aldığımızda yeni imeinin mi yedeği alınıyor

Eskisi silindi yenisi atıldı IMEI işleminde. Efs yedeği alırsanız mantıken eskisi silindiği için son yüklenen imeiyi yedekler....

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Selam arkadaşlar,

Konu başlığında anlatıldığı gibi twrp'yi açıp, backup içinden efs yedeğini aldım.

Telefon; .twrps diye bir dosya oluşturdu. Bu dosyayı da PC 'ye kopyalayıp yedeklemiş oldum.

Sorularıma gelecek olursam;

1. Windows PC'de .twrps dosya boyutu; 1 KB. olarak görülmektedir. Bu boyut normal boyut mudur ? Yani alınan bu efs yedeğinin dosya boyutu, normal boyut mudur ?

2. Windows PC 'ye aldığım bu .twrps dosyasını PC'de hangi programla açabilirim ?

Maksat telefonun yedeklediği verileri görebilmek içindir.

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Nescafe656

Mevlüt
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt
Cihazım
S24 Ultra
Meslek
Kombi Tamiri
Konular
72
Selam arkadaşlar,

Konu başlığında anlatıldığı gibi twrp'yi açıp, backup içinden efs yedeğini aldım.

Telefon; .twrps diye bir dosya oluşturdu. Bu dosyayı da PC 'ye kopyalayıp yedeklemiş oldum.

Sorularıma gelecek olursam;

1. Windows PC'de .twrps dosya boyutu; 1 KB. olarak görülmektedir. Bu boyut normal boyut mudur ? Yani alınan bu efs yedeğinin dosya boyutu, normal boyut mudur ?

2. Windows PC 'ye aldığım bu .twrps dosyasını PC'de hangi programla açabilirim ?

Maksat telefonun yedeklediği verileri görebilmek içindir.

Yanıtlar için şimdiden teşekkürler.
Efs yedegi 24 mb benim cihazımda. 1 kb olmasi imkansiz

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Efs yedegi 24 mb benim cihazımda. 1 kb olmasi imkansiz
Evet.

Zaten bende 1 KB.lık dosya büyüklüğünden şüphe duyduğum için foruma sorayım demiştim.

Şimdi bu duruma göre ben TWRP üzerinden normal efs yedeği almak için yapayım ? Tecrübesi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi ?

Nescafe656

Mevlüt
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt
Cihazım
S24 Ultra
Meslek
Kombi Tamiri
Konular
72
Evet.

Zaten bende 1 KB.lık dosya büyüklüğünden şüphe duyduğum için foruma sorayım demiştim.

Şimdi bu duruma göre ben TWRP üzerinden normal efs yedeği almak için yapayım ? Tecrübesi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi ?
Hocam rehberde belirtildigi gibi twrpden backup gireceksiniz. Efs işaretleyip yedeği alacaksınız. Sonra pc den ana dizine girip twrp klasörünü alacaksiniz.

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Hocam rehberde belirtildigi gibi twrpden backup gireceksiniz. Efs işaretleyip yedeği alacaksınız. Sonra pc den ana dizine girip twrp klasörünü alacaksiniz.
Dosyayı işaretledikten sonra, sanırım "Select storage" butonuna basmayı unuttum. Tekrar denedim Yaklaşım 9 MB. kadar bir efs dosyası oluşturdu. TWRP raporundan görebildiğim kadarıyla...

Ancak bu defa da, telefonu açılmıyor. Açılmak için bekliyor ama açılmıyor.

Telefon Leeco Le max 2 ( x820 )

Yüklü ROM; LineageOS 16

Nescafe656

Mevlüt
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mevlüt
Cihazım
S24 Ultra
Meslek
Kombi Tamiri
Konular
72
Dosyayı işaretledikten sonra, sanırım "Select storage" butonuna basmayı unuttum. Tekrar denedim Yaklaşım 9 MB. kadar bir efs dosyası oluşturdu. TWRP raporundan görebildiğim kadarıyla...

Ancak bu defa da, telefonu açılmıyor. Açılmak için bekliyor ama açılmıyor.

Telefon Leeco Le max 2 ( x820 )

Yüklü ROM; LineageOS 16
Acilmasi ya da açılmamasina etki edecek bir islem değil yapılan. Ben devamli yedek ve yükleme yapıyorum. Hic çöktüğünü hatırlamıyorum

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Acilmasi ya da açılmamasina etki edecek bir islem değil yapılan. Ben devamli yedek ve yükleme yapıyorum. Hic çöktüğünü hatırlamıyorum
Çökme değil de, telefon normal açılma ekranına ulaşmıyor.

Telefondan tekrar TWRP açma tuşlarını zamanlayarak basarsam, TWRP ekranına ulaşıyorum. Ancak telefonu normal açık haline alamadım bir türlü.

TWRP sürümü ; 3.3.0-1

Reboot 'tan system 'e tıkladım ama telefon hala TWRP ekranından açılıyor ?

Telefonu normal başlatmak için başka neler yapılabilir ?

Son düzenleme:
Üst Alt