Rehber Mi 5x Oxygen Bootloader Cihazlarda Unbrick (getvar product = oxygen)

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Çinli bazı akılsız satıcılar Xiaomi Mi5x cihazlara, kendi hazırladıkları Mi Max 2 nin bootloaderı ve (aboot / emmc_appsboot / APPSBL) multi dil içeren romlarını sonuçlarını bilmeden, düşünmeden yüklemişler. ( çinli kafası :) )

Bu durumun sonuçları şu şekildedir: Böyle bir önyükleyiciyi ile bir akıllı telefon başlattığınızda, işlemcinin bir kez yazılabilir belleğine (QFPROM) belirli bir değer yazılır ve değeri daha düşük kaydedilmiş bir değere sahip başka herhangi bir aboot izin vermez. Bu olay, bu cihazların Mi Max 2 aboot un rehineleri haline geldiği ve diğer yükleyicilerin (stock olanların) bile çalışmayacağı anlamına gelir.

Bu durumda elimizde iki seçenekli brick senaryoları oluşur:

1. Custom rom/firmware yüklemeye çalışırken cihazın blocklaması ile oluşur. Çünkü custom firmware lar yalnızca imza kontrolu olmadığında google verified boot diagramına göre yanlızca turuncu modda çalıştırılabilir.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

2. Max 2 bootloadera sahip bir Mi5x oxygene başka bir önyükleyici aboot yüklerseniz cihaz brick olur. Bu durum, TWRP ile rom flashlarken, MiFlash üzerinden rom flashlandığında, OTA'dan sürüm yükseltilirken olabilir. Yüklenen firmware aboot bölümünün bir imajını içeriyorsa (emmc_appsboot) ve oxygenden farklıysa cihaz brick olur.

İlk brick senaryomuza göre custom rom firmware klasörü içine kopyalayacağımız dosya:

İkinci brick senaryomuza göre fastboot rom içine kopyalayacağımız dosyalar:

Şimdi brick olmuş cihazı kurtaralım;

1. Mi5x için resmi kararlı fastboot romu bilgisayara indirin ve bir klasöre çıkartın.

2. Unbrick dosyalarını indirin ve indirdiğiniz fastboot romun içine kopyalayın.

3. MiFlash son sürümü indirin ve yükleyin.

3.1. Akıllı telefonun arka kapağını çıkarın

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
Resimdeki gibi test noktalarını bulun

4. Pil konnektörünü çıkarın:

5. USB kablosunu telefona takın, fakat diğer ucunu bilgisayara bağlamayın.

5.1. Test noktalarını cımbız veya bir kablo yolu ile birleştirip usb kabloyu bilgisayara bağlayın.

6. Eğer herşey doğruysa bilgisayarınızdan aygıt bağlandı sesi gelecektir..

7. Aygıt Yöneticisinde Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 adlı COM portu görünmelidir.

8. MiFlash programını çalıştırın ve içine custom aboot dosyalarını kopyaladığınız romu seçin:

9. Yenile düğmesine basın, COM portu listede görünecektir

10. Flaş düğmesini tıklayın. Yükleme işlemi başlayacak, tamamlandıktan sonra başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.

11. Usb kabloyu telefontan çıkarın, pili takın. Cihazı açın.

Son düzenleme:

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Ellerinize sağlık hocam. Bu şekilde kurtarılan cihazlarda daha sonra normal şekilde rom yüklenebiliyor mu yoksa yeniden aynı şekilde rom dosyasını düzenleyip EDL'ye almak mı gerekiyor?

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Teşekkürler üstadlar, sonrasında sadece rom dosyalarını yeniden düzenlemek gerekiyor.

harunserefli

miui ayrıcalıktır:)
Emekli Yönetici
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
harun
Cihazım
mi5s
Meslek
MODALİFE
Konular
38
emeğinize sağlık emrah hocam harika bir konu olmuş

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Codered

to be or not to be..
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Meslek
IT Professional
Konular
52
Teşekkürler harun hocam ;)

Ayyıldız

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 8 LTE
Konular
18
hocam emmc değişiminden sonra tiffany bootloader olur mu? emmc si yanan telefona oxygen yüklemiştim. Servise yolladım emmc değişimi dediler bu arada bozuldugunu onlardan öğrendim tel yazılım almıyordu. Şimdi emmc değiştikten sonra bellek sonuçta tiffany le açılır mı?

Ayyasefendi

Yeni Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Adım
Ahmet
Cihazım
Mi5x
Konular
0
Hocam dediklerinizi tam beceremedim galiba, telefon siyah ekrandı tepki vermiyordu, test point noktaları ile telefonum tepki verdi, adb ile twrp yükledim ve rom kurdum. twrp modunda ekranın yarısından sol taraf titriyor sağ taraf ise normal, neyse romu kurdum ama ekran uzadı ve şuan ekranın alt tarafını göremiyorum tam dokunmatik kalibrasyonda ekrana göre ayarlanmış, bastığım yerin altına doğru basıyor. cihaz hakkında yerine baktım cihaz mi5x fakat google den oturum açtıktan sonra mi mix2 cihazı diyor. sanırım telefonum kendini mi mix2 sanıyor şuan. nasıl bir yol izlemeliyim daha fazla bozmak istemiyorum. ilginiz için çok teşekkür ederim şimdiden

Tornado34

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
İbrahim
Cihazım
Mı 5s plus
Konular
2
Çinli bazı akılsız satıcılar Xiaomi Mi5x cihazlara, kendi hazırladıkları Mi Max 2 nin bootloaderı ve (aboot / emmc_appsboot / APPSBL) multi dil içeren romlarını sonuçlarını bilmeden, düşünmeden yüklemişler. ( çinli kafası :) )

Bu durumun sonuçları şu şekildedir: Böyle bir önyükleyiciyi ile bir akıllı telefon başlattığınızda, işlemcinin bir kez yazılabilir belleğine (QFPROM) belirli bir değer yazılır ve değeri daha düşük kaydedilmiş bir değere sahip başka herhangi bir aboot izin vermez. Bu olay, bu cihazların Mi Max 2 aboot un rehineleri haline geldiği ve diğer yükleyicilerin (stock olanların) bile çalışmayacağı anlamına gelir.

Bu durumda elimizde iki seçenekli brick senaryoları oluşur:

1. Custom rom/firmware yüklemeye çalışırken cihazın blocklaması ile oluşur. Çünkü custom firmware lar yalnızca imza kontrolu olmadığında google verified boot diagramına göre yanlızca turuncu modda çalıştırılabilir.

2. Max 2 bootloadera sahip bir Mi5x oxygene başka bir önyükleyici aboot yüklerseniz cihaz brick olur. Bu durum, TWRP ile rom flashlarken, MiFlash üzerinden rom flashlandığında, OTA'dan sürüm yükseltilirken olabilir. Yüklenen firmware aboot bölümünün bir imajını içeriyorsa (emmc_appsboot) ve oxygenden farklıysa cihaz brick olur.

İlk brick senaryomuza göre custom rom firmware klasörü içine kopyalayacağımız dosya:

İkinci brick senaryomuza göre fastboot rom içine kopyalayacağımız dosyalar:

Şimdi brick olmuş cihazı kurtaralım;

1. Mi5x için resmi kararlı fastboot romu bilgisayara indirin ve bir klasöre çıkartın.

2. Unbrick dosyalarını indirin ve indirdiğiniz fastboot romun içine kopyalayın.

3. MiFlash son sürümü indirin ve yükleyin.

3.1. Akıllı telefonun arka kapağını çıkarın

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız
Resimdeki gibi test noktalarını bulun

4. Pil konnektörünü çıkarın:

5. USB kablosunu telefona takın, fakat diğer ucunu bilgisayara bağlamayın.

5.1. Test noktalarını cımbız veya bir kablo yolu ile birleştirip usb kabloyu bilgisayara bağlayın.

6. Eğer herşey doğruysa bilgisayarınızdan aygıt bağlandı sesi gelecektir..

7. Aygıt Yöneticisinde Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 adlı COM portu görünmelidir.

8. MiFlash programını çalıştırın ve içine custom aboot dosyalarını kopyaladığınız romu seçin:

9. Yenile düğmesine basın, COM portu listede görünecektir

10. Flaş düğmesini tıklayın. Yükleme işlemi başlayacak, tamamlandıktan sonra başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.

11. Usb kabloyu telefontan çıkarın, pili takın. Cihazı açın.
Hocam şimdi 1. Senaryosu brick bir cihazım var. İmei tamiri sırasında çökertmişler mi flash ın meşhur varsayılan ayarlarında { clean all and lock } flash yaptıklarını sanıyorum. Cihaz bi arkadaşımın uğraşmam için bana bıraktı, oxygen imzalı bir cihaz ama mi 5x tüm romları Tiffany imzalı. Flash all bat deki ilk iki satırı siliyorum bu sefer NON-HLOS.bin de kalıyor C/ klasöre attım olmadı klasörün adını 2 3 harfe indirdim olmadı, oxygen brick zip klasörü içindekileri de kopyaladım olmadı. Nasıl Bi imzaysa artık... Fastboot ile başlıyor ama siyah ekran ile geliyor. Flash all bat dosyasındaki tüm hata kodlarını silip fastboot da flashladım flash bitiyor cihaz yeniden başlıyor ve siyah ekranda kalıyor 1 dk içinde de fastboot a geri dönüyor. Bişey yapılabilir mi? Bu arada clean all and lock yüzünden bootloader kapalı. Twrp kurulmuyor. Bootloader i atlatıp twrp de kurulmuyor sanırım

Üst Alt