Soru Root olan Mi 9 sahiplerinden bir rica

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
58
Bahsettiğiniz değer batarya sağlığı hocam. Bataryanizin full sarjda depolayabildiği toplam enerji. Hatta terminalden batarya sağlığı kontrol etme komutu da şu

"cat /sys/class/power_supply/battery/charge_full"
Ayni dosya yolu.

Yazılımsal degil donanimsal bir sayi bu. Bataryanizi ne kadar eskilttiyseniz sonuc o kadar az cikacaktir.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Evet, ben şu an şarj sorunu yaşadığım için telefonu değiştirme planları yapıyorum. Bu değer donanımsal olarak bataryanın sağlığıyla alakalı galiba değil mi? Yani donanımsal bir müdahale yapmadan bu değeri yükseltebilme ihtimalim var mı, onu merak ediyorum.

Tam da bu nedenden ötürü planlı bir eskitme olduğunu düşündüm. Cihazın şarj değerlerini yazılımsal olarak azaltıp insanların artık cihazlarının eskidiğini ve yeni bir cihaz aramaları gerektiğini düşündürmek için.

Bu değeri Solid Explorer dosya yöneticisine root hakları vererek düzenleyebilirsiniz. Yada düzenlenmiş kopyasını TWRP dosya yöneticisi ile değiştirebilirsiniz.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
58
Tam da bu nedenden ötürü planlı bir eskitme olduğunu düşündüm. Cihazın şarj değerlerini yazılımsal olarak azaltıp insanların artık cihazlarının eskidiğini ve yeni bir cihaz aramaları gerektiğini düşündürmek için.

Bu değeri Solid Explorer dosya yöneticisine root hakları vererek düzenleyebilirsiniz. Yada düzenlenmiş kopyasını TWRP dosya yöneticisi ile değiştirebilirsiniz.

Orada ki deger bir komut girdisi değil, daha çok bir log. Telefon full sarjda iken aldığı gucu oraya not ediyor. Siz degistirseniz bile bir sonra ki dolumda o log tekrardan güncellenecek. Bir cesit günlük yani, bataryanin kac mha sarj olacağını belirleyen bir ayar degil.

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Orada ki deger bir komut girdisi değil, daha çok bir log. Telefon full sarjda iken aldığı gucu oraya not ediyor. Siz degistirseniz bile bir sonra ki dolumda o log tekrardan güncellenecek. Bir cesit günlük yani, bataryanin kac mha sarj olacağını belirleyen bir ayar degil.

log ile ilgisi yok hocam. İlgili bölüm sys yolu altında yani bu aygıt bilgileri ve aygıt sürücüleri ile ilgili bir kısım. bms denilen şey ise elektronik ile ilgili arkadaşlar bilirler bir kaç kez bende DIY işlerim de kullanmıştım Pil yada bataryaları şarj etmek korumak ve dengelemek için kullanılan bir cihaz. Açılım; Battery Management System dir.

Ancak sizin belirttiğinize benzer bir şekilde çalışan charge_counter dosyası var. Bu dosyada bataryanın o anda içerisinde bulunan şarj oranını bilgisini tutar. Bataryayı tamamen doldurduktan sonra bu dosyadan ne kadar dolduğunu takip edebilirsiniz.

Benim bahsettiğim dosyayı değiştirdiğiniz de ise bataryanın o dosyada yazan değere göre şarj olduğunu göreceksinizdir.

Ben bu olayı farkeder farketmez ilgili dosyayı düzenledim ve olması gerektiğini düşündüğüm 2900 değerini girdim. Bir kaç şarj işlemindenden sonra şuanda oldukça belirgin bir şekilde normale döndü cihazın kullanım süresi.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
58
log ile ilgisi yok hocam. İlgili bölüm sys yolu altında yani bu aygıt bilgileri ve aygıt sürücüleri ile ilgili bir kısım. bms denilen şey ise elektronik ile ilgili arkadaşlar bilirler bir kaç kez bende DIY işlerim de kullanmıştım Pil yada bataryaları şarj etmek korumak ve dengelemek için kullanılan bir cihaz. Açılım; Battery Management System dir.

Ancak sizin belirttiğinize benzer bir şekilde çalışan charge_counter dosyası var. Bu dosyada bataryanın o anda içerisinde bulunan şarj oranını bilgisini tutar. Bataryayı tamamen doldurduktan sonra bu dosyadan ne kadar dolduğunu takip edebilirsiniz.

Benim bahsettiğim dosyayı değiştirdiğiniz de ise bataryanın o dosyada yazan değere göre şarj olduğunu göreceksinizdir.

Ben bu olayı farkeder farketmez ilgili dosyayı düzenledim ve olması gerektiğini düşündüğüm 2900 değerini girdim. Bir kaç şarj işlemindenden sonra şuanda oldukça belirgin bir şekilde normale döndü cihazın kullanım süresi.

