Çözüldü Erişim noktanız, yönlendiriciniz veya kablo modeminiz ile internet arasındaki bağlantı kesildi

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Merhabalar,

Bir türlü çözüme kavuşturamadığım ilginç bir sorunum var. Her gün defalarca aşağıdaki hatayla karşılaşıyorum:
Erişim noktanız, yönlendiriciniz veya kablo modeminiz ile internet arasındaki bağlantı kesildi

Bu sorunu dizüstü bilgisayardan internete girerken yaşıyorum. Dizüstü bilgisayarım modemle aynı odada ve modeme sadece dört metre mesafede bulunuyor. Wi-fi sinyal gücü mükemmel. Bağlantı sorunumla ilgili belirtmem gereken diğer önemli noktalar şu şekilde:

1- Bu sorunu sadece bilgisayardan internete girerken yaşıyorum.
2- Cep telefonumdan girerken kopma problemi yaşadığımı hatırlamıyorum. Ancak evde cep telefonumu fazla kullanmıyorum. Denk gelmemiş olabilirim.
3- Bilgisayarda bağlantı problemi yaşadığım sırada cep telefonumdan wi-fi'ye bağlanıp internete girebiliyorum. İnternette problem görünmüyor.
4- Bilgisayarda bağlantı problemi yaşadığımda modemin VDSL ışığı yanmaya devam ediyor.
5- Bağlantı sorunu kısa sürüyor. En fazla yarım dakika sonra yeniden bağlanıyorum.
6- Bağlantı problemi yaşadığım sırada bilgisayarın kablosuz bağdaştırıcısını devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirdiğimde sorun hemen çözülüyor.
7- İnternet hattımın incelenmesi için İSS'de destek kaydı oluşturdum. Hattım incelendi ancak herhangi bir kopma problemi görülmedi.

Sorunu çözmek için denediğim ancak işe yaramayan öneriler de şu şekilde:

1- Bilgisayarın kablosuz bağdaştırıcısının sürücüsünü kaldırıp yeniden ve en güncel sürücüyü yüklemek.
2- Kablosuz bağdaştırıcı güç yönetimi sayfasında "Güç kazancı sağlamak için, bilgisayar bu aygıtı kapatsın." seçeneğini devre dışı bırakmak.
3- Bilgisayar güç planı ayarlarında kablosuz bağdaştırıcı performansını tüm planlarda "En yüksek performans" olarak ayarlamak.
4- Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını varsayılan ayarlara sıfırlamak.
5- Malwarebytes ve Windows Defender ile güvenlik taraması yapmak.
6- Windows Update aracılığıyla bilgisayar yazılımını en güncel hale getirmek.
7- SFC ve DISM komutlarıyla bilgisayarda check-up yapmak.

Bunların hiçbiri işe yaramadı. Sorunun modemde mi, bilgisayarda mı, internet bağlantısında mı olduğunu tam kestiremiyorum. Cep telefonumdan internete girerken herhangi bir problem yaşamıyorum ancak evde cep telefonumu fazla kullanmadığımdan denk gelmemiş de olabilirim. Bilgisayar veya modemde donanımsal bir problem varsa pahalıya mal olacak. VDSL modem 300~600 TL. Bilgisayar onarımı da ucuz olmayacaktır. Belki ikisinde de sorun yoktur, sorun yazılımsaldır? Gereksiz harcama yapmamak için sorunun ne olduğundan kesinlikle emin olmam gerekiyor.

Bu arada Turknet VAE altyapısındayım. Modem arayüzünde görülen bağlantı değerleri aşağıdaki şekilde:

Resimleri görmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Bundan sonraki süreçte neler yapabilirim, bilgisayarcı arkadaşlar bana bir yol haritası çizebilir mi?
Sorunun yazılımsal olup olmadığını anlamak için yapabileceğim başka şeyler var mı?
Sorunun donanımsal olup olmadığını nasıl anlayabilirim?
En ekonomik çözüm için sırayla neler yapabilirim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Diz üstü bilgisayar: Lenovo Z510
İşletim sistemi: Windows 8.1 (orijinal)
Kablosuz bağdaştırıcı: Intel(R) Wireless-N 7260
Modem: TP-Link TD-W9970 v1
İnternet Servis Sağlayıcısı: Turknet (VAE)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Hocam aynı sorunu işyerimde Turknete ilk geçtiğimde TP-Link W9970 modem ile Asus x550v bilgisayarımda yaşamıştım. Diğer tüm cihazlar sorunsuz bağlanırken benim bilgisayarım sürekli kopuyordu. Çok araştırmama rağmen bir çözüm bulamayınca modem ayarları ile oynamıştım ve düzelmişti. Daha sonra Turknet kendi altyapısına geçti ve ben de yeni modem aldım yani şu an bu problemi yaşamıyorum ancak sorun modem ayarları le ilgili... Bant ve şifrelemeyi değiştirdiğimi çok net hatırlıyorum ve bir kaç ayar daha değiştirmiştim. Hatta forumda aynı sorunu yaşayan bir arkadaşımıza da yaptığım ayarları tam olarak atmıştım. Eğer o mesajı bulabilirsem mutlaka buraya da alıntılarım :)

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Daha önce modem konfigürasyonunda aşağıdaki ayarları uygulamış ve fayda sağlayıp sağlamadıklarını gözlemlemiştim.

* Kanal: 13 (Wifi Analyzer önerisiyle)
* Kanal genişliği: 20 MHz (Enterferanstan kaçınmak için)
* Mod: Sadece 11n (Evde eski cihaz yok)
* WAN DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4 (Turknet DNS'lerinden kaynaklı bir problem var mı diye)
* DHCP: Tüm cihazlara sabit IP atadım (IP çakışması olmasın diye)
* SRA: Etkin (Kopma problemlerine karşı faydalı olduğu söyleniyor)
* Bant Genişliği Kontrolü: Etkin (Bu ayar etkinken bant genişliğini hiç kısıtlamasam da internet hızı yarı yarıya düşüyor)
* Şifreleme: WPA (Güvensiz olmasına rağmen denemek içindi)

Son iki ayar hariç, bu ayarlar wi-fi kalitesini artırsa da bahsettiğim derde derman olmadı.

Sizin önereceğiniz ayarları merakla beklemekteyim cantara :)

cantara

Administrator
Yönetici
Admin
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Emre
Cihazım
Xiaomi 13
Konular
426
Daha önce modem konfigürasyonunda aşağıdaki ayarları uygulamış ve fayda sağlayıp sağlamadıklarını gözlemlemiştim.

* Kanal: 13 (Wifi Analyzer önerisiyle)
* Kanal genişliği: 20 MHz (Enterferanstan kaçınmak için)
* Mod: Sadece 11n (Evde eski cihaz yok)
* WAN DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4 (Turknet DNS'lerinden kaynaklı bir problem var mı diye)
* DHCP: Tüm cihazlara sabit IP atadım (IP çakışması olmasın diye)
* SRA: Etkin (Kopma problemlerine karşı faydalı olduğu söyleniyor)
* Bant Genişliği Kontrolü: Etkin (Bu ayar etkinken bant genişliğini hiç kısıtlamasam da internet hızı yarı yarıya düşüyor)
* Şifreleme: WPA (Güvensiz olmasına rağmen denemek içindi)

Son iki ayar hariç, bu ayarlar wi-fi kalitesini artırsa da bahsettiğim derde derman olmadı.

Sizin önereceğiniz ayarları merakla beklemekteyim cantara :)

Acaba modem ayarlarını belki değiştirmemişimdir diyerek eski modemi çıkartıp kurdum ama maalesef fabrika ayarlarına döndürmüşüm hocam... Şifre bile varsayılan :(

Görebildiğim kadarıyla pek çok ayarı zaten kişiselleştirmişsiniz. DNS olarak genellikle cloudflare DNS kullanıyorum. Etkisi olacağını düşünüyorsanız bir deneyebilirsiniz. Ek olarak gelişmiş kablosuz ayarları altında yer alan short gi ve wmm ayarlarını kapamıştım. Bunları da bir deneyin isterseniz. Maalesef benim de bilinçli olarak bulduğum bir çözüm değildi, deneme yanılma yoluyla ayarları karıştırarak çözülmüştü bu nedenle kesin olarak şurası hatalı diyemiyorum...

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Görebildiğim kadarıyla pek çok ayarı zaten kişiselleştirmişsiniz. DNS olarak genellikle cloudflare DNS kullanıyorum. Etkisi olacağını düşünüyorsanız bir deneyebilirsiniz. Ek olarak gelişmiş kablosuz ayarları altında yer alan short gi ve wmm ayarlarını kapamıştım. Bunları da bir deneyin isterseniz. Maalesef benim de bilinçli olarak bulduğum bir çözüm değildi, deneme yanılma yoluyla ayarları karıştırarak çözülmüştü bu nedenle kesin olarak şurası hatalı diyemiyorum...
Cloudflare DNS'yi de denemiştim. Ancak çözüm sağlamadı.
Ek bilgi: Sadece Cloudflare DNS kullanıldığında bazı internet siteleri nedense açılmıyor. Bu yüzden 1.1.1.1 - 8.8.8.8 gibi kombinasyonlar öneririm.

