Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

MrC61

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Meriç
Cihazım
Mi 5s Plus
Konular
0
Cevapları görmemişim arkadaşlar kusura bakmayın şimdi gördüm. Oradan bakıp halledeceğim, takıldım yer olursa o zaman yazarım.. Rahatsızlıktan dolayı özür dilerim :)

Jcoder

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Nurhan
Cihazım
Redmi Note 8
Meslek
Öğrenci
Konular
2
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek

Görsel 3

Görsel 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-1

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-2

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-3

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-4

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-5

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-6

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Hocam merhaba cihazım redmi note 8.İçindeki fotoğrafları aldıktan sonra twrp ile format atmak istedim.Sizin bu paylaşımınızı göremeden internette herhangi bir kaynaktan adımları takip edip format atmaya çalıştım ve system has been destroyed oldu cihazım.Cihaza önceden imei repair yapılmıştı ve unlocked idi.Global stable bir rom yüklersem düzelir mi?

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Hocam merhaba cihazım redmi note 8.İçindeki fotoğrafları aldıktan sonra twrp ile format atmak istedim.Sizin bu paylaşımınızı göremeden internette herhangi bir kaynaktan adımları takip edip format atmaya çalıştım ve system has been destroyed oldu cihazım.Cihaza önceden imei repair yapılmıştı ve unlocked idi.Global stable bir rom yüklersem düzelir mi?
Merhaba mi flash ile rom yükleyebilirisiniz

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
WİPE SYSTEM SEÇİP SİLERSEK TELEFON TEKRAR ÜZERİNDE YÜKLÜ OLAN ROM LA MI ÇALIŞIR YOKSA İLK GÜNKİ GELDİĞİ ROMLA MI ÇALIŞIR BİR SORUN OLURSA NE YAPMAYILIYIM
Wipe sistem seçip işlemi yaparsanız cihaz açılmaz.. Tekrar rom kurmanız gerekir.

denene123

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ekim Ersoy
Cihazım
Redmi Note 9S
Konular
4
Keşke sadece her birinin ne işe yardını söyleseydiniz. Data kısmını sildim ve telefon sıfırlandı. Yeniden kurulum yapdım. Herşeyi en başdan indirmek can sıkıcı oldu. Ama dosyalarım ( resim,video,indirmelerim ) silinmedi. Böyle toplu şekilde seçip anlatınca kafa karışıklığı oluyor. Neyin neyi sildini tam olarak anlayamıyorsun. :|

Slymngvn

MIUI özgürlüktür :)
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Guven
Cihazım
Redmi K60
Konular
35
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Görsel 1

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek

Görsel 3

Görsel 3

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-1

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-2

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-3

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez

Görsel 3-3

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-4

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez

Görsel 3-4

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-5

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Görsel 3-6

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Selamun aleykum hocam emegine eline saglik.hayrli ramazanlar

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
Keşke sadece her birinin ne işe yardını söyleseydiniz. Data kısmını sildim ve telefon sıfırlandı. Yeniden kurulum yapdım. Herşeyi en başdan indirmek can sıkıcı oldu. Ama dosyalarım ( resim,video,indirmelerim ) silinmedi. Böyle toplu şekilde seçip anlatınca kafa karışıklığı oluyor. Neyin neyi sildini tam olarak anlayamıyorsun. :|

Merhaba.
Konunun ayrıntılı olarak açıklamasını yapmaya çalıştım. Her seçeneğin ne ile sonuçlanacağını altında özellikle belirttim zannediyorum.

Durumunuz ilgili görsel alıntısı

Görsel 3-3
tR6.png
EN6.png

Görsel 3-3​
şeklinde yer almaktadır.

Yaşadığınız durum için üzgünüm.
Her deneyim bize yeni bilgiler kazandırıyor.
Şu halde yaşamış olduğunuz deneyim ile ilerideki çalışmalarınızda daha deneyimli olacağınız kanısındayım.

Kolaylıklar dilerim.

Hayri35

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hayri
Cihazım
Mi 9 SE
Konular
1
Yanlışlıkla twrp-wipe seçeneğiyle telefondaki fotoğraf-videoları silmiş bulundum. Acaba verileri kurtarabilme şansım varmıdır ?

hasanjack504

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
mustafa
Cihazım
note 7
Konular
1
Selam aleyküm twrp de şifre var işlem yapamıyorum
1.twrpden wipe data yapılınca yüklü olan rom silinirmi
2.Twrp ile magisk kurduktan sonra twrp neden şifre istiyor
Saygılar

Pektaş_27

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
pkts0227@gma
Cihazım
pkts0227@gmail.
Konular
3
twrp yi nasıl indirebilir ve cihaza kurabilirim ?

Üst Alt