Rehber Quallcom İşlemci Cihazlarda Turkcell VoLte-VoWifi-ViLte Etkinleştirme

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Bazı modellere firmware güncellemesi ile vodafone için vowifi desteği açıldı. Ama turkcell için çalışmamaktadır.

Hocam bence şu konuyu bi incelemenizde fayda var. Attığım mesajda da göreceğiniz üzere Turkcell hattımda VoWifi'yi çalıştırabildim. Hatta arama da yaptım. Şimdi evdeki wifi ağında sık sık vowifi simgesi kayboluyor ama çoğu zaman vowifi aktif görünüyor telefonumda. İş yerindeki wifide hiç vowifi simgesi çıkmadı :)

Düzenleme : Şimdi iş yerindeki wifi de tekrar denedim. Uçak moduna alıp arama yapınca vowifi aktif oluyo :)

Düzenleme - 2 : Şimdi uçak modunu kapatıp sim ayarlarında en alttaki ayarı açınca simge de çıktı. Yani uçak modunda değilken de VoWifi araması yapabildim. Çok mutluyum :D

Telefon Mi 9, global rom yüklü

Ekli dosyalar

• Screenshot_2019-08-23-15-08-11-227_com.android.phone.jpg
    Screenshot_2019-08-23-15-08-11-227_com.android.phone.jpg
    185 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:

mmengi

Emekli Yönetici
Emekli Yönetici
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
mustafa
Cihazım
Grus
Konular
2
Hocam bence şu konuyu bi incelemenizde fayda var. Attığım mesajda da göreceğiniz üzere Turkcell hattımda VoWifi'yi çalıştırabildim. Hatta arama da yaptım. Şimdi evdeki wifi ağında sık sık vowifi simgesi kayboluyor ama çoğu zaman vowifi aktif görünüyor telefonumda. İş yerindeki wifide hiç vowifi simgesi çıkmadı :)

Düzenleme : Şimdi iş yerindeki wifi de tekrar denedim. Uçak moduna alıp arama yapınca vowifi aktif oluyo :)

Düzenleme - 2 : Şimdi uçak modunu kapatıp sim ayarlarında en alttaki ayarı açınca simge de çıktı. Yani uçak modunda değilken de VoWifi araması yapabildim. Çok mutluyum :D

Telefon Mi 9, global rom yüklü
Turkcell hat kullanıyorsanız normal şartlarda cihaz general row isimli genel bir servis tanımı kullanıyor. Çünkü xiaomi cihazlarda turkcell için özel bir tanımlama mevcut değil. Bu row içinde de vowifi aktif şekilde gelmiyor. Cihazınıza eğer imei işlemleri yapıldı ise bu işlemler sonrası bazı değişikliklerden dolayı taktığınız sim karta göre ilgili servis tanımını yükleyemiyor yada bazı nv items ları değiştiremiyor olabilir. Önceden takılan sim eğer vodafone ise belki oradan kalan bazı ayarlardan dolayı sizde vowifi için gerekli nv items yada efs dosyaları buna izin veriyor olabilir. Normal şartlarda turkcell hat ile vowifi yi efs dosyalarında işlem yapmadan açamamanız gerekiyor.

cihazınız ve öncesinde neler yaptığınız hakkında bilgi verebilirseniz değerlendirme yapmaya çalışırım.

delavega66

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İsmail
Cihazım
Oneplus 11
Meslek
Yazılım uzmanı
Konular
9
Turkcell hat kullanıyorsanız normal şartlarda cihaz general row isimli genel bir servis tanımı kullanıyor. Çünkü xiaomi cihazlarda turkcell için özel bir tanımlama mevcut değil. Bu row içinde de vowifi aktif şekilde gelmiyor. Cihazınıza eğer imei işlemleri yapıldı ise bu işlemler sonrası bazı değişikliklerden dolayı taktığınız sim karta göre ilgili servis tanımını yükleyemiyor yada bazı nv items ları değiştiremiyor olabilir. Önceden takılan sim eğer vodafone ise belki oradan kalan bazı ayarlardan dolayı sizde vowifi için gerekli nv items yada efs dosyaları buna izin veriyor olabilir. Normal şartlarda turkcell hat ile vowifi yi efs dosyalarında işlem yapmadan açamamanız gerekiyor.

cihazınız ve öncesinde neler yaptığınız hakkında bilgi verebilirseniz değerlendirme yapmaya çalışırım.

Evet önceki hattım Vodafone'du. Telefon rootlu olmadığı için çok bişey yapma imkanım yok :) sadece QuickShortcutMaker ile modem config seçeneklerinden vowifi yı seçtim. O kadar :)

may

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Samsung
Cihazım
Galaxy
Konular
18
Evet önceki hattım Vodafone'du. Telefon rootlu olmadığı için çok bişey yapma imkanım yok :) sadece QuickShortcutMaker ile modem config seçeneklerinden vowifi yı seçtim. O kadar :)
Ekran görüntüsü atabilirmisiniz program içinden

hbkundakci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hb
Cihazım
Mi 9t
Konular
1
Merhabalar. Ben mi 9t telefonumda vowifi sorunu yaşıyorum. Telefonda volte ve görüntülü arama mevcut ve aktif. Vowifi de aktif görünüyor. Simgesi bildirim çubuğunda çıkıyor. Ama arama yapınca "Sunucu hatası. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz." yazıyor. wifi arama yapamıyorum. Sorun nedir, bilgisi olan var mı? Hattım vodafone ve sim 2 kullanıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20190824_163128.jpg
    IMG_20190824_163128.jpg
    141,1 KB · Görüntüleme: 54

samettoker

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Narkoz
Konular
1
Merhabalar. Ben mi 9t telefonumda vowifi sorunu yaşıyorum. Telefonda volte ve görüntülü arama mevcut ve aktif. Vowifi de aktif görünüyor. Simgesi bildirim çubuğunda çıkıyor. Ama arama yapınca "Sunucu hatası. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz." yazıyor. wifi arama yapamıyorum. Sorun nedir, bilgisi olan var mı? Hattım vodafone ve sim 2 kullanıyorum.
Vodafone yanımda, Ayarlarım, Hat Ayarları, Görüntülü Arama aktif olsun.
Görselleri görebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir

Turkcell hatlı Redmi Note 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hbkundakci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hb
Cihazım
Mi 9t
Konular
1
Vodafone yanımda, Ayarlarım, Hat Ayarları, Görüntülü Arama aktif olsun.
Üstad seninkinden tek farklı olarak bende UT Arayüz: kullanılamıyor yazıyor. Geri kalan herşey aynı.
Bundan dolayı mi acaba sorun oluyor.

aydin82

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
AYDIN
Cihazım
XİAOMİ Mİ8 128
Konular
5
Herkese merhaba;
Öncelikle yapacağınız işlemler cihazınızda geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabilir.Bundan dolayı yedekli olarak çalışmanızı öneririm.Özellikle TWRP den EFS ve FSG yedeklerinizi alınız.İşlemler yüzünden oluşabilecek olan brick veya şebeke sorunlarından kişinin kendisi sorumludur.
Ben ve mmengi hocam deneme yanılma yöntemi ile bulduk.Biz de işe yarayan sizde de kesin sonuç verecek diye bişey yok malesef..

Gerekli dosyalar ekte mevcuttur.İşlem önceliği ile sırasıyla yapmanız gerekenleri yazıyorum.
1-Hattınıza volte tanımlı olmalıdır.Bunun için resmi olarak tanınan telefonlardan birisine hattınızı takıp operatörünüzden mesaj yolu ile servisi aktif ediniz.Onay mesajı geldiğinde bu işlem tamamdır.
2-Sonrasında hattınızı kendi cihazınıza takıp telefon ekranından *#*#86583#*#* tuşlayıp cihazınızın ekranında ''volte was disabled'' iletisini görmeniz gerekmektedir.(Custom romlar genelde default olarak volte tanımlı oluyor.Bu kod miui içindir.)
Sonrasında mobilağ ayarlarından erişim noktası adlarından manuel ims apn eklemeliyiz.Bunun için yeni apn açın ve ad:Turkcell IMS apn:ims apn türü:ims protokoller İPV4/İPV6 olarak ayarlayın kaydedin.
3-Ekte bulunan qpst programını mümkünse windows 7 64bit bir pc'ye kurunuz.Yok ise windows 10 64bit pc'de sürücü imzalamasını devre dışı bırakınız.(Gerekli kaynaklar google amca da mevcut).
4-Öncelikle telefonunuz rootlu olmalıdır ve usb hata ayıklama açık olmalıdır.Cihazı PC ye bağlayıp adb komut sistemini çalıştırıyoruz.
Adb komut ekranına şu komutları veriyoruz;

adb devices
adb shell
su (bu komuttan sonra telefon ekranında beliren pencereden onay veriniz)
setprop sys.usb.config diag,adb

