İpucu IMEI ve EFS nedir ve neden yedeği alınmalıdır?

• Konbuyu başlatan Skorpi
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 146
  • Görüntüleme 49K

betlisli

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
serkan kara
Cihazım
red mi 3s
Konular
24
Efs seçeneği bende çıkmıyor neden acaba

Lucas.Rintaro

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Lucas
Cihazım
Redmi Note 10 P
Konular
16
Kimse de dememiş ki *#06* değil *#06# olacak :D

MANUPLE

Ctrl + L
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Netizen
Cihazım
Poco X3 Nfc
Meslek
Yazılım Uzmanı
Konular
39
@Skorpi Hocam,
TWRP telefonun modeline göre mi belirleniyor,
Yoksa üzerinde yüklü Rom'a ya da bölgeye göre mi?

TWRP yi değiştirin şeklindeki cevabınızı okuyunca tereddüde düştüm.

Occaut

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
Mi 9t pro
Meslek
Tekstil
Konular
11
hocam şimdi doğru mu anladim.

IMEI attım telefona, işlemler yapıldı falan, ardından xioami.eu kuruldu. telefon sıfır bir şekilde kullanıma hazır.

daha sonra sizin anlattiginiz yolla yedek aldım ve o yedek sağlam bir yerde duruyor.

o saatten sonra telefona ne yaparsam yapayim bozamam değil mi. donanımsal bir sıkıntı olmadigi sürece brick/IMEI gitmesi falan ne yaparsam yapayım , telefon üzerinden factory reset yapsam bile bu yedekle o güne geri dönerim

doğru mudur

Skorpi

Don't Worry, Be Happy :-)
Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
@Skorpi Hocam,
TWRP telefonun modeline göre mi belirleniyor,
Yoksa üzerinde yüklü Rom'a ya da bölgeye göre mi?

TWRP yi değiştirin şeklindeki cevabınızı okuyunca tereddüde düştüm.
Twrp her telefon için ayrı, bazılarında EFS yedekleme var, bazılarında ise yok, o nedenle değiştirin dedim

Gesendet von meinem Schajomi Mi Max3 mit Tapatalk

Reyes

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi
Konular
2
IMEI - International Mobile Equipment Identity kelimelerinin kısaltılmışıdır ve de Uluslararası Mobil Telefon Kodu olarak bilinir. Bütün ülkelerde her GSM cihazın bir IMEI numarası vardır ve aynı zamanda bu numara tekdir. Cihazınızın IMEI numarasını cihazın arka kapak içindeki plakada, ürünün faturasında (Türkiye’de faturaya yazılmak zorunda) ya da arama ekranında *#06* tuşlayarak öğrenebilirsiniz.

EFS - (/efs) ‘nin açılımı Encryption File System olup, işlev olarak içerisinde telefona özel bilgilerden cihazınıza ait olan IMEI, network MAC adresi ,ürün kodu gibi bir takım cihaza özel bilgilerin saklandığı bölümdür (partition). Bu klasör Custom rom yüklemeleri ve firmware yüklemeleri vs gibi işlemler esnasında zarar görebilir, silinebilir yada değiştirilebilir İşte bu bölümün bozulması yahut silinmesi telefonunuzun söz konusu bilgilerinin kaybolması anlamına gelir ve bu durumda telefonunuzun IMEI ‘si 00000 veya null olarak gösterilir ve şebekeye erişilemez. Böyle bir durumda yapılabilecek tek şey teknik servisten yardım almaktır.

Böyle bir duruma düşmemeniz için bu partisyon yedeğini önceden alırsanız daha sonra olası bir problemde geri yükleyerek sorununuzu kendiniz çözebilirsiniz.

Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi, TWRP ye girip, yedekle bölümünden EFS si işaretleyip, yedek alın ve bu yedeğinizi saklayabileceğiniz sağlam bir yere kopyalayın (Ben PC de saklamaktayım)
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Full Backup (Yedek) aldığınızda da, EFS yedeklenmektedir…bakınız aşağıya

Konuyu açmadan önce Sayın Zenex hocamla yanlış yapmamak açısından fikir alış verişinde bulundum ve yardımlarını benden esirgemedi, kendisine teşekkür ederim.En son SS de kendisine ait
Full Back-Up aldim ama yinede efs yedeği almalimiyim birde esf ve modem diye iki ayrı seçenek var (efs 4mb modem 100mb)

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
hocam şimdi doğru mu anladim.

IMEI attım telefona, işlemler yapıldı falan, ardından xioami.eu kuruldu. telefon sıfır bir şekilde kullanıma hazır.

daha sonra sizin anlattiginiz yolla yedek aldım ve o yedek sağlam bir yerde duruyor.

o saatten sonra telefona ne yaparsam yapayim bozamam değil mi. donanımsal bir sıkıntı olmadigi sürece brick/IMEI gitmesi falan ne yaparsam yapayım , telefon üzerinden factory reset yapsam bile bu yedekle o güne geri dönerim

doğru mudur
Doğru... Ancak bazı çakma İMEİ lerde, fabrika ayarlarına dönüldüğünde gittiğini biliyoruz ama bu durumda EFS yedeğinin bir işe yarayıp yaramadığını bize bu işin üstadı ve uzmanı Sayın @Zenex hocamızın söylemesi gerecekecektir

Skorpi

Yönetici
Co-Admin
Premium Üye
MIUI Expert
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cumhur
Cihazım
Mi 11T Pro
Konular
283
Full Back-Up aldim ama yinede efs yedeği almalimiyim birde esf ve modem diye iki ayrı seçenek var (efs 4mb modem 100mb)
EFS yedeğini, 4 MB olanı ayrı alın ve PC ye atın

ramozotti

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Ramazan
Cihazım
Redmi note 5
Konular
5
merhabalar ben imei atmadan önce efs yedeğini aldım ve pc de harddiskin D bölümüne atmıştım.Şimdi yedeğin plduğu klasöre girip baktığımda boş olduğunu herhangi bir dosyanın olmadığını gördüm.Sorum şu olacak;ben şimdi bu telefonu orjinal imeilerinin olduğu ilk haline getirebilir miyim veya bunu ücreti mükabilinde yapabilecek var mıdır.Şimdiden teşekkür ederim

Üst Alt