Sohbet Oxygen OS vs Miui vs Saf Android

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Genel anlamda bakıldığında tüm android arayüzleri arasında şimdiye kadar en az şikayetci olunan arayüzün Oxygen OS olduğunu düşünüyorum. Hakkında söylenecek pek birşey yok, kafa rahat bir şekilde Android cihaz kullanacak kişilerin ilk tercih edebileceği arayüzlerden birisi bence.

Görsellik anlamında bu üçü arasında MIUI daha önde tabiki, özelleştirme imkanı daha çok. BL saçmalığını saymazsak kolaylık açısından geliştirici kitlesini çekiyor kendine bir şekilde buda haliyle içeriği ve ilgiyi arttırıyor. Sürekli telefonunu kurcalamayı seven insanlar için ilgi çekici oluyor. Malesef kararlılık konusunda biraz geride, bunuda güncellemelerin alalade dağıtımından kaynaklandığını düşünüyorum.

Stock android zaten Allaha emanet gidiyor şöyle böyle, ben uzun süre kullanıpda sıkılmayan, şikayetçi olmayan görmedim. Bir nevi Google'ın deney laboratuvarı gibi. Ama tabiki lanse edilişi açık kaynak.

Birde bonus yorum olarak, Türkiye piyasasına ve dünya piyasasına intel işlemcileri kullanmak gibi yanlış bir giriş yaptığı için pek hakkettiği konuma gelemeyen Asus markasının ZenUI arayüzü var. Uzun bir süre kullandım bu arayüzü, şuan ne duruma getirdiler bilmiyorum ama benim kullandığım zamanlarda harikaydı. Her türlü kullanıma uygundu, görselliği sevenler için dev bir tema mağazası vardı, sadeliği sevenler için çeşitli modlar vardı, çocuklar için çocuk modu, yaşlılar için basit mod gibi kullanıcıya ciddi anlamda hitap eden modları vardı, stabillik oldukça iyiydi.

utkuee

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Utku
Cihazım
iPhone 12 Mini
Meslek
Dijital Fotoğrafçı
Konular
25
Honordan önceki telefonum asustu siz ne zamanı söylüyorsunuz bilmiyorum ama maalesef eskisi gibi değil buglarla dolu,güncelleme hiç gelmedi telefonu kullandığım süreçte ve snapdragon 835 olmasına rağmen sürekli çökmeler vb vs :/ Google türkiyede faaliyet gösterseydi denemek isterdim ne olursa olsun :D Redmi S2 elime geçti biraz kurcalıcam beğenmezsem kararım oneplusdan yana olucak faydalı detaylı anlatımın ve yorumun için teşekkürler

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
101
Honordan önceki telefonum asustu siz ne zamanı söylüyorsunuz bilmiyorum ama maalesef eskisi gibi değil buglarla dolu,güncelleme hiç gelmedi telefonu kullandığım süreçte ve snapdragon 835 olmasına rağmen sürekli çökmeler vb vs :/ Google türkiyede faaliyet gösterseydi denemek isterdim ne olursa olsun :D Redmi S2 elime geçti biraz kurcalıcam beğenmezsem kararım oneplusdan yana olucak faydalı detaylı anlatımın ve yorumun için teşekkürler

Zenfone 2 Lazer ve Zenfone 3 ZE552KL modellerin kullanmıştım. Zenfone 3 halen duruyor kullanımında bir problem yok, ekranı çatladı sadece ondan da mi 9 a geçtim.

Şuan favorim op 7t serisi henüz bir yerde denk getirip deneyemedm fakat hakkında hep güzel şeyler duyuyorum.

utkuee

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Utku
Cihazım
iPhone 12 Mini
Meslek
Dijital Fotoğrafçı
Konular
25
zaten temeli o ekonomik. huawei ceo'su sürekli alttan alıyor pazarını kaybetmemek için :D
Apple ürünleri keşke 3000-4000 seviye civarında olsaydı o zaman alınabilirdiler, 2020de iphone se 2 çıkıcak ama A13 ile çıkacağından Wi-fi 6 olucak, 5G özelliği olmucak zaten türkiye 2021de 5gye geçicek neden iphone se 2ye 4500TL veriyim ki bi telefonu alıp kullanıcaksam en az bi 3-4 sene beni götürmesi lazım
İphone 4S 2 Sene götürdü
İphone 5S bi 3 sene götürücekti ama suya tam garantisi bitti suya düşürceğim tuttu :D
Asus Zenfone 4 Pro 1 sene anca dayanabildim kanser etti
Honor ile 2. yılımı doldurdum garantisi de bitti mutlu mesut devam ediyorum OnePlus veya Google 5Gli Bi cihazıyla Trye giriş yaptığı an direk saldırıcam
Bu arada keşke Xiaomi,Huawei Oyun bilgisayarlarını türkiyeye getirseler ya özellikle Huawei için bu isteğim var çünkü huaweinin teknik servisi Apple mantığında çalışıyor baya baya kaliteli hizmet veriyorlar abudik gubudik Laptop servislerinin bizi çileden çıkartmasından kurtulmuş olurduk ne güzel :D
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Zenfone 2 Lazer ve Zenfone 3 ZE552KL modellerin kullanmıştım. Zenfone 3 halen duruyor kullanımında bir problem yok, ekranı çatladı sadece ondan da mi 9 a geçtim.

Şuan favorim op 7t serisi henüz bir yerde denk getirip deneyemedm fakat hakkında hep güzel şeyler duyuyorum.
Bilmiyorum belki bana sorunlu ürün gelmiştir ama pek öyle olduğunu düşünmüyorum çünkü stock rom kendim de atmıştım ve donanımında bir sorun görememiştim pcden tarattığımda

osmancan71

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Osman
Cihazım
Mi note 10
Meslek
Memur
Konular
28
Apple ürünleri keşke 3000-4000 seviye civarında olsaydı o zaman alınabilirdiler, 2020de iphone se 2 çıkıcak ama A13 ile çıkacağından Wi-fi 6 olucak, 5G özelliği olmucak zaten türkiye 2021de 5gye geçicek neden iphone se 2ye 4500TL veriyim ki bi telefonu alıp kullanıcaksam en az bi 3-4 sene beni götürmesi lazım
İphone 4S 2 Sene götürdü
İphone 5S bi 3 sene götürücekti ama suya tam garantisi bitti suya düşürceğim tuttu :D
Asus Zenfone 4 Pro 1 sene anca dayanabildim kanser etti
Honor ile 2. yılımı doldurdum garantisi de bitti mutlu mesut devam ediyorum OnePlus veya Google 5Gli Bi cihazıyla Trye giriş yaptığı an direk saldırıcam
Bu arada keşke Xiaomi,Huawei Oyun bilgisayarlarını türkiyeye getirseler ya özellikle Huawei için bu isteğim var çünkü huaweinin teknik servisi Apple mantığında çalışıyor baya baya kaliteli hizmet veriyorlar abudik gubudik Laptop servislerinin bizi çileden çıkartmasından kurtulmuş olurduk ne güzel :D
iphone x çıktığı sene 3500 tl ye kadar bulmuştum pasaport kayıtta 170 tl idi ama almadım. babama s8 aldım oda sonradan pişman oldu keşke x alsaydım diye :) iphone sevmiyom isterse 2-3 bine satsınlar almam :D

bilgisayarlarını bilmiyorum laptopdan bahsediyorsan olabilir laptop kullanmıyorum masaüstünüde kendim topluyorum parçalarını geçen sene topladım buda beni 5-6 sene götürür hatta kasa şuan 6. senesinde kasa hariç değiştirdim herşeyi. laptop hariç bişey alacaksan topla. birleştirmesini yapamasan bile bi bilgisayarcıda 50 tl ye yaptırırsın.

ertndrsn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ertan
Cihazım
Poco X3 NFC
Meslek
Öğrenci
Konular
76
OxygenOS çok güzel ancak bir Miui özelleştirmesi beklenmemeli.

utkuee

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Utku
Cihazım
iPhone 12 Mini
Meslek
Dijital Fotoğrafçı
Konular
25
iphone x çıktığı sene 3500 tl ye kadar bulmuştum pasaport kayıtta 170 tl idi ama almadım. babama s8 aldım oda sonradan pişman oldu keşke x alsaydım diye :) iphone sevmiyom isterse 2-3 bine satsınlar almam :D

bilgisayarlarını bilmiyorum laptopdan bahsediyorsan olabilir laptop kullanmıyorum masaüstünüde kendim topluyorum parçalarını geçen sene topladım buda beni 5-6 sene götürür hatta kasa şuan 6. senesinde kasa hariç değiştirdim herşeyi. laptop hariç bişey alacaksan topla. birleştirmesini yapamasan bile bi bilgisayarcıda 50 tl ye yaptırırsın.
Toplama PC bendede var 3. senesinde şuan :D Huawei,Xiaomi Oyun Laptopu TRye girerse kesinlikle onlardan alıcam gelmezlersede yapıcak bişey yok Msidan alıcaz :D İphone Altın gibi ya Samsungun bi ürünü 2 senede 5kdan 2 kya düşerken İphone aksine 3kdan 5kya çıkıyor :DD
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

OxygenOS çok güzel ancak bir Miui özelleştirmesi beklenmemeli.
Özelleştirme o kadar mühim değil, Oxygen feth etti beni şahsen :D

equuleus

Sun Wukong.
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre Can
Cihazım
Mi 10T
Meslek
Yazılım Mühendisi
Konular
75
Bu forumda Saf Androi'i gerçek Android One cihazlarda(Pixel) deneyimleyen 3-4 kişi ya vardır ya yoktur.Diğer android one cihazlar bu karşılaştırmada yer bulamaz çünkü hep orta sınıf cihazlar.Şimdi Oxygen OS saf androide çok benzer,birkaç fark var sadece ve hız konusunda ve stabilitede Saf Android'e en yakını diyebilirim.Ama bir saf android kesinlikle etmez.Google direk android'i pixel cihazlarla tanıtıyor ve üzerine aşırı düşüyor,mükemmel stabil çalışıyor.Pixel 2 ve XS MAX'le müzik dinliyorduk,XS MAS Spotify'da,geçişlerde yırtma yaptı arayüzde ara da kasıyordu ilk sürüm olduğu için ama Pixel takır takırdı.Android hala stabil değil diyenler Pixel ve Oxygen kullanmayanlardır.NET.

utkuee

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Utku
Cihazım
iPhone 12 Mini
Meslek
Dijital Fotoğrafçı
Konular
25
Bu forumda Saf Androi'i gerçek Android One cihazlarda(Pixel) deneyimleyen 3-4 kişi ya vardır ya yoktur.Diğer android one cihazlar bu karşılaştırmada yer bulamaz çünkü hep orta sınıf cihazlar.Şimdi Oxygen OS saf androide çok benzer,birkaç fark var sadece ve hız konusunda ve stabilitede Saf Android'e en yakını diyebilirim.Ama bir saf android kesinlikle etmez.Google direk android'i pixel cihazlarla tanıtıyor ve üzerine aşırı düşüyor,mükemmel stabil çalışıyor.Pixel 2 ve XS MAX'le müzik dinliyorduk,XS MAS Spotify'da,geçişlerde yırtma yaptı arayüzde ara da kasıyordu ilk sürüm olduğu için ama Pixel takır takırdı.Android hala stabil değil diyenler Pixel ve Oxygen kullanmayanlardır.NET.
Apple gelmişken Googlenin haladen türkiyeye gelmeme inadı neden acaba Pixeller türkiyede resmi garantili şekilde olsa başka bi alternatif hiç düşünmem zaten ama yok maalesef o yüzden Pixele en yakın OnePlus ile yolculuğa çıkmamız gerekicek sanırım :D anlatımınız ve yorumunuz için teşekkür ederim <3

utkuee

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Utku
Cihazım
iPhone 12 Mini
Meslek
Dijital Fotoğrafçı
Konular
25
OnePlus yakında türkiyeye girecekmiş, merak ettiğim şu; sizce hangi üretici yazılım konusunda daha iyi, şuan Honor kullanıyorum Emui arayüzü var gayet iyi, fakat OnePlus veya Xiaomi deneyimlemek istiyorum, sizce hangisi yazılım konusunda daha başarılı hız vb vs ve OnePlus Saf androidi bile geçiyor gibi yorumlar gördüm bunlar ne derece doğru, veya daha iyi bir roma sahip bildiğiniz üretici var mı? OnePlus güncellemeleri Googledan 1 ay sonra hemen verebiliyorken diğer üreticiler neden veremiyor, Teşekkürler iyi günler..

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama birşey sormak istedim 1 sene sonunda durum hala aynı mı acaba Teşekkürler

Üst Alt