Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
TWRP, data/media/0/TWRP klasörünü full wipe yaptığımızda siler mi ? Orası yedek alma yeri ben oraya kendi dosyalarımı atsam örnek pc veya otg yoksa, full wipe gerektiren bir rom dosyasını içine atsam wipelardan sonra rom dosyası içinde kalır mı silinir mi ? Eğer olursa efsane olur ;) Teşekkürler..
Maalesef. Böyle bir şey mümkün değil. Ancak cihazınız SD kart destekliyorsa bu sizin için bir avantaj olabilir. Full wipe ile cihazınızı tamamen temizliyorsunuz. Bu nedenle TWRP klasörüde dahil hiç bir klasör/dosya bu şekilde saklanamaz.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Pixel experience rom kurarken hangi wipe seçeneklerini uygulamalıyım?

Bütün wipeleri yaparak ve Rom kaynağınızın/Geliştiricinizin yükleme talimatlarına uyarak yükleme yapabilirsiniz.

Rom taban farklılığında cihaz Vendor ve Frimware partisyonlarıda temizlenmekte ve bu partisyonların yüklenmesi çoğu zaman harici olarak son kullanıcının kendisinin yüklemesi talep edilebiliyor.

Rom değişikliğinizde mutlaka size sunulan direktiflere göre yükleme yapınız.

meczuupx

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Can
Cihazım
Mi 10
Konular
0
Wipe kısmında system seçeneği çıkmıyor acaba neden olabilir ?

ademacar

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Adem
Cihazım
Mi 11T PRO
Meslek
makine mühendisi
Konular
14
merhaba telefonumu satacağım ama imai gitmesini istemiyorum hersey sıfırlansın imai kalsın TWRPde hangilerini seçmeliyim??

@realycex

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi 9 SE 128/6
Konular
16
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek

Görsel 3

Görsel 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-1

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-2

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-3

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-4

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-5

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-6

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Görsel 1

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek

Görsel 3

Görsel 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-1

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-2

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-3

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez

Görsel 3-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-4

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez

Görsel 3-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-5

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-6

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Hocam öncelikle ellerinize sağlık. Gerçekten de açıklayıcı bir rehber olmuş. Cihazımda root var roota göre ekstra bir işlem gerekiyor mu? Gelen güncellemeyi yapmak istiyorum ve twrp dosyalarım gizlendiği için format data yapacağım. Daha önce hiç rom kurmadım. TWRP üzerinden reset de atmadım, hangi işlemi gerçeklerştirmem gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Hocam öncelikle ellerinize sağlık. Gerçekten de açıklayıcı bir rehber olmuş. Cihazımda root var roota göre ekstra bir işlem gerekiyor mu? Gelen güncellemeyi yapmak istiyorum ve twrp dosyalarım gizlendiği için format data yapacağım. Daha önce hiç rom kurmadım. TWRP üzerinden reset de atmadım, hangi işlemi gerçeklerştirmem gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme nasıl yapılır ?

Temiz kurulum nasıl yapılır ?

@realycex

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
Furkan
Cihazım
Mi 9 SE 128/6
Konular
16
Güncelleme nasıl yapılır ?

Temiz kurulum nasıl yapılır ?

Stoya hocam teşekkürler.

eminordueri

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emin
Cihazım
Poco X3 GT
Konular
18
merhaba,

Eu betadan eu kararlıya güncelleyici üzerinden geçiş yaptım.

şuan cihaz açılıyor ana ekran falan herşey geliyor 5 10 saniye sonra cihaz yeniden başlayıp recoverye giriyor.

wipe dallvik,cache ve system yaptım. yeniden romu flasladım ama yine aynı.

aşağıdaki görseldeki açıklamaya göre sorun olmaması gerekli.

Rom aynı tabanda aynı miui sürümü.

neden olabilir bu hata cihazı sıfırlamadan düzeltmek istiyorum.

verilerimi yedeklemedim.

saygılar

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Merhaba. Beta ve kararlı romlar aynı tabaan değildir. Belki orada anlatımda bir eksiklik olmuştur. Eğer cihaz açılıyorsa twrp üzerinden cihazınızı MTP olarak pc ye bağlayın ve dosyalarınızı y3dekleyin. Veya eski eu beta romunuuzu yeniden yükleyerek yedekleri izi alın.

Rom işlerinde anahtar nokta yedeğinizi değişimlere önce pc ye çekmektir.

Kolaylıklar dilerim.

Mutiix

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Mustafa
Cihazım
note 9 s
Konular
0
ilk secenegi yaptım wipe/ format data miui logosunda kaldı yardım edermisiniz