Short GI ayarını kapattım ancak WMM ayarı kilitli görünüyor. WMM'yi nasıl devre dışı bırakmıştınız?

Short GI ile ilgili size daha sonra geri bildirim vereceğim.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
WMM özelliğinin nasıl devre dışı bırakılabileceğini öğrendim. Bu özellik 802.11n standardının bir özelliğiymiş. Bu sebeple 11n veya 11bgn modu aktifken kapatılamıyormuş. 11bg moduna geçmek gerekiyor ki bu durumda download hızı 26 Mbps'ye kadar düşüyor kablosuz bağlantıda. Üç defa test ettim, 26 Mbps'yi geçmedi. Bağlantı hızım 75 Mbps olduğundan, hızdan feragat etmedikçe WMM özelliğini devre dışı bırakmak mümkün görünmüyor, bilgilerinize. @ cantara

Save_Mi

Snowflake
Emekli Yönetici
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Muhammed
Cihazım
Platina/Courbet
Konular
207
Hocam belki aşağıdaki bağlantı sorununuza çözüm bulabilir.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Hocam belki aşağıdaki bağlantı sorununuza çözüm bulabilir.

Merhaba, paylaştığınız linkteki önerileri daha önce yapmıştım. CMD komut istemini açıp IP/DNS resetleme komutlarını da uygulamıştım. Bunlar bilgisayardaki kopma sorununa çözüm olmadı maalesef.

Bu arada dün akşam Turknet Online İşlemler sayfası üzerinden bir destek kaydı oluşturarak download hızımın 80 Mbps'den 50 Mbps'ye -geçici olarak- düşürülmesini istemiştim. Bu sabah itibariyle talebim yerine getirildi. Hız düşürme sonrası SNR Margin değeri 15 dB'den 23.5 dB'ye yükseldi.

Son durumda bağlantı değerlerim aşağıdaki şekilde:

Şu ana kadar kopma problemi yaşamadım. Kablosuz bağlantıda 46 Mbps civarında hız alıyorum. İnternet hızı düşmesine rağmen tepki süresi iyileşti. Sanki daha hızlıymış gibi hissettiriyor.

Download hızının 50 Mbps'ye sabitlenmesinin kopma sorununu çözüp çözmediğinden emin olmak için -sorunu çözen şeyin ne olduğunu karıştırmamak adına- Short GI özelliğini varsayılan haline getirdim. Bu şekilde test etmeye devam edeceğim. Sorun ortadan kalkarsa iki ihtimal ortaya çıkıyor:

1) Yüksek hızlı internet için SNR Margin değerinin yüksek olması gerektiği.
2) Dizüstü bilgisayarımın 2.4 GHz wi-fi frekansında 75 Mbps ve üzeri hızları kaldıramadığı ve kopma sorunlarına sebep olduğu.

Belki ikisi de doğru, belki biri. Test devam ediyor. :)

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
Nazar değdi galiba. Kopma problemine benzer bir şey oldu. Bilgisayarda chrome tarayıcı üzerinden internette geziniyordum. En az beş sekme ve birbirinden farklı siteler açıktı. Sekmelerden birinde de Youtube vardı. Müzik açmıştım. Arka planda çalıyor ve bitince sonrakine geçiyordu. Sonraki şarkıya geçtiği sırada ben başka bir sekmede gezinirken kısa süreli bir bağlantı problemi oldu. O an aklıma bir şey geldi. Bağlantı problemine sebep olan şey, Youtube reklamlarını engelleyen uBlock Origin uzantısı olabilir miydi? Genellikle video başlangıcında reklamla karşılaşılır ve uBlock Origin bunu engeller. Tam o sırada bağlantı problemiyle karşılaştığımdan şüphelendim. Bağlantı problemlerini Youtube açıkken daha fazla gördüğümden şüphelerim arttı. Uzantıyı kaldırdım. Benzer bir durumla yeniden karşılaşacak mıyım bakalım.

technix

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Teknisyen
Cihazım
Xiaomi Mi A3
Konular
13
uBlock Origin uzantısını kaldırdıktan sonra da bir defa aynı hatayla karşılaşınca uzantının etkisinin olmadığını düşünerek geri yükledim. Şu ana kadarki kullanımlarıma göre uzantılı/uzantısız arasında fark yok gibi. Bağlantı hatasıyla nadir karşılıyorum. Download hızının 50 Mbps'ye sabitlenmesi sorunu azaltmış görünüyor. Önümüzdeki üç günlük sokağa çıkma yasağı, bağlantı stabilitesini görmek için iyi bir sınav olacak. @ cantara

Üst Alt