Bu komutlardan sonra diag portumuz açılmış olması gerekiyor.Qpst programını çalıştırın eğer diag portu aktif olmamış ise driver sorununuz var demektir.Yine google amca'ya sorunuz.
5-Qpst programı diag portu gördü ise üst taraftaki ''start cilent'' tıklıyoruz ve hemen altında çıkan 'EFS explorer eklentisini açıyoruz.
6-Efs explorer çalışınca ekranda efs partition içindeki dosyaları göreceksiniz.Bundan sonra ekte vermiş olduğum Turkcell EFS dosyalarının aynılarını cihazınızın içinden bulup,Turkcell EFS klasörlerin içeriğini cihazınızdaki aynı isimle olan klasörün içine sürükleyip bırakın.Size üzerine yazmak için izin soracak.Hepsi için uygula tikini işaretleyip tamam'a tıklayın.Sonrasında klasörü klasörüne bütün içeriği cihazınızın klasörlerinin içine atın.Biraz meşakkatli bir işlem sabırla dikkatli bir biçimde sırayla ilerleyin.(Not: Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sonuç alamaz iseniz yedeğinizden geri dönüp tekrar cihazınız içindeki klasör içeriğini silip {klasörleri değil sadece içeriği},sırası ile sadece benim verdiğim dosyadaki içeriği cihaza tekrar atın.Bu iki yöntemden birisinden sonuç alacaksınızdır.)
7-Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdikten sonra tekrar adb komut ekranına dönün ve şu komutu girin;

adb reboot

8-Telefonunuz yeniden başladıktan sonra eğer kullandığınız romun desteği var ise direkt volte,vilte ve vowifi çalışacaktır.
9-Eğer romun desteği yok ise aşağıda belirttiğim şekilde bir root explorer programı ile buildprop editlemeyi deneyin.Bunlar bende sağlıklı çalışan radio buildprop kodları.(Bendeki cihaz mi max 2.Bu değişikliği yaparken orjinal buildprop dosyanızn bir yedeğini alın.)Daha öncede belirttiğim gibi sizde sağlıklı çalışacak diye birşey yok.Deneyen arkadaşlar cihazlarını da belirtip konu altına yorum atsınlar.

# Debug Options
persist.dbg.ims_volte_enable=1
persist.dbg.volte_avail_ovr=1
persist.dbg.vt_avail_ovr=1
persist.dbg.wfc_avail_ovr=1

# Radio Options
persist.radio.rat_on=combine
persist.radio.data_ltd_sys_ind=1
persist.radio.data_con_rprt=1
persist.radio.calls.on.ims=1

Not:Bu işlemler redmi note 3 ve mi max 2 ile denenip sonuç alınmıştır.Ben mi max 2 de lineage 15.1 ve aex 4.6 romu ile sonuç aldım.Eğer miui tabanlı bir romda telefon ekranında *#*#4636#*#* yapınca telefon bilgileri altında ''volte temel hazırlığı yapıldı'' ''video görüşmesi temel hazırlığı yap'' ve ''Kablosuz ağ üzerinden görüşme temel hazırlığını yap'' seçenekleri mevcut ise bu yöntem işe yarayabilir.Denemek lazım.Turkcell harici operatörler de işe yararmı bilemiyorum.Eğer bütün bunlar işe yaramadı ise birde bu işlemlerden sonra ekte verilen ''wificalling needs'' dosyası içindekileri root explorer yardımı ile system/privapp klasörü içine atıp cihazı yeniden başlatın.

Konu değerli üstadımız @Skorpi hocamın isteği üzerine açılmış olup. zuperm ve @mmengi hocamın değerli katkıları ile sonuca ulaşmıştır.
Yöneticiler eğer konunun yayınlanmasını sakıncalı buluyorlar ise konu kaldırılabilir.
Edit; @mmengi üstadım yeni güncel dosyalar hazırlamış.Konuya eklenmiştir.Emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.
Edit; @mmengi üstadimiz yeni işlemciler için gm9pro dosyalarını çıkarmış.Konuya eklenmiştir.Kendisine çabaları için tekrar teşekkürler. gm9pro efs dosyaları yeni işlemcili telefonlar içindir 636,660,710,835,845
Üstadım eline emeğine sağlık. Herkes için çok faydalı bir paylaşım olmuş

samettoker

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Xiaomi
Cihazım
Redmi Note 6 Pr
Meslek
Narkoz
Konular
1
Üstad seninkinden tek farklı olarak bende UT Arayüz: kullanılamıyor yazıyor. Geri kalan herşey aynı.
Bundan dolayı mi acaba sorun oluyor.
Vodafone Yanımda programı yüklü mü
Yoksa yükle, Sağ altta Ayarlarım, Hat Ayarları, Görüntülü Arama mavi seçili olsun

hbkundakci

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hb
Cihazım
Mi 9t
Konular
1
Vodafone Yanımda programı yüklü mü
Yoksa yükle, Sağ altta Ayarlarım, Hat Ayarları, Görüntülü Arama mavi seçili olsun

Bu ayar bende de açık. 4.5g, 3g , görüntülü arama hepsi açık.
Rom ile alakalı bir durum olabilir mi. Global rom kullanıyorum.

Üst Alt