Diğer Yurt içi yurtdışı çelişki.

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Gayet tabi bulabilirsin. S9+ note 9, huawei, lg, sony gibi markalarda çok rahat bulabiliyorsun. Fiyat olarak bir tek apple ile kıyaslayamazsınız. Ayrıca bu özellikte dediğiniz hangi özellik. Aod ekranına 3. Parti uygulamalarını bildirimlerinin gelmeyişi mi, çift gps diyip navigasyonun doğru düzgün çalışmayışı mı, çentik ve bildirimler ile alakalı problemler mi, telefonun sürekli donması mı yada güncelleme yayınlayıp dalga geçer gibi güncellemeyi 2 dakika sonra çekmek mi. Daha da yazabilirim bu tarz sıkıntıları. Eğer bunlar özellikse gerçekten bu kadar sıkıntılı olan başka bir f/p canavarı!!! görmedim. Siz görmeye devam edebilirsiniz.

Görüşünüze maalesef katılmıyorum hocam.
Bu fiyat bandında 845 gibi bir işlemci, Adreno 630 gibi bir grafik birimi ,6 GB gibi bir ram kapasitesi, Gorilla Glass 5 ile korunan şık bir cam kaplı tasarım , Yapay zeka destekli ,iyi ışık şartlarında harika işler çıkartabilen bir kamera , %88 lik bir ekran gövde oranı , Quick Charge 4.0 destekli bir cihaz bulmanız tam bir hayal ürünü olur.
Xiaomi zaman zaman yazılımsal sorunları beraberinde getirsede Ülkemizde ,Makul fiyatlar ile Harika özelliklere sahip olabileceğiniz tek Telefon markasıdır.

Ben kullandığım ve çok memnun olduğum Pocophone F1 de şuana kadar can sıkıcı en ufak bir sorun sıkıntı yaşamadım.Bu fiyat bandında sunduğu özelliklerden çok memnun ve müteşekkirim.
Sonuna dek Xiaomi :)

Caner06

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Caner Güngör
Cihazım
Xiaomi 12
Konular
65
Burda bir Mi 8 parasına farklı ülkelerde 10 taneden fazla Mi 8 alabiliyorsun. Xiaomi'nin resmi sitesinde Mi 8'in Çin fiyatı 2299 yuan. 2299 yuan 339 dolara tekabül ediyor. 339 dolar burada 2000 liraya denk geliyor. Fazlaca alınan vergiler, satıcı karı, ithalatçı karı vs. 3000 liraya sahip oluyorsunuz burada. Youtube'ta yabancılara ülkenizde iPhone 10 bin dolar olsa alırmısınız diye soru sorulan videolar var.

serdar48

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
Serdar
Cihazım
Mi Note 3
Konular
6
Biraz daha yüklenirseniz hepimizi "xiaomi fanboy,bir xiaomi forum sayfası üyelerinden başka ne cevap beklenirdi ki vs "olarak tanımlayacak az kaldı :)

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Burda bir Mi 8 parasına farklı ülkelerde 10 taneden fazla Mi 8 alabiliyorsun. Xiaomi'nin resmi sitesinde Mi 8'in Çin fiyatı 2299 yuan. 2299 yuan 339 dolara tekabül ediyor. 339 dolar burada 2000 liraya denk geliyor. Fazlaca alınan vergiler, satıcı karı, ithalatçı karı vs. 3000 liraya sahip oluyorsunuz burada.
Ülkemizde maalesef özellikle teknolojik ürünlerde kur farkı , vergiler , garantör masrafları adı altında elde edilen korkunç kârlar söz konusu.
Bir satıcı 1700 Tl ye belki de toptan alım yaptığından dahada uyguna getirdiği bir Pocophone u 2700-3000 e satmamalı. Bu kadar kâr elde edilmemeli.
1 üründen daha az kâr elde edip , daha fazla satarak sürümden kazanarak hem müşteriyi hem kurumu memnun edecek bir politika yerine bu fahiş kârları elde etmeleri çok çirkin bir durum.
Özellikle laptoplarda bu kâr oranları korkunç seviyelerde fazla.
Devlet tarafından bu işlemlerin denetlenmesi ve kâr bandı uygulamasına geçilmesi şart oğlu şart.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Ülkemizde maalesef özellikle teknolojik ürünlerde kur farkı , vergiler , garantör masrafları adı altında elde edilen korkunç kârlar söz konusu.
Bir satıcı 1700 Tl ye belki de toptan alım yaptığından dahada uyguna getirdiği bir Pocophone u 2700-3000 e satmamalı. Bu kadar kâr elde edilmemeli.
1 üründen daha az kâr elde edip , daha fazla satarak sürümden kazanarak hem müşteriyi hem kurumu memnun edecek bir politika yerine bu fahiş kârları elde etmeleri çok çirkin bir durum.
Özellikle laptoplarda bu kâr oranları korkunç seviyelerde fazla.
Devlet tarafından bu işlemlerin denetlenmesi ve kâr bandı uygulamasına geçilmesi şart oğlu şart.
Devlet sebep oluyor bu duruma... Aldığı vergi ve harçlar adil olsa fiyatları da satıcılar şişirmez... Bataklık kurtulmadan sivrisinek mücadelesi olmaz. ;)

tariktastan

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Tarık Taştan
Cihazım
Pocophone F1
Meslek
EndüstriMüh. Öğr.
Konular
10
Devlet sebep oluyor bu duruma... Aldığı vergi ve harçlar adil olsa fiyatları da satıcılar şişirmez... Bataklık kurtulmadan sivrisinek mücadelesi olmaz. ;)
Bence her iki tarafta bu sorunun bir parçası ancak sorunun tek çözümü Devlet tarafından yapılabilir.
Umarım bu sorunlara eğilebilirler :/

Ynsgltkn

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Yunus
Cihazım
Mi 8
Konular
6
Biraz daha yüklenirseniz hepimizi "xiaomi fanboy,bir xiaomi forum sayfası üyelerinden başka ne cevap beklenirdi ki vs "olarak tanımlayacak az kaldı :)

Hiç merak etme dostum bu zamana kadar ne öyle bir söylemim oldu ne de öyle bir niyetim. Burada sadece sıkıntılarımızı yazıyoruz ama nedense herkesin verdiği cevap aynı. 'Almasaydın kardeşim ozaman' minvalinde söylemler. Yani sizin mantığınıza göre zaten ucuza telefon alıyorsun kapa çeneni otur, itiraz etme, problem yaratma. Gerçi ülkenin durumu belli, insanlarında bundan etkilenmesi gayet normal. Sizlere söylenebilecek maalesef sözüm yok. Bana yazdığım sorunlara çözüm bulabiliyorsan söyle yoksa laf kalabalığına gerek yok

SinToy

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Sinan
Cihazım
Mi 8 Pro
Konular
1
Konu sahibine hitaben yazıyorum... Yabancılarda asgari ücret 1500 birim ve temel olarak etin kilosu 6,benzinin litresi 1 birim. Oturulacak ev kiraları 400-600 birim... 5-10 yaşında ortalama bir araba 3000-5000 birim.

Bizde aynı ücret 2000 birim yeni oldu, hilesiz etin kilosu 40-50, benzinin litre fiyatı 6 birim, evler 800-1000 birim. Araba alma ise hayal gibi bir şey...

* * *

Bu şartlarda iki toplum arasında fark olmaması garip olurdu. ;)
Bakın gene aynı hataya düşüyorsunuz. Telefonun hardware kısmına lafım yok. Satın alma sebebinize de birşey demiyorum. Özetle söylediğim, yazılım konusunda Türklerin konuya pembe gözlükle bakıp (bekle, sabret, kaç tane model var farkında mısın?) gibi yorumlar yaparken yabancıların daha gerçekçi ve duygusallıktan uzak konuyu ele almaları.

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Olmayan çelişkidir.

Yabancılar da en az Türkler kadar memnun. Türkler de yabancılar kadar eleştiriyor.

Bahsi geçen tarihten 13 gün sonra hala vaad edilen güncellemeyi almadığın iç sat telefonu, sen de kurtul, biz de kurtulalım.

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Bakın gene aynı hataya düşüyorsunuz. Telefonun hardware kısmına lafım yok. Satın alma sebebinize de birşey demiyorum. Özetle söylediğim, yazılım konusunda Türklerin konuya pembe gözlükle bakıp (bekle, sabret, kaç tane model var farkında mısın?) gibi yorumlar yaparken yabancıların daha gerçekçi ve duygusallıktan uzak konuyu ele almaları.
Ben sana telefon veya yazılım ile ilgili bir şey yazmadım... Başlıktaki çelişkinin temel sebebini yazdım, yanlış veya yalan olmadığına göre, senin bakış açın o temel sorunu idrak edemiyor demektir...

;)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Bence her iki tarafta bu sorunun bir parçası ancak sorunun tek çözümü Devlet tarafından yapılabilir.
Umarım bu sorunlara eğilebilirler :/
Devlet için bu sorun değil ki, çözüm için uğraşsın, onlar için bu yağlı bir kapı... Altın yumurtlayan tavuk... ;)

Üst Alt