Rehber TWRP Temizle/Wipe Seçenekleri Kullanımı (Görsel Ekli)

Casper48

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Ramil
Cihazım
Redmi Note 7
Konular
7
Merhaba Arkadaşlar Cihaz Redmi note 7. Cihaz Fastboot yazıb kalmış usb bilgisayara baglanmyor şarj olmyor.Yardım lutven
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Merhaba Arkadaşlar Cihaz Redmi note 7. Cihaz Fastboot yazıb kalmış usb bilgisayara baglanmyor şarj olmyor.Yardım lutven

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Cihazınız "brick" olmuş. Yardım sayfalarına yazabilirsiniz, bu başlıktaki konu farklı.

tasamek

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mehmet
Cihazım
mi4s mipad mi6
Meslek
teknisyen
Konular
50
Pegasus hocam emeğinize sağlık ayrıntılı ve açıklayıcı şekilde benim gibi detaycı kişiler için
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Görsel 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2​

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız​

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek​

Görsel 3​

Görsel 3​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-1​

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.​

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.​

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-2​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2​

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-3​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-3​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-4​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Telefondan İşletim Sistemi yani Rom ve Rom ile birlikte Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Uygulama verileri, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
  • Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez
  • Bu tip bir Temizlik İle Telefonumuza istediğimiz Tabanlı herhangi bir Rom’u Yükleyebiliriz...(RR, AEX, Miui, Epic, MiuiPro v.s)
  • Kurulum Sonrası aynı tabana ait “Veri(Data)” yedeğimiz yok ise tüm uygulama ve ayarlarını yeniden yükleyecek ve yapılandıracağız.
  • Telefon ilk Kurulum ekranı ile açılacağından ilk açılış biraz uzun sürecektir.

Görsel 3-4​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-5​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5​

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-6​

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
bir çalışma olmuş
Birşey sorayım görsel 3.2 yöntemini kullanarak bir alt rom sürümü yüklemeyi düşünüyorum magisk yüklü bu silinirmi silinirse ne yapmam gerekiyor teşekkürler

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104
Pegasus hocam emeğinize sağlık ayrıntılı ve açıklayıcı şekilde benim gibi detaycı kişiler için
bir çalışma olmuş
Birşey sorayım görsel 3.2 yöntemini kullanarak bir alt rom sürümü yüklemeyi düşünüyorum magisk yüklü bu silinirmi silinirse ne yapmam gerekiyor teşekkürler

Her rom yüklemesinde/güncellemesinde rom yükleme işlemi bittiğinde twrp ana ekrana gelip mutlaka Magisk (root) yüklemesi yapmanız gerekir....

MIUI tabanlı rom değişikliklerinde bu yönetimi kullanın...

hasanusluoğlu

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Hasan
Cihazım
Mi9 Lite / Mi5s
Konular
31
Her rom yüklemesinde/güncellemesinde rom yükleme işlemi bittiğinde twrp ana ekrana gelip mutlaka Magisk (root) yüklemesi yapmanız gerekir....

MIUI tabanlı rom değişikliklerinde bu yönetimi kullanın...

4 yıldır hiç Magisk yüklemedim hocam her hafta günc.yapıyorum son 7 ay hariç son 7 ayda da 4,5 Masik rom yükledim hiç Magisk yüklemedim

Stoya

Süper Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
SERDAR
Cihazım
POCO X3 NFC
Meslek
Ev Erkeği
Konular
104

serhatdaggec

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
SMS Onaylı
Adım
serhat
Cihazım
mi 9se
Konular
10
beyler format data yes yapınca rom tamamen silinmiyormuydu bende mi8se var sadece foırmat atacagım rom kurmak istemiyorum hangisini yapmalıyım format data yes yapınca herşeyi siliyor diye duymuştum rom kurmam gerek demişlerdi

Pegasus__

..::FreeDoom::..
Emekli Yönetici
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ömer
Cihazım
Mi 9T - Davinci
Konular
50
beyler format data yes yapınca rom tamamen silinmiyormuydu bende mi8se var sadece foırmat atacagım rom kurmak istemiyorum hangisini yapmalıyım format data yes yapınca herşeyi siliyor diye duymuştum rom kurmam gerek demişlerdi

cihaz içeriğinin tamaını siler. Rom silinmez. herşey yeniden kurulup yapılandırılacak. Bir nevi fabrika ayarları denebilir. Kolay gelsin

meantony

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
Adım
Berkay
Cihazım
Redmi Note 6Pro
Konular
15
TWRP Temizle (Wipe) Seçenekleri Rehberi

Merhaba Arkadaşlar

Bu Rehber çoğumuzun severek kullandığı ve rom root işleri le uğraşan arkadaşların olmazsa olmazı olan TWRP adlı Costum Recovery (Düzenlenmiş Kurtarma) aracında cihaz temizleme (Device Wipe) araçları ve seçenekleri hakkında olacaktır.

Görsel 1

Öncelikle TWRP ana menüsünde "Temizle /Wipe" seçeneklerine nereden girildiğine bakalım.

Görsel 1

Görsel 2

Temizle (wipe) menüsünde karşımıza gelen seçenekler şöyle olacaktır

Görsel2

Bu seçenekler arasından aşağıdaki şekilde seçersek

Görsel 2-1
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Görsel 2-2​

Şöyle bir ekran ile karşılaşırız​

Bu ekranda “Evet” veya “Yes” seçeneğini uygularsak​

1-Sistemimiz telefonu elimize aldığımız ilk gün ki gibi temizlenir. (İşletim Sistemi Temizlenir)
2-Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları SİLİNECEKTİR!!!
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), SİLİNECEKTİR!!!
(yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.

4-Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez.
5-Telefonumuza bir şey yüklemeden yeniden açabiliriz.
. . : : DİKKATLİ OLUN : : . .

Görsel 2-2​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Aşşağıdaki gibi “Gelişmiş Temizlik” “Advanced Wipe”Seçeneğini Seçersek​

Görsel 3​

Görsel 3​

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-1​

Karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir.​

Sırasıyla anlatmaya devam edelim.​

İlk Olarak
Aşağıdaki Dalvik ve Cache seçeneklerini seçersek Olacaklar Şunlardır​

1-Sistem üzerinde bulunan Ön bellek ve temp dosyaları silinir
2- Uygulamaların ön belleği ve çöp dosyaları silinir
3- Telefonumuz daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı çalışır bir vaziyette açılır.
4- Arada bir yapmak cihaz açısından faydalı olacaktır.
5-Sistem üzerinde değişiklik yapmadığından herhangi bir veri kaybı yaşanmadan sistem açılacaktır.

Görsel 3-1​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-2​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek ve Sistem seçilirse olacaklar​

1-Bu işlem ile Telefonumuzun İşletim Sistemini (Operating System) Yani “Rom” silmiş oluyoruz.
2-Verilerimiz güvende: Telefonumuzda Kayıtlı Rehber, Hesaplar, Mesajlar, Uygulamalar, Ayarlar, Arama Kayıtları Silinmez
3-Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez
4 Bu Seçenekler ile telefonumuzdan sildiğimiz Rom yerine:
  • Aynı Romu (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Güncellemesi (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Alt sürümü (Tam Zip Rom Paketi)
  • Aynı Rom’un Costum Halini (Tam Zip Rom Paketi) Yükleyebiliriz
5- Dikkat Yüklenecek Rom Paketi Aynı Tabanda olmalı
Örnk: Miui Sürümünü sildiysek tekrar Miui Sürüm Rom Yüklemeliyiz.

Görsel 3-2​

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-3​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem ve Data seçilirse olacaklar​

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı), Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) Silinmez

Görsel 3-3​

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-4​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data ve Dahili Depolama seçilirse olacaklar​

• Yerel depolama(Telefon Depolama Alanı) (yani şahsi Dosyalarımız, Müziklerimiz, Belgelerimiz vs.) SİLİNECEKTİR!!!
  • TELEFONDA SİZE AİT HİÇ BİR ŞEY KALMAYACAKTIR!!!
  • Harici Depolama (hafıza Kartı) ve Bağlı Usb-Otg cihazları Silinmez

Görsel 3-4​

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-5​

Aşağıdaki gibi Dalvik, Önbellek, Sistem, Data, Dahili Depolama ve USB-OTG seçilirse olacaklar​

• Bir üstteki maddeye ek olarak bağlı depolama cihazınız varsa (flash Bellek, dışarıdan takılı Hafıza kartı, Taşınabilir HDD) içeriği silinecek ve cihazınız formatlanacaktır.

Görsel 3-5​

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

Görsel 3-6​

Birde bu görsellerde olmayan fakat “Hafıza Kartı Destekli” cihazlarda yeralan “Harici Bellek (External Storge)” seçeneği seçilirse cihaz içinde takılı olan Hafıza kartı Formatlanır.

Umarım faydalı olur

Made by Pegasus
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Katkılarından Dolayı

Skorpi Mkalkan21 TaunMilitary, sahinsah52 ozgrcvdr Hocalarıma teşekkür ederim.
Pixel experience rom kurarken hangi wipe seçeneklerini uygulamalıyım?

alpatros44012

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
bilgehan
Cihazım
gm 4g
Konular
3
TWRP, data/media/0/TWRP klasörünü full wipe yaptığımızda siler mi ? Orası yedek alma yeri ben oraya kendi dosyalarımı atsam örnek pc veya otg yoksa, full wipe gerektiren bir rom dosyasını içine atsam wipelardan sonra rom dosyası içinde kalır mı silinir mi ? Eğer olursa efsane olur ;) Teşekkürler..

Üst Alt