Haber Xiaomi Mi 8 İçin Global Rom Yayınlandı [Android 9][Güncellendi] - [06.11.2018]

spike

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
cem
Cihazım
mi 8
Konular
9
Şöyle anlatayım. Diyelim saat 09:00. Ekranı kilitlediniz ve telefonu kenara bıraktınız. 09:01 de AOD saati değişiyor. 09:02 de değişiyor. 09:03 de değişiyor. Sonra bir dakika geçmesine rağmen saat 09:03 de kalıyor. Aradan 2-3 dakika geçtikten sonra AOD saati bir anda 09:06 oluyor. Bu süre zarfında telefonu hareketsiz bir zemine bırakıp hiç dokunmamanız gerekiyor.

Ben bu sorunun batarya optimizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü telefon şarjda iken saniyesi saniyesine AOD saati değişiyor. AOD saatini yöneten uygulamayı bulup pil tasarrufunu kapatırsak sorun düzelecek gibi.

Eğer yukarıdaki gibi bir problem yaşamıyorsanız belki farkında olmadan bir ayar yapmış olabilirsiniz. Standart ayarlar dışında yaptığınız bir ayar vs. varsa bizimle de paylaşırsanız biz de test ederiz.
Şöyle anlatayım. Diyelim saat 09:00. Ekranı kilitlediniz ve telefonu kenara bıraktınız. 09:01 de AOD saati değişiyor. 09:02 de değişiyor. 09:03 de değişiyor. Sonra bir dakika geçmesine rağmen saat 09:03 de kalıyor. Aradan 2-3 dakika geçtikten sonra AOD saati bir anda 09:06 oluyor. Bu süre zarfında telefonu hareketsiz bir zemine bırakıp hiç dokunmamanız gerekiyor.

Ben bu sorunun batarya optimizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü telefon şarjda iken saniyesi saniyesine AOD saati değişiyor. AOD saatini yöneten uygulamayı bulup pil tasarrufunu kapatırsak sorun düzelecek gibi.

Eğer yukarıdaki gibi bir problem yaşamıyorsanız belki farkında olmadan bir ayar yapmış olabilirsiniz. Standart ayarlar dışında yaptığınız bir ayar vs. varsa bizimle de paylaşırsanız biz de test ederiz.
11 dakika şarj yüzde 20 lerde denedim pc saatiyle ;paralel saniyeleri attı daha sonra yapabilir belki 11 dakika dikkat edebildiğimde hep 1 dakika olarak gitti;ama sanki bikere şöyle birşey yaptı(virus bizede bulaştı)))dün gece baktığımda aod saati iki ekran tık ekran kilitli iken saat aynı ama parmak iziyle ekranı açtığımda saat misal 2 dakka geri kalıp hemen attı gibi emin değilim ama sanki öyle gördüm,yada o an telefon açıkken olan ekrandaki saat normal 1 şekilde 1 dakka ilerledi gece uykuluydum tam emin değilim.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Çok yararlı bir konu fakat arkadaşlar neden yanlış anlamaya ve hemen köpürmeye bu kadar meyillisiniz ? Karşınızdaki anlamamış olabilir.Eksik veya hatalı okumuş olabilir. Unutmayın ki yazılarda yazılanlarla ağızdan çıkan cümlelerin bir birinden çok farkı vardır.. Demek istediğim yazıyı okurken siz hangi ruh halindeyseniz ona göre anlarsınız fakat yüz yüze konuşurken durum çok daha farklıdır. Bu tepki veren arkadaşlarımın biraz daha mülayim olmalarını rica ediyorum. Burda tek derdimiz vermiş olduğumuz paranın karşılığını maksimumda kullanabilmektir..
Yazı dili konuşmaya benzemiyor birbirini tanımayan kişiler siz li biz li konuşurşa sanal ortamda bir sorun olmaz zaten ama bak ..sen...tarzı 1.tekil şahış konuşulmaz ,burası kimsenin kendini kanıtlamaya çalıştığı bir yer değil,bilgi paylaşımı yapılan bir forum,karşımızdaki kimseninde kişiliği yaşını karakterini bilemeyiz,eksik yanlış bilebiliriz,biraz dikkat edersek sıkıntı omaz zaten.

Son düzenleme:

SwordsMan

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sefa
Cihazım
Mi 8
Konular
2
11 dakika şarj yüzde 20 lerde denedim pc saatiyle ;paralel saniyeleri attı daha sonra yapabilir belki 11 dakika dikkat edebildiğimde hep 1 dakika olarak gitti;ama sanki bikere şöyle birşey yaptı(virus bizede bulaştı)))dün gece baktığımda aod saati iki ekran tık ekran kilitli iken saat aynı ama parmak iziyle ekranı açtığımda saat misal 2 dakka geri kalıp hemen attı gibi emin değilim ama sanki öyle gördüm,yada o an telefon açıkken olan ekrandaki saat normal 1 şekilde 1 dakka ilerledi gece uykuluydum tam emin değilim.

Yazı dili konuşmaya benzemiyor birbirini tanımayan kişiler siz li biz li konuşurşa sanal ortamda bir sorun olmaz zaten ama bak ..sen...tarzı 1.tekil şahış konuşulmaz ,burası kimsenin kendini kanıtlamaya çalıştığı bir yer değil,bilgi paylaşımı yapılan bir forum,karşımızdaki kimseninde kişiliği yaşını karakterini bilemeyiz,eksik yanlış bilebiliriz,biraz dikkat edersek sıkıntı omaz zaten.

Teşekkürler hocam, 11 dk yeterli bir süre. Normalde dediğim gibi 2-3 dk. içinde geri kalmalar başlıyor.

efiltem

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zek
Cihazım
MI 8
Konular
8
İlk mesajlarımı açıp bakabilirsiniz. Ben kimseye durup dururken "Bak"... "Sen" falan diye konuşmadım.

Şimdi gelelim sizin birden ortaya çıkıp da benim neden 1.tekil şahıs konuşmaya başladığıma;

Bakın bu sizin cümleniz.

"bende aod saati sistem saatiyle aynı gösteriyor;nasıl aynı değil."

Mesela burdan ne anlamamız gerekiyor. Bu nasıl bi girizgah? Bende çalışıyor, ne demek çalışmıyor" nasıl çalışmaz diyorsunuz. Sizce bu uslüp normal mi? Sizin ekranınızın çalışıyor olması bizim aod bozuk dememizin aksini mi isptat etmiş oluyor? Yani anlatmak istediğim şu; siz direk olaya karşıdaki kişilerin yaşadığı sıkıntıları yok sayarak başlamışsınız. Gelelim diğer yazdığınıza;

"Bluetooth araba olayındada iphone 7 den x e geçenlerdede farklı sorunlar olabiliyordu,çok önemli sorunlar değil bence"

Soruyorum size, kime göre neye göre? Benim için büyük sorun olduğunu, zamanımın çoğunun yolda geçtiğini, ücretli spotfy üyeliğimin olduğunu belirtmişim. Boşuna her ay ödediğim ve telefonun bana sunmak zorunda oldupu bir durum sıkıntılı, çalışmıyor ve bu nasıl önemsiz olabiliyor? Bunun karar mercii siz olmamalısınız bence.

Diğer bir mesajınız;

"Her arabada sıkıntı yoksa sizin arabanızla telefonun uyumsuzluğu sonucu çıkabiliyor,pejo süren kişide sıkıntı olmayınca bu bir sorun teşkil etmiyor."

Bakın burda da hiçbir araştırma yapmadan, bilmeden, salt kendi yorumunuzla yine olaya dahil oluyorsunuz. Bu sıkıntı onlarca araçta var, belki de telefonu alan binlerce kişi de bu dertten muzdarip. Peugeut' da bu sorun yok diye neden benim arabamda sorun oluyor direk? Bu nasıl bir mantık? Size bakmanız için, araştırmanız için hem bu forumdaki hem de resmi forumdaki başlıkları yolluyorum ama bakmak gereği dahi duymuyorsunuz.

E ben de insanım sonuçta. Belli bir yerden sonra kelime seçimleri değişebiliyor. Bu durumdan dolayı şayet birileri kırıldıysa kusura bakmasın.

Ama lütfen rica ediyorum, hayatınızın her alanında ve her konuda lütfen bilgi sahibi olmadan, araştırmadan tam olarak öğrenmeden kesin ifadeler kullanmayın. Bunu kızarak aşağılayarak hakaret anlamında demiyorum tüm samimiyetimle söylüyorum. Buna kendim de dahilim.

Gereksiz uzun gibi oldu ama bazı rahatsız olan arkadaşlar olduğu ve sanki ben direk gerginlik yaratacak şekilde konuştuğum ifade edildiği için açıklamak gereği duydum. Niyetim gerginlik yaratmak falan değil. Tekrar söylüyorum kelimeler kırıcı olduysa kusura bakmasın kimse.

Bu da son mesajım bu rahatsızlık verici durumla ilgili.

