Rehber Xiaomi cihazlarda Anti Rollback kontrolü nasıl yapılır

exatonix

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Exa
Cihazım
RDM Note 6 Pro
Meslek
Öğretmen,Şair
Konular
0
yani sistem anti kodu esit veya buyuk ise sorun yok asaisi ise soft ya da hard brick olur demis.gayet iyi anlatim.ama noob kullanicilar denemesin.

TheNorth

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
TheNorth
Cihazım
Redmi Note 6Pro
Konular
1
Maalesef benim Redmi Note 6 Pro'da Antirollback:4 çıktı.

Sorum şu.Telefona twrp yükledikten sonra custom rom veya eu rom kursam sıkıntı olurmu?

Şu an Global 10.2.2.0 romdayım.

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Hocam burda cihazda anti rollback var mı yok mu onu anlayabikiyoruz sadece sanrım. Antri rollback varsa (ki yayınlanan listede mi8 de var diyor) birşey yapamaz mıyız? Konuda son maddede şöyle yazıyor;

"4. Bu numara (#), cihazınızda flaş yapmak istediğiniz MIUI ROM geri alma (Anti) işaretleyicidir.
Bu numara, 1'inci işlemde cihazınızda "fastboot getvar anti" kodu ile bulduğunuzdan daha büyük veya ona eşitse, Romu cihazınıza Twrp veya MiFlash ile sorunsuz kurabilirsiniz.
Eğer bu sayı cihazınızda bulduğunuzdan daha azsa, ROM'u TWRP Recovery'den flaş yapmayın. Çünkü sadece cihazınızda Brick ile sonlanacaksınız."

E bu durumda bende çıkan numara birinci işlemde yapılandan küçükse rom kuramayacak mıyım?

Cevabınız için çok teşekkür ederim

ClassiCTR

▂▃▅▆▇██▇▆▅▃▂
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Mi 9T [Davinci]
Konular
181
Hocam burda cihazda anti rollback var mı yok mu onu anlayabikiyoruz sadece sanrım. Antri rollback varsa (ki yayınlanan listede mi8 de var diyor) birşey yapamaz mıyız? Konuda son maddede şöyle yazıyor;

"4. Bu numara (#), cihazınızda flaş yapmak istediğiniz MIUI ROM geri alma (Anti) işaretleyicidir.
Bu numara, 1'inci işlemde cihazınızda "fastboot getvar anti" kodu ile bulduğunuzdan daha büyük veya ona eşitse, Romu cihazınıza Twrp veya MiFlash ile sorunsuz kurabilirsiniz.
Eğer bu sayı cihazınızda bulduğunuzdan daha azsa, ROM'u TWRP Recovery'den flaş yapmayın. Çünkü sadece cihazınızda Brick ile sonlanacaksınız."

E bu durumda bende çıkan numara birinci işlemde yapılandan küçükse rom kuramayacak mıyım?

Cevabınız için çok teşekkür ederim
Bura da defalarca yazdım. Sürüm düşürme sıkıntılı. Eğer siz sürekli yeni güncellemeleri yaparsanız elbette ki sıkıntı olmayacaktır. Ama ben bu güncellemeyi beğenmedim miui9 a geri dönecem, pie yi sevmedim oreo ya dönecem derseniz dikkatli olmanız gerekiyor

gokbrk2

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
Konular
29
Bura da defalarca yazdım. Sürüm düşürme sıkıntılı. Eğer siz sürekli yeni güncellemeleri yaparsanız elbette ki sıkıntı olmayacaktır. Ama ben bu güncellemeyi beğenmedim miui9 a geri dönecem, pie yi sevmedim oreo ya dönecem derseniz dikkatli olmanız gerekiyor

Evet bunu biliyorum. Ama benim sıkıntım rom değiştirme olayında. Şöyle sorayım o zaman şuanda global stabil romu kullanıyorum. Yani miui 10 ve Android 9 kullanıyorum. Miui 10 ve Android 9 romlar arasında geçiş yapabilir miyim? Şuan eu beta romun güncel versiyonuna gönül rahatlığıyla geçebilir miyim?

muglas

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Muhammet
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
16
Arkadaşlar Xiominin sitesinde yaptığı
Kod:
ROM'u güncellemeden veya güncellemeden önce, ÇOK önemli bir şey var .

1. Çin pazarı için üretilen Xiaomi Telefonları MIUI Global ROM'u çalıştıramaz.
2. Global pazarlar için üretilen Xiaomi Telefonları MIUI Çin ROM'unu çalıştıramaz.

Resmi veya yetkili satış kanalları aracılığıyla Xiaomi Telefonları satın almanızı ve yanıp sönmeden veya güncellemeden önce sistem bilgisini iki kez kontrol etmenizi öneririz.

Anlayışın için teşekkürler.
Bu duyurudan sonra bazı geliştiricilerde Anti-Rollback cihazlarının artacağı konusunda kuşkular başlamış ve sürekli güncelleme yapan kullanıcılar(Özellikle Resmi sürüm kullanıcıları) Anti-Rollback a düşmeden önce alınabilecek önlemleri ve cihaza güncelleme yapmadan önce mutlaka aşağıdaki işlemleri yapmayı tavsite etmişler.

1. İlk olarak bu işlemi yapıyoruz.

• Bilgisayarda ADB sürücüleri yüklü olmalı
  • Telefonu fastboot moduna alıyoruz(Cihazı kapalıyken ses kısma+güç tuşu).
  • Telefonumuzu bilgisayara bağlıyoruz. Usb girişlerinden mümkünse usb 2.0 yani siyah olana bağlayalım
  • Bilgisayarımızdan komut sistemini çalıştırıyoruz(shift+sol klick veya başlat çalıştıra "cmd" komutunu yazıyoruz)
  • Açılan pencereye "fastboot devices" yazıyoruz. Sürücülerimizin yüklü olup olmadığını anlamak için
    • Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Sonra "fastboot getvar anti" komutunu giriyoruz.
  • Eğer böyle bir ekran gelirse ve "anti: 4" görürseniz cihazınız malesef Anti rollback.
  • "anti: 3" görürseniz cihazınız normal
  • "anti: 2" de birkaç forumda normal olarak görülmüş
  • Eğer herhangi bir sayı göremezseniz cihazımız yine normaldir
2. işleme devam ediyoruz
1. Cihaz modelinize uygun yeni güncellemeyi indirin. Örneğin 8.9.6 sürümündesiniz ve 8.9.13 sürümüne geçeceksiniz. 8.8.9 sürümünde iken yukarıdaki 1. numaralı işlemi yapıyorsunuz. Sonra resmi siteden 8.9.13 ü ( kararlı yüklicekseniz stabil versiyonu, beta ise developer versiyonu) indirip aşağıdaki işlemlere devam edeceksiniz

2. İndirdiğiniz Romu zipten çıkarıp flash all.bat dosyasını Notepad++ gibi bir metin düzenleyicisi ile açın.(Sadece flash all.bat dosyasını da çıkarabilirsiniz)

3. Açtığınız dosya içinde bu kodu aratın
Kod:
set CURRENT_ANTI_VER=#

Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

4. Bu numara (#), cihazınızda flaş yapmak istediğiniz MIUI ROM geri alma (Anti) işaretleyicidir.
Eğer bu sayı cihazınızda bulduğunuzdan daha azsa, ROM'u TWRP Recovery'den flaş yapmayın. Çünkü sadece cihazınızda Brick ile sonlanacaksınız.

bı hata alıyorum cmd de "
Microsoft Windows [Version 10.0.17134.706]
(c) 2018 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Users\NOVARIUM>fastboot devices
'fastboot' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

C:\Users\NOVARIUM>"

ClassiCTR

▂▃▅▆▇██▇▆▅▃▂
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Mi 9T [Davinci]
Konular
181
bı hata alıyorum cmd de "
Microsoft Windows [Version 10.0.17134.706]
(c) 2018 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır.

C:\Users\NOVARIUM>fastboot devices
'fastboot' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

C:\Users\NOVARIUM>"
Driverler yüklü değil gibi. Adb sürücülerini yükleyin öncelikle

muglas

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Muhammet
Cihazım
Mi 8 SE
Konular
16
Driverler yüklü değil gibi. Adb sürücülerini yükleyin öncelikle
yok suan yaptım adb dosyasını cmd ıle calıstırmıyomusum suan oldu "
C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot>fastboot getvar anti
anti: 1
finished. total time: 0.001s"
bu sekılde sımdı ben twrp ıle yazılımı sılsem eskıye donsem olurmu veya nasıl yapacagım mı flash toll ılemı yapayım

ClassiCTR

▂▃▅▆▇██▇▆▅▃▂
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Mi 9T [Davinci]
Konular
181
yok suan yaptım adb dosyasını cmd ıle calıstırmıyomusum suan oldu "
C:\Program Files (x86)\Minimal ADB and Fastboot>fastboot getvar anti
anti: 1
finished. total time: 0.001s"
bu sekılde sımdı ben twrp ıle yazılımı sılsem eskıye donsem olurmu veya nasıl yapacagım mı flash toll ılemı yapayım
Farketmez nasıl isterseniz size kalmış

Üst Alt