İpucu IMEI ve EFS nedir ve neden yedeği alınmalıdır?

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 146
  • Görüntüleme 49K

chatin_62

Süper Üye
Onursal Yönetici
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Çetin
Cihazım
Xiaomi 12TPro
Meslek
Bilgi Teknolojiler
Konular
99
Üstatlar sizden bir ricam olacak. Öncelikle konu sahibine bir teşekkür edeyim eline sağlık kardeşim.

Ben de xiaomi mi mix2 var yurtdışından gelen bir üründü arkadaştan aldım. Pasaport konusunda sıkıntım olduğu için şuanda iki imei kayıt altına almak istiyorum. imei atılması konusunda bana destek olabilecek biri mutlaka vardır diye düşünüyorum :)

Ayrıca imei atılırsa sıfırlama durumunda imei'ler uçar mı acaba?

Cihaz global sürüm olarak geldi full Türkçe 8.5.2.0 kararlı sürüm vardı. Ben elle yine bu forumda bulunan mi mix 2 için miui 9.1.1. güncellemesini kurdum sadece başka bişey yapmadım.

Şimdiden değerli dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Güle güle kullanın. Imei değişimi kanunen yasak olduğu için forumdan bu konuda bir yardım alamazsınız. Google bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

miui delisi

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
murat
Cihazım
redmi 4 prim
Konular
9
RepairMan ! Bizim cihaza IMEI tamiri yaptın , 50 TL parada aldin , IMEI sağlam olması için kendiniz verin dedin kendi IMEI mizi başkası na verdin ? Benim cihazim iki gündür senin yüzünden kapalı o parayı da sana helal etmiyorum. Benim işlerimi tümünü aksattin size güvenip iş yapan da kabahat yazıklar olsun

RepairM@n

Hak ismi okunmalı dillerde !
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
RepairM@n
Cihazım
Xiaomi
Konular
5
RepairMan ! Bizim cihaza IMEI tamiri yaptın , 50 TL parada aldin , IMEI sağlam olması için kendiniz verin dedin kendi IMEI mizi başkası na verdin ? Benim cihazim iki gündür senin yüzünden kapalı o parayı da sana helal etmiyorum. Benim işlerimi tümünü aksattin size güvenip iş yapan da kabahat yazıklar olsun
Ayıptır günahtır, şu anda bu söyleminiz iftiradır ve ben size yine de hakkımı helal ediyorum. Kimsenin bir numarasını başkasına verip de kazanayım diyecek kadar düşük değilim elhamdülillah. Bugüne kadar grupta onca iş yaptım böyle bir ithamla karşılaşmadım. Ayıbınız kendinizedir bilesiniz. Vesselam...

x_ozcan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özcan
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
0
IMEI - International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmışıdır ve de Uluslararası Mobil Telefon Kodu olarak bilinir. Bütün ülkelerde her GSM cihazın bir IMEI numarası vardır ve aynı zamanda bu numara tekdir. Cihazınızın IMEI numarasını cihazın arka kapak içindeki plakada, ürünün faturasında (Türkiye’de faturaya yazılmak zorunda) ya da arama ekranında *#06* tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

EFS - (/efs) ‘nin açılımı Encryption File System olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden cihazınıza ait olan IMEI, network MAC adresi ,ürün kodu gibi bir takım cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür (partition). Bu klasör Custom rom yüklemeleri ve firmware yüklemeleri vs gibi işlemler esnasında zarar görebilir, silinebilir yada değiştirilebilir İşte bu bölümün bozulması yahut silinmesi telefonunuzun söz konusu bilgilerinin kaybolması anlamına gelir ve bu durumda telefonunuzun IMEI ‘si 00000 veya null olarak gösterilir ve şebekeye erişilemez. Böyle bir durumda yapılabilecek tek şey teknik servisten yardım almaktır.

Böyle bir duruma düşmemeniz için bu partisyon yedeğini önceden alırsanız daha sonra olası bir problemde geri yükleyerek sorununuzu kendiniz çözebilirsiniz.

Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, TWRP ye girip, yedekle bölümünden EFS si işaretleyip, yedek alın ve bu yedeğinizi saklayabileceğiniz sağlam bir yere kopyalayın (Ben PC de saklamaktayım)
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Full Backup (Yedek) aldığınızda da, EFS yedeklenmektedir…bakınız aşağıya

Konuyu açmadan önce Sayın Zenex hocamla yanlış yapmamak açısından fikir alış verişinde bulundum ve yardımlarını benden esirgemedi, kendisine teşekkür ederim.En son SS de kendisine ait

Üstat, merhaba bir sorum olacak TWRP ile EFS dosyasını yedeklemek istiyorum ama EFS diye bir bölüm gözükmüyor. TWRP dışında yedekleme yapabileceğim bir program var mı ?
Not:TWRP versiyonu 3.0.2-X şeklinde yazıyor

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Üstat, merhaba bir sorum olacak TWRP ile EFS dosyasını yedeklemek istiyorum ama EFS diye bir bölüm gözükmüyor. TWRP dışında yedekleme yapabileceğim bir program var mı ?
Not:TWRP versiyonu 3.0.2-X şeklinde yazıyor
Evet TWRP dışında da bazı programlar var bildiğim kadarıyla, Google da arayabilirsiniz ve aynı zamanda başka TWRP de deneyebilirsiniz

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk

x_ozcan

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Özcan
Cihazım
Redmi Note 4
Konular
0
Evet TWRP dışında da bazı programlar var bildiğim kadarıyla, Google da arayabilirsiniz ve aynı zamanda başka TWRP de deneyebilirsiniz

Gesendet von meinem MI MAX 2 mit Tapatalk
Teşekkür ederim Üstat, TWRP nin bu versiyonu yükleyebilmem 1,5 yılımı almıştı, yenisi için yardım olmadan yapamamfacepalm~~ , Google dan program bakayım angel~~

nomig66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Aemut
Cihazım
Vince
Konular
0
Çok yararlı bir konu, hatırlatmakta fayda var... Şimdi persist bölümünü de yedekleyebiliyoruz, sensör, imei, volte vs. çalışmasını sağlıyor bu da aynı zamanda. İkisini de yedekleyip Google Drive gibi bir yerde saklamak en iyisi.

battle4victory

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Onur
Cihazım
Redmi 5 Plus
Meslek
Öğrenci
Konular
7
Ben şuanda Resurrection Remix Android 9 kulanmaktayım. Alacağım efs yedeğini MIUI 10 Android 8.1 sistemde kullanabilir miyim?

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62

Emumaster

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Rüstem
Cihazım
Mi 6
Konular
26
Peki yedek alındıktan sonra rom güncellendi diyelim, miui 9'da alınan yedek miui 11'de yazdırılsa sorun çıkarır mı?Yoksa rom sürümleriyle alakası olmayan bir kısım mıdır efs?

Düzenleme: üstte aynı soru sorulmuş cevabı verilmiş.

Üst Alt