İpucu IMEI Silinen ve Silinmeyen Durumlar (Snapdragon İşlemci Kullanan Cihazlar İçin)

josepht

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yusuf torun
Cihazım
galaxy s3
Konular
0
Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
*Belirtmeliyim ki Imei atma gibi bir işlem için yol göstermek, yardımcı olmak vb... konular yasal olmadığı için forumda paylaşılması, bilgi verilmesi YASAKTIR! Açılan bu tarz konular silinmektedir. Repair işlemi, ancak ve ancak cihazın orijinal IMEI numarasının ilgili partisyonları bozma vb. suretlerle silinmesinin yada zarar görmesinin ardından, yetkili servislerce yine orijinal Imei nin cihaza yüklenmesi üzerinedir.

Forumda en çok sorulan soruların başında geliyor bu imei durumu. Özellikle repair yapılmış cihazlar için büyük merak konusu olan ve çoğu kişinin zarar göreceğinden korkması sebebiyle defalarca sorulmuş ve cevaplanmış olsa da, bu konunun yeni gelenlere rehber olacağını düşünüyorum.
*Not: Tüm Xiaomi yada Redmi modelleri için geçerli değildir. Bazı serilerde Hard Reset dahi yapılsa silinmiyor.

Imei Silinmeyen durumlar:

- TWRP üzerinden Magisk yüklü olsun yada olmasın yapılan her türlü işlem (wipe, format data, persist, kernel atma vs...)
- Mi Flash üzerinden Global Rom yükleme.
- TWRP yada Orange Fox üzerinden Global yada Custom farketmez tüm rom yükleme işlemleri.
- Rootlu yada Rootsuz cihazlarda repair işlemi sonrası OTA ile yada Twrp ile yapılan güncellemeler.

Imei SİLİNEN durumlar:

- Cihazda stock recovery varsa, ayarlar kısmından "Fabrika Ayarlarına Dön" seçeneği ile sistem sıfırlama. (Hard Reset) Custom Romlarda (Eu Rom yada Mi Room gibi) bu seçenek Twrp'ye yönlendirerek yapıldığından Imei zarar görmez.
- Mi Flash, Cmd yada Unlock Tool ile yapılan BL Kilidi açma işlemleri.
- TWRP yüklü değilken ses açma ve power butonuyla girilen Xiaomi'nin kendi stock recovery modunda "Wipe Data" seçeneği ile wipe yapılması.

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

*Yasal yollarla kayıt edilmiş cihazlar için 2 türlüde herhangi bir silinme söz konusu değildir. (İlgili kayıtları içeren blokları silmedikçe yada ilgili bölümler bozulmadıkça)

Hatalı yaptığınız bir işlemden dolayı repair işleminizin silinmesi yada Efs gibi imei bilgilerini içeren partition'ların zarar görmesi durumlarına karşı, BL kilidiniz açıldığında (yada repair işlemini yaptırdıktan sonra) TWRP ye girerek mutlaka EFS yedeğinizi backup alıp, bilgisayarınızda güvenli bir yere kaydedin (kendi mailinize atmanız en güvenlisi olur). Böyle bir durumda TWRP ye girerek Restore kısmından aldığınız EFS yedeğini geri yüklediğinizde, telefonunuz şebeke almaya devam edecektir. Mümkünse repair işlemi yapılan yeni ".qcn" dosyasınızı da işlemi yapan kişiden temin edip aynı şekilde yedekleyin.

*Hatalı yapılan işlemlerden sorumlu olmadığımı belirtirim. Root konularını bilmeyenler bu işlere hiç kalkışmasın. Öncelikle forum Ana Sayfasında'ki Önemli İpuçları kısmını mutlaka okuyun. Bilinmesi gereken tüm bilgiler orada mevcut.
Acil cevap verebilirmisiniz ımeı atışmış m 9 t var mi flash ile endonezya romu 12.5.4 gastboot modda yüklersem gider mi ımeı

josepht

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
yusuf torun
Cihazım
galaxy s3
Konular
0
Snapdragon islemcili telefonlar icin gecerlidir. Ancak mi flash ile yapilan rom yuklemelerinde imei silindi diye birşey hiç duymadım
Yani redmi 9t de snapdragon işlemcili mi flashta endonezya romunu fastboot mod ile attığımda gitmez mi ?

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
60
Arkadaşlar imei yüklenmiş redmi note 8 cihaza global rom yüklenmiş. Şimdi update falan gelmiş oradan sistem güncelleme yapsam imei bir şey olur mu? İmei olayları hakkında bilgi sahibi değilim

emrahk

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emrah
Cihazım
Mi 9T Pro
Konular
41
Arkadaşlar imei yüklenmiş redmi note 8 cihaza global rom yüklenmiş. Şimdi update falan gelmiş oradan sistem güncelleme yapsam imei bir şey olur mu? İmei olayları hakkında bilgi sahibi değilim
Güncelleme yapabilirsiniz imei gitmez

makakson

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
MUHAMMET
Cihazım
mi 6
Konular
1
Hacılar telefon yurtdisi mi 6... Unlock yapınca imei falan gidiyor her şeyle. Gecen telefon arizalandi rootlu unlocklu idi mecbur romu flashladim ve tool ile lock u görmeden lock ettim şimdi ben unlock yapicam ve imei gidecek downgrade yapip root atip internetten buldugum yabanci bir qcn e kendi imeimin numarasini yazsam sonra telefona yuklesem ardindan android 9 u flaslasam sebeke falan gelir mi? Bi yerlerde okudum modem dosyasi falan da lazim olur dediler uzmanlar cevaplarsa sevinirim.

Freesby

Üye
MIUI Sever
Acemi Üye
Konular
10
Bu konuyu görmem iyi oldu. Samsung S7'de garip bir sorun yaşamıştım ancak. EFS yedeği almama rağmen imei kendine gelemedi maalesef. Öyle sorunlar olur mu bilmiyorum?

O halde imei attıktan sonra istediğimiz kadar AOSP ya da custom rom kurabiliriz. Doğru mu anladım?

Üst Alt