Haber Xiaomi Pocophone Tanıtıldı. Fiyat Performans Kralı!

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
beyler şöyle sorim o zaman sorumu. bu ucuzluk bize bazı olumsuzluklar getirecek mi?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mi6 kullanıcısı olduğunuza göre, Mi6'ye kıyasla ekran parlaklığı daha az, ancak kontrast oranı biraz daha iyi. Gün ışığında ekranı okuması biraz daha zor.

Telefonum ille de cam ve/veya metal olsun diyenler için uygun değil. Bence cam olmaması Mi6, Mi8, Mi8 SE, Mi Mix 2/2S ve hepsine nazaran bir avantajdır. Plastik kalitesini de görmek lazım tabi. Eski Lumia'lar gibiyse daha iyi olur.

Kalın bir telefon. Herkese göre değil. İnternette çoğu kişi biraz daha kalın olsun, bataryası büyük olsun der, ama dışarıdaki çoğu kullanıcı için bu fark etmez.

Fotoğraf açısından biraz daha iyi olması beklenebilir. Videoda 4K çekimde ekstra sarsıntılı olabilir. OIS yok, EIS de bu çözünürlükte çalışmıyor. 2160p ve 1080p çekimlerinde 60fps yapmıyormuş. Belki ilerde bir yazılım güncellemesi ile düzelebilir, ama olmayacak gibi varsaymak lazım.

Onun dışında ekstraları var. SD slotu gibi...

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
Mi6 kullanıcısı olduğunuza göre, Mi6'ye kıyasla ekran parlaklığı daha az, ancak kontrast oranı biraz daha iyi. Gün ışığında ekranı okuması biraz daha zor.

Telefonum ille de cam ve/veya metal olsun diyenler için uygun değil. Bence cam olmaması Mi6, Mi8, Mi8 SE, Mi Mix 2/2S ve hepsine nazaran bir avantajdır. Plastik kalitesini de görmek lazım tabi. Eski Lumia'lar gibiyse daha iyi olur.

Kalın bir telefon. Herkese göre değil. İnternette çoğu kişi biraz daha kalın olsun, bataryası büyük olsun der, ama dışarıdaki çoğu kullanıcı için bu fark etmez.

Fotoğraf açısından biraz daha iyi olması beklenebilir. Videoda 4K çekimde ekstra sarsıntılı olabilir. OIS yok, EIS de bu çözünürlükte çalışmıyor. 2160p ve 1080p çekimlerinde 60fps yapmıyormuş. Belki ilerde bir yazılım güncellemesi ile düzelebilir, ama olmayacak gibi varsaymak lazım.

SD 845 var cihazda 4K da bile 60fps çekebilmesi lazim. yazılımla düzelir diye düşünüyorum. yorumunuz için teşekkürler

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34

mı 6 ya göre ekranı ve pili ilgimi çekiyor. ciddi bir - yönü yoksa almayı düşünüyorum. Tr ye gelince bi eksiği varsa forumda görürüz zaten. sağolun ilginiz ve alakaniz için. yaklaşık 1mm lik fark varmış. o beni çok rahatsız etmez :)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Yapılan piyasa araştırmaları günümüzde güncel Samsung ve iPhone amiral gemilerinin parça maliyetlerinin 300$'ın üstünde olduğunu gösteriyor. Daha önceki jenerasyonlarda ise bu 200$ civarlarında idi. Satış fiyatları da vergisiz Amerikan fiyatları olarak bahsedersek önceki jenerasyonlarda 650$ iken, şu anda 1000$ ve üstü duruma geldi.

Amiral gemisi bir cihazda ekran için en az 50$ civarı, çipset için de yine en az 50$ civarı bir maliyeti gözden çıkarması lazım bir üreticinin. Bu fiyat minimum. Burdan sadece çipset için 70$'dan, ekran için önümüzdeki jenesyonda ise 80-150$ arası fiyatlar söz konusu olabilir. Bu fiyatlar da büyük üreticiler için. Bahsettiğin 5$ şaka olmalı.

Çipsetlerin üretim maliyeti üretim teknolojisine ve mm2 cinsinden yüzey alanlarına göre değişir. Günümüzdeki üst seviye çipsetler 2. jenerasyon 10nm FinFET teknolojisiyle üretilip yaklaşık 100mm2 alanda oluyor. (Kirin 970 96.72mm2, Apple A11 87.66mm2, Snapdragon 845 91mm2, Exynos 9810 118.94mm2).

