Sohbet nedir bu xiaomi?

pathfinder1

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
Adım
zeki
Cihazım
xiaomi mi max 2
Konular
9
Arkadaşlar selam, sıkı bir Samsung kullanıcısı olarak kısa bir süre önce uzun araştırmalar sonucu Xiaomi Mi8 aldım. Forumlarda, videolarda öve öve bitiremiyorlar. Malum Samsung'daki muadilinin fiyatı can yakıyor. Ben telefondan çok anlayan bir insan değilim tek amacım işlerimi görsün, güzel fotoğraf çeksin, kasma donma yapmasın falan yani. İşin yazılım boyutunu pek bilmem. Araştırmalarım sonucu bu işleri en uygun fiyata görebilecek telefonun mi8 olduğuna karar verdim ve aldım. Fakat şu an neredeyse satma raddesine geldim. Yani karşılaştığım sorunlar bir değil iki değil. Neyse bir tarafından başlayayım;

-İlk gözüme çarpan şey, müzik çalardaki reklamlar oldu. Yıllardır farklı farklı marka telefonlar kullandım, böyle birşey görmedim.

-Yüz tanıma özelliği olmaması garibime gitti ve biraz araştırdıktan sonra bölgeyi Hindistan yapınca özelliğin geldiğini söylediler. Ne??? Evet özellik açılıyor fakat bölgeyi neden Hindistan yapmak isteyeyim ki?? Türkiye'de neden kullanamıyorum abi??!?!?!?

-Video izledikten sonra da dizi film reklamları görmekten sıkıldım, yani herhangi bir uygulama da değil, xiaominin video oynatıcısı. Neyse.

-İnternette yere göğe sığdıramadıkları kamerası, portre modunda insan yüzlerine öyle bir makyaj uyguluyor ki kendimi tanıyamadım. Nedenini araştırınca yine bölgeyi değiştirmem gerektiğini öğrendim. NE??!!?!?? Evet bölge değiştirince kamera farkedilir şekilde iyileşiyor fakat neden değiştireyim nedenn??!?!?

-Bir kaç uygulama kurdum, telefonu yan tutarak kullanmam gereken uygulamalar. Fakat telefonu yan tutunca en köşelerdeki butonlar maalesef ekranın dışında kaıyor ve görüntü enine doğru uzuyor. Yani uygulamayı kullanamıyorum. Navigasyon tuşlarını açıp uygulamayı açınca tuşlar kendiliğinden gizleniyor ve yine aynı şey oluyor. Bunu da araştırdım ve adam akıllı bir çözüm bulamadım. Ve şu dikkatimi çekti Xiaomi kullanıcıları aylardır bunların düzelmesi için bir güncelleme bekliyor. Ve bu güncelleme kesinlikle gelmiyor.

-Son güncellemeyle çentik gizleme özelliği de ortadan kayboldu. Ve bunun çözümü de nedense o herkesin dört gözle beklediği güncellemeye bağlanmış. Bu ve bunun gibi şeyler işte.

Yani telefonu daha 1 haftadır kullanıyorum ve bu kadar çok sorunla karşılaşmam nedense normal gelmiyor bana. İster istemez ''Acaba daha nelerle karşılaşacağım?'' diye soruyorum kendime.

Sadede gelicek olursak arkadaşlar, bunları yaşayan ben miyim, yoksa tüm Xiaomi kullanıcıları bunları yaşıyor fakat görmezden mi geliyor? Yani ben mi çok kafama takıyorum, yoksa kimse bunları önemsemiyor mu? Ve sizden ricam, eğer bu sorunların çözümlerini biliyorsanız yardımcı olur musunuz? Yok çözülemeyen şeylerse tez zamanda satıp tekrar Samsung'a dönücem. Şimdiden teşekkürler...
Hocam mesajların bir çoğunu okudum ama tamamını okumadım,yazacaklarım daha önce yazıldıysa affola. Öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle bir xiaomi fanboyu değilim ama cidden çok seviyorum. Dediklerinize katılmakla birlikte xiaomi'yi tanıdıkça bu fiyatlara bu kaliteyi almaktan büyük keyif alacağınıza eminim ama tabiki biraz araştırma ve uğraşma istiyor. Ben de uzun zaman root ve rom olaylarına bilgim olmadığı ve cihazın bozulacağından korktuğum için uzun zaman girmedim. Ama sunduğu avantaj ve programları görünce(en harikası benim için google camera) daha fazla dayanamayarak Skorpi hocamın değerli katkılarıyla bu işlere girdim ve şu an çok memnunum. Şimdi önünüzde iki seçenek var, iki katı para vererek samsung vs. tarzı bir telefon almakmı yoksa yarı fiyatına cidden donanım olarak inanılmaz kaliteli xiaomi gibi bir telefon almakmı? Ayrıca yazılım eksiklerine rağmen xiaomi devamlı kendini geliştiriyor ve çok daha kaliteli telefonlar üretiyor. Son bir şey, bu tamamen benim fikrim, xiaomi tüm eksiklerine rağmen bence stock rom ile bile yine de harika bir telefon, birde root ve custom rom atarsanız tadına doyamazsınız, son karar sizin tabi.
Not: Beğenmeyen xiaomi almasın tarzı yorumlar yapan arkadaşlar belki farkında değil ama xiaomi markasına ve foruma çok büyük zarar veriyor. Xiaomi yi bilmeyen insanlar tabi ki soracak, araştıracak ve en önemlisi burası bir forum sitesi, herşey tartışılacak ve konuşulacak, tahammül edemiyorsa foruma bir daha girmesin.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cemee

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Eren
Cihazım
Mi 9T Pro, Onep
Konular
2
Bir de sunu unutmamak lazim: boyle bir forumu olan baska marka yok. Her istediginizi adim adim anlatilmis, fotograf ve videolarla desteklenmis bir sekilde forum icinde bulabiliyorsunuz. Takildiginiz yerde bikmadan usanmadan yardim eden bir suru uye var.
Boyle bir ortami biz oneplus forumlarinda yaratmistik. Sonradan oneplus forumdan bolgeleri kaldirinca bir anda her sey kesildi. Simdi de yardimci oluyorlar ama sirf Türklere özel bir bolum yok. Takip eden Türk kullanici pek yok. Anca ingilizce bilirseniz bir seyler yapabilirsiniz. Orada da adim adim anlatimlar var ama Türkçe anlatim yeni modellerde yok ya da ben goremedim

Üst Alt