Çözüldü Mi 8 Brick Mevzusu (12.05.2019) --- (ÇÖZÜLDÜ)

demircialptekin

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alptekin
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
21
Hayır hocam sizde çözümsüz bir sorun olmaması lazım. Resmi açıklamaya göre siz yanlışlıkla bootloader kilidini kapatsanız dahi aynı hesabınızla tekrar aynı şekilde açabiliyorsunuz. Burada sizin sıkıntınız hesap durumunuza göre bekleme süresinin tekrar gelebilme ihtimali ve bu sürede cihazı kullanamayacak olmanız. Kilidiniz açıldıktan sonra cihazınız global üretim ise global rom, çin üretimi ise china rom yükleyerek yeniden kullanabiliyorsunuz. Tabii test etme imkanım olmadığı için kesindir diyemiyorum fakat açıklamalar bu yönde.

Bootloader kilidi açık gelen cihazlarda ise; kilit kapatıldığında açılabilmesi için açan hesaba ihtiyaç var. Bu hesaba ulaşılamadığı için de kilit açılamıyor ve fastboot üzerinden rom atılamıyor. Eskiden bu cihazları EDL'ye alıp rom yüklemesi yapıyor ve cihazları kurtarıyorduk fakat yeni modellerde EDL üzerinden rom atılabilmesi için yetkilendirilmiş bir hesap isteniyor ki arkadaşlarımızın cihazlarını kurtaramamalarının temel nedeni de bu hesaba sahip olmamaları.
Hocam şimdi ben Hepsiburada dan aldım mi 8 i bl açık global rom yüklü geldi. Ama çin vihaz kutuda global ibaresi yok. Ne olacak peki şimdi ?

MI 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
O zaman şöyle bl kilidini açan hesap olmayan arkadaslar, yanlışlıkla veya bilerek bl kilidini kapatmaya çalışmaz ise sorunsuz kullanabilir ve fastboot üzerinden rom değişebilir.

Şimdilik öyle görünüyor hocam. Ama ARB vb. uygulamalar için rom yüklemeden önce yine forumu kontrol edin mutlaka. Ayrınca Mi Flash'ta "lock" seçeneği her durumda seçili olmasın.

Hocam şimdi ben Hepsiburada dan aldım mi 8 i bl açık global rom yüklü geldi. Ama çin vihaz kutuda global ibaresi yok. Ne olacak peki şimdi ?

Hocam siz öncelikle IMEI numaranızla bir kontrol edin. Cihazınız hangi sürüm net olarak öğrenin.

OzanSRC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ozan
Cihazım
Mi 6
Konular
2
Hocam sizin cihaz made in China olmasın? (Üzerinde india yazdığını biliyorum. Nedeni için buraya bir bakın) Cihaz China gibi çözüm üretmeye çalışın bence.

BL kapanabilecek hocam o konuda sıkıntı yok. Sadece resmi yollardan açılmamış, china olmasına rağmen global rom kullanan cihazlarda problem olacak.
Hocam cihaz Çin cihazı zaten öyle olmasa Global rom yüklerken Brick olmazdı. Ama garip olan miassistan ile Global rom atılabilirken Çin Romu atılmıyor cihaza. Aynı şekilde yetkili hesapla EDL modda dahi Çin romu atamadım "only nop and sig tag can be received before authentication" hatası veriyor ve bu hatanın ne anlama geldiğini kimse bilmiyor.

Zenex

Zirveye Doğru
Onursal Yönetici
Teknisyen
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Baki
Cihazım
OnePlus 7T Pro
Meslek
Öğrenci
Konular
62
Hocam cihaz Çin cihazı zaten öyle olmasa Global rom yüklerken Brick olmazdı. Ama garip olan miassistan ile Global rom atılabilirken Çin Romu atılmıyor cihaza. Aynı şekilde yetkili hesapla EDL modda dahi Çin romu atamadım "only nop and sig tag can be received before authentication" hatası veriyor ve bu hatanın ne anlama geldiğini kimse bilmiyor.

Yetki olmadan sadece nop ve sig verileri alınabilir diyor yani cihaza yazamaz ve okuyamazsınız demek.

MI 6X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

demircialptekin

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alptekin
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
21
Şimdilik öyle görünüyor hocam. Ama ARB vb. uygulamalar için rom yüklemeden önce yine forumu kontrol edin mutlaka. Ayrınca Mi Flash'ta "lock" seçeneği her durumda seçili olmasın.

Hocam siz öncelikle IMEI numaranızla bir kontrol edin. Cihazınız hangi sürüm net olarak öğrenin.
Çoktan yaptım bunu çin sürüm

OzanSRC

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ozan
Cihazım
Mi 6
Konular
2
Yetki olmadan sadece nop ve sig verileri alınabilir diyor yani cihaza yazamaz ve okuyamazsınız demek.

MI 6X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam ingilizcem var ne anlama geldiğini çıkarabiliyorum onda sıkıntı yok :D Yetki olduğu halde neden böyle bir hata verir onun sebebini söyleyeni ne çin forumlarında ne 4pda da bulamadım sorun bu.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Cihazım Çin versiyonu. Çince tercümesi "Millet 8 full Netcom version 6GB memory 128GB black" Netcom Çin'de bir mobil operatör sanırım büyük ihtimal onlar ayrıca bir koruma koydular cihaza başka rom yüklenmesin diye

Son düzenleme:

Zwilling

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Samsung S20 FE
Konular
29
Hocam sizin cihaz made in China olmasın? (Üzerinde india yazdığını biliyorum. Nedeni için buraya bir bakın) Cihaz China gibi çözüm üretmeye çalışın bence.

BL kapanabilecek hocam o konuda sıkıntı yok. Sadece resmi yollardan açılmamış, china olmasına rağmen global rom kullanan cihazlarda problem olacak.
Hocam benim kafam karıştı. Cihazı henüz kontrol etmedim ama diyelim ki çin cihazı ve bl kilidi açık. İlk aldığımızda ota'dan Rus romu geldi, yanlışlıkla kurdum. Şimdi global Roma geçmek istersem brick mi olacak cihaz, yoksa bl kilidi resmi yollardan açılmamış cihazlar mı brick oluyor?

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam benim kafam karıştı. Cihazı henüz kontrol etmedim ama diyelim ki çin cihazı ve bl kilidi açık. İlk aldığımızda ota'dan Rus romu geldi, yanlışlıkla kurdum. Şimdi global Roma geçmek istersem brick mi olacak cihaz, yoksa bl kilidi resmi yollardan açılmamış cihazlar mı brick oluyor?

Hocam yapılan resmi açıklama china cihazlara global rom yüklenmesine izin vermeyeceğiz şeklinde... Ama forumda pek çok arkadaşımız global roma sorunsuz geçtiler. Sadece geçiş yaparken "clear and lock" seçeneğini kapatmayı unutanların cihazları brick oldu. Hazır bootloader kilidiniz açık ve her hangi ek bir yaptırım da uygulanmamışken bence global roma geçin ve o romda kalın. İleride geçişleri de kapatabilirler.

demircialptekin

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alptekin
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
21
Hocam yapılan resmi açıklama china cihazlara global rom yüklenmesine izin vermeyeceğiz şeklinde... Ama forumda pek çok arkadaşımız global roma sorunsuz geçtiler. Sadece geçiş yaparken "clear and lock" seçeneğini kapatmayı unutanların cihazları brick oldu. Hazır bootloader kilidiniz açık ve her hangi ek bir yaptırım da uygulanmamışken bence global roma geçin ve o romda kalın. İleride geçişleri de kapatabilirler.
Hocam peki globale geçen cihazların otadan güncelleme yaparken brick olma durumu olabilir mi ilerleyen zamanlarda ?

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam peki globale geçen cihazların otadan güncelleme yaparken brick olma durumu olabilir mi ilerleyen zamanlarda ?

O kadarını yapmaya cesaret edemezler herhalde hocam... Eğer böyle bir sistem getirirlerse dünyada satılan Xiaomilerin yarısı gider.

Üst Alt