Sadece kağıt üstünde üst seviye bir çipset geliştirmenin maliyeti 250-300 milyon dolar tutuyor tahminen. Bunu üretim kısmı ise bambaşka bir konu. Intel hariç, Samsung dahil dizaynı yapanlar ayrı, üretimi yapanlar ayrıdır. Üretimi yapanlara dökümhane denir. Samsung'un kendi dökümhanesi de bağımsız olarak çalışır, bu sayede Qualcomm ve Apple gibi diğer çip geliştiricilerinin işlerini alır.

Eskiden her yeni üretim teknolojisi ile birlikte üretilen transistör başına maliyet azalırken, FiNFET teknolojisine geçiş ile birlikte Moore Yasası olarak da anılan bu trend artık değişmiştir. Intel'in 22nm, diğerlerinin 14/16nm adını verdikleri üretim nodlarında geçtiği bu teknolojiyle birlikte artık her yeni nesil aynı büyüklükte bir çipin daha pahalı hale gelmesine sebep oluyor.

Bahsettiğin tepsi gibi fablardaki ham çeşitli işlemlerden geçirilmiş silikon tabakasını bir çipe dönüştürecek makineleri de farklı firmalar üretir. Örneğin Huawei'nin kamera konusunda işbirliği yaptığı Leica gibi firmalar...

Her yeni teknoloji için sıfırdan bir fabrika kurulur ve bunun maliyeti milyar dolarlar ile ifade edilir.

Çipin üretim aşamasında o her "tepsi" sadece tek bir çipsetin dizaynı ile üretilir. İyileri şu, kötüleri bu olmaz. Bir kısmı ziyan olur ve direk çöpe gider. Yüzey alanı büyüdükçe ziyan artar. Maliyet de aritmetik olarak değil, geometrik olarak katlanır.

100mm2'lik bir amiral gemisi çipset için şu anda tahmini 20-25$ arası bir üretim maliyet söz konusu olabilir. Dökümhane bunun üstüne bir de kar ekleyip çipi dizayn edenlere satar. Bunların üretim maliyetleri zaman içinde ziyanın azaltılması, fabların tekrar tekrar kullanılmasıyla cüzi oranda düşer. Ancak özellikle amiral gemilerindeki rekabet nedeniyle hemen hemen her sene yeni bir üretim teknolojisi devreye giriyor. Ki şu anda 7nm çiplerin gelişine sadece aylar kaldı.

Her bir fabdan çıkan çiplerin hepsi birbirine eşit değildir, bu doğru. Bunların daha iyi olan grupları ayrılarak daha yüksek hızlarda çalışacak şekilde ayarlanır. Eskiden Qualcomm 801 AC/AB gibi ayırımlar vardı. Bazıları diğerlerinden 100/150MHz daha yüksek hızlara çıkabilirdi. O fark budur.

Her mesajından bir şeyler öğrendiğim, "boş" mesajı olmayan nadir üyelerimizdensiniz hocam. Keşke daha çok yazsanız bizler de daha çok okusak...

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Her mesajından bir şeyler öğrendiğim, "boş" mesajı olmayan nadir üyelerimizdensiniz hocam. Keşke daha çok yazsanız bizler de daha çok okusak...

Teşekkürler hocam.

Yazarken titiz davranmaya kalktığım şöyle uzunca tek bir mesajı yazmak bile epey vakit alabiliyor.

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Teşekkürler hocam.

Yazarken titiz davranmaya kalktığım şöyle uzunca tek bir mesajı yazmak bile epey vakit alabiliyor.
Hemen hemen her mesajınız ayrı bir makale tadında hocam. Çok zaman alması son derece doğal, kesinlikle anlıyorum sizi. Benimki sadece bir temenniydi :)

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Yapılan piyasa araştırmaları günümüzde güncel Samsung ve iPhone amiral gemilerinin parça maliyetlerinin 300$'ın üstünde olduğunu gösteriyor. Daha önceki jenerasyonlarda ise bu 200$ civarlarında idi. Satış fiyatları da vergisiz Amerikan fiyatları olarak bahsedersek önceki jenerasyonlarda 650$ iken, şu anda 1000$ ve üstü duruma geldi.

Amiral gemisi bir cihazda ekran için en az 50$ civarı, çipset için de yine en az 50$ civarı bir maliyeti gözden çıkarması lazım bir üreticinin. Bu fiyat minimum. Burdan sadece çipset için 70$'dan, ekran için önümüzdeki jenesyonda ise 80-150$ arası fiyatlar söz konusu olabilir. Bu fiyatlar da büyük üreticiler için. Bahsettiğin 5$ şaka olmalı.

