Soru Root olan Mi 9 sahiplerinden bir rica

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Şarjınızı tamamen doldurunuz. Ancak bildirim çubuğunda %100 görünmesi yeterli değil, örnek Aida64 gibi bir uygulamayla şarj işleminin devam edip etmediğini kontrol edin. Şarj işlemi bittikten sonra şarj kablosunu söküp aynı klasördeki charge_counter adlı dosyanın içerisindeki değer bataryanın kapasitesini gösterecektir.
Bu söylediğinizi yapıp charge_counter dosyasını kontrol ettiğimde içerisinde yazan değer 2388639.. charge_full dosyasında yazan değer 2639000.. yani şarj ederken bataryanın yaklaşık %10'luk kısmını boş bırakıyor diye anlıyorum. Bu da aslında bataryanın sağlığı açısından gerekliymiş gibi geliyo :) siz ne dersiniz?

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6
Konuda mesajların hepsini okuyup kendi değerlerime bakıp bende anlam veremediğim için yazdım hocam 2019 haziranda aldığım cihaz ne servise gitti nede batarya değişti aldığım gibi kullanıyorum yani.
Galiba planlı eskitme teoriniz doğru hocam eu rom kullanıyorum ve rom kurulumundan önce herkesin yaptığı temizlik yerine cihazın tüm sistem dizimlerini silmeye yarayan rm - rf metodu ile temizlik yapıyorum twrpden buda cihazı planlı eskitmelerden kurtarıyor hala performans ve pil ömründen memnunum çünkü yeni cihazların sadece kamerası ve 120hz ekranı cezbediyor beni.
Temizliği nasıl yapıyorsunuz, biraz daha açıklayabilir misiniz hocam?

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Temizliği nasıl yapıyorsunuz, biraz daha açıklayabilir misiniz hocam?
Hocam önce klasik temizlik yapıyorum veriyi biçimlendir / yeniden başlat / kurtarma sonra gelişmiş temizlikte herşeyi seçip siliyorum yeniden başlat / kurtarma sonra twrp ayarlarına girip bicimlendirme yerine rm - rf kullan seçtikten sonra gelişmiş temizlikte hepsini seçip siliyorum tekrar twrp modunda yeniden başlatıyorum cihaz rom kurmaya hazır :)

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Evet gözle görülür etkileri olabilir. Birde şöyle deneyin %10 nun altına indirip kullanın bakalım tamamen şarj bittiğindemi kapanacak yoksa %5 yada 7 seviyelerindemi. Bende öyle olmuştu önceden yaptığımda daha sonra ellemedim hiç o dosyaları.
Ekran görüntüsü yeterli olur sanırım :)

Ekli dosyalar

• IMG_20220929_010153.jpg
    IMG_20220929_010153.jpg
    86,5 KB · Görüntüleme: 20

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Bende de 2621000 gösteriyor.

Yaklaşık 1 yıl önce bataryayı değiştirmiştim, galiba değer normal.

Bu arada solid explorer daha önce kullanmamıştım ve ES file explorer'dan beri düzgün dosya yöneticisi bulamıyordum. chnekn hocam tavsiye için teşekkürler, muhteşem bir dosya yöneticisiymiş, tam sürümünü de aldım clap~~

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Ekran görüntüsü yeterli olur sanırım :)

Bu mesajı yazarken ekrana "30sn sonra telefonunuz kapanacaktır" uyarısı geldi. O yüzden düzgün bi mesaj yazamadan hızlıca ekran görüntüsünü ekleyim postu yolladım.

Telefonun %15 uyarısı geldiğinde Amazon Prime Video'dan film izliyordum.. baktım filmin bitmesine yaklaşık 40dk vardı.. Kapatmadım. Filmi bitirdim. Bittiğinde kalan şarj %5 civarındaydı. Arkadaşımızın söylediği gibi erken kapanacak mı diye test etmek için biraz sosyal medyada takıldım. yani %15ten sıfıra inmesi yaklaşık 50dk -1 saat arasında sürdü. Şu an bataryanın performansından çok memnunum :) Konuyu başlatan, çok değerli bilgileri veren tüm arkadaşlara bir kez daha teşekkürler.. Var olun..

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Bende de 2621000 gösteriyor.

Yaklaşık 1 yıl önce bataryayı değiştirmiştim, galiba değer normal.

Bu arada solid explorer daha önce kullanmamıştım ve ES file explorer'dan beri düzgün dosya yöneticisi bulamıyordum. chnekn hocam tavsiye için teşekkürler, muhteşem bir dosya yöneticisiymiş, tam sürümünü de aldım clap~~

Rica ederim, faydalanmanıza sevindim. Değişmiş bir batarya için değer fena değil bence. Birazda bataryanın sağlık payı vardır içinde.

Ek olarak; ES dosya yöneticisini eskiden bende kullanıyordum ancak benim magisk yada rom sürümünden mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama Solid Explorer in ulaşabildiği bazı sistem dosyalarına ES dosya yöneticisi ulaşamıyor, izinleri yetersiz geldiğine dair bir uyarı gösteriyor.

Bu mesajı yazarken ekrana "30sn sonra telefonunuz kapanacaktır" uyarısı geldi. O yüzden düzgün bi mesaj yazamadan hızlıca ekran görüntüsünü ekleyim postu yolladım.

Telefonun %15 uyarısı geldiğinde Amazon Prime Video'dan film izliyordum.. baktım filmin bitmesine yaklaşık 40dk vardı.. Kapatmadım. Filmi bitirdim. Bittiğinde kalan şarj %5 civarındaydı. Arkadaşımızın söylediği gibi erken kapanacak mı diye test etmek için biraz sosyal medyada takıldım. yani %15ten sıfıra inmesi yaklaşık 50dk -1 saat arasında sürdü. Şu an bataryanın performansından çok memnunum :) Konuyu başlatan, çok değerli bilgileri veren tüm arkadaşlara bir kez daha teşekkürler.. Var olun..

Normalde bataryanın alt limite de var diye biliyorum. Yani cihaz %0 olup kapansa bile halen içerisinde bir miktar şarj kalıyor bazı işlevlerin devamlılığını sağlamak için. Ayrıca yaptığınız test içinde teşekkürler, soru işaretlerini gidermiş oldu.

Son düzenleme:

blackandwhite23

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
cc
Cihazım
mi 9
Konular
10
2710000 bende hocam deger , aldığım günden beri çok az bir süre miui romlarda kaldım şubatta 3 sene dolacak batarya hic değişmedi , sizin gibi değiştirmeli mi değiştirmemeli mi kararsız kaldım batarya bu değiştirilir sağlık falan önemli değil telefon eskiyecek elbet gözüyle bakıyorum ben bi yerde de illa değişecek batarya

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Mi 9 Xiaomi EU 21.11.24 beta

Değer : 1932000

Cihazın mevcut şarj durumunun bu değere bi etkisi yok değil mi? Peki bu değerden ne anlamalıyız?

Bu değeri şimdi tekrar kontrol ettiğimde 1998000 olduğunu gördüm. Yani süreç içerisinde bir şekilde bu değer tekrar düşüyor. Kullandığım rom'u (Xiaomi EU) değiştirip bi süre de öyle denemeyi düşünüyorum.

Üst Alt