Haber IMEI Kayıt Harcına Bir Zam Daha Geldi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Miuimai

Premium Üye
Premium Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Ali
Cihazım
S23
Konular
5
Tek kazanan var o da devlet 1200 dolarlık telefonu sen burada 2600 dolara satın alıyorsun. Üreticiden fazla kazanıyorlar. Ve bu kazandıkları senin cebinden çıkıyor.
Yok hocam benden 1400 dolar çıkmıyor okadar zengin değilim,işin şakası bi tarafa, Devlet dediğin sen ben,sen ben dediğin Devlet, Devleti kuranda bizleriz,kurup yönetende bizleriz.Bizi yöneten devlet yetkililerin bazen hesapları şaşıyor herhalde.Ne yapalım Devletimiz var olsun Milletimiz sağ olsun

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
37
Hocam bir yanlışlık oldu geri açıldı.
Konuyu kapattınız diye üzülmüştüm doğrusu. Engin bilgi birikimi ve deneyimli yorumlar başlığı altında böylesine keyifli geyik muhabbeti yapıldığına uzun zamandır ilk kez şahit oluyorum. Ne cevherler varmış meğer... giggle~~

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Yahu şu kraldan çok kralcılık beni yiyip bitirecek. Bizi yönetsin diye geçici süre ile seçtiğimiz ve vergilerimizle maaşlarını ödediğimiz yöneticilerin neyi, nasıl kullanacağımıza karışmasına nasıl olumlu bakabilirsiniz? Neymiş gereğinden fazla kullanıyormuşuz, gereksiz yere sürekli değiştiriyormuşuz, bizi yönetenler bunu önlemek için bu zamları yapıyormuş. Evet kardeşim büyük resim kursuna katılmaya hak kazandınız. Kungracüleyşıns...

serkanguzel

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Serkan
Cihazım
Mi Max
Meslek
Emekli
Konular
15
Devlet olmak böyle bir şeydir.

Yani diğer bir deyişle, cebinizdeki para sizin paranız değildir. Yurtdışından satın aldığınız cep telefonu, kambiyo rejimi gereği, yurtdışındaki firmaya dolar cinsinden ödenir.

Dolayısı ile devlet döviz çıkışını engellemek için, hariçten dahile giren ürünler için, vergi, harç benzeri önlemlerle, döviz çıkışına engel olur.

Bu durumun gelen - giden hükümetlerle alakası yoktur. Kemal Derviş zamanında devlet dibe vurmuştu. Bu ülkenin insanları daha ağır vergi, harç uygulamalarına maruz kaldılar. Yazar kasanın başbakanlığın önüne fırlatıldığı günü, dün gibi hatırlıyorum.

Paranızı benim gibi Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında bir yerde kazanırsınız. Sonra yukarıdaki sözleri söylemeye hakkınız olur. Yani konunun kraldan çok kralcılıkla alakası yoktur.

Kızım iphone telefonunu bir kaç ay önce kaybetmişti. Bugün itibariyle yenisini almak zorunda kaldım. Çünkü kendime aldığım Poco F5 telefona razı olmadı... Türkiye'deki yeğenim her yıl iphone telefonunu yeniler. Hem de kendisi maliye bakanlığında memur. Her yıl Irak'ın kuzeyindeki şehirlere yolculuk yapar ve yeni iphone telefon alır. Şimdi iphone 15'in çıkmasını bekliyor. Yani ülkemizde genç yaş gurubunda telefon yenileme hastalığı, sanılanın çok üzerindedir.

Güncel bir gelişme ! Üniversitede lisans - önlisans eğitimi alan öğrenciler, yurtiçinde üretilmiş telefonları, ÖTV ve KDV alınmadan edinebilecek. Öğrenciliği boyunca, her ay 10 GB internet de bedava... Yani devlet yurtiçi ürünlerin kullanılmasını teşvik ediyor.

Hasılı; bu uygulamadan da anlaşılacağı üzere, döviz çıkışı sınırlandırılmaktadır.

Son olarak da şunu ilave edeyim. Yazdıklarım tespit niteliğindedir. Yani kralcılık ve benzeri sözler, yakışmaz.

symbuzzer

Geliştirici Üye
Geliştirici Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
Adım
Ali BEYAZ
Cihazım
Mi 10T Pro
Konular
29
Devletin nasıl para harcayacağımıza karışmasını kapitalist ekonomide savunan kraldan çok kralcıdır.

Bütün makam arabaları mercedes olacak ama döviz çıkışını engellemek için vatandaşın telefonuna göz dikilecek. Nasıl kafalar bunlar gerçekten anlamıyorum.

Yurt dışı kayıt maliyetinin amacı dışarı döviz çıkmasını engellemek değil arkadaşlar, bakmayın siz burada yazılanlara. 2 amacı var. İlki bu kadar para verip telefon alabiliyorsa bize de bayılsın biraz madem mantığı. Diğeri ise Türkiye sınırları içerisinde yüksek vergi yüzünden telefon satmakta zorlanan distribütör veya ithalatçı firmaların yakınması. Zaten bu vergiyi ödememek için yurtdışından telefon alıyor vatandaşlar. Yurtdışından alınca da burada telefon satan adamlar zarar ediyor. Özetle devlet vergiden kaçınmaya çalışanların önünü kesmeye çalışıyor haklı olarak.

Bu yazdıklarımın yurtdışından döviz kazanmamamla ne ilgisi var onu da anlamadım gerçi...

Devlet yurt içinde üretilen telefonların satılması için teşvikte bulunuyormuş öğrencilere. Alakası yok. Telefon alamayacak bitaplıktaki gençlere yardım etmeye çalışıyor. Yurt içinde üretilenin kazancı yurtdışına çıkmıyor mu? Cihazların çoğu yabancı marka, bunlara ödenen paranın burada kaldığını düşünmek saflık.

Daha da yazmak istemiyorum bu konuda, inan kraldan çok kralcılara değil kastım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt