Sohbet Herkes Hyperos konusunda neden bu kadar ümitsiz?

Fromalanya

Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Hüsmen
Cihazım
Mi6
Konular
0
Hyperos uzun zamandır kullanıyorum.
Şu ana kadar her şey mükemmel kutu sürümünden daha iyi pil performansı var.
Daha fazla yenilik lazım ancak HyperOS asla fos değil tam anlamıyla stabil olarak sunulan mükemmel bir proje ki daha yolun başında.
Hocam hyperos da ikinci alan özelliği var mı?

talhacker

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Talha
Cihazım
Xiaomi 13T
Konular
21
Şimdiye kadar neredeyse bir kaç güncelleme haricinde hiç bir işlevsel/fonksiyonel bir yenilik gelmedi. Genel olarak aynı şeyleri makyajlayıp yeniden insanlara sunuyorlar. Şurda bir anket yapılsa Miui 9 dan 14 e kadar olan onlarca güncelemeden hangisinde yeni bir işlev gelmiş diye sorsak 3-5 cevap bile bulamayız. 4-5 yıl önce ne yapabiliyorsan telefonda halen onları yapabiliyorsun ancak. Sadece tema değiştiriyorlar diyebiliriz.

Bu tür markalardan kullanıcı deneyimi geliştirme, renovasyon, inovasyon gibi şeyler beklemek hata olur.

Bakınız Sony, Asus, Motorola gibi markaların cihaz sayısı Xiaomi 'nin onda biri bile değildir. Cihazların teknik sayfaları da Xiaomi gibi kabarık görünmez. Ancak gel gelelim bu markalar bir cihaz çıkartır 1000euro üstü fiyat yazar ve bilen insanlarda gider o parayı verir. Bizde deriz ki; "Adama bak şu telefona şu parayı vermiş " ancak o adama gidip sorsak, yaşadığı premium hissi, kalite hissi, kullanım keyfine paha biçemez.

Akşam Samsung 'un tanıtım etkinliğini izledim. Adamlar 10dk cihazların donanımından bahsettiler, 60dk yazılımdan, yeni özelliklerden bahsettiler.

Bunu niye söylüyorum? Xiaomi nin etkinlikleri, afişleri, tanıtımlarının neredeyse tamamın da donanım reklamı yapıyorlar. Qualcomm o biçim Soc yapmış onunla övünüyor, Sony/Samsung bilmem kaç yüz MPX kamera yapmış onunla övünüyor. Leicia falanca lens takmış vs. vs. Tamamda Xiaomi abicim sen ne yaptın diye sorsak hiç bir şey.

Biraz önce tanıtıyorlar, mesela Instagram'da gezerken bir şey görüyorsun fotoğraf /video vs. Üzerine bir çember çiziyorsun sana google lens ile o ürünleri, yemekleri vs. buluyor. Biz daha akıcı bir şekilde sosyal medyada gezemezken adam çember çiziyor.
Fotoğraf/video editörünü tanıtıyorlar dokunuyorsun fotoğraftaki kişiyi bir yerden öbür tarafa taşıyorsun. Bizim Xiaomi abimizde halen yeni filtreler ekleme gayretinde. Adamlar telefon görüşmesi yaparken canlı çeviri özelliği tanıtıyorlar vs vs. Yani insanların işlerini, hayatlarını kolaylaştıracak yeni bir şeyler var.
şu videoyu izleyipte samsungun insanları nasıl manipüle edip aklıyla dalga geçtiğini anlayabilirsiniz hocam :)

Medyaları görmek için kayıt olmalısınız

Security Developer

ᴍɪᴜɪ ᴍᴇᴍᴏʀʏ
Yönetici
Destek Ekibi
Premium Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Đ₳Ɽ₭ ₩ØⱤⱠĐ
Cihazım
Xiaomi, Huawei
Meslek
Whatever
Konular
15
şu videoyu izleyipte samsungun insanları nasıl manipüle edip aklıyla dalga geçtiğini anlayabilirsiniz hocam :)

Samsung da öyle ahım şahım övülecek bir yanı yok hocam zaten 😃 Vallaha benim o kadar verecek param olsun mate 60 pro favorim benim için başka bir seviye tıpkı mate 40 pro mate 30 pro gibi

kafeinsiz

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
E
Cihazım
Redmi K60 Pro
Konular
11
Samsung övgüleri tamamen komik kaçıyor.
MIUI veya yeni adıyla HyperOS kolaylıkları sonrası Samsung arayüzü çok itici geliyor.
Üstüne hızlı şarj özürlüsü bir firma.
Yıl olmuş 2024 amiral gemisi telefon çıkarıyor 45w hızlı şarj ile piyasaya sürüyor.
S24'ya ultra 70 bin TL vereceksin 45w şarj hızı alacaksın Xiaomi 15 bin liraya 120w hızları verirken. giggle~~

Xiaomi'nin tek rakibi Apple.

Synx

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Okan
Cihazım
Mi9t
Konular
75

İşte budur. Olması gereken açıklama bu.

Xiaomi fanboyu değilim evet cihazlarını severim ama bu her konuda savunucağım anlamına gelmiyor. O yüzden sadece şunu söyliycem.

Samsung un yazılımı Xiaomi de olsa ne olurdu? Samsung kalır mıydı?

Bunları düşünmeden konuşmak işte o saçmalık. Tamam kamera ve kamera kalitesi konusunda Samsung iyi fakat önemli olan sadece bu mu? Tasarım ve arayüz göreceli fakat elinizi vicdanınıza koyun cihaz tuğla ya resmen keskin köşelere sahip cebinize koyunca rahatsız oluyorsunuz kimi görsem aynı şeyi söylüyor. Kimsede verdiği para çöp oldu diye kabul etmez bir dünya para vermiş tabi gelip de övücek cihazı. Bunu da geçtim OneUI bildim bileli çocuk arayüzü resmen bir türlü alışamadım sevemedim. He stabilite dersin okey anlarım ama koskoca Samsung bir zahmet olsun arkadaşlar yani yok yazılımı şöyle iyi böyle iyi demeyin olmak zorunda zaten illa da bu kadar stabilite önemliyse kullanılıcak cihaz belli zaten. Fiyat konusuna girmiyorum bile. Bugün 13 ultra ile s23u arasında ki fiyat farkı da belli görüyoruz.

Demem o ki zaten Xiaomi yazılım konusunda Samsung gibi olsa Samsung un adı geçmez. Unutmayın patlayan cihazları unutmayın amoled yanıklarını unutmayın bozulan spen leri adam bile video da diyor bixby nerde diye keşke her firma 4 4 lük olsa da isteyen isteğine göre cihaz alsa Apple seven Apple Xiaomi seven Xiaomi Samsung sevende Samsung

Bende istiyorum kasası Apple gibi oval köşeli olsun yazılımı ios gibi stabil olsun hızlı şarj olup pili 2 gün gitsin oyunlar da kasma takılma fps sınırı olmasın pil ısınmasın aksesuarını bulabiliyim ucuz olsun ama yok ne yazık ki

Yani bir firmayı överken bir diğer firmayı öldüresiye dövmeyin.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

Samsung da öyle ahım şahım övülecek bir yanı yok hocam zaten 😃 Vallaha benim o kadar verecek param olsun mate 60 pro favorim benim için başka bir seviye tıpkı mate 40 pro mate 30 pro gibi
Aynen öyle şu Huawei de imei olayı olsa düşünmeden alıcağım tek telefon o hatta direk ekosistem yapıcam

Koçara

Eğitime adanmış bir ömür...
Premium Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Avni Ataver
Cihazım
Xiaomi 13 Pro
Meslek
Eğitimci
Konular
38
Samsung övgüleri tamamen komik kaçıyor.
MIUI veya yeni adıyla HyperOS kolaylıkları sonrası Samsung arayüzü çok itici geliyor.
Üstüne hızlı şarj özürlüsü bir firma.
Yıl olmuş 2024 amiral gemisi telefon çıkarıyor 45w hızlı şarj ile piyasaya sürüyor.
S24'ya ultra 70 bin TL vereceksin 45w şarj hızı alacaksın Xiaomi 15 bin liraya 120w hızları verirken. giggle~~

Xiaomi'nin tek rakibi Apple.
Xiaomi'nin tek rakibi Apple ???wasntme~~
E tamam da, onun hızı da en baba cihazda bile maksimum 20 w. giggle~~

chnekn

Uzman Üye
Uzman Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cihan
Cihazım
Xiaomi 14 Ultra
Konular
103

Hocam haklılık payı olan noktalar var ancak şikayetlerinin geneli malesef Türk kullanıcıları ilgilendiriyor. Örneğin fiyat farkı Türkiye'ye özel. Yurtdışı fiyat olarak bildiğim kadarıyla 100€ fiyat farkı var s23 ultranın çıktığı tarihteki fiyat ile s24 ultranın fiyatı arasında. Ancak çeşitli firmaların ön-sipariş kampanyalarıyla falan şuanda fiyat farkı olmaksızın almak bile mümkün. Fakat zamlı olarak alınsa bile anlamak lazım tüm Dünyada herşeyin fiyatı arttı. Geçen sene aracımın deposunu 60€ ya dolduruyorsam bu sene 75€ ya dolduruyorum. Domates ten makarnaya, elektrikten internet faturasına fiyatı artmayan bir şey kalmadı.

Videoda söylediği gibi gösterdikleri şeyleri farklı markalarda farklı şekillerde de yapma şansınız var. Google Lens yeni icat edilmedi evet ancak mesela Xiaomi de bir düşünün; Instagram'da geziyorsunuz bir şey gördünüz aramak için önce SS alacaksınız sonra Lens uygulamasını açacaksınız(yada Chrome) galeriden görüntü seçeceksiniz, sonra görüntünün içerisinde aramak istediğiniz nesneyi seçeceksiniz. Oysa samsung ne diyor; Nerede olursa olsun, hangi uygulamada olursa olsun bir daire çizip arayın. Evet yeni bir şey icat etmediler ancak var olan bir şeyin kullanımını müthiş derecede kolaylaştırdılar, yani kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor.

Türkçe dil konusunda çok şaşılacak bir şey yok. Ancak Barış Özcan'ın dediğine göre galiba Haziran sonunda gelecekmiş Türkçe dil. Ama bilmiyorum.

Fotoğraf düzenleme konusunda da evet farklı uygulamalarda bu tür şeyler yapmak mümkün ancak herşey için farklı bir uygulama yüklemek var birde cihazın kendi resmi uygulamasını kullanmak var.
Google fotoğraflar içinse söylediği özellik Pixel cihaz kullanıcıları hariç ücretli Pixel cihazlarıda sınırlı süreyle ücretsiz bir şekilde kullanıyor sonuçta. Eskiyen cihaz ücretliye geçiyor. Samsung ileride böyle birşey yaparmı bilemiyorum.
Hem böyle karşılaştırırsak Pixel cihazlarda halen 8k video çekemiyor. Adam s24 ultra da telefoto lensle bile 8k video kaydı vaad ediyor. S24 ultra 1300-1400€ ise Pixel 8 Pro da 1100-1200€

10x sensör konusu da ne düşündüler bilmiyorum ama onun yerine 5x kamerayı 50mp ve daha büyük bir sensöre çevirmişler düşük aydınlatma daha iyi çekimler için. Ayrıca çok istenirse 50mp fotoğrafı 5x kırpma yaparak sonuçta yine 10mp 10x yaklaştırılmış bir fotoğraf elde edebiliriz. Ama performans nasıl olur bilmiyorum.

Şarj aleti konusunda Apple yapınca kimse bir şey demiyor. Ayrıca videoda ki arkadaşın söylemediği şey Avrupada bu büyük markalara sürekli baskı yapıyorlar, cezalar getiriyorlar. Sözde çevrecilik adı altında. İphone ları USB-C ye nasıl geçirdiler defalarca ceza ödettiler. Çünkü israf olduğu için her yeni cihazda yeni kulaklık, yeni şarj adaptörü vs. Doğruluk payıda yok değil. Şuan evi bir dolaşsam 10 tane şarj adaptörü bulurum belki.

Bu arada ben Samsung falan savunduğumdan değil. Sadece kendi bildiklerimi aktarıyorum Yoksa konu Xiaomi 'nin hiç bir şey yapmamasından açılmıştı.

Yeri gelmişken Xiaomi de halen 14 ultra duyurusu yapmadı, 14 pro ise bazı testçilere göre 13 ultra' nın yanına yaklaşamıyor. Gerçi 14 pro daki değişken diyafram olayı çok hoşuma gitti ancak bir amiral gemisinde Omnivision gibi 3. sınıf bir kamera sensörünün ne işi var. Gerçi globelde de satılmayacakmış da, satılsa bile niye Xiaomi ye 1100-1200€ verip Omnivision alayım ki, gider aynı paraya s23 ultra, s24 ultra alırım.

Esas konu aslında Xiaomi nin, yaptığı yanlışlar ve yapmadığı doğrular.

ProYasinn

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Yasin
Cihazım
Xiaomi 13
Meslek
Öğrenci
Konular
61
Her markanın bir eksiği var burada anlatsam sayfalar yetmez, kısa sözün özü xiaomi piyasaya ilk olarak donanım taraflı çıktı yazılımında bir övgü ya da yarışma amacı yoktu. Fiyatı da uygun olunca tercih edilen bir marka haline geldi hal böyle olunca fiyatlarını git gide arttırmaya başladı ve kullanıcılarda artık başka markalarla kıyaslayıp daha iyi şeyler arar oldu bunda kimse haksız değil sen o kadar donanımda getirdiğin yenilikleri öve öve anlatıyorsan buna uygun arayüzüde kullanıcına sunmak zorundasın yoksa eleştiri odağı olmaya devam edersin. Miui 14 e kadar xiaomi çok sorunluydu yaşadığım sorun kalmamıştır miui 14 ve şuan hyperos ile elde tutulur hale gelmeye başladı.(umarım böyle de devam eder) Ancak son yıllarda göze batan büyük bir eksiği var. Adamlar yeni miui sürümü tanıtırken bundaki özelliklerin büyük çoğunluğunu sadece çin tabanlı tutuyor küresel romlar lite sürüm gibi kalıyor. Bana göre artık bu alanda iyileştirme yapması gerek insanlar eu vs. romlarla uğraşmamalı. Samsung ai den bahsedenler olmuş bu yıl birçok firma için ai yılı olacak xiaomi de de farklı bir şeyler geleceğini düşünüyorum bekleyip göreceğiz..

Üst Alt