Zamaninda denemiştim ve tekrar güncellenmişti kendi kendine, ona bakarak sunduğum bir bilgiydi. Teknik anlamda eminseniz dediğinizden, dogrudur.

onununcuköy

Hevesli Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Erkan
Cihazım
Yok
Konular
6

Hocam ben dosyayı açamadım... Uzantısı ne? Hangi uygulama ile açıyorsunuz/düzenliyorsunuz?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Hocam ben dosyayı açamadım... Uzantısı ne? Hangi uygulama ile açıyorsunuz/düzenliyorsunuz?

Sıradan metin editörü. Ancak her root dosya yöneticisi bu dosyayı düzenleyemiyor. Düzenlese bile kayıt edemiyor. En temizi bu dosyanın bir kopyasını oluşturup (örneğin Download klasörüne) daha sonra düzenleyip kayıt ediyorum ve ardından twrp içerisindeki dosya yöneticisi ile düzenlediğim dosyayı orijinal yerine taşıyarak üzerine yazmasını sağlıyorum. TWRP içerisinde iken sistem kapalı durumda olduğu için yazma konusunda bir sorun çıkmıyor.

Fakat burada belirtmek istediğim bir durum var. Cihazın bataryasında gerçekten bir sorun varsa yada kullanım şekli nedeniyle ömrü azaldıysa, ilgili dosyayı düzenlemek çok bir fark yaratmayacaktır. Hatta belki de bataryanın yaşlanma sürecini hızlandıracaktır.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9

Verdiğiniz tüm değerli bilgiler için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi Solid Explorer ile dosyayı güncelleyip kaydettim. Şimdi biraz takip edip sonuçları bildiririm.

Düzenleme : Bu arada Solid Explorer çok hoşuma gitti. onun için de ayrıca teşekkür ederim :)

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Verdiğiniz tüm değerli bilgiler için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi Solid Explorer ile dosyayı güncelleyip kaydettim. Şimdi biraz takip edip sonuçları bildiririm.

Düzenleme : Bu arada Solid Explorer çok hoşuma gitti. onun için de ayrıca teşekkür ederim :)

Telefonun şarj oluş süresi de kullanım süresi de bariz şekilde arttı :) önceden telefon atıyorum 20 dk şarj olduğunda fullenirken şimdi 20 dk'da fullenmiyo :) (iş yerinde 20 dk mola süremiz var, o sürede telefonu şarja takıp gidiyorum. o sayede ölçebildim.)

Sabah işe gitmeden kahvaltı yaparken bi rutinim var. O rutin sonrası önceden %80-85 arası şarj kalırken şimdi %85-90 arası şarjım kalıyo..

Yani buradaki değerin telefonun şarj kapasitesini artırdığına inanıyorum. Daha doğrusu zamanla düşen batarya dolum oranını tekrar artırıyor. Burada asıl önemli soru "neden batarya dolum oranı düşüyor?" Eğer bataryanın sağlığından ötürü düşüyosa bu değeri artırmak telefonu patlamaya hazırlanan bir bombaya çevirebilir :)

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Telefonun şarj oluş süresi de kullanım süresi de bariz şekilde arttı :) önceden telefon atıyorum 20 dk şarj olduğunda fullenirken şimdi 20 dk'da fullenmiyo :) (iş yerinde 20 dk mola süremiz var, o sürede telefonu şarja takıp gidiyorum. o sayede ölçebildim.)

Sabah işe gitmeden kahvaltı yaparken bi rutinim var. O rutin sonrası önceden %80-85 arası şarj kalırken şimdi %85-90 arası şarjım kalıyo..

Yani buradaki değerin telefonun şarj kapasitesini artırdığına inanıyorum. Daha doğrusu zamanla düşen batarya dolum oranını tekrar artırıyor. Burada asıl önemli soru "neden batarya dolum oranı düşüyor?" Eğer bataryanın sağlığından ötürü düşüyosa bu değeri artırmak telefonu patlamaya hazırlanan bir bombaya çevirebilir :)

Düşmesinin bir kaç nedeni var. Birincisi Lithium piller ne kadar çok ve sık şarj edilirse, zamanla sağlıklarıda( kapasiteleri düşer, iç dirençleri artar) bu oranda azalıyor. Bu kötü durumu minimum düzeye indirmek için piller kapasitelerinin altında şarj ediliyor.

Burada küçük bir not eklemek isterim. Cihazlarımız hali hazırda zaten bataryanın yaklaşık %15-20 oranına kadar bitmesine ve yaklaşık %80-85 oranına kadar da şarj edilmesine olanak sağlayacak şekilde yapılandırılıyor.

İkinci bir neden de benim görüşüm planlı eskitme. Yani sonuçta sağlığını koruma adı altında bataryanın kapasitesinin %30-40 a varan oranda düşürülmesi bana pekte batarya sağlığı düşünülerek yapılan birşey gibi gelmiyor.

Üst Alt