Son düzenleme:

spike

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
cem
Cihazım
mi 8
Konular
9
iphone örneği vermemdeki maksat , okadar oturmuş ios istemi bile farklı bir iphone telefonda bluetooth sorun çıkartabiliyor bazı yönden,belli markalarda onu belirtmek için yazdım.ikincisi "bende aod saati sistem saatiyle aynı gösteriyor;nasıl aynı değil. ;bu yazdığımda sizin yazdıklarınıza ters üslup değil bende niye olmuyor ilginç anlamı çıkarılabilir..Buarada ingilizce forumada göz gezgirdim genelde wolswagen gurubu,her arabada sorun varsa anlarımda belirli arabalarda olunca yazılım uyum sorunu gözüküyor;başka açıklaması olamaz gibi..Sonuçta güncellenen bir sistem telefon yazılımı düzelebileceğini umuyorum. Sorunsuz hiç bir telefon yok şuan için zaten;ufak tefek her telefonda sorun çıkabiliyor.. Buarada çentik bildirim;ikon bunlarla ilgili tek bir yazı yazmadım ;diğer arkadaş yazmış;ya benimle karıştırdınız yada ortaya yazdınız hepsini...

Teşekkürler hocam, 11 dk yeterli bir süre. Normalde dediğim gibi 2-3 dk. içinde geri kalmalar başlıyor.
Rica ederim. Dediğim gibi bilgisayar başındayım tel masada windows saatiyle aynı şekilde atıyor mi8 aod ekranı.dahan uzun sürede ne yapar bilemeyiz tabiki.

efiltem

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zek
Cihazım
MI 8
Konular
8
O geneldi aslında evet. Ama sizinki gibi olmuş. Neyse ben zaten kelimelerin ifade edilişi ile ilgili kendime düşen şeyleri söyledim. Mesajlardaki ifadeler yanlış anlaşılmaya müsait olabiliyor. O yüzden kırıcı olduysa kusura bakılmasın.

Ama aod sorunlu genel olarak. :) hatta şöyle saçma bir şey daha keşfettim. Normalde aod ekranında sadece cevapsız çağrı ve mesaj ikonu gözüküyor. Whatsaptan mesaj gelince gözükmüyordu. Fakat whatsaptan cevapsız arama yaptığınızda whatsappın da ikonu gözüküyor. Yine whatsaptan cevapsız görüntülü arama yapıldığında yine ikon gözüküyor. Ama mesaj geldiğinde gözükmüyor.

Bu durumdan çıkarılan sonuç ise aod'un 3.parti uygulamaların ikonlarını göstermediği ifadesi yanlış oluyor. Hatta ve hatta massenger ikonu dahi çıkıyor.

Betada sorun çözülmüş diyorlar. Stable'da işk güncellemede gelir diye tahmin ediyorum. Gelmezse artık ben de betaya geçeceğim. En azından belki bluetooth sıkıntısı orda çözülmüş olabilir. Çünkü mi mix2ste düzeltmişler. Ha burdan da şu çıkıyor yine ortaya. Eğer mi mix2s in bluetoothu önceki sürümde sıkıntı çıkarıp da 10.0.4.0da çözlüyorsa demek ki bouetoothun takılması da arabayla ilgili sorun değil aksine xiaominin eskiye dönük bt 4.0, .4.2 sürümleri ile ilgili bluetooth stack problemi vardı demek.

Son düzenleme:

spike

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
Adım
cem
Cihazım
mi 8
Konular
9
Ek olarak şunu söyleyebilirim aod ekranında normal mesaj bilidirimide geliyor;aod ekranında bazı istikrarsızlıklar var gibi;zamanla çözülür gibi,ilk xiaomi telefonum mi8 bazı sıkıntılar olsada sürekli güncellenmesi güzel,android 9 heyecanla bekliyorum,heleki mi mix 3 kamera yazılımı yakın zamanda gelirse tadından yenmez.. Bendede aod ekranına whats up ikonu gelmişti dikkat etmemiştim sonra gelmedi demekki cevapsız whats up aramasıymış. Sonuç olarak gereksiz gerginlik tatlıya bağlandıysa telefonla ilgili paylaşımlara devam.

SwordsMan

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Sefa
Cihazım
Mi 8
Konular
2
O geneldi aslında evet. Ama sizinki gibi olmuş. Neyse ben zaten kelimelerin ifade edilişi ile ilgili kendime düşen şeyleri söyledim. Mesajlardaki ifadeler yanlış anlaşılmaya müsait olabiliyor. O yüzden kırıcı olduysa kusura bakılmasın.

Ama aod sorunlu genel olarak. :) hatta şöyle saçma bir şey daha keşfettim. Normalde aod ekranında sadece cevapsız çağrı ve mesaj ikonu gözüküyor. Whatsaptan mesaj gelince gözükmüyordu. Fakat whatsaptan cevapsız arama yaptığınızda whatsappın da ikonu gözüküyor. Yine whatsaptan cevapsız görüntülü arama yapıldığında yine ikon gözüküyor. Ama mesaj geldiğinde gözükmüyor.

Bu durumdan çıkarılan sonuç ise aod'un 3.parti uygulamaların ikonlarını göstermediği ifadesi yanlış oluyor. Hatta ve hatta massenger ikonu dahi çıkıyor.

Betada sorun çözülmüş diyorlar. Stable'da işk güncellemede gelir diye tahmin ediyorum. Gelmezse artık ben de betaya geçeceğim. En azından belki bluetooth sıkıntısı orda çözülmüş olabilir. Çünkü mi mix2ste düzeltmişler. Ha burdan da şu çıkıyor yine ortaya. Eğer mi mix2s in bluetoothu önceki sürümde sıkıntı çıkarıp da 10.0.4.0da çözlüyorsa demek ki bouetoothun takılması da arabayla ilgili sorun değil aksine xiaominin eskiye dönük bt 4.0, .4.2 sürümleri ile ilgili bluetooth stack problemi vardı demek.

9.6 sürümünde whatsapp mesajı geldiğinde de AOD'de ikon gözüküyordu, 10 sürümünde bozdular. Ama bu da yeterli değil tabi. Olması gereken tüm uygulamaların bildirim ikonlarının AOD'de görünmesi.

Çveneburi

Premium Üye
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Xiaomi 14 Pro
Meslek
Private Driver
Konular
39
Merhaba global stabilden betaya geçiş yapmıştım ram kullanımı sol çentik bildirimi vs gerçekten iyiydi fakat ibb cep trafik programını açmadığı için geri dönüş yaptım global stabile. Aynı sorunu yaşayan var mıydı yeni 8.11.8 global beta güncellemesi geldi mi acaba belki orada sorun düzelmiştir diye soruyorum.

efiltem

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Zek
Cihazım
MI 8
Konular
8
Merhaba global stabilden betaya geçiş yapmıştım ram kullanımı sol çentik bildirimi vs gerçekten iyiydi fakat ibb cep trafik programını açmadığı için geri dönüş yaptım global stabile. Aynı sorunu yaşayan var mıydı yeni 8.11.8 global beta güncellemesi geldi mi acaba belki orada sorun düzelmiştir diye soruyorum.

Betadan stabile tekrar nasıl dönüş yaptınız? Stabil android 8, beta da 9 olduğu için dönüş yapılamıyor denmişti diye hatırlıyorum.

Şimdi bende 10.0.3.0 stabil yüklü. Ayarlar/Telefon hakkında/Sistem güncellemesi/üç nokta üzerinden stabilden direk kasım beta güncellemesine ve tekrardan kasım beta güncellemesinden global stabile üç nokta üzeründen sorunsuz geçebiliyor muyum?

Çveneburi

Premium Üye
Premium Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Mustafa
Cihazım
Xiaomi 14 Pro
Meslek
Private Driver
Konular
39
Betadan stabile tekrar nasıl dönüş yaptınız? Stabil android 8, beta da 9 olduğu için dönüş yapılamıyor denmişti diye hatırlıyorum.

Şimdi bende 10.0.3.0 stabil yüklü. Ayarlar/Telefon hakkında/Sistem güncellemesi/üç nokta üzerinden stabilden direk kasım beta güncellemesine ve tekrardan kasım beta güncellemesinden global stabile üç nokta üzeründen sorunsuz geçebiliyor muyum?

Ben de telefona yazılımı atıp geçiş yapamadım kabul etmedi. 10.0.3.0 stabilden 8.10.25 betaya mi flash ile geçtim sonra otomatik güncellemelerle 8.11.2 oldu. Bazı programlar çalışmayınca da 8.11.2 betadan 10.0.2.0 stabile de mi flash ile yapamadım ama xiaomi tool ile sorunsuz geçiş yaptım ve kendisi güncelleme yaptı şu an 10.0.3.0 dayım. Geri dönüş yaparken korkmadım değil açıkçası ama antiroolback puanım 1 olduğu için yapabildim sanırım

Üst Alt