Çipsetlerin üretim maliyeti üretim teknolojisine ve mm2 cinsinden yüzey alanlarına göre değişir. Günümüzdeki üst seviye çipsetler 2. jenerasyon 10nm FinFET teknolojisiyle üretilip yaklaşık 100mm2 alanda oluyor. (Kirin 970 96.72mm2, Apple A11 87.66mm2, Snapdragon 845 91mm2, Exynos 9810 118.94mm2).

Sadece kağıt üstünde üst seviye bir çipset geliştirmenin maliyeti 250-300 milyon dolar tutuyor tahminen. Bunu üretim kısmı ise bambaşka bir konu. Intel hariç, Samsung dahil dizaynı yapanlar ayrı, üretimi yapanlar ayrıdır. Üretimi yapanlara dökümhane denir. Samsung'un kendi dökümhanesi de bağımsız olarak çalışır, bu sayede Qualcomm ve Apple gibi diğer çip geliştiricilerinin işlerini alır.

Eskiden her yeni üretim teknolojisi ile birlikte üretilen transistör başına maliyet azalırken, FiNFET teknolojisine geçiş ile birlikte Moore Yasası olarak da anılan bu trend artık değişmiştir. Intel'in 22nm, diğerlerinin 14/16nm adını verdikleri üretim nodlarında geçtiği bu teknolojiyle birlikte artık her yeni nesil aynı büyüklükte bir çipin daha pahalı hale gelmesine sebep oluyor.

Bahsettiğin tepsi gibi fablardaki ham çeşitli işlemlerden geçirilmiş silikon tabakasını bir çipe dönüştürecek makineleri de farklı firmalar üretir. Örneğin Huawei'nin kamera konusunda işbirliği yaptığı Leica gibi firmalar...

Her yeni teknoloji için sıfırdan bir fabrika kurulur ve bunun maliyeti milyar dolarlar ile ifade edilir.

Çipin üretim aşamasında o her "tepsi" sadece tek bir çipsetin dizaynı ile üretilir. İyileri şu, kötüleri bu olmaz. Bir kısmı ziyan olur ve direk çöpe gider. Yüzey alanı büyüdükçe ziyan artar. Maliyet de aritmetik olarak değil, geometrik olarak katlanır.

100mm2'lik bir amiral gemisi çipset için şu anda tahmini 20-25$ arası bir üretim maliyet söz konusu olabilir. Dökümhane bunun üstüne bir de kar ekleyip çipi dizayn edenlere satar. Bunların üretim maliyetleri zaman içinde ziyanın azaltılması, fabların tekrar tekrar kullanılmasıyla cüzi oranda düşer. Ancak özellikle amiral gemilerindeki rekabet nedeniyle hemen hemen her sene yeni bir üretim teknolojisi devreye giriyor. Ki şu anda 7nm çiplerin gelişine sadece aylar kaldı.

Her bir fabdan çıkan çiplerin hepsi birbirine eşit değildir, bu doğru. Bunların daha iyi olan grupları ayrılarak daha yüksek hızlarda çalışacak şekilde ayarlanır. Eskiden Qualcomm 801 AC/AB gibi ayırımlar vardı. Bazıları diğerlerinden 100/150MHz daha yüksek hızlara çıkabilirdi. O fark budur.

Öncelikle teşekkür etmek isterim bu şekilde zaman ayırdığınız için konuyu biraz daha detaylandırırsak sanırım sizde anlayacaksınız;

İşin maliyet bakımını şirket politikalarını ve para yönetimi eklerseniz dediğim gibi emin olun amiral gemisi denilen cihazların maliyeti firmalar için 100 doları geçmez :)

O mesajımdan bir kaç mesaj sonra başka bir arkadaşa bahsetmiştim onu okuyabilirsiniz.

Araştırmalar hesapta ki paranın nasıl döndüğünü değil parça tedarikği açısından tabikide yüksek görünür. anlamanız için daha küçük ölçekli bir örnek verebilirim; normal bir market ile grossmarketin ürün maliyeti arasında ki farka bakarsanız birisi üreticiden alır bütün ürünlerini diğeri üreticiyi alır ve maliyeti hatta böyle yaparak piyasayı kırar Apple ın gizliden foxconn da hissesi , Afrika'da tepsiye konulan alaşımları çıkaran madenleri, nakliyede kullanılan gemileri vs oldugunu üzerine faiz di kısa-uzun tahvil di yatırım dı vs... Dediğim gibi iyi bir muhasebeci ile emin olun 5 dolar bile çoktur emin olun bu şekilde düşünürseniz mantığınıza uyabilir sanırım.

Emin olun o araştırmaları bile kendileri yaptırtıyordur sizde söylediniz 600 lüks cihazı 1000 e sattılar diye bende takip ediyorum. ABD kullanıcısından bile büyük tepki aldılar 1k ya telefon mu olur diye. O araştırmalar sadece gaz almak için. :) Unutmayın ki güç yani para ülke şirket medya hepsini yönetebilir a marka b marka bunlar sadece etiket. Biraz daha kapsamlı düşünmek yeterlidir bence :)
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Unutmadan mimari çizilir fırından çıkınca ölçümleri yapılır ve ona göre sınıflandırılır bu söylediğim konuda bir yanlışlık yok. Biraz araştırırsanız haklı olduğumu görebilirsiniz.

kolozi

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
iyi
Cihazım
Redmi 5 Plus
Konular
1
Bu konunun sonlarına doğru rayından çıkmış ama hesini okudum çok güzel bir tartışma başlamış
Pc başında olsaydım biraz yazardım ama telden yazmak sıkıcı geliyor seveeim bu tür tartışmaları

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Bu konunun sonlarına doğru rayından çıkmış ama hesini okudum çok güzel bir tartışma başlamış
Pc başında olsaydım biraz yazardım ama telden yazmak sıkıcı geliyor seveeim bu tür tartışmaları

Hehehe tartışma değilde ben fikir alışverişi gözüyle bakıyorum duruma.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Basit bir örnek daha vereyim;

Şimdi benim giyim üzerine bir mağazam olsun ben gidip tekstil firmasından pantolon alıp satıcam..

Hesap kolay olsun diye rakamları küçük tuttugumu başta belirteyim siz kafanıza göre ne kadar sıfır isterseniz ekleyebilirsiniz .

pantolonu 4 lira maliyetle diken bi tekstilci var diyelim ben gidip bana dik çok alıcam 10 tane ama 3 liradan bide seneye öderim diyince adam oturup iş yüküne bakıp kapasitesini doldurmak için kabul edicek. Çek (daha ortada olmayan para) verdim diyelim.

Banka diyor ki hohoda para var raad ol :)

Bu sırada daha cebimden para çıkmadı ama ben bu parayla başka yatırımlar yaptım sürekli çeviriyorum parayı.

Tekstilci ürünleri gönderiyor satıyorum çatır çatır..

Sene sonu yaklaşınca yatırımlarım olmuş 3 kat kar sonra tekstilci ye veriyorum parasını yani daha satılan üründen ettiğim kârı hesaba katmadan ben o sene başında 3 liraya anlaştıgım pantolonu 1 e almış oluyorum...

Üzerine

Vergiyi algıyı üç beş yan şirket vakıf gider falan halledip vergide ödemiyorum.

Çeklerle yaptığım Yatırımlarımdan biri ikisi iplikle kumaşla alakalıysa verdiğim çeki senesi dolmadan filanca şirketimle tekstilci den kar ile alıp o çeki de bir sene orda öldürmemiş oluyorum bi yandan da onu cebimden henüz hiç para çıkmadan o pantolon bana 50 kuruşa geliyor bırakın araştırmacılar pantolon dikmek 4 lira desin heheh

Son düzenleme:

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Tekstilci den çaktırmadan geri aldığım çekle pamuk tarlası tarlayı aldığım adama başka bir çekle aldığım farklı bir şirketi satıp hala aynı çekle kumaş fabrikası alıp sene sonuna kadar tekstilcinin başka çeklerinin patlamasını bekleyip zarar Edip ucuza fabrikasını da alıp o pantolonun maliyetini daha eritmek benim elimde :) daha dolar kuru bitcoin şu bu hesapları yaparsam ohooo cebimden kuruş çıkmadan sattığım pantolonlardan parayı vurup ona dokunmadan tarla dokuma fabrikası tekstil fabrikası sahibi oldum bile xD

buna benzer şeyler hayatta o kadar fazla oluyor ki bırakın üç beş milyon liralık şirketleri milyarlarca doları olan adamlar neler yapıyor siz düşünün.

Örnek; devlet bankasından verilen kredi ile PO yu bir senelik karına satın alan adam var. evet...

Yeterki ufkunuzun üstünde kendi ellerinize kapattıgınız bi çatı olmasın gökyüzü harika yahu xD

Üst Alt