Sohbet Bu fiyatlar nereye gidiyor böyle?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

veliazak

Elit Üye
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Veli
Cihazım
Redmi Note 4X
Konular
10
Lüks dediğiniz şeyler artık neredeyse birer ihtiyaç haline gelmiş şeyler. Telefon ve telefon kılıfı sence lüks mü ? Afrika'daki adama bakıp "bizdekine şükür" denileceğine,Avrupa'daki adama bakıp "bu seviyeye ulaşmalıyız" denmeli.
Balığa denizi anlatamazsın, ancak ne zaman karaya vurdu, o zaman belki anlar fakat; iş işten de geçmiştir...

Singe

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Redmi Note 9Pro
Konular
17
Bir ülkede üretim olmaz ve hazıra alisilirsa enflasyonda artar cari açıkta. Venezuela üretim yapmıyordu bu yüzden bu durumdalar. Ülkemiz vergi ülkesi olduğu için ayakta durmasını halka borçlu sizin dediğinize gelince dediğim gibi uretmezseniz fiyatlara katlanirsiniz :)
İlk dediğiniz doğru fakat Venezuela bu yüzden batmadı, 2013'ten önce çok sevilen başkan ve gerçekten ülkeyi zengin eden başkan ölmeden önce vasiyet olarak ülkenin başına düşük profilli biri olan sevdiği bir arkadaşını geçirmek istedi, bu o düşük profilli arkadaş çok geniş düşünemediği için kendi kendine yasalar çıkarıp halkı soymaya ve enflasyonu arttırmaya başladı. Bu size birini hatırlattı mı?

oguz494

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Oğuzhan
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Meslek
Ekonomist
Konular
36
İlk dediğiniz doğru fakat Venezuela bu yüzden batmadı, 2013'ten önce çok sevilen başkan ve gerçekten ülkeyi zengin eden başkan ölmeden önce vasiyet olarak ülkenin başına düşük profilli biri olan sevdiği bir arkadaşını geçirmek istedi, bu o düşük profilli arkadaş çok geniş düşünemediği için kendi kendine yasalar çıkarıp halkı soymaya ve enflasyonu arttırmaya başladı. Bu size birini hatırlattı mı?
Hocam haklısınız ancak sizin bahsettiğiniz politikalarla alakalı ben makro ekonomik olarak söyledim üretimden bahsettim Venezuelanin tek yaptığı petrol rezervlerini işleyip satmakti petrol fiyatları düşünce bu hale geldiler çünkü başka ihracat alanları yoktu yani dar bir üretim (Politikalarda önemli)

Singe

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Cenk
Cihazım
Redmi Note 9Pro
Konular
17
Hocam haklısınız ancak sizin bahsettiğiniz politikalarla alakalı ben makro ekonomik olarak söyledim üretimden bahsettim Venezuelanin tek yaptığı petrol rezervlerini işleyip satmakti petrol fiyatları düşünce bu hale geldiler çünkü başka ihracat alanları yoktu yani dar bir üretim (Politikalarda önemli)
Evet o konuda haklısınız. Ayrıca "maduro diyeti"'ni bilir misiniz? :D

Snatcmeyk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
24
Tarım ülkesinde biberin kilosu 12 TL domatesin kilosu 8.50 TL olmuş. Bu sadece en temel ihtiyacımız olan gıda da böyle. Allah sonumuzu hayır etsin.
Biber ve dometes bu mevsimde normal fiyatlar hocam soğan sarımsak desen narenciye desen tamam da dometes biber patlican serada yetişip ne zorluklarla soframiza geliyor.

Metin

(:
Premium Üye
MIUI Expert
Elit Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Metin Çınar
Cihazım
Redmi Note 8
Konular
131
Hayatımda ilk defa gördüm bu fiyatları..
Biber 14 TL
Patlıcan 14 TL
Yeşil fasulye 23 TL
Geçen cuma günü pazarda gördüğüm fiyatlar, market değil bildiğimiz pazar.

Eskişehirde yaşıyorum.

MI 4LTE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Snatcmeyk

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Rıdvan
Cihazım
Xiaomi Mi 8
Konular
24
Lüks dediğiniz şeyler artık neredeyse birer ihtiyaç haline gelmiş şeyler. Telefon ve telefon kılıfı sence lüks mü ? Afrika'daki adama bakıp "bizdekine şükür" denileceğine,Avrupa'daki adama bakıp "bu seviyeye ulaşmalıyız" denmeli.
Avrupa daki adama bakip bu seviyeye ulasmaliyiz elbette demeliyiz ama bunu yatarak bir avrupali kadar calismayarak katma değer katacak seyler uretmeyerek yapamayiz öyle degil mi once uretim olucak
Tabi ki çok şükür ancak işler kötüye gidiyor ve kimse ses çıkaramaz ise çıkaranlar da ortadan kaldırılıyor ve birlik içinde ses çıkmıyor ise şükretmenin ne anlamı var hocam önce şükrü hakedelim derim. Bundan 15 yıl önce 1 asgari ücret ile 11,5 tane çeyrek altın alınabiliyorken bu gün 4-5 tane alınabiliyor alım gücünün düştüğü durumu görebiliyorsunuz ki bu en basit örneğidir bu gün saman ithal edecek kadar dışa bağımlı olduk Türk malı bir şeyimiz yok kalmadı ne bir fabrikamız ne bir telekomumuz ne bir bankamız bize ait ve kimsenin umrunda değil kimse yarını düşünmeden deli gibi tüketiyor ülkemizde estonya feribotu sendromu hastalığı var maalesef eğer şükretselerdi kimse evini arabasını yarıştırıp büyütmezdi daha iyisini istemezdi koskoca sonynin sahibi mesela 75 m² bir evde oturuyor çünkü ihtiyacı olan şeyleri biliyor bizde bu yok maalesef ama yine de çok şükür bu günlere çünkü her geçen gün düne Allah sonumuzu hayıretsin
Hocam yanliş anlamayin ama ekonomi ile alakali içinde saman sözcugu olan birinin düsuncelerini ben pek önemsemiyorum hayir cahilsiniz diyeceğim tartışma uzayacak gidecek şu saman olayini gözünu seveyim bir arastirin nedir ne değildir diye emin olun öğrendikten sonra bir daha kullanmayacaksiniz o sözcügü hayirli günler.

ülgen

Kıdemli Üye
Kıdemli Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
furkan
Cihazım
redmi 5 plus
Konular
29

Hocam iyi güzel de Silivri soğuktur bence.Boşverin onu bunu yollar yapılıyor.Biz yola bakalım :D.

Captainalp

Usta Üye
Usta Üye
MIUI Sever
SMS Onaylı
Adım
Alp
Cihazım
Mi note 3
Konular
7
Avrupa daki adama bakip bu seviyeye ulasmaliyiz elbette demeliyiz ama bunu yatarak bir avrupali kadar calismayarak katma değer katacak seyler uretmeyerek yapamayiz öyle degil mi once uretim olucak

Hocam yanliş anlamayin ama ekonomi ile alakali içinde saman sözcugu olan birinin düsuncelerini ben pek önemsemiyorum hayir cahilsiniz diyeceğim tartışma uzayacak gidecek şu saman olayini gözünu seveyim bir arastirin nedir ne değildir diye emin olun öğrendikten sonra bir daha kullanmayacaksiniz o sözcügü hayirli günler.
Saman deme sebebi, hitap ettigi kisilerin cahilligini bildigi icindi sizde guzel dusmussunuz tebrikler.
Mesajlar otomatik olarak birleştirildi:

E
Biber ve dometes bu mevsimde normal fiyatlar hocam soğan sarımsak desen narenciye desen tamam da dometes biber patlican serada yetişip ne zorluklarla soframiza geliyor.
E tabi komando egitimini alip geliyor soframiza

Son düzenleme:

stecir

Yeni Üye
Yeni Üye
MIUI Sever
Adım
Serkan
Cihazım
Mi8
Konular
2
Kamyon devrildikten sonra yol gösteren çok olur , biz kamyonu iyi bi şöföre teslim edemedik ve jant üstünde gidiyoruz ,alev almamız yakındır. Mi lerinize sahip çıkın bozulmadıkça da değiştirmeyin.
En ufak ekonomik dalgalanmada yaygara yapıyorsunuz diyenlere; maaşımın %35 i vergi ve ülkede en az %20 enflasyon var , 1000 TL de cebime kalan 650 TL ve bu 650 TL %20 enflasyon altında eriyor,net.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt