Rom [AOSP] ArrowOS OFFICIAL Android 11 OSS Vendor [9T Pro | K20 Pro] 23.01.2022

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5
Hocam OSS vendor varyantının oluşturulduğu Community, daha sık güncelleme alıyor. Ona direk kirli flaş ile geçebilirsiniz. (Her ihtimale karşı yedeğinizide almanızda fayda var.)

Bu arada ben geçiş yaparken hiçbir sorunla karşılaşmadım.
OSS Vendor yine MIUI Vendor gibi sade bir rom mu? Yoksa özelleştirme var mı?

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
hocam merhaba arrow damısınız
Hocam an itibariyle 8.6.9 Resurrection Remix'e geçtim.

OSS Vendor yine MIUI Vendor gibi sade bir rom mu? Yoksa özelleştirme var mı?
hidalgo58 hocamın yazdığına ek olarak:
Birkaç ekstra ayar eklenmiş (otomatik ön kamera açılma kontrolü) ve bazı ayarlar (ekran titreşim önleme modu) çıkarılmış. Birde haliyle Vendor uyumlu kernel değişikliği var.

LionKing17

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
S
Cihazım
Xiaomi Mi 9TPro
Konular
5

aors

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Abdulkadir
Cihazım
Mi8 SE
Konular
44
Romla gelen kamera uygulaması Gcam Go detaylı ayarlar nerede, bulamadım bir türlü, sadece ufak bir ayar kısmı var üstte. Mesela ön kamera aynayı açmak istiyorum

Bir de bu romun güncellemesini nereden kontrol edeceğiz

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
-RR Android 10 değil mi?

-Kernel değiştirmek gerekli mi? Ben hiç kernel ile oynamadım. Şu an CherishOs romundayım kernel değişikliğine gitmedim. Bazı yaşadığımız hatalar bu kerneli değiştirmemekten kaynaklanabilir mi romlarda?
Evet A10 ve halen bir çok konuda da A10 önde.

Genelde günlük kullanım için MIUI Vendor kullanan romlarda stok olarak gelen Perf Kernel pil verimliliği ve stabilitesi yönünden gayet iyi ve yeterlidir. Özellikle oyun performansı ve çoklu işlem yeteneğinini arttırmak ve bazı sorunları (ses modülü yükleme sonrası WiFi çalışmama, FOD yavaşlığı vb.) çözebilmek için özel çekirdekler kullanılabilir.

Romla gelen kamera uygulaması Gcam Go detaylı ayarlar nerede, bulamadım bir türlü, sadece ufak bir ayar kısmı var üstte. Mesela ön kamera aynayı açmak istiyorum

Bir de bu romun güncellemesini nereden kontrol edeceğiz
Hocam GCam sürümlerini denemenizi tavsiye ederim. Hem ayar kısmı hemde kamera yetenekleri daha fazla.
Gcam - Mi 9T Pro - K20 Pro Google Kamera Sürümleri

OFFICIAL sürümü yüklediyseniz,
>> Ayarlar >> Sistem >> Güncelleme sekmesinden (bu aralar OFFICIAL güncellemesi almıyor)

COMMUNITY sürümünü yüklediyseniz,
>> ArrowOS sitesinden indirip 2 Wipe (Dalvik ART Cache ~ Cache) ardından güncel romu üzerine kurup Wipe Cache & Dalvik sonrasında reboot system yaparak güncellemeyi sorunsuz yapabilirsiniz. Bu arada Recovery olarak OrangeFox kullanmanızı öneririm.

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
UnlnViTeD hocam vendor kısmını 12.0.5 yapmışsınız, sizce 12.0.3 mü kurmalıyım yoksa 12.0.5 mi ?

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
UnlnViTeD hocam vendor kısmını 12.0.5 yapmışsınız, sizce 12.0.3 mü kurmalıyım yoksa 12.0.5 mi ?
Hocam AkhilNarang en son 12.0.3.0'ı paylaşmıştı, genel olarak yorumlara bakılırsa stabil/sorunsuzdu.

12.0.5.0'ı ise yine 12.0.4.0'ı paylaşan geliştirici yapmış. Bilemiyorum, iyi/kötü yoruma da rastlamadım. Benim cihaz K20 Pro olduğundan 12.0.6.0 CN olan vendor kullanıyorum.

LionKing17 hocamız da geçenlerde sormuştu, 12.0.5.0 MI vendoru denemiş olabilir. Mesajı görürse dönüş yapar diye düşünüyorum...

midnight

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Talha
Cihazım
K20 Pro
Konular
51
Hocam AkhilNarang en son 12.0.3.0'ı paylaşmıştı, genel olarak yorumlara bakılırsa stabil/sorunsuzdu.

12.0.5.0'ı ise yine 12.0.4.0'ı paylaşan geliştirici yapmış. Bilemiyorum, iyi/kötü yoruma da rastlamadım. Benim cihaz K20 Pro olduğundan 12.0.6.0 CN olan vendor kullanıyorum.

LionKing17 hocamız da geçenlerde sormuştu, 12.0.5.0 MI vendoru denemiş olabilir. Mesajı görürse dönüş yapar diye düşünüyorum...
Bu vendorların farkı var mı hala anlayamadım :) Benim cihazımda K20 Pro sizin kullandığınız vendoru kullanmam daha mı iyi olur sizce ?

UnlnViTeD

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Sbr
Cihazım
Raphael
Konular
20
Bu vendorların farkı var mı hala anlayamadım :) Benim cihazımda K20 Pro sizin kullandığınız vendoru kullanmam daha mı iyi olur sizce ?
Hocam öncelikle kısaca ya da anlaşılır bir biçimde:
>>Neden bunları flaşlamamız gerekli?
>>Vendor (satıcı) nedir?
>>Firmware (bellenim) nedir?
>>Neden güncel olanı yüklemeliyiz?

>> Vendor (satıcı): Bir satıcı temel olarak Bluetooth'un çalışması, önyükleme, Wi-Fi gibi bir cep telefonunun hemen hemen her şeyinde kullanılan bir ikili dosyalar kümesidir, satıcı sayesinde günlük kullanımdaki her şey mümkündür. Şimdi Daha Kesin olmak için satıcının kullanımı nedir?

Bunu daha iyi anlamak için, bir GSI hakkında konuşalım.Bir GSI , "Genel Sistem Görüntüsü" anlamına gelir.Esas olarak her Cihaz için ROM'ların taşınmasında kullanılır, belirli bir cihaz için değil, Project Treble'ı destekleyen tüm cihazlar içindir.
Bir GSI temelde bir cihazın sistem görüntüsüdür, ancak bu sistem görüntüsü başka herhangi bir cihazda flash'lanabilir, bu yüzden bir örnekle daha açık hale getirelim.
Öyleyse, OnePlus 7'nin bir GSI'si varsa:
Daha sonra bu GSI, Xiaomi, Oppo, Vivo, herhangi bir cihaz gibi herhangi bir cihazda yanıp sönebilir. Ancak bu, daha önce tartıştığımız, satıcı adı verilen bir şeye ihtiyaç duyar, satıcı olmadan herhangi bir GSI veya ROM'u önyükleyemezsiniz çünkü satıcı herhangi bir telefondaki herhangi bir işletim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan bir ikili dosyadır.

Satıcıya herhangi bir ROM ile flash yüklemezsek ne olur? Önyükleseniz bile, işe gelen günlük şeyler için ikili dosyaları içerdiğinden çoğu şey ölmüş(çalışmıyor) olur.

>> Firmware (bellenim):
Bir Bellenim, temel olarak teknolojinizi güncellemek için kullanılan sürücülerdir veya tüm işlevleri donanımla uyumlu hale getirir, kısacası donanımın düzgün çalışmasını sağlayan yazılımdır.Firmware, otomatik çamaşır makineniz, buzdolabınız vb. gibi tüm cihazlarda her yerdedir.

Şimdi bir otomatik çamaşır makinesi örneğini ele alalım.Bu makinelerde, seçiminize göre çalışacak bu düğme komutlarının sürücülerine sahip bir Firmware vardır.Ancak bu aygıt yazılımının tek bir model olduğu için güncellenmesine ve bunda bir yükseltmeye ihtiyacı yoktur. Ancak cihazlarınıza yeni güncellemeler geldikçe, donanımınızın sürücülerini güncellemek için donanım yazılımlarına ihtiyaç duyarlar, böylece yazılımınızla uyumlu olurlar.

#KAYNAK

Naçizane fikrim sizin elinizdeki cihazla daha uyumlu/stabil olan (şimdilik geliştiricilerinde önerdiği) 12.0.6.0 Vendor-Fw yüklemeniz yönünde olacaktır.

Üst Alt