Soru Root olan Mi 9 sahiplerinden bir rica

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Düşmesinin bir kaç nedeni var. Birincisi Lithium piller ne kadar çok ve sık şarj edilirse, zamanla sağlıklarıda( kapasiteleri düşer, iç dirençleri artar) bu oranda azalıyor. Bu kötü durumu minimum düzeye indirmek için piller kapasitelerinin altında şarj ediliyor.

Burada küçük bir not eklemek isterim. Cihazlarımız hali hazırda zaten bataryanın yaklaşık %15-20 oranına kadar bitmesine ve yaklaşık %80-85 oranına kadar da şarj edilmesine olanak sağlayacak şekilde yapılandırılıyor.

İkinci bir neden de benim görüşüm planlı eskitme. Yani sonuçta sağlığını koruma adı altında bataryanın kapasitesinin %30-40 a varan oranda düşürülmesi bana pekte batarya sağlığı düşünülerek yapılan birşey gibi gelmiyor.
Peki hocam bu planlı eskitme ise; custom romlar neden bununla ilgili bir düzenleme yapmıyor? Neredeyse hiçbir yerde bırakın bununla ilgili bir rehberi değişim ile ilgili bir soru bulamadım. Bir kaç kez rom değiştirdim ve hep aynı değer sabitti. Hiç kimsenin bundan haberi olmaması ihtimali nedir ki?

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100
Peki hocam bu planlı eskitme ise; custom romlar neden bununla ilgili bir düzenleme yapmıyor? Neredeyse hiçbir yerde bırakın bununla ilgili bir rehberi değişim ile ilgili bir soru bulamadım. Bir kaç kez rom değiştirdim ve hep aynı değer sabitti. Hiç kimsenin bundan haberi olmaması ihtimali nedir ki?

Rom ile ilgilenen bir çok kişinin bilgisi vardır diye düşünüyorum. Benim de kendi bulduğum bir şey değil, geçmişteki gördüklerimiden, okuduklarımdan aklımda kalan bilindik bir şey.

Mesajımda belirttiğim gibi cihazlarımızın zaten varsayılanda ( olması gerektiği gibi) batarya kapasitesinin bir miktar altına düşürüyor. Bunda sorun yok. Mesela 3 yıllık bir Mi9 yoğun kullanım kaynaklı diyelim ki batarya kapasitesi 3300 den 2900 'e düştü, sistem otomatik olarak konusu gen dosyayı güncelliyor yeni kapasiteye göre. Atıyorum önceden 3000 olan şarj limitini 2600 'e düşüyor. Buraya kadar normal. Fakat hem benim, hemde konudaki diğer arkadaşların bahsettiği değerler normal değil. Benim ki 2400 ' e diğer arkadaşın ki 1900'e kadar düşmüş. Başta düşündüm belki bataryam eskidiği için kapasitesi azalmıştır ancak yaptığım testlerde bataryamın 2900 mah değerinin üzerine kadar rahatlıkla şarj olduğunu gördüm. Bu durumda 300mAh sağlık payı koysa sistem 2600 'e düşmesi gerekir. 2000, 2400 gibi değerler pek normal değil benim için.

Özel rom sürümlerine gelirsek, geliştiricilerin bunun için özel bir şey yapması gerekmiyor. Oradaki değerin düşmesi gerekiyorsa/ sistem öyle hesapladıysa düşer. Bu az öncede açıkladığım gibi bataryanın gerçek kapasitesinin zamanla azalmasından kaynaklı. Sorun bu değerin hattinden fazla düşmesi. Bu durum cihazı neredeyse kullanılamaz hale getiriyor. Bizim mi 9 lar zaten daha üretimdeki batarya kapasiteleri nedeniyle 1-0 yenik başladılar birde üstüne bu denli bir şarj limiti olduğunda cihazı kaldır bir kemara koy. Sıfır aldığımızda bile normal kullanımda 6 saat ekran süresini zorlaya zorlaya veren cihazın bataryasına %30-40 eksik şarj olduğunu bir düşünün.

Ayrıca bu olay sadece android ile ilgili değil. Mesela benzer çekirdek yapılarını kullandıkları için Linux kullanam dizüstü bilgisayarlarda da aynı durum geçerli. Sistem bilgisayarın tam şarj olmasına izin vermiyor.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Başta düşündüm belki bataryam eskidiği için kapasitesi azalmıştır ancak yaptığım testlerde bataryamın 2900 mah değerinin üzerine kadar rahatlıkla şarj olduğunu gördüm.
Hocam bahsettiğiniz bu testleri nasıl yaptığınızı öğrenebilir miyim? Ben de bataryamın sağlığını öğrenerek bu değeri ayarlarsam daha sağlıklı olacaktır.

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59
Hocam bahsettiğiniz bu testleri nasıl yaptığınızı öğrenebilir miyim? Ben de bataryamın sağlığını öğrenerek bu değeri ayarlarsam daha sağlıklı olacaktır.
AccuBattery kullanarak olcebilirsiniz. Ancak söylendiği gibi o değer şarj olmayı doğrudan etkiliyorsa cihazınız zaten o değerde şarj olacağı için AccuBattery de o degere yakın bir sonuç çıkartacaktır.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
AccuBattery kullanarak olcebilirsiniz. Ancak söylendiği gibi o değer şarj olmayı doğrudan etkiliyorsa cihazınız zaten o değerde şarj olacağı için AccuBattery de o degere yakın bir sonuç çıkartacaktır.

Teşekkürler, deniycem bu uygulamayı..

Etkilediğinden çok net şekilde eminim.. Dünkü mesajımda bahsettiğim kahvaltı sırasındaki rutinimi bugün yaptığımda kalan şarjım %92 idi :) resmen telefon değiştirme planlarımı ertelememe neden oldu bu değer :)

Emrespect

Güç seninle olsun!
Yönetici
Destek Ekibi
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Redmi K60
Meslek
Öğrenci
Konular
59

Etkilediğinden çok net şekilde eminim.. Dünkü mesajımda bahsettiğim kahvaltı sırasındaki rutinimi bugün yaptığımda kalan şarjım %92 idi :) resmen telefon değiştirme planlarımı ertelememe neden oldu bu değer :)
Uzun kullanımda sorun çıkartır mı asıl önemli olan nokta bu. Örneğin bataryaniz 2500mha sağlığa sahipse ve sizde bu değeri 2500'den daha fazla yukseltirseniz bataryanızı ne gibi etkisi olur sağlık açısından. Eğer tüm cihazlarda.ayni değerler olsaydı, yani guncellemeler ile birlikte hepsini paralel olarak indirmiş olsaydı tamam diyebilirdim ancak her cihaz özel olarak farklı değerlerde. Yani ortada bir hesaplama var, sistem bunu bir şeye göre hesaplıyor. Bu yüzden dikkat etmenizi öneriyorum, cihazınız şarj olurken sonlara doğru isiniyormu diye kontrol etmenizde fayda var.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Hocam redmi note 6 pro cihazimda 4000 mah batarya var. 3 seneyi aşkın bu cihazı kullanıyorum merak edenlere değerleri yazıyorum dosya isimlerine göre.

charge_full : 4000000

charge_full_design : 3953000

charge_counter : 3414448

charge_counter_shadow : 3322121

Anlık şarj değerim %87 - 86

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
100

Şarjınızı tamamen doldurunuz. Ancak bildirim çubuğunda %100 görünmesi yeterli değil, örnek Aida64 gibi bir uygulamayla şarj işleminin devam edip etmediğini kontrol edin. Şarj işlemi bittikten sonra şarj kablosunu söküp aynı klasördeki charge_counter adlı dosyanın içerisindeki değer bataryanın kapasitesini gösterecektir.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam redmi note 6 pro cihazimda 4000 mah batarya var. 3 seneyi aşkın bu cihazı kullanıyorum merak edenlere değerleri yazıyorum dosya isimlerine göre.

charge_full : 4000000

charge_full_design : 3953000

charge_counter : 3414448

charge_counter_shadow : 3322121

Anlık şarj değerim %87 - 86

Hocam bu değerlere göre bataryanız sıfır ayarında gibi görünüyor. 8-|

E.D

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kamera
Cihazım
Mi 9
Konular
94

Evet gözle görülür etkileri olabilir. Birde şöyle deneyin %10 nun altına indirip kullanın bakalım tamamen şarj bittiğindemi kapanacak yoksa %5 yada 7 seviyelerindemi. Bende öyle olmuştu önceden yaptığımda daha sonra ellemedim hiç o dosyaları.

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Şarjınızı tamamen doldurunuz. Ancak bildirim çubuğunda %100 görünmesi yeterli değil, örnek Aida64 gibi bir uygulamayla şarj işleminin devam edip etmediğini kontrol edin. Şarj işlemi bittikten sonra şarj kablosunu söküp aynı klasördeki charge_counter adlı dosyanın içerisindeki değer bataryanın kapasitesini gösterecektir.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Hocam bu değerlere göre bataryanız sıfır ayarında gibi görünüyor. 8-|
Konuda mesajların hepsini okuyup kendi değerlerime bakıp bende anlam veremediğim için yazdım hocam 2019 haziranda aldığım cihaz ne servise gitti nede batarya değişti aldığım gibi kullanıyorum yani.
Galiba planlı eskitme teoriniz doğru hocam eu rom kullanıyorum ve rom kurulumundan önce herkesin yaptığı temizlik yerine cihazın tüm sistem dizimlerini silmeye yarayan rm - rf metodu ile temizlik yapıyorum twrpden buda cihazı planlı eskitmelerden kurtarıyor hala performans ve pil ömründen memnunum çünkü yeni cihazların sadece kamerası ve 120hz ekranı cezbediyor beni.

Üst Alt