Haber Xiaomi Pocophone Tanıtıldı. Fiyat Performans Kralı!

turgutguven56

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Turgut Güven
Cihazım
Mi 5s
Konular
1
Doğru olmayan kısımları hangileri açıklar mısınız ?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Söylemiş oldugunuz giderleri reelde çıktı yapsalar bile totalde kazancı düşürmez gerekli olan iyibir muhasebeciye sahip olmaktır heheh

iyi de bu durumda şirket sürekli kendi içerisinde borçlanmaya gitmez mi. yani yıl sonunda bu olayı yapıp karınızı yüksek gösterirsiniz ama elbet o giderler bir yerden çıkacak ve şirkete maliyet olarak yansıyacak eninde sonunda. Bu giderleri de sattığı ürünlere yansıtmaz ise.. belki de para basıyorlardır bilemiyorum açıkcası Cinlilere güvenmiyorum tam anlamıyla yapıyorlar mıdır acaba?

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
iyi de bu durumda şirket sürekli kendi içerisinde borçlanmaya gitmez mi. yani yıl sonunda bu olayı yapıp karınızı yüksek gösterirsiniz ama elbet o giderler bir yerden çıkacak ve şirkete maliyet olarak yansıyacak eninde sonunda. Bu giderleri de sattığı ürünlere yansıtmaz ise.. belki de para basıyorlardır bilemiyorum açıkcası Cinlilere güvenmiyorum tam anlamıyla yapıyorlar mıdır acaba?

Trilyon dolarlık kaşesi olan global bir şirketseniz bırakın gider gösterip vergiden düşürmeyi hatta muaf tutulmayı paranın ülkeye sokulup piyasada dönmesi için devletten banka faizi gibi ödenek bile alabilirsiniz dediğim sadece bir muhasebeci ve yasaları sular seller gibi yutmuş avukat yeterli olacaktık. Şunu unutmayın sistemde her zaman bir açık vardır :)

Yoksa ülkeden giderim bak diye tehtid etmek lazım sadece :) burger king brezilyaya gitti mesela.

Bundan kat kat büyük bazı hileleri ülkeler birbirlerine olan ithalat ihracat borçları için bile yapabilirler bir örnek vermek gerekirse a ülkesinin b ülkesine 100 x para birimi borcu var ve b ülkesi benim hesabı görelim diyor a ülkesi vermek istemiyor ve x marka parasını dışarıya başka ülkelere yatırım diye pompalıyor bu paralar dışarda kendilerini katlaya dururken a ülkesinin içindeki x marka para azaldığı için bu x in değeri düşüyor ve b ülkesinin sabit miktar 100x parası rakam olarak aynı olsa da değer olarak düşüyor sonra a ülkesi ödeyim istersen diyor ve bi kısmını ödüyor ama o 100 x 70 x değerinde ve b ülkesinin kaarını bırak harcadığı hammadde tutarını bile karşılamıyor hem bedavaya çalışmış üstüne üstlük zarar etmiş oluyor ha bu halka da zarar verir mi kısa vade de evet ama dışarıdaki 500 x birim para kaarı ile 1000 x birim olarak dönüyor ve hem dış borç azalıp köle niyetine çalıştırdığın ülke zarar ediyor dersini alıyor hemde ülken daha zengin olmuş oluyor.

Bir gecede Obama'nın imzası ile Çin'e olan borcundan 300 milyar dolar geçiren ABD bunu çok güzel uyguladı gayet de çalışan bir uygulama heheheh

turgutguven56

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Turgut Güven
Cihazım
Mi 5s
Konular
1
Trilyon dolarlık kaşesi olan global bir şirketseniz bırakın gider gösterip vergiden düşürmeyi hatta muaf tutulmayı paranın ülkeye sokulup piyasada dönmesi için devletten banka faizi gibi ödenek bile alabilirsiniz dediğim sadece bir muhasebeci ve yasaları sular seller gibi yutmuş avukat yeterli olacaktık. Şunu unutmayın sistemde her zaman bir açık vardır :)

Yoksa ülkeden giderim bak diye tehtid etmek lazım sadece :) burger king brezilyaya gitti mesela.

Bundan kat kat büyük bazı hileleri ülkeler birbirlerine olan ithalat ihracat borçları için bile yapabilirler bir örnek vermek gerekirse a ülkesinin b ülkesine 100 x para birimi borcu var ve b ülkesi benim hesabı görelim diyor a ülkesi vermek istemiyor ve x marka parasını dışarıya başka ülkelere yatırım diye pompalıyor bu paralar dışarda kendilerini katlaya dururken a ülkesinin içindeki x marka para azaldığı için bu x in değeri düşüyor ve b ülkesinin sabit miktar 100x parası rakam olarak aynı olsa da değer olarak düşüyor sonra a ülkesi ödeyim istersen diyor ve bi kısmını ödüyor ama o 100 x 70 x değerinde ve b ülkesinin kaarını bırak harcadığı hammadde tutarını bile karşılamıyor hem bedavaya çalışmış üstüne üstlük zarar etmiş oluyor ha bu halka da zarar verir mi kısa vade de evet ama dışarıdaki 500 x birim para kaarı ile 1000 x birim olarak dönüyor ve hem dış borç azalıp köle niyetine çalıştırdığın ülke zarar ediyor dersini alıyor hemde ülken daha zengin olmuş oluyor.

Bir gecede Obama'nın imzası ile Çin'e olan borcundan 300 milyar dolar geçiren ABD bunu çok güzel uyguladı gayet de çalışan bir uygulama heheheh

Evet de bu paralar karşılıksız verilmiyor. Ayrıca ödenmeyen her dönem için anlaşmanın içeriğine göre faiz kat ve kat artıyor. yanii b ülkesi bir ortadoğu ülkesi değil ise o 100x parasını 140x olarak tahsil edebilir ve yolun sonunda bu işten kazancı olmaz belki ama kaybı da olmaz sonuçta 140x tahsilat yine o paranın bugünkü karşılığına tekabül edecektir.

hoho

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
hoho
Cihazım
android
Konular
11
Evet de bu paralar karşılıksız verilmiyor. Ayrıca ödenmeyen her dönem için anlaşmanın içeriğine göre faiz kat ve kat artıyor. yanii b ülkesi bir ortadoğu ülkesi değil ise o 100x parasını 140x olarak tahsil edebilir ve yolun sonunda bu işten kazancı olmaz belki ama kaybı da olmaz sonuçta 140x tahsilat yine o paranın bugünkü karşılığına tekabül edecektir.

Parayı çektiğinde 100 x birim zaten asıl değerine geri dönüyor hatta diğer ülkeler zarara uğradığı için artıyor bile hesapta hata yapıyorsunuz heheh size özel mesajdan uzun uzun anlatabilirim isterseniz :)

Guaire

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Tayfun
Cihazım
LG G2
Konular
23
Doğru olmayan kısımları hangileri açıklar mısınız ?
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Söylemiş oldugunuz giderleri reelde çıktı yapsalar bile totalde kazancı düşürmez gerekli olan iyibir muhasebeciye sahip olmaktır heheh

Yapılan piyasa araştırmaları günümüzde güncel Samsung ve iPhone amiral gemilerinin parça maliyetlerinin 300$'ın üstünde olduğunu gösteriyor. Daha önceki jenerasyonlarda ise bu 200$ civarlarında idi. Satış fiyatları da vergisiz Amerikan fiyatları olarak bahsedersek önceki jenerasyonlarda 650$ iken, şu anda 1000$ ve üstü duruma geldi.

Amiral gemisi bir cihazda ekran için en az 50$ civarı, çipset için de yine en az 50$ civarı bir maliyeti gözden çıkarması lazım bir üreticinin. Bu fiyat minimum. Burdan sadece çipset için 70$'dan, ekran için önümüzdeki jenesyonda ise 80-150$ arası fiyatlar söz konusu olabilir. Bu fiyatlar da büyük üreticiler için. Bahsettiğin 5$ şaka olmalı.

Çipsetlerin üretim maliyeti üretim teknolojisine ve mm2 cinsinden yüzey alanlarına göre değişir. Günümüzdeki üst seviye çipsetler 2. jenerasyon 10nm FinFET teknolojisiyle üretilip yaklaşık 100mm2 alanda oluyor. (Kirin 970 96.72mm2, Apple A11 87.66mm2, Snapdragon 845 91mm2, Exynos 9810 118.94mm2).

Sadece kağıt üstünde üst seviye bir çipset geliştirmenin maliyeti 250-300 milyon dolar tutuyor tahminen. Bunu üretim kısmı ise bambaşka bir konu. Intel hariç, Samsung dahil dizaynı yapanlar ayrı, üretimi yapanlar ayrıdır. Üretimi yapanlara dökümhane denir. Samsung'un kendi dökümhanesi de bağımsız olarak çalışır, bu sayede Qualcomm ve Apple gibi diğer çip geliştiricilerinin işlerini alır.

Eskiden her yeni üretim teknolojisi ile birlikte üretilen transistör başına maliyet azalırken, FiNFET teknolojisine geçiş ile birlikte Moore Yasası olarak da anılan bu trend artık değişmiştir. Intel'in 22nm, diğerlerinin 14/16nm adını verdikleri üretim nodlarında geçtiği bu teknolojiyle birlikte artık her yeni nesil aynı büyüklükte bir çipin daha pahalı hale gelmesine sebep oluyor.

Bahsettiğin tepsi gibi fablardaki ham çeşitli işlemlerden geçirilmiş silikon tabakasını bir çipe dönüştürecek makineleri de farklı firmalar üretir. Örneğin Huawei'nin kamera konusunda işbirliği yaptığı Leica gibi firmalar...

Her yeni teknoloji için sıfırdan bir fabrika kurulur ve bunun maliyeti milyar dolarlar ile ifade edilir.

Çipin üretim aşamasında o her "tepsi" sadece tek bir çipsetin dizaynı ile üretilir. İyileri şu, kötüleri bu olmaz. Bir kısmı ziyan olur ve direk çöpe gider. Yüzey alanı büyüdükçe ziyan artar. Maliyet de aritmetik olarak değil, geometrik olarak katlanır.

100mm2'lik bir amiral gemisi çipset için şu anda tahmini 20-25$ arası bir üretim maliyet söz konusu olabilir. Dökümhane bunun üstüne bir de kar ekleyip çipi dizayn edenlere satar. Bunların üretim maliyetleri zaman içinde ziyanın azaltılması, fabların tekrar tekrar kullanılmasıyla cüzi oranda düşer. Ancak özellikle amiral gemilerindeki rekabet nedeniyle hemen hemen her sene yeni bir üretim teknolojisi devreye giriyor. Ki şu anda 7nm çiplerin gelişine sadece aylar kaldı.

Her bir fabdan çıkan çiplerin hepsi birbirine eşit değildir, bu doğru. Bunların daha iyi olan grupları ayrılarak daha yüksek hızlarda çalışacak şekilde ayarlanır. Eskiden Qualcomm 801 AC/AB gibi ayırımlar vardı. Bazıları diğerlerinden 100/150MHz daha yüksek hızlara çıkabilirdi. O fark budur.

m35

Sony Fans
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Mix 2
Meslek
Kimya Mühendisi
Konular
29
harika olmus karbon fiber olani alabilirim belki ileride

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
beyler şöyle sorim o zaman sorumu. bu ucuzluk bize bazı olumsuzluklar getirecek mi?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

monvance

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
ÖmerF Koca
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Öğrenci
Konular
34
Türkiye fiyatı nedir de, ucuzluk öngörüsünde bulundun onu merak ettim?
hocam hiç arastirdiniz mi ki sorguluyorsunuz? ben çıkış fiyatı üzerinden sorguluyorum. ki önemli olan bu.

turgutguven56

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Turgut Güven
Cihazım
Mi 5s
Konular
1
Parayı çektiğinde 100 x birim zaten asıl değerine geri dönüyor hatta diğer ülkeler zarara uğradığı için artıyor bile hesapta hata yapıyorsunuz heheh size özel mesajdan uzun uzun anlatabilirim isterseniz :)

Bence
hocam hiç arastirdiniz mi ki sorguluyorsunuz? ben çıkış fiyatı üzerinden sorguluyorum. ki önemli olan bu.

doler olmuş 3.50 x 1.72, vergiler yüzde %100. ithalatçının karıydı, imei kaydıydı ve binimum şey..

Üst Alt