Rehber Mi 5x Oxygen Bootloader Cihazlarda Unbrick (getvar product = oxygen)

Codered

to be or not to be..
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 8
Meslek
IT Professional
Yaş
37
Katılım
5 Nisan 2016
#1
Çinli bazı akılsız satıcılar Xiaomi Mi5x cihazlara, kendi hazırladıkları Mi Max 2 nin bootloaderı ve (aboot / emmc_appsboot / APPSBL) multi dil içeren romlarını sonuçlarını bilmeden, düşünmeden yüklemişler. ( çinli kafası :) )Bu durumun sonuçları şu şekildedir: Böyle bir önyükleyiciyi ile bir akıllı telefon başlattığınızda, işlemcinin bir kez yazılabilir belleğine (QFPROM) belirli bir değer yazılır ve değeri daha düşük kaydedilmiş bir değere sahip başka herhangi bir aboot izin vermez. Bu olay, bu cihazların Mi Max 2 aboot un rehineleri haline geldiği ve diğer yükleyicilerin (stock olanların) bile çalışmayacağı anlamına gelir.Bu durumda elimizde iki seçenekli brick senaryoları oluşur:1. Custom rom/firmware yüklemeye çalışırken cihazın blocklaması ile oluşur. Çünkü custom firmware lar yalnızca imza kontrolu olmadığında google verified boot diagramına göre yanlızca turuncu modda çalıştırılabilir.


mi5x-1.png


2. Max 2 bootloadera sahip bir Mi5x oxygene başka bir önyükleyici aboot yüklerseniz cihaz brick olur. Bu durum, TWRP ile rom flashlarken, MiFlash üzerinden rom flashlandığında, OTA'dan sürüm yükseltilirken olabilir. Yüklenen firmware aboot bölümünün bir imajını içeriyorsa (emmc_appsboot) ve oxygenden farklıysa cihaz brick olur.İlk brick senaryomuza göre custom rom firmware klasörü içine kopyalayacağımız dosya:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.


İkinci brick senaryomuza göre fastboot rom içine kopyalayacağımız dosyalar:
Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.Şimdi brick olmuş cihazı kurtaralım;

1. Mi5x için resmi kararlı fastboot romu bilgisayara indirin ve bir klasöre çıkartın.2. Unbrick dosyalarını indirin ve indirdiğiniz fastboot romun içine kopyalayın.3. MiFlash son sürümü indirin ve yükleyin.3.1. Akıllı telefonun arka kapağını çıkarın

Resimdeki gibi test noktalarını bulun


mi5x-2.png


4. Pil konnektörünü çıkarın:

mi5x-3.png


5. USB kablosunu telefona takın, fakat diğer ucunu bilgisayara bağlamayın.5.1. Test noktalarını cımbız veya bir kablo yolu ile birleştirip usb kabloyu bilgisayara bağlayın.6. Eğer herşey doğruysa bilgisayarınızdan aygıt bağlandı sesi gelecektir..7. Aygıt Yöneticisinde Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 adlı COM portu görünmelidir.

mi5x-4.png

8. MiFlash programını çalıştırın ve içine custom aboot dosyalarını kopyaladığınız romu seçin:mi5x-5.png9. Yenile düğmesine basın, COM portu listede görünecektirmi5x-6.png10. Flaş düğmesini tıklayın. Yükleme işlemi başlayacak, tamamlandıktan sonra başarıyla yüklendiğini göreceksiniz.mi5x-7.png11. Usb kabloyu telefontan çıkarın, pili takın. Cihazı açın.
 
Son düzenleme:

Codered

to be or not to be..
Emekli Yönetici
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 8
Meslek
IT Professional
Yaş
37
Katılım
5 Nisan 2016
#5
Teşekkürler üstadlar, sonrasında sadece rom dosyalarını yeniden düzenlemek gerekiyor.
 

harunserefli

miui ayrıcalıktır:)
Yönetici
Destek Ekibi
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
Beğeniler
Puanları
Adım
harun
Cihazım
mi5s
Meslek
mağaza sorumlusu
Yaş
38
Katılım
23 Ağustos 2014
#6
emeğinize sağlık emrah hocam harika bir konu olmuş


MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

Ayyıldız

Deneyimli Üye
Deneyimli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Mesajlar
32
Beğeniler
3
Puanları
Adım
Kadir
Cihazım
Mİ 5X/ ETAB5
Yaş
19
Katılım
13 Aralık 2017
#8
hocam emmc değişiminden sonra tiffany bootloader olur mu? emmc si yanan telefona oxygen yüklemiştim. Servise yolladım emmc değişimi dediler bu arada bozuldugunu onlardan öğrendim tel yazılım almıyordu. Şimdi emmc değiştikten sonra bellek sonuçta tiffany le açılır mı?
 
Üst Alt