Rehber Xiaomi Mi A3'ün Bootloader Kilidini Açma

mcmxx

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Adım
Cevdet
Cihazım
Mi A3
Konular
2
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Merhabalar; bootloader kilidinin açılması için maddeler halinde belirtilenleri uyguladım. bootloader kilidinin açık mı ; kaplı mı olduğunu nasıl anlayabilirim. Yardımcı olabilir misiniz ?
Telefon açılırken Android One yazısı geldiğinde altında bir kilit deseni ile Unlocked yazısı çıkıyor.

MI A3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ormann

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
9
Cihazım
Mi A3
Konular
5
Evet yazıyor hocam. Şimdi MIUI 12 yükleyebilir miyim ?

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
En güncel ADB (Android Debug Bridge) dosyalarının nasıl indirileceği ve nasıl bağlantı sağlanacağını anlatan küçük bir rehber.

1- Telefon ayarları > Telefon hakkında > Derleme numarası > Geliştirici seçeneği aktif olana kadar tıklayınız.

2- Telefon ayarları > Sistem > Gelişmiş > Geliştirici seçenekleri > USB hata ayıklaması > İzin veriniz. Aynı sayfada OEM kilit açma seçeneğini de etkinleştiriniz.

3- Bilgisayarınıza linkinden en güncel ADB dosyasını indiriniz. Bu dosya, linkinden de anlaşılacağı üzere bizzat Google tarafından sunulmaktadır ve en güncelidir. Bkz.

4- Dosyaları zip içinden çıkarınız. Klasör adını adb olarak değiştirip bilgisayarınızın C:\ dizinine taşıyınız. (Örneğin C:\adb )

5- Taşıdığınız klasörün içine girip boş alanda SHIFT ve SAĞ KLİK tuşlarına aynı anda basınız. "Komut penceresini burada aç" seçeneğine tıklayınız.

6- Telefonunuzu bilgisayara USB kablo ile bağlayıp "Dosya aktarımı" moduna getiriniz.

7- Komut penceresi ekranında adb devices komutunu giriniz ve ardından telefon ekranına bakınız.

8- Telefon ekranında "USB hata ayıklamasına izin verilsin mi?" sorusuna, "Bu bilgisayardan her zaman izin ver" seçeneğini de işaretleyerek izin veriniz.

9- İşlem tamamlandı. Cmd ekranında tekrar adb devices komutunu giriniz. Cihazınız "seri no - devices" şeklinde listeleniyorsa ADB bağlantısı sağlanmış demektir.

Kaynak (İngilizce) :

Son düzenleme:

wquzun

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlhami GÜVEN
Cihazım
xiaomi Mi a3
Meslek
emekli
Konular
3
üstad technix hocam oldu ki telefonu garantiye göndermeklik durum oldu ben telefonun kilidini birinci aşamada fastboot flashing unlock
ikinci aşamada fastboot flashing unlock_critical ile açtım kapatırken ilk aşama- fastboot flashing oem lock -ikinci aşamada fastboot oem lock_critical komutların girerekmi kapatacağız yoksa farklı bir kapatma komutumu var saygılar.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
üstad technix hocam oldu ki telefonu garantiye göndermeklik durum oldu ben telefonun kilidini birinci aşamada fastboot flashing unlock
ikinci aşamada fastboot flashing unlock_critical ile açtım kapatırken ilk aşama- fastboot flashing oem lock -ikinci aşamada fastboot oem lock_critical komutların girerekmi kapatacağız yoksa farklı bir kapatma komutumu var saygılar.
Android tecrübem başlangıç seviyesinde. Baştan belirteyim. :)

2015 ve daha yeni cihazlarda boatloader kilidini kapatmak için fastboot flashing lock komutu kullanılıyormuş. Başka bir kod belirtilmemiş.

Kaynak:

Sonradan ekleme: XDA'da gördüğüm bir konuya göre, bootloader kilidini kapatmak için ilk olarak fastboot flashing lock_critical komutunun girilmesi gerekiyor ve tek başına yeterliymiş. Lock_critical'dan sonra lock komutu girilirse FAILED (remote: ' Device already : locked!') yani cihaz zaten kilitli uyarısı geliyormuş. Diğer yandan, sadece fastboot flashing lock komutunu girmek critical'i kilitlemiyormuş.

Kaynak:

Son düzenleme:

wquzun

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İlhami GÜVEN
Cihazım
xiaomi Mi a3
Meslek
emekli
Konular
3
ozaman hocam anladığım önce fastboot flashing lock girilip sonra fastboot flashing lock_Critical girilince kapanır sanırım inşallah ihtiyacımız olmazda

Son düzenleme:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
ozaman hocam anladığım önce fastboot flashing lock girilip sonra fastboot flashing lock_critical girilince kapanır sanırım inşallah ihtiyacımız olmazda
Önce fastboot flashing lock_critical
Sonra fastboot flashing lock

İkinci komutu girmeniz gerekmeyecek ama kontrol amaçlı bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
USB Hata Ayıklama modunda telefonunun ADB ve Fastboot sürücülerini yükleyemeyen arkadaşlar XiaoMiTool V2 adlı programı deneyebilirler.

İndirme linki: XiaoMiTool V2 Kolay Kurulum Aracı – Xiaomi Tools

Telefonunuzu "USB Hata Ayıklama" seçeneği aktifken "Dosya Aktarımı" moduna alıp bilgisayarda XiaoMiTool v2 programını açtığınızda otomatik olarak sürücüler yüklenmeye başlıyor ve karşınıza iki seçenekli bir pencere geliyor. "My devices work normally. I want to mod it." seçeneğini seçiniz. Bu sırada telefonunuzun ekranına "USB hata ayıklamaya izin verilsin mi?" sorusu gelecek. "Bu bilgisayara her zaman izin ver" seçeneğini işaretleyerek izin veriniz. Tanılama işlemi başlayacak ve ADB sürücüsü yüklenmiş olacaktır. Bilgisayarın aygıt yöneticisini açıp Android Phone > Android Composite ADB Interface yazıp yazmadığını kontrol ediniz. Cihazınız program ekranında görünmediyse "Search again" butonuna tıklayınız. Bağlantı sağlandıysa "Select" butonuna basınız ve bekleyiniz. Program, telefonunuz hakkında daha fazla bilgi toplamak ve fastboot sürücülerini yüklemek için telefonunuzu kapatıp fastboot modunda açacak ve ardından yeniden başlatacaktır. Telefonunuz normal bir şekilde açıldıktan sonra programı kapatabilirsiniz. ADB ve Fastboot sürücüleriniz yüklendi. Programın tanılama yapmaya devam etmesini isterseniz telefon açıldığında USB tercihlerinden Dosya Aktarımı modunu seçerek bağlantıyı devam ettirmeniz gerekiyor. Dosya aktarımı moduna almazsanız program ekranında "It seems your device is not connected." yazacaktır.

Program hakkında daha detaylı bilgi için: Rehber - XiaomiTool v2 ile Tüm Xiaomi Cihazlara Zahmetsiz Bootloader Unlock, TWRP, EU Rom, Global Rom ve Magisk Root Yükleme Resimli Anlatım

ADB ve fastboot komutlarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için cihazınızda USB Hata Ayıklama ve Dosya Aktarımı modunu açıp komut penceresi ekranında aşağıdaki komutları deneyebilirsiniz:

adb devices : Cihazınızın bağlı olup olmadığını gösterir. "List of devices attached" satırı altında "32b3499a0504 devices" gibi bir şey yazmalıdır.
adb reboot : Cihazınızı yeniden başlatır. Telefon normal bir şekilde açılır. Açıldıktan sonra telefonu yeniden Dosya Aktarımı moduna alınız.
adb reboot bootloader : Cihazınızı yeniden başlatıp fastboot moduna alır.

İPUCU: Fastboot modunda girilecek komutların başına adb yerine fastboot yazılıyor.

fastboot devices : Cihazınızın fastboot modunda bağlı olup olmadığını gösterir. Bilgisayarın aygıt yöneticisinde "Android Bootloader Interface" görünür.
fastboot getvar current-slot : Cihazınızın hangi slotta yüklü olduğunu gösterir. A veya B sonucu çıkar.
fastboot getvar anti : Anti-Rollback (ARB) kontrolü yapar. Sonuç "4" çıkarsa cihazınızda yazılım düşürülemez. Anti-Rollback hakkında bilgi edininiz.
fastboot oem device-info : Cihazınızın bootloader kilidi hakkında bilgi verir. "True" yazıyorsa açık, "False" yazıyorsa kapalı demektir.
fastboot reboot : Cihazınızı yeniden başlatır. Telefonunuz normal bir şekilde açılır.

Bu komutları sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyorsanız telefonunuzun ADB ve Fastboot sürücüleri sağlıklı bir şekilde yüklenmiş demektir.

Son düzenleme:

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
En güncel Xiaomi USB sürücüleri Xiaomi'nin "Mi Unlock" adlı programının klasörleri içerisinden de edinilebilir. XiaoMiTool gibi üçüncü parti programları kullanmak istemeyen arkadaşlar bu bilgiyi bir kenara not edebilir.

İşlem basamakları:

1- Öncelikle en güncel Mi Unlock programını indiriniz:

2- Dosyayı zip içerisinden çıkarınız. Çıkardığınız klasör içinde "driver" adlı bir klasör olacak. İçerisinde Windows 10-8-7-XP sürücüleri olduğunu göreceksiniz.

3- Telefonunuzda "Geliştirici Seçenekleri" menüsüne girip "USB Hata Ayıklama" modunu etkin hale getiriniz ve ardından telefonunuzu USB kabloyla bilgisayarınıza bağlayınız.

4- Kabloyu bağladıktan sonra telefon ekranında çıkan seçeneklerden "Dosya Aktarımı" seçeneğini seçiniz.

5- Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tıklayıp "Yönet" tıklayınız ve ardından "Aygıt Yöneticisi" tıklayınız. (Kısayol: Win + R >> devmgmt.msc)

6- Aygıt Yöneticisinde ADB Interface sürücüsünü bulunuz. Üzerinde sarı ünlem olması, sürücüsünün yüklenmediği veya uyumlu olmadığı anlamına gelir. Sağ klik yapıp "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" tıklayınız.

7- Gelen pencerede "Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara" seçeneğine tıklayınız.

8- Gelen pencerede "Gözat" butonuna tıklayıp "Mi Unlock" klasörünü hedef gösteriniz ve "Alt klasörlerle birlikte" seçeneği de işaretliyken "İleri" butonuna tıklayınız. Birkaç saniye içinde sürücü yazılımı güncellenecektir.

9- Bu sırada telefonun ekranını açıp "USB hata ayıklamasına izin verilsin mi?" sorusuna "Bu bilgisayardan her zaman izin ver" seçeneğini işaretleyerek izin veriniz.

10- "Android Composite ADB Interface" sürücü yazılımı başarıyla yüklendi.

Windows 8.1 işletim sisteminde tarafımca denenmiştir. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonu Fastboot moduna aldığımda "Android Bootloader Interface" sürücüsü de kendiliğinden yüklendi.

------------

Ekleme - 1:

Bilgisayarınızın Aygıt Yöneticisi'nde telefonunuzun "TP-Link Android Phone" olarak tanımlandığını görürseniz, düzeltmek için "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" > "Sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara" > "Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver" > "Tüm Aygıtları Göster" > İleri > "Disketi Var" > Gözat > "Mi Unlock klasörü içerisindeki Driver klasöründe bulunan "android_winusb.inf" adlı dosyayı seçiniz." > Tamam > İleri > İşlem tamam. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda artık "TP-Link Android Phone" değil "Android Phone" yazacaktır.

Ekleme -2:

Xiaomi tarafından hazırlanan "MIUI ROM Flashing Tool" adlı programı indirirseniz klasör içeriğinde tüm sürücü dosyalarını bulabilirsiniz.
Bu sürücüler içerisinde sadece USB sürücüleri değil; Qualcomm, MTK, Microsoft gibi diğer sürücüler de yer alıyor. Tam bir hazır paket.
Sürücü dosyalarını ..\MiFlash\Source\ThirdParty dizininde bulabilirsiniz. Hepsi de güncel.
Ancak bir kusuru var. USB sürücülerinde sadece Windows 10 sürücüsüne yer verilmiş. (MiFlash\Source\ThirdParty\Google\Driver)
Windows 8, 7 ve XP için, bu mesajın başındaki Mi Unlock programındaki sürücüleri kullanmanız gerekiyor.
Windows 10 kullanıcısı değilseniz iki programı da indirip sürücü klasörlerini bir klasörde toplamanız mantıklı olacaktır.

En güncel "MIUI ROM Flashing Tool" indirmek için tıklayınız:

Son düzenleme:
